• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Yhdysvaltain 45. ja 47. presidentti Donald J. Trump

Mikä peruste ohjusiskuille on se, ettei rannikkovartiosto ole pysäyttänyt KAIKKIA? Lisäksi, fentanyyli tulee DSA:han pääasiassa maareittejä mexicosta, ei paateilla Tyyneltä mereltä. Joten näillä iskuilla ei todellakaan hoideta fentanyyli-ongelmaa, kuten iskujen puolestapuhujat tuntuvat argumentoivan.

Juuh, koska joku tulee "pääasiassa" maareittiä pitkin, ei siksi saisi selkeitä huumeveneitä lanata.

"ja ei se vene välttämättä ollu edes tulossa jenkkilään" - "pääasiassa kulkee maareittejä meksikosta" -> niin, ajattelisin että aivam sama minne se huumepaatiksi päätelty botski tuolla alueella on tulossa, se huume on tulossa eri reittejä sinne Trumpin kiusaksi.

Eiköhän tämä riitä osaltani aiheesta.
 
Järjestäytynyt oli että oli Whatsapp-ryhmässä?
Whatsapp-ryhmän lisäksi niitä ryhmiä on ollut useammassa viestimessä. Sen lisäksi ICE watch appit, koulutukset, maksetut agitaattorit bussikuljetuksineen ym.

No ihan miten haluat ottaa. Yllä sanoit että järjestäytynyt ja laajamittainen vastustaminen. Luulisi että
- kuukausien suunnittelu
- tuhannet osallistujat
- tavoite hylätä epämieluisa vaalitulos kattavat nämä paremmin kuin Whatsapp-ryhmä joka toivoo vastuullisuutta ja yhteistyötä
Nuo perustelusi passaa aika hyvin tähän ICE hommaan. Vaalitulos ei miellytä -> kuukausien reuhaaminen, tuhannet osallistujat, ...

Oliko jossain näytetty toteen että tuolla on "kuukausien suunnittelu" Trumpin toimesta takana? Voin helposti uskoa että syvän päädyn äärioikeistolaiset ovat keskenään voineet suunnitellakin kokoontumistaan pitkänkin aikaa, mutta en jaksa uskoa että Trump siinä on ollut mukana.
 
Siis onko näitä oikeasti olemassa?
Paljon tällaisia väitteitä on tullut vastaan, useiden henkilöiden kohdalta. Jotkut ovat kertoneet saavansa palkkaa ja noista bussikuljetuksista ym pyörii videoita myös, miten porukka kokoontuu busseihin reuhaamisen jälkeen. Asiahan on vielä aika tuore, joten tuskin noista vielä loppuunvietyjä tutkimuksia tai tuomioita on.

Koordinoitua tuo toiminta joka tapauksessa on. ICE watch appit, ja esim. Reneenhän kerrottiin osallistuneen koulutukseen vastarinnan tiimoilta. Ei nuo tyhjästäkään ilmesty.
 
Koordinoitua tuo toiminta joka tapauksessa on. ICE watch appit, ja esim. Reneenhän kerrottiin osallistuneen koulutukseen vastarinnan tiimoilta. Ei nuo tyhjästäkään ilmesty.
Epäilyttävää jokatapauksessa. Jos on koordinoitua niin kuka koordinoi. Jos maksetaan niin mistä raha oikeasti lopulta tulee. Kuka oikeasti provosoi ja ketä.
 
Epäilyttävää jokatapauksessa. Jos on koordinoitua niin kuka koordinoi. Jos maksetaan niin mistä raha oikeasti lopulta tulee. Kuka oikeasti provosoi ja ketä.
Tämä juuri. Minun on vaikea uskoa että geneerinen ameriikkojen asukki on kovin vahvasti laittomien maahanmuuttajien kiinniottoa & karkoitusta vastaan. En usko että syyksi vastustaa sitä riittäisi edes yksin viha Trumppia kohtaan. Klippien perusteella näyttää että protesteissa pyörii enimmäkseen valkoisia naisia (miehiäkin toki mukana) - vaikea toki täältä käsin sanoa, mutta tuntuisi että kovin motiivi vastustaa poistoja olisi maahanmuuttajilla itsellään. Siis pitää perhe/suku/maanmiehet maassa - ja tällä perusteella odottaisi näkevän enempi väriä joukossa.

Oli mitä oli, kokonaisuudessaan tämä on osa sitä länsimaita alas ajavaa kahtiajakautumista. Kansa tappelee keskenään, eikä puhalla yhteen hiileen. Sama meno Suomessakin, hieman eri teemojen ympärillä vain.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
299 645
Viestejä
5 104 542
Jäsenet
81 683
Uusin jäsen
Euforinen

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom