• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Yhdysvaltain 45. ja 47. presidentti Donald J. Trump

Trump sanoi kyllä, ettei hän voi juosta ympäri maailmassa haukkumassa Putinia. Olen päätynyt siihen johtopäätökseen että se väite on totta. Zelenskyn "käytös" Putinia kohtaan ei ole tavallaan valtion ylimmän johtajan tasolla. Se on ikäänkuin pitkittynyttä pöyristymistä. Tietenkin aiheellista jos asetut ihmisen tasolle, mutta sodan ylimpänä johtajana on muitakin tasoja.
Trump ei ole tainnut koskaan haukkua Putinia. Päinvastoin liponut ahteria minkä on ehtinyt. Zelensky on ollut myös ihan oikeassa itse asiassa ettei putleriin kannata luottaa enempää kuin muihinkaan tunnettuihin varkaisiin ja murhamiehiin, mutta diplomatian kannalta se oli onnetonta ja Ukrainan tavoitteiden kannalta vahingollista. Trumpilla on oma visionsa "diilistä" ja hän luottaa siihen kuin pukki sarviinsa vaikka kaikki todennäköisyydet osoittavat ettei sillä ole minkäänlaisia onnistumisen mahdollisuuksia ainakaan silloin, jos tavoitteena on joku muu kuin Ukrainan alistaminen ryssän vasalliksi.
Sodan alkuvaiheissa jonkin verran varoiteltiin siitä, että tässä synnytetään peruuttamattomia kansallisia repeämiä. Narratiivit voivat jäädä pitkiksi ajoiksi Palestiina vs Israel tyylisiksi ja se voisi näyttää jotakuinkin tälläiseltä pysyvältä keskusteluyhteyden esteeltä.
Venäjä synnytti sen repeämän ihan itse. Henk.koht en toivo esim. Suomen osalta mitään kovin syvällisiä yhteyksiä syntyvän Venäjään enää koskaan, enkä halua että yksikään johtajamme sitoo meitä minkään tasoiseen strategiseen riippuvuussuhteeseen ko maan kanssa. Minun puolestani se raja saa pysyä kiinni vaikka tuomiopäivään. Parempi kun pysyvät omalla puolellaan kun ei kerran sovi elää ihmisten tavalla...
 
Vladimir varmasti asettuisi neuvottelupöytään omasta tahdosta, jos hän haluaisi tosiasiallista rauhaa hieroa. Ei sitä tarvitse pöytään lahjoa ja houkutella olemalla mukava ja ystävällinen.

Mitä mineraalidiiliin tulee, ei se tainnut sisältää mitään varsinaisen konkreettista Ukrainan turvallisuuden kannalta, vaikka ymmärrän logiikkasi sen osalta siinä, että se toisi yhdysvaltalaisia assetteja eräänlaiseksi kilveksi alueelle. Ei ne sinne heti ole tulossa. @samsungaaja

Trump voi toki valehdella olevansa välissä, vaikka käytös ja puheet viestivät venäjän leirissä olemista.

Toivon että Ukraina jatkaa taistelua vaikka sitten pelkästään euroopan tuella, sillä se on yhä koko euroopan etu. Sitä se olisi myös amerikkalaisille, mutta Donald ei tätä joko A hahmota B halua toteuttaa tai C ei välitä. Nämä kaikki voivat olla yhtäaikaisia.

Joka tapauksessa suhteet eu-maihin on jos ei pilattu, niin läimitty sellaiseen kuntoon, ettei niitä hetkessä tulla korjaamaan. Make amerika stronk again ei taida nyt ihan onnistua. Harva sisäänpäin kääntynyt valtio on ollut kovin menestyksekäs.
 
Vladimir varmasti asettuisi neuvottelupöytään omasta tahdosta, jos hän haluaisi tosiasiallista rauhaa hieroa. Ei sitä tarvitse pöytään lahjoa ja houkutella olemalla mukava ja ystävällinen.
No sehän tässä on ongelma että Putin on ilmeisesti puhellut Trumpille että juu juu kyllä neuvotteluja voidaan käydä ja tehdään vain lisää diilejä jne. Venäjä osasi ilmeisesti tuon Trumpin mielistelyn pelikirjan huomattavasti paremmin mitä Zelensky, mikä on huono homma Ukrainan kannalta.
 
Tässä on vielä sekin aspekti, että Trump ajaa USAn hallinnossa myöskin pro-Putin pykäliä jatkuvasti läpi. Putinin mielistely ei ole vain puheen, vaan myös tekojen tasalla 247.

On aivan saatanan typerää olettaa että patologinen valehtelija juuri nyt tarkoittaisi haluavansa rauhaa vain jalojen aatteiden vuoksi. Ei v***ssa.

Niinistökin totesi että Venäjä tottelee vain voimaa, ja voimalla niitä rajoja tulee puolustaa ensin Ukrainassa niin jämäkästi, että Ryssän tappiot ovat oikeasti sietämättömiä. Länsi ei halua lähettää paikalle maajoukkoja, koska silloin menetetään valtavasti henkiä. Mutta länsi kykenee erinomaisesti laittamaan sellaiset ilmavoimat paikalle, että 400km Ukrainan rajoista ei lentäisi yksikään Ryssä. Samalla ilmavoimat kykenisi tuhoamaan merkittäviä yksittäisiä tärkeitä kohteita pitkin rintamaa, mutta sitä ryssän jalkaväkeä täsmäaseet ei poista. Yksittäisten lentäjien riskeeraaminen on varmasti vielä mahdollista. Merivoimat voisi olla toinen merkittävä apu.

Tämä olisi kaikista halvin ja kivuttomin tapa ajaa ryssä vit**un Ukrainasta.
 
Se mineraalidiili on turvatakuu Ukrainalle koska jenkkien on turvattava investointinsa.
Aika mitätön turvatakuu. Joku diili siitä, että jollakin alueella olevista kaivoksista, joita tulee sinne ehkä joskus päätyy osa jenkeille? Tuskin Trump sinne mitään joukkoja maapalan vuoksi lähettää? Ehkä vihaisen viestin Putinille, jos Venäjän joukot jää niille alueille pitkäksi aikaa? Onko Trump tyytyväinen, kunhan 'sopimuksen mukaisesti' saa mineraalinsa? Ihan oikeasti, mistä se turva Ukrainalle tulee tuossa?
 
Aika mitätön turvatakuu. Joku diili siitä, että jollakin alueella olevista kaivoksista, joita tulee sinne ehkä joskus päätyy osa jenkeille? Tuskin Trump sinne mitään joukkoja maapalan vuoksi lähettää? Ehkä vihaisen viestin Putinille, jos Venäjän joukot jää niille alueille pitkäksi aikaa? Onko Trump tyytyväinen, kunhan 'sopimuksen mukaisesti' saa mineraalinsa? Ihan oikeasti, mistä se turva Ukrainalle tulee tuossa?
Ja saahan Trump varmasti mineraalinsa pitää vaikka Putin valloittaisikin alueen... Tästä on voitu vaikka sopia jo etukäteen, tai kaverukset pitää sitä selviönä muutenkin että näin on.
Harvemmin rauhansopimuksen ehdot myöskään paranevat mitä enemmän ehdotuksia jättää taakseen tai en tiedä mitä pitäisi tapahtua että noin kävisi?
Mitäs rauhanehdotuksia nyt on esitetty? Paitsi ne Putinin perinteiset eli kaikki hänelle ja Ukrainalle känsät käteen? Ei mulla ainakaan ole mistään muista "rauhansopimusten ehdotuksista" tietoa.

Toisekseen rivien välistä huokuu, että mielestäsi Ukraina on nyt tässä joku altavastaaja, jolla olisi nyt pakottava tarve rauhaan äkkiä tai olisi syytä olla. Kyllä se kuule vaikuttaa päinvastoin siltä, että Trumpilla ja Putinilla se kiire tässä on!!! Ja se johtuu siitä, että tilanne on Venäjän taloudelle kestämätön.
 
Riskitön vedonlyönti jenkeiltä. Siinä on stop-lossina se jo menetty lahjoitettu ~170 miljardia, ja jos pelotteen tai muun Euroopan antaman tuen avulla Ukraina saisi nykyiset alueensa pidettyä, Jenkit saisi takaisimaksun ja jonkinlaista tuottoa. Jos taas homma kusee, ne miljoonat oli jo alaskirjattu muutenkin (koska Bidenin paska politiikka jne).

Vaikka Trump muuten on täysin ennakoimaton tuuliviiri, taitaa se kuitenkin olla oikeasti ylpeä siitä että hän ei ekalla kaudellaan sotinut ollenkaan (koska se on bisneksille huonoa) ja olen aika varma että tosipaikan tullen todennäköisesti haluaa pitää tuosta kiinni. Eli ei lähde minkään mineraalidiilin takia sotimaan, koska saa heikkoudenkin käännettyä positiiviseksi MAGA-uskovaisille saarnaamalla. Todennäköisesti ei myöskään halua mitään turvatakuita myöntää juuri siksi, että tietää ripulin valuvan lahkeeseen, jos tilanne eskaloituisi.
 
Vaikka Trump muuten on täysin ennakoimaton tuuliviiri, taitaa se kuitenkin olla oikeasti ylpeä siitä että hän ei ekalla kaudellaan sotinut ollenkaan (koska se on bisneksille huonoa) ja olen aika varma että tosipaikan tullen todennäköisesti haluaa pitää tuosta kiinni. Eli ei lähde minkään mineraalidiilin takia sotimaan, koska saa heikkoudenkin käännettyä positiiviseksi MAGA-uskovaisille saarnaamalla. Todennäköisesti ei myöskään halua mitään turvatakuita myöntää juuri siksi, että tietää ripulin valuvan lahkeeseen, jos tilanne eskaloituisi.
Ai miten niin ei sotinut? Afganistanissa ja Syyriassa ainakin sodittiin.

Trump kehuskelee sillä, ettei aloittanut uusia sotia.
 
Trumpin toiminnan todelliset motiivit on ainakin allekirjoittaneelle hämärän peitossa.

Mikäli Trump onnistuu pakottamaan Ukrainan nahkapäätöksellä pakkorauhaan ja käynnistää heti sen jälkeen bisnekset normaaliin tapaan Venäjän kanssa, on suurena riskinä Venäjän uusi hyökkäys Ukrainaan tai jopa Nato-maahan Trumpin virkakauden aikana. Sotateollisuushan pyörii Venäjällä jo täyttä häkää. Ulkomaisilla pääomilla ja pakotteiden purkamisilla voisi tuotannon boostata toiseen potenssiin.

Mikä motivoi Trumppia ja hänen hallintoa ottamaan tällaisen riskin, joka toteutuessaan eskaloituu laajemmaksi sodaksi? Miksi mm. Elon Musk on valmis heittämään sähköautobisneksensä roskiin tämän sonnan takia?

En jaksa uskoa siihen teoriaan, että verrattain pers'aukinen Putin ja Venäjä olisi ostanut Trumpin kumppaneinen palvelukseensa. Yhdysvaltojen sisältä löytyy tahoja, jotka kykenevät tarjoamaan paljon enemmän. En myöskään usko siihen, että "bisnes" vaatisi rauhaa Ukrainaan, koska SP500 on noussut Ukrainan sodan aikana yhä jyrkemmällä kulmakertoimella.

Jotenkin syntyy sellainen tunne, että Trumppia motivoidaan jostakin tarkoituksellisesti kriisiyttämään Eurooppa.
 
Viimeksi muokattu:
Tiistaina astuvat 25 % tariffit Kanadalle. Jos kanadalaiset vastapainoksi kieltäytyvät myymästä potaskaa jenkeille, jenkkien maanviljely on pulassa; 80 % potaskasta tulee Kanadasta.
Trump ei vaan tajua, että tariffit tulevat kalliiksi jenkeille itselleen, mikä korottaa heidän hintoja entisestään. Pitkässä juoksussa asteittain nousevat tariffit kannustaa investoimaan kotimaiseen tuotantoon, mutta näin arvaamattomasti toteutettuna = jenkit on kusessa.
 


Kanadan Ontarion provinssin johtaja Doug Ford aikoo katkaista sähköt 1.5 miljoonalta amerikkalaiselta ja iskeä maksimaaliset vastatullit jos Trumpin tariffit Kanadaa vastaan astuu voimaan.
 
Trumpin toiminnan todelliset motiivit on ainakin allekirjoittaneelle hämärän peitossa.

Mikäli Trump onnistuu pakottamaan Ukrainan nahkapäätöksellä pakkorauhaan ja käynnistää heti sen jälkeen bisnekset normaaliin tapaan Venäjän kanssa, on suurena riskinä Venäjän uusi hyökkäys Ukrainaan tai jopa Nato-maahan Trumpin virkakauden aikana. Sotateollisuushan pyörii Venäjällä jo täyttä häkää. Ulkomaisilla pääomilla ja pakotteiden purkamisilla voisi tuotannon boostata toiseen potenssiin.

Mikä motivoi Trumppia ja hänen hallintoa ottamaan tällaisen riskin, joka toteutuessaan eskaloituu laajemmaksi sodaksi? Miksi mm. Elon Musk on valmis heittämään sähköautobisneksensä roskiin tämän sonnan takia?

En jaksa uskoa siihen teoriaan, että verrattain pers'aukinen Putin ja Venäjä olisi ostanut Trumpin kumppaneinen palvelukseensa. Yhdysvaltojen sisältä löytyy tahoja, jotka kykenevät tarjoamaan paljon enemmän. En myöskään usko siihen, että "bisnes" vaatisi rauhaa Ukrainaan, koska SP500 on noussut Ukrainan sodan aikana yhä jyrkemmällä kulmakertoimella.

Jotenkin syntyy sellainen tunne, että Trumppia motivoidaan jostakin tarkoituksellisesti kriisiyttämään Eurooppa.
Ukko on taatusti astunut ryssien hunaja-ansaan pyöritellessään siellä aikoinaan missikisoja. Lisäksi venäjä voisi varmasti narauttaa hänet erinäisistä rikoksista ja pimeästä rahasta. Trump vastusti natoa julkisesti jo 70-luvulla.

Bonarina on todennäköisesti astunut myös Epsteinin hunaja-ansaan, minkä taustalla lienee eräs valtio, joka vuodesta toiseen nauttii jenkkien suosiosta. Eli äijää mahdollisesti kiristetään paristakin suunnasta. Tähän jälkimmäiseen ansaan on tosin astunut aika moni muukin…
 

Statistiikka

Viestiketjuista
269 790
Viestejä
4 663 525
Jäsenet
76 502
Uusin jäsen
Cartier

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom