- Liittynyt
- 14.08.2023
- Viestejä
- 2 367
Vaikka GDP on itsessään ja varsinkin Kiinan kohdalla kyseenalainen metriikka niin ei Kiinan selviytyminen ole USA:n kaupasta riippuvaista. USA:n kaupan teoreettinen päättyminen toki johtaisi johonkin 7-8% GDP putoamiseen kun otetaan huomioon kokonaisvaikutus ja epäsuorat vaikutukset.Foxilla juontajat vaihteeksi suuttuivat Kiinan epäreiluista vastatulleista ja toivovat että sillä rintamalla olisi rajumpi ote. Ovat sitä että kiina ei voi mitenkään selvityä ilman USA:N kauppaa ja nyt sen saa polvilleen. Noh.
Kiinan bruttokansantuote on jossain 18 000 miljardin paikkeilla. Vienti USA:han oli 439 miljardia vuonna 2024. Se on alle 2,5% Kiinan bruttokansantuotteesta. Ei mitätöntä, mutta ei tosiaan mikään elämän ja kuoleman kysymys Kiinalle. On toki maita joille USA:n vienti on elinehto, kuten Vietnam.
Ongelma Kiinan kohdalla olisi kuitenkin enemmän se että heidän vienti ja talous on vahvasti Itä-Kiina painotteista joten Länsi/Keski-Kiinan porkkanakauppiaille tämä ei vaikuttaisi yhtä paljon kuin siihen massatyttömyyteen joka iskee Kiinan suurimpiin kasvukeskuksiin kuten vaikka Shanghai, Shenzhen yms. Siitä sitten seuraa levottomuuksia, muiden alojen konkurssiaaltoja yms. Grogilta kun kysyy pikaisesti niin Shanghain vientiosuus paikallis-BKT:sta on n. 35%, Shenzhenissä melkein 60%, mutta koko maalle alle 20%.
Joka tapauksessa tätä skenaariota ei tulla testaamaan koska USA ei pysty lakkauttamaan Kiinan kauppaa siten että se sattuisi Kiinaan, mutta ei jenkkeihin itseensä vähintään yhtä pahasti.