• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Yhdysvaltain 45. ja 47. presidentti Donald J. Trump

Mikäs on nykyään sellainen hyväksytty uutislähde? Elon Muskin twitter?
Tähän ois kyllä kiinnostavaa saada vastaus. Miettiny mitä tällä biased fake news agendalla oikein haetaan suomessa asti?

Kuitenkin aika paljo suomen lehdistöissä porukkaa duunissa niin kai tuota joku vuotais että päällystöltä tullut käsky että agendana on tehdä vaan paskajuttuja Trumpista. Amerikan mediat nyt on kai erikseen.

Sen oon kyllä huomannu että käsittämättömän paljon leviää silkkaa paskaa x:ssä ja Redditin päivän Top postauksissa.
 
Kuitenkin aika paljo suomen lehdistöissä porukkaa duunissa niin kai tuota joku vuotais että päällystöltä tullut käsky että agendana on tehdä vaan paskajuttuja Trumpista. Amerikan mediat nyt on kai erikseen.
Joskus 2-3v sitten oli tutkimus suomalaisista journalisteista ja lopputulos oli aikailailla se että itse rivitoimittajat on kategorisesti verenpuinaisia mutta päällystö ei juuri ollenkaan. Kuitenkaan päällystö ei mitenkään puutu tai kajoa uutisointiin eikä heitä kiinnosta uutisoinnin vinouma tai sen laatu kunhan klikit menevät kaupaksi. Suomalaisia journalisteja tuskin kukaan pomo painoistaa uutisoimaan propagandaa mutta useimmat heistä ovat ryhmässä itseohjautuvasti niin päättäneet tekevänsä.
Samassa tutkimuksessa myös entistä suurempi osa journalisteista totesi että aktivismi ja "oikean" agendan ajaminen on tärkeämpää kuin faktuaalinen uutisointi maailman tapahtumista.
Trumpille on suomalaisessa ja monesti myös globaalissakin mediassa ennalta päätetty tuomio ja jos todellisuus näyttää toista suuntaa tai Trump esim. myöhemmin kääntää kelkkaansa jonkin asian suhteen jossa oli ennen väärässä niin media väntää senkin huonoksi asiaksi koska narratiivi.

Tämän lisäksi Suomen mediakenttä on hyvin pieni joten jos et pelaa hegemonian pillin mukaan niin todennäköisesti työmahdollisuutesi ja urakehityksesi kavenee huomattavasti.
Sen oon kyllä huomannu että käsittämättömän paljon leviää silkkaa paskaa x:ssä ja Redditin päivän Top postauksissa.
X on aivan pintaan asti täyttynyt Venäjän ja varsinkin nyt viimeisen 1-2 kuukauden aikana Kiinan boteista ja trolleista. Reddit on aina ollut tietynlainen värrässäolijoiden echo chamber jossa voidaan taputella kaveria selkään ja elää rinnakkaistodellisuuskuplassa. X:ssä tosin myös kaiken paskan joukosta löytää myös ne totuudet joita journalistit ei halua uutisoida tai joita pimitetään pikkuotsikoilla. Samoiten X:stä voi lukea tänään ne uutiset jotka uutisoidaan esim. iltapaskassa vasta keskiviikkona.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
290 879
Viestejä
4 980 051
Jäsenet
79 854
Uusin jäsen
SerHio24

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom