• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Yhdysvaltain 45. ja 47. presidentti Donald J. Trump

No viime kaudella oli kokeneita esim
- ensimmäinen chif of staff, M-jotain. Sai kenkää
- hullu koira, erosi
- Bolton, sai kenkää
- Pence, vältti lynkkauksen
- TRex ei ehkä poliitikko mutta liikemaailmassa kokenut

Näiltä jos kysytään onko Trump pätevä niin..

Toki se musta kirurgi (sori taas, muisti pätkii) oli maailmanluokan kirurgeja ja siksi veti.. asuntoministeriötä. Hän ei tietääkseni eronnut eikä kiukutellut mutta ei ole mukana
Ensimmäinen kausi taisi olla pienempi katastrofi siitä syystä, että Trump oli itse noviisi ja luotti liikaa ammattilaisiin. Nyt on voimiensa tunnossa ja kasaa just sellasen jeesjees-jengin, jonka itse haluaa.
 
...en ymmärrä miksi pitää hypätä 'pätemään' asiasta, kun puhutaan lääkkeen käytöstä koronan hoidossa? Euroopassa ja jenkeissä tuon käyttö on marginaalista eläinten hoitamiseen verrattuna. Lokaalisti tuo siis tosiaan oli 'hevoslääke', ja sen toteaminen ei ole 'eräänlainen informaatio-operaatio'. Kontekstin ollessa koronan hoitaminen se ei ole tärkeä ja käytetty lääke ihmisille.

Lähinnä siksi että lääkkeestä annetaan sellaista kuvaa, mikä ei ole ihan totta jotta päästään öyhöttämään. Ja avasin myös sitä, että vanhojen lääkkeiden testaaminen uusiin käyttötarkoituksiin ei ole sinänsä mitenkään epätavallista, eikä myöskään tyhmää koska jos siten löydetään toimiva vaste, se on jo valmiiksi markkinoilla ja yleensä huomattavasti halvempaa ja vähäriskisempää kuin kokonaan uuden kehittäminen. En tiedä sitten onko perusteltua puhua väheksyvästi pelkästä hevoslääkkeestä kun niitä reseptejä määrättiin ihmisille jenkeissä yli 200k vuonna 2022 ja maailmanlaajuisesti se on ollut erittäin menestyksekkäästi käytetty. Mutta kai se sitten täytyy olla niin koska oranssi mies.

Tuohon 'ihan tosi tosi paljon' läppään saitkin vastauksia. Kukapa niitä katastrofeja muistaisikaan ja miten niitä hoidettu. Olihan siellä se yksittäinen työntekijäkin.
Tässä on ehkä hyvä muistaa että kontekstina oli lainsäädäntö, eikä yksittäisten katastrofien hoito. Demokraatit ajavat asioita mieluummin enemmän liittovaltion tasolta, mistä ne valuvat alaspäin osavaltioille, kuin jättävät asioita ennemmin paikallistason ratkaistavaksi ainakin silloin kun kyse on puolueen omista lempihankkeista. Se että kolmannes demokraattien kannattajista priorisoisi osavaltiotasoa on vähän laiha perustelu kun enemmistö on toista mieltä.
 
Viimeksi muokattu:
Kohta nähdään onko Trumpin hallinnolla käytössään Venäläinen viestintä, eli tehdään päinvastoin kuin sanotaan. Waltz sanonut ettei aio erota ja myös Trump on sanonut ettei aio erottaa Waltzia.

Epäilen, että Waltz on jo erotettu ja siksi meni kertomaan että kyseinen keskusteluryhmä on olemassa ja sieltä tiedot ovat vuotaneet. Enää valitaan vain ajankohta milloin erottamisesta tiedotetaan. Tosin Waltz toistaa myös Putinin propagandaa. Putinin apureita ei kyllä eroteta...menee mielenkiintoiseksi :hmm:
Vaikea näillä tiedoilla ja Trumpin hallinnon ulostuloilla asiantiimoilta on päätellä, josko erotetaan. Syytä kyllä olisi. Lisäksi näköjään American Oversight- ryhmä joka on jonkinlainen julkinen valvontaryhmä, on haastanut Pete Hegsethin oikeuteen vuodoista ja hänen sanomisistaan.

Tarkoituksena on siis saada virallinen, lainkirjan ja sen pykälien mukainen toteamus sille että tässä(kin) Signal- viestittely ceississä on lakia rikottu Trumpin hallinnon toimesta.

"...
pyydetään liittovaltion tuomaria virallisesti toteamaan, että Hegseth ja muut chatissa mukana olleet virkamiehet rikkoivat velvollisuuttaan noudattaa virallisen viestinnän säilyttämistä koskevia lakeja. Nämä lait on esitetty liittovaltion arkistolaissa (Federal Records Act), ja American Oversight -järjestön asianajajien mukaan jos virastojen johtajat kieltäytyvät palauttamasta tai suojelemasta viestintäänsä, kansallisen arkistonhoitajan pitäisi pyytää oikeusministeriä puuttumaan asiaan."

Edit: Trump tekee samaan aikaan rajua hyökkäystä lakifirmoja vastaan, jotta häneen kohdistuvia oikeuskanteluita ei uskallettaisi ottaa käsitelviksi. Hän käyttää tähän koko USA:n hallinnon voimaa. Uutisessa mainitaan että tässä ollaan ihan suoraan Unkarin, Venäjän yms diktatuurien tiellä. Trumpin mielestä lakifirmat "”käyvät kevytmielisiä, kohtuuttomia ja ärsyttäviä oikeudenkäyntejä hänen hallintoaan vastaan."" Uutinen on käsittääkseni vapaasti luettavissa vaikka onkin Washington Post

 
Viimeksi muokattu:
Lähinnä siksi että lääkkeestä annetaan sellaista kuvaa, mikä ei ole ihan totta jotta päästään öyhöttämään.
Sanoin että Rogan suuttui kun CNN kutsui sitä hevosten lääkkeeksi. En ottanut edes kantaa siihen mitä mieltä olen Roganista, CNN:stä tai itse lääkkeestä. Koska Ivermectiniä annetaan hevosille loisien kartoittamiseen voitaneen sanoa että kyseessä on hevosten lääke. Jos joku ymmärtää tämän tahallaan väärin ettei sitä voi antaa muille nisäkkäille ei se ole minun vikani.

Ja minä olin se joka ottaa tunteella?
Ja avasin myös sitä, että vanhojen lääkkeiden testaaminen uusiin käyttötarkoituksiin ei ole sinänsä mitenkään epätavallista, eikä myöskään tyhmää koska jos siten löydetään toimiva vaste, se on jo valmiiksi markkinoilla ja yleensä huomattavasti halvempaa ja vähäriskisempää kuin kokonaan uuden kehittäminen.
Täysin maalaisjärjen mukaista. Ja nyt tiedetään että koronaan ei toimi
En tiedä sitten onko perusteltua puhua väheksyvästi pelkästä hevoslääkkeestä kun niitä reseptejä määrättiin ihmisille jenkeissä yli 200k vuonna 2022 ja maailmanlaajuisesti se on ollut erittäin menestyksekkäästi käytetty.
Merkityksetön luku kun ei tiedetä monelle kotieläimelle määrättiin, monelle noista ihmisistä koronaan ja se että amerikkalaiset lääkärit määräävät sitä mistä niille maksetaan. Juuri siksi Rogan etsi tarpeeseen sopivan lääkärin. Lisäksi tuo on yksi annos per yli tuhat yhdysvaltalaista
Mutta kai se sitten täytyy olla niin koska oranssi mies.
Puhe oli Joe Roganista
 
Kuulostaa erittäin typerältä vertaukselta, asiahan menee juuri toisin päin, eli trumppistit hylkäävät koko länsimaisen elämäntavan woken takia, ja kääntyvät venäjän syliin.

Ilmeisesti vertauksen pointti mennyt sinulta täysin ohi, sillä se oli että jos vallassa olevat poliitikot eivät näytä pystyvän parantamaan äänestäjiensä oloja/toteuttamaan heidän tahtoaan alkavat äänestäjät ennemmin tai myöhemmin äänestämään poliitikkoja, jotka näin ainakin väittävät pystyvänsä tekemään. USA:nkin kohdalla maan bruttokansantuotteen kehitys näyttää ehkä komealta, mutta sitten semmoisia pienoisia ongelmia löytyy kuten kallis terveydenhuolto, koulutus, huumeet, korkea rikollisuus, elinkeinorakenteen muutos yms. yms.

Euroopan osalta esimerkkinä esimerkiksi maahanmuuttopolitiikka, jonka yhä useampi eurooppalainen kokee huonosti hoidetuksi:

Eurooppalaisilta täystyrmäys maahanmuutolle

"YouGovin tuoreen kyselyn perusteella valtaosa länsieurooppalaisista uskoo, että maahanmuutolla on ollut negatiivinen vaikutus omaan kansakuntaan. Maahanmuuttajia on otettu vastaan liikaa, minkä lisäksi hallitukset ovat hoitaneet maahanmuuttoon liittyvät asiat huonolla menestyksellä.

Kysely toteutettiin Espanjassa, Iso-Britanniassa, Italiassa, Ranskassa, Ruotsissa, Saksassa ja Tanskassa.

Espanjan ja Saksan vastausten perusteella noin 80 prosenttia vastaajista kokee, että maahanmuuttoluvut ovat viimeisen kymmenen vuoden aikana olleet liian korkealla. Saksalaisista 53 prosenttia ja espanjalaisista 46 prosenttia kokee lisäksi, että maiden hallitukset ovat käsitelleet maahanmuuttoa kokonaisuudessaan erittäin huonosti.

Iso-Britannian vastaajista 70 prosenttia kokee, että maahanmuuttajia on jo viimeisen 10 vuoden ajan ollut maassa liikaa. 48 prosenttia vastaajista oli erittäin tyytymättömiä maan maahanmuuttopolitiikkaan.

Iso-Britannia erosi Euroopan unionista helmikuun alussa vuonna 2020. Brexitin myötä maahanmuutto EU-maista on laskenut, mutta maahanmuutto EU:n ulkopuolisista maista on sen sijaan noussut.
"

Ja vähemmän yllättäen esimerkiksi Ranskassa asiaa näyttävästi esillä pitävä Kansallinen Rintama ja Saksassa AFD ovat olleet hurjassa nousussa suosion osalta jo pitkään. :hmm:
 
Viimeksi muokattu:
donald haluaisi armahdetuille Capitolin valtaajille myös korvauksia.

Tässä vois kuvitella Suomeen vastaavan:

-Väistyvä, hävinnyt tuleva ex-presidentti kehottaa kiertoteitse taistelemaan maansa puolesta koska vaalit "huijattiin"
-Rosvojoukko valtaa Eduskuntatalon ja haluaa hirttää puhemiehen
-Useita Eduskunnan turvallisuushenkilöitä ja poliiseja kuolee, myös yksi hyökkääjistä ammutaan
-Seuraavat 6 vuotta hävinnyt presidenttiehdokas valittaa kuinka vaalit huijattiin ja hyökkääjien istuminen vankilassa on oikeusmurha
-Presidentiksi uudestaan tultuaan hän armahtaa 1600 valtaajaa ja alkaa vaatia korvausten maksamista valtaajille
-Presidentti kertoo haluavansa Gotlannin Ruotsilta tarpeen vaatiessa Puolustusvoimien avulla
-Suomen kansasta 47.5% on sitä mieltä että presidentti tekee oikein hyvää työtä.

Tämä ylä-asteen äidinkielen tunnin ainekirjoitusta muistuttava skenaario olisi opettajan mielestä liian hurja ja epärealistinen.
 
Venäjän ulkoministerin Sergei Lavrovin mukaan Venäjä ja Yhdysvallat käyvät parhaillaan keskusteluja Itämeren Nord Stream -kaasuputkista.

Artikkelissa ei mitään mielenkiintoista. Mutta uutisotsikon voisi vaihtaa muotoon "Venäjän marionetti ja venäjä käyvät keskusteluita hybridivaikuttamiskeinoista Eurooppaa kohtaan Nord Stream -kaasuputkiin liittyen".
 
Nykyään ei uskalla jättää yhtään pilkkuvirhettä Trump-kritiikkiin tai keskustelu pyörii pelkästään sen ympärillä
Johtuu ihan siitä ettei paljon muuta valtamediasta tai vaikka tästä ketjusta löydä kuin Trump-"kritiikkiä".:think: Onko nyt kaikki varmasti muuten otettu irti Signal-kohusta. :hmm:
 
Atlantic päätti sitten julkaista nämä julkaisemattomatkin viestit, kun senaatin kuulemisessa valan alla sanottiin, että eivät ole salassapidettäviä tietoja:


"FAVORABLE. Just CONFIRMED w/CENTCOM we are a GO for mission launch.” Centcom, or Central Command, is the military’s combatant command for the Middle East. The Hegseth text continues:
  • •“1215et: F-18s LAUNCH (1st strike package)”
  • •“1345: ‘Trigger Based’ F-18 1st Strike Window Starts (Target Terrorist is @ his Known Location so SHOULD BE ON TIME – also, Strike Drones Launch (MQ-9s)”
  • 1410: More F-18s LAUNCH (2nd strike package)”
  • •“1415: Strike Drones on Target (THIS IS WHEN THE FIRST BOMBS WILL DEFINITELY DROP, pending earlier ‘Trigger Based’ targets)”
  • •“1536 F-18 2nd Strike Starts – also, first sea-based Tomahawks launched.”
  • •“MORE TO FOLLOW (per timeline)”
  • •“We are currently clean on OPSEC”—that is, operational security.
  • •“Godspeed to our Warriors.”
Itse ehkä ajattelisin, että näiden tietojen meneminen Venäjälle, Iranille ja hutheille ehkä olisi pahasta ja vaarantaisi amerikkalaisten hengen, mutta ehkä ei sitten.
 
Johtuu ihan siitä ettei paljon muuta valtamediasta tai vaikka tästä ketjusta löydä kuin Trump-"kritiikkiä".:think:
Öö. Eikö siellä oli kotimaan uutisia, urheilua, säätä jne? Jos tarkoitat ettei Trumpin hallinnosta kerrota hyviä uutisia niin tässä on tilaisuutesi. Munien ja bensan hinta on alempana kuin vuodenvaihteessa?
Onko nyt kaikki varmasti muuten otettu irti Signal-kohusta. :hmm:
Tarkoitatko ettei potkut ole tarpeen esim?
 
Atlantic päätti sitten julkaista nämä julkaisemattomatkin viestit, kun senaatin kuulemisessa valan alla sanottiin, että eivät ole salassapidettäviä tietoja:


"FAVORABLE. Just CONFIRMED w/CENTCOM we are a GO for mission launch.” Centcom, or Central Command, is the military’s combatant command for the Middle East. The Hegseth text continues:
  • •“1215et: F-18s LAUNCH (1st strike package)”
  • •“1345: ‘Trigger Based’ F-18 1st Strike Window Starts (Target Terrorist is @ his Known Location so SHOULD BE ON TIME – also, Strike Drones Launch (MQ-9s)”
  • 1410: More F-18s LAUNCH (2nd strike package)”
  • •“1415: Strike Drones on Target (THIS IS WHEN THE FIRST BOMBS WILL DEFINITELY DROP, pending earlier ‘Trigger Based’ targets)”
  • •“1536 F-18 2nd Strike Starts – also, first sea-based Tomahawks launched.”
  • •“MORE TO FOLLOW (per timeline)”
  • •“We are currently clean on OPSEC”—that is, operational security.
  • •“Godspeed to our Warriors.”
Itse ehkä ajattelisin, että näiden tietojen meneminen Venäjälle, Iranille ja hutheille ehkä olisi pahasta ja vaarantaisi amerikkalaisten hengen, mutta ehkä ei sitten.
Itse sanoisin ettei noi ole enään salassa pidettäviä. Toki hyökkäyksen aikaan ja sitä ennen syytä pitää viestit salassa.
 
Itse ehkä ajattelisin, että näiden tietojen meneminen Venäjälle, Iranille ja hutheille ehkä olisi pahasta ja vaarantaisi amerikkalaisten hengen, mutta ehkä ei sitten.

Ei tietenkään ole mikään ongelma, että tulevasta hyökkäyksestä jaetaan tietoa ulkopuolisille, vaikka se vaarantaa sekä hyökkäykseen osallistuvien turvallisuuden, että heikentää koko operaation vaikuttavuutta. Ihan muuten vaan ovat huippusalaisia. Ihan tyhmyä kritisoida tällaista, MAGAMAGA TRUMP, ei saa "kritisoida", tulee paha mieli.
 
Itse sanoisin ettei noi ole enään salassa pidettäviä. Toki hyökkäyksen aikaan ja sitä ennen syytä pitää viestit salassa.

Se, että onko aihrutuisiko niiden julkaisuista yhtä paljon vahinkoa kuin ennen iskujen tapahtumista ei vaikuta niiden salassapitoluokitukseen.

Ei tietenkään ole mikään ongelma, että tulevasta hyökkäyksestä jaetaan tietoa ulkopuolisille, vaikka se vaarantaa sekä hyökkäykseen osallistuvien turvallisuuden, että heikentää koko operaation vaikuttavuutta. Ihan muuten vaan ovat huippusalaisia. Ihan tyhmyä kritisoida tällaista, MAGAMAGA TRUMP, ei saa "kritisoida", tulee paha mieli.

Voin vain kuvitella, mitä CENTCOMissa ja muualla ajatellaan tulevaisuuden operaatioiden opsecistä ja suunnittelusta, kun puolustusministeri on näköjään se heikoin lenkki.

Ja INDOPACOM on varmaan innoissaan, että heidän suunnitelmiaan kerrotaan Elon Muskille.
 
Sori. Pitää taas muistaa että poliiseja ei kuollut tuona päivänä. Muistaakseni myöhemmin esim sairaskohtaukseen ja saattoi olla itseaiheutetustikin. Nykyään ei uskalla jättää yhtään pilkkuvirhettä Trump-kritiikkiin tai keskustelu pyörii pelkästään sen ympärillä
Kannattajille näiden henkilöiden millään tekemisillä ei ole mitään väliä. Siis ei yhtään mitään. Kohta tulee taas sota pääsiäistä vastaan, niin uutiset resetoituu.

Onhan noissa viesteissä vasteaikoja iskuille, millä Amerikka tekee niitä ja mihin kellonaikoihin. Myös miten myydään äänestäjille jne. Jos miettii etteivät nuo ole salaista tietoa, niin mites jos journalisti olisi ottanut soiton Jemeniin että kohta tärisee (=Guantanamoon)? Oliko tieto siis julkista?
 
Atlantic päätti sitten julkaista nämä julkaisemattomatkin viestit, kun senaatin kuulemisessa valan alla sanottiin, että eivät ole salassapidettäviä tietoja:


"FAVORABLE. Just CONFIRMED w/CENTCOM we are a GO for mission launch.” Centcom, or Central Command, is the military’s combatant command for the Middle East. The Hegseth text continues:
  • •“1215et: F-18s LAUNCH (1st strike package)”
  • •“1345: ‘Trigger Based’ F-18 1st Strike Window Starts (Target Terrorist is @ his Known Location so SHOULD BE ON TIME – also, Strike Drones Launch (MQ-9s)”
  • 1410: More F-18s LAUNCH (2nd strike package)”
  • •“1415: Strike Drones on Target (THIS IS WHEN THE FIRST BOMBS WILL DEFINITELY DROP, pending earlier ‘Trigger Based’ targets)”
  • •“1536 F-18 2nd Strike Starts – also, first sea-based Tomahawks launched.”
  • •“MORE TO FOLLOW (per timeline)”
  • •“We are currently clean on OPSEC”—that is, operational security.
  • •“Godspeed to our Warriors.”
Itse ehkä ajattelisin, että näiden tietojen meneminen Venäjälle, Iranille ja hutheille ehkä olisi pahasta ja vaarantaisi amerikkalaisten hengen, mutta ehkä ei sitten.
trumpin lehdistösihteerin mukaan The Atlantic myönsi olevansa väärässä, koska "nämä eivät ole sotasuunnitelmia"...
 
Johtuu ihan siitä ettei paljon muuta valtamediasta tai vaikka tästä ketjusta löydä kuin Trump-"kritiikkiä".:think: Onko nyt kaikki varmasti muuten otettu irti Signal-kohusta. :hmm:

Kyllähän tuota on hyvä verrata vuosikaudet tutkittuun tapaukseen, missä sähköpostipalvelimelle oli lähetetty asiakirjoja, joista osa olisi tutkimusten mukaan pitänyt olla merkitty salattaviksi (mutta eivät olleet)?

-> "no persuasive evidence of systemic, deliberate mishandling of classified information".

Loogisesti tapausta, missä ihan livenä käsitellään salaista dataa tulisi tutkia tarkemmin, ja seuraukset olla vakavammat.


Defense Secretary Pete Hegseth, who disclosed the war plans in the chat this month, condemned Mrs. Clinton’s actions during a Fox News segment in November 2016.

“Any security professional — military, government or otherwise — would be fired on the spot for this type of conduct and criminally prosecuted for being so reckless with this kind of information,” he said.

Mr. Hegseth was also adamant that anyone engaging in similar acts should be summarily punished.

“People have gone to jail for one one-hundredth of what, even one one-thousandth of what Hillary Clinton did,” he said during a Fox Business segment that same month.

Tuossa kuitenkin mennään pieleen aika monipuolisesti. Aika nopeasti tämä käsitelty verrattuna mailiserveriin. Jännä. 'Mitä tarkoittaa tekopyhyys'

Colbert kysyy miksi reportteri oli chatissa:


--> imgur.com /gallery/then-whys-he-chat-nwBD0mx
 
Oishan toi toimittaja voinut tilanteen paremminkin pelata, odottaa kaikessa rauhassa jos pääsisi kuuntelemaan lisääkin luottamuksellisia keskusteluja?

Ja toisaalta olisi voinut itse osallistua ja tyrkätä vaikka väliin, että mitäs me voitaisiin tehdä paremmin jotta voidaan saada Putinin ihailua ja hyväksyntää osaksemme? =)
 
Oishan toi toimittaja voinut tilanteen paremminkin pelata, odottaa kaikessa rauhassa jos pääsisi kuuntelemaan lisääkin luottamuksellisia keskusteluja?

Ja toisaalta olisi voinut itse osallistua ja tyrkätä vaikka väliin, että mitäs me voitaisiin tehdä paremmin jotta voidaan saada Putinin ihailua ja hyväksyntää osaksemme? =)

No paremmin ja paremmin. Olisi varmaan päässyt (enemmän tai vähemmän syystäkin) Gitmoon.

E. Jotenkin epäilen, että käsitellyt asiat olisivatkin olleet kansalliselle turvallisuudelle hyvinkin tärkeitä, jos asiat olisivat tapahtuneet eri järjestyksessä.
 
Viimeksi muokattu:
Oishan toi toimittaja voinut tilanteen paremminkin pelata, odottaa kaikessa rauhassa jos pääsisi kuuntelemaan lisääkin luottamuksellisia keskusteluja?

Ja toisaalta olisi voinut itse osallistua ja tyrkätä vaikka väliin, että mitäs me voitaisiin tehdä paremmin jotta voidaan saada Putinin ihailua ja hyväksyntää osaksemme? =)
Tuo ollut tuon asian ryhmä. Viestit ajoitettu poistumaan muutaman viikon päästä, että tuskin paljoa muuta tuolla ollut.
 
Toimittaja olisi voinut yrittää keplotella itsensä muihinkin ryhmiin...
Millä tavoin? Hän ei tiedä kenen tilalle kutsuttiin, heti kun kirjoitat jotain, jäät kiinni ja saat kenkää ryhmästä. Jos taas esiinnyt jonain toisena ja saat siten pääsyn, on mahdollista syyllistyä johonkin rikokseen. Nyt sai ihan riittävästi infoa, kun vain oli hiljaa.
 
Millä tavoin? Hän ei tiedä kenen tilalle kutsuttiin, heti kun kirjoitat jotain, jäät kiinni ja saat kenkää ryhmästä. Jos taas esiinnyt jonain toisena ja saat siten pääsyn, on mahdollista syyllistyä johonkin rikokseen. Nyt sai ihan riittävästi infoa, kun vain oli hiljaa.
Ei tarvitse esiintyä kenään, voisi ihan muina miehinä laittaa kommenttia ja antaa sitten muiden hävetä, kun eivät keksi että kuka sä olet. ;)
 
Hei, hukkui massaan kun tässä jauhettiin Signalista ja Roganista jne. Mikä päivä se oli kun Trump todistaa että Obama ja Comey väärensivät Venäjän osallisuuden 2016 vaaleihin?
 
Millä tavoin? Hän ei tiedä kenen tilalle kutsuttiin, heti kun kirjoitat jotain, jäät kiinni ja saat kenkää ryhmästä. Jos taas esiinnyt jonain toisena ja saat siten pääsyn, on mahdollista syyllistyä johonkin rikokseen. Nyt sai ihan riittävästi infoa, kun vain oli hiljaa.
Jotkut Foxin puhuvat päät ovat alkaneet "esittämään kysymyksiä" josko toimittaja olisi jotenkin lisännyt oman numeronsa jonkun toisen henkilön yhteystietohin, eli huijannut itsensä sisään -> rikos.
 
Jotkut Foxin puhuvat päät ovat alkaneet "esittämään kysymyksiä" josko toimittaja olisi jotenkin lisännyt oman numeronsa jonkun toisen henkilön yhteystietohin, eli huijannut itsensä sisään -> rikos.
Miten toi edes olisi rikos? Jos lainaan jonkun puhelinta ja laitan siihen numeroni nimellä JD Vance niin minkä rikoksen teen? Väärennös? Petos? Asiakirjaväärennös? Entä jos puhelimen omistaja on vitsissä mukana?
 
Yhdysvaltain viranomaiset ovat yksityisesti vakuuttaneet eurooppalaisille liittolaisille, että presidentti Trump tukee Natoa, ei vedä ydinaseita Euroopasta ja on edelleen sitoutunut yhteiseen puolustukseen, NYT.

 
Yhdysvaltain viranomaiset ovat yksityisesti vakuuttaneet eurooppalaisille liittolaisille, että presidentti Trump tukee Natoa, ei vedä ydinaseita Euroopasta ja on edelleen sitoutunut yhteiseen puolustukseen, NYT.

En itse ainakaan pikaisella vilkaisulla löytänyt kyseistä artikkelia NYTin sivuilta (ja tuo twitter-tili on ainakin itselläni blokattuna)

e. Ja sillä ei sinänsä ole väliä, koska kaikki kyllä näkee selvästi mitä USA:n poliittinen johto haluaa tehdä.
 
Viimeksi muokattu:
Yhdysvaltain viranomaiset ovat yksityisesti vakuuttaneet eurooppalaisille liittolaisille, että presidentti Trump tukee Natoa, ei vedä ydinaseita Euroopasta ja on edelleen sitoutunut yhteiseen puolustukseen, NYT.


Tämä taisi olla botin tekemä postaus? Sisältö on pelkkä random "twiitti" jostain ja teksti pelkkä suora bottikäännös siitä, eikä viestissä edes yhtä sanaa omaa tuotosta lopputuloksena.
 
En itse ainakaan pikaisella vilkaisulla löytänyt kyseistä artikkelia NYTin sivuilta (ja tuo twitter-tili on ainakin itselläni blokattuna)

e. Ja sillä ei sinänsä ole väliä, koska kaikki kyllä näkee selvästi mitä USA:n poliittinen johto haluaa tehdä.
NYT:n artikkeli on maksumuurin takana. Tässä lienee sama sisältö, jossa on myös linkki NYT-sivulle.

 
Tässä kuvankaappaukset siitä Trumpin hallinnon sotaryhmästä:
1743012053329.png
1743012081756.png
1743012100804.png
1743012121639.png
1743012137068.png
1743012206666.png
1743012231006.png
1743012255522.png
1743012302052.png
1743012314586.png


Ja se mikä tuossa on ehkä huolestuttavinta on se, että ne ei tienny että tämä tulee julkisuuteen eli se niiden tietämättömyys esim. muiden maiden iskukyvystä sekä suoranainen euroopan halveksinta ei ole vain esitystä. Noi on aidon oikeasti noin saatanan tyhmää sakkia.

Se että Yhdysvaltain VP kuvittelee punaisen meren vaikutussuhteiden olevan 3% USA vs 40% EU tai se että puolustusministerin ymmärrys muiden maiden sotilaallisesti kyvykkyyksistä on samalla tasolla kuin anonyymien reddit kommentoijien on todella huolestuttavaa. Siinä on varmaan sama ongelma kuin Elon Muskin sekoamisella, eli kun sitä propagandaa syöttää ja välittää 24/7 niille omille saatanan tyhmille äänestäjilleen ja niiden viitekehykselle niin sitten sinne kaninkoloon uppoaa itsekin ja sitten ymmärrys maailman menosta on keskimääräisen Magan tasolla.
 
Viimeksi muokattu:
En itse ainakaan pikaisella vilkaisulla löytänyt kyseistä artikkelia NYTin sivuilta (ja tuo twitter-tili on ainakin itselläni blokattuna)

e. Ja sillä ei sinänsä ole väliä, koska kaikki kyllä näkee selvästi mitä USA:n poliittinen johto haluaa tehdä.
Toinen sometili viittasi sitaatilla tähän artikkeliin:

Jutussa konteksti on vaan vähän sellainen että oikeastaan tuollaiset vakuuttelut ei riitä:
But while Trump officials have privately reassured Europeans that the U.S. president supports NATO, will retain the American nuclear umbrella over Europe and remains committed to collective defense, Mr. Trump’s views are famously changeable, and he persists in viewing NATO as a club where members pay for American protection.
 
Jos vastaava olisi tapahtunut Bidenin kauden aikana niin MAGAlaiset olisivat vaatineet oikeudenkäyntiä, presidentin eroa, vankilaa yms lokaa demokraattien leiriin.
Joo, ja sinänsä vähän vastaavaa on tapahtunut tällä kaudella jo.

1743015497344.png


Director of National Intelligence Tulsi Gabbard has fired more than 100 intelligence officers from 15 agencies for using a government chat platform for discussions that included topics like polyamory, gender transition surgery and politics.
Gabbard said the fired intelligence officers’ conduct represented “an egregious violation of trust” and violated “basic rules and standards around professionalism.”
 
donald allekirjoitti asetuksen vaalijärjestelmän uudistuksesta, joka eväisi äänestysoikeuden kymmeniltä miljoonilta ihmisiltä ja tekisi postiäänestyksestä mahdotonta 42 osavaltiossa.
Demokratioissa yleensä yritetään helpottaa ihmisten äänestämistä...
Lisäksi Yhdysvaltain perustuslain mukaan valtuudet vaalilakien säätämiseen ovat osavaltioilla ja kongressilla, eivät presidentillä, mutta mitäpä trumppi sellaisesta välittäisi.
 
DOGE on alkanut viedä leivän vanhustenkin suusta. Yli 7 miljoonaa yli 120-vuotiasta on merkitty kylmän viileästi kuolleiksi:
Screenshot at 2025-03-26 23-41-33.png



Ehkä USA:n liittovaltion menoissa on oikeasti aika paljonkin, mitä joutaa leikata?
 
Trump
DOGE on alkanut viedä leivän vanhustenkin suusta. Yli 7 miljoonaa yli 120-vuotiasta on merkitty kylmän viileästi kuolleiksi:
Screenshot at 2025-03-26 23-41-33.png



Ehkä USA:n liittovaltion menoissa on oikeasti aika paljonkin, mitä joutaa leikata?


Mitään tukia ei ole maksettu yli 115 vuotiaille eli sinänsä järkevä tietokannan perkaaminen ei tuo noilta osin mitään säätöjä

 
DOGE on alkanut viedä leivän vanhustenkin suusta. Yli 7 miljoonaa yli 120-vuotiasta on merkitty kylmän viileästi kuolleiksi:
Screenshot at 2025-03-26 23-41-33.png



Ehkä USA:n liittovaltion menoissa on oikeasti aika paljonkin, mitä joutaa leikata?


Ehkä, mutta tuolta ne säästöt eivät tule.

Täällä oikeassa todellisuudessa:
However, the vast majority of those listed in the database were not still receiving monthly checks, with 18.4 million who had not earned benefits for 50 years and likely deemed dead. Only 44,000 were still earning checks, with just 13 of those listed as age 112 or older.
 
Tässä kuvankaappaukset siitä Trumpin hallinnon sotaryhmästä:
1743012053329.png
1743012081756.png
1743012100804.png
1743012121639.png
1743012137068.png
1743012206666.png
1743012231006.png
1743012255522.png
1743012302052.png
1743012314586.png


Ja se mikä tuossa on ehkä huolestuttavinta on se, että ne ei tienny että tämä tulee julkisuuteen eli se niiden tietämättömyys esim. muiden maiden iskukyvystä sekä suoranainen euroopan halveksinta ei ole vain esitystä. Noi on aidon oikeasti noin saatanan tyhmää sakkia.

Se että Yhdysvaltain VP kuvittelee punaisen meren vaikutussuhteiden olevan 3% USA vs 40% EU tai se että puolustusministerin ymmärrys muiden maiden sotilaallisesti kyvykkyyksistä on samalla tasolla kuin anonyymien reddit kommentoijien on todella huolestuttavaa. Siinä on varmaan sama ongelma kuin Elon Muskin sekoamisella, eli kun sitä propagandaa syöttää ja välittää 24/7 niille omille saatanan tyhmille äänestäjilleen ja niiden viitekehykselle niin sitten sinne kaninkoloon uppoaa itsekin ja sitten ymmärrys maailman menosta on keskimääräisen Magan tasolla.
Tämän takia en ns. "enää nuku öitäni kovin hyvin". Saatanan tunareita!
 
trumpin hallinnon ylimpien turvallisuusjohtajien yksityisiä puhelinnumeroita, sähköpostiosoitteita ja salasanoja on kaikkien saatavilla internetissä.
Saatavilla olleita puhelinnumeroita ja sähköpostiosoitteita on kytketty sosiaalisen median käyttäjätileihin muun muassa Instagramissa ja Linkedinissä. Osa puhelinnumeroista on kytketty Whatsapp- ja Signal-käyttäjätileihin.
Jos toimittaja löysi nuo helposti, niin eiköhän Venäjän ja Kiinan turvallisuuspalveluilla ole ollut ne jo pitkään.
(Eiköhän donald pistä Muskin tätäkin selvittämään...)
 
trumpin hallinnon ylimpien turvallisuusjohtajien yksityisiä puhelinnumeroita, sähköpostiosoitteita ja salasanoja on kaikkien saatavilla internetissä.

Jos toimittaja löysi nuo helposti, niin eiköhän Venäjän ja Kiinan turvallisuuspalveluilla ole ollut ne jo pitkään.
(Eiköhän donald pistä Muskin tätäkin selvittämään...)

Donald luuli Signalista kysyttäessä puhuttavan heikosta yhteydestä, jne. Onko Hillaryn vai Bidenin syy?

Tämä siitä syntyy kun täysin epäpätevä johtaa osaamattomia. Amerikan kulta-ajat tosiaan ovat kulman takana.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
273 103
Viestejä
4 714 588
Jäsenet
76 960
Uusin jäsen
Köllimörö

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom