• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Yhdysvaltain 45. ja 47. presidentti Donald J. Trump

:sfacepalm:

Varoitus: Saattaa aiheuttaa yllättäviä aivoverenvuotoja.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


TLDR ja avainsanat: Kirkuva naama, anti-venäjä hysteria, Euroopan sotapuudelit, sotakiimainen PR-stuntti, ylihintaiset lattet, hiipuva merkitys, ja ghostatut fasisti-chihuahuat. Ei helvetti. Kotiyleisön MAGA-porukallehan tuo katkeriin tunteisiin ja omaa maata kohtaan tunnettavaan kaunaan vetoava omahyväinen paska on tarkoitettu mutta kaikesta päätellen "rauhasta" on nyt tullut kremlin tärkein myrkkypilleri koska se toistuu kaikessa länteen levitettävässä vaikuttamisessa juuri nyt. Tuo porukkaa uskoo että Ukrainaa ohjaillaan globaalista liskosalaseurasta käsin johon kuuluu myös USA:n deep state + demarit, ja että kaikki modernin maailman kiroukset, mm. woke, liittyvät olennaisesti Ukrainan tukemiseen, ja että Putin sekä tukijansa yrittävät Ukrainaa tästä mädätyksestä vapauttaa. Kirjoitus on 1:1 ryssän propagandasta, amerikkalaisin maustein.

Kaja Kallas on yksi harvoista poliitikoista jotka näkevät venäjän sellaisena kuin se on, ja näkemyksensä hän on ilmaissut hyvin selkeästi. Tästä hyvästä hän sai nyt tällaista paskaa niskaansa. Trump-kultistien ja alt-right incelien on helppo niellä se, koska naispoliitikkona sekä eurooppalaisena hän näyttäytyy automaattisesti wokena, hysteerikkona ja korruption ruumiillistumana. Ison ja kauniin meren tuollapuolen asuva jenkki ei voi koskaan ymmärtää mitä Ukrainan uhraukset merkitsevät Viron kaltaisille, ilman Natoa täysin puolustuskyvyttömille, maille. Proxysodan pitkittäminen on loogista reaalipolitiikkaa joka tähtää venäjän aloittamien sotien ennaltaehkäisyyn muiden maksaman veren kustannuksella, ei hysteriaa. Viron kaltaisille maille tämä asia on eksistentiaalinen, vaikka asian raadollisuus verhotaankin kauniimpaan puheeseen. Ryssä ei voi koskaan jättää Ukrainaa rauhaan, ja keisarilliset rajat ylipäätään näyttäytyvät houkuttelevana kruununjalokivenä jota kaikki nykyiset ja tulevat tsaarit tulevat tavoittelemaan oman glooriansa tähden. Tämä on vain ajan kysymys, jos venäjä ei hajoa osiin. Jenkki ei näe omaa vatsaansa pidemmälle.
 
Viimeksi muokattu:
Kaja Kallas on yksi harvoista poliitikoista jotka näkevät venäjän sellaisena kuin se on, ja näkemyksensä hän on ilmaissut hyvin selkeästi. Tästä hyvästä hän sai nyt tällaista paskaa niskaansa. Trump-kultistien ja alt-right incelien on helppo niellä se, koska naispoliitikkona sekä eurooppalaisena hän näyttäytyy automaattisesti wokena, hysteerikkona ja korruption ruumiillistumana. Ison ja kauniin meren tuollapuolen asuva jenkki ei voi koskaan ymmärtää mitä Ukrainan uhraukset merkitsevät Viron kaltaisille, ilman Natoa täysin puolustuskyvyttömille, maille. Proxysodan pitkittäminen on loogista reaalipolitiikkaa joka tähtää venäjän aloittamien sotien ennaltaehkäisyyn, ei hysteriaa. Ryssä ei voi koskaan jättää Ukrainaa rauhaan, ja keisarilliset rajat ylipäätään näyttäytyvät houkuttelevana kruununjalokivenä jota kaikki nykyiset ja tulevat tsaarit tulevat tavoittelemaan oman glooriansa tähden. Tämä on vain ajan kysymys, jos venäjä ei hajoa osiin.

Baltian maiden pitäisi perustaa yhteinen armeija, siirtyä suomen kaltaiseen totaalisen sodan mielenmaisemaan ja pitää yhteinen puolustusbudjetti 5% GDP niin kauan kuin mahdollista (korostaen edullisia kotimaisia hankintoja). Siellä kävi valitettavasti sama kuin monella muulla euroopan maalla, että NATO = puolustuksen alasajokortti. Tästä seuraa se, että kun tulet riippuvaiseksi ulkopuolisista valtioista siitä tulee lopulta joko hylkäys tai kiristysasetelma. Lisäksi kiristys voi olla mineraalidiilin luokkaa, eli menetät puolet kaikesta ja sitä vastaan pääset neuvottelemaan hetkellisestä rauhasta.

Suomihan ei "tarvitse" NATOa, vaan se tukee ja varmistaa. Me aloitimme sodan runtelemana, sotakorvausten alaisena köyhänä maana.
 
Minusta se että konkursseista huolimatta pystyy pitämään päänsä pinnan yläpuolella ja saa sysättyä konkurssinsa jonkun toisen tahon (esim. pankkien) maksettaviksi vaatii jo jonkinlaista älykkyyttä ja mielellistä ketteryyttä. Suomessa joku vastaava tapaus voisi olla Jethro joka minusta muistuttaa monilta osin Trumpia.

Kyky lukea yleisöään ja toimia sen mukaisesti vaatii myös jonkinasteista älykkyyttä.
Ammattihuijarin perustaitoja. Nyt huijattavana koko Amerikan kansa ja muu maailma. Kiinteistöveijariliikemies Jethro hekottelee ja ilmeilee pikkupiireissä. Jethro on koko ajan kännissä tai aineissa, niin tulosta ei samalla tavalla synny. Toisaalta onhan Muskikin aineissa ja tulosta syntyy...
 
Liittovaltion tuomari on todennut suuren osan työntekijöiden irtisanomisista laittomiksi. OPM:llä ei ole oikeutta irtisanoa kuin omia työntekijöitään, eikä se voi käskeä muita virastoja. Epäselvää on, mitä tapahtuu jo irtisanotuille.


“The Office of Personnel Management does not have any authority whatsoever under any statute in the history of the universe, to hire and fire employees within another agency,” Alsup said Thursday night. “It can hire its own employees, yes. Can fire them. But it cannot order or direct some other agency to do so.”

“OPM has no authority to tell any agency in the United States government, other than itself, who they can hire and who they can fire, period. So on the merits, I think, we start with that important proposition,” he said.

 
Se että Trumpilla on tapana heittää myyntimiehen soopaa ja jopa valehdella ei ole osoitus hänen tyhmyydestään, vaikka Trumpin kiivaimmat vastustajat näin esittävätkin. Jos Trump haukkuisi jotakuta paskapääksi, nämä vastustajat luultavasti repisivät otsikoita "Trump luulee että jonkun henkilön pää on oikeasti muodostunut ulosteista!".

Tässä myyntimiehen soopa -argumentissa on toki se etu, että voi puhua suut ja silmät täyteen paskaa jonka voi siten aina ohittaa tällaisena ”se nyt vaan on Trump” -keissinä. Kaikki voidaan jälkikäteen valita tulkittavaksi joko kirjaimellisesti tai sitten pelkkänä vitsinä, vähän riippuen siitä mikä lopputulos näyttää mahdollisimman hyvältä.

Jos asiaa katsoo siltä kannalta että jos kaikkien poliitikkojen narratiivi olisi tällaista, siis kategorisesti lähes aina valehtelua tai vähintäänkin äärimmäistä liioittelua, niin kyllähän tuo äänestäjän näkökulmasta ohjaa julkista keskustelua aika erikoiseen suuntaan. Käytännössä juuri tähän disinformaation ja muun paskan maksimoimiseen.
 
Jossain kohtaa sen myyntimiehenkin olisi kannettava vastuu niistä puheistaan. Tuossa asemassa kaikkea vastuuta ei voi vierittää kuulijalle.

Mitä yleisesti ottaen henkiseen kyvykkyyteen tulee, on jotenkin ihan käsittämätöntä, että MAGA-porukka jaksaa edelleen jaaritella siitä, että Biden sitä ja Biden tätä. Ensin demokraatit tekivät virheen kun antoivat seniilin Bidenin sekoilla liian pitkään ja sitten tekivät virheen kun heittivät seniilin Bidenin bussin alle.

Kyllä, Bidenin heikentyvät kyvyt lakaistiin maton alle liian pitkään. Asia hoidettiin huonosti. Mutta tosiasia on kuitenkin se, että demokraatit ovat ainoa puolue, joka on jossain vaiheessa kyennyt lähettämään sekoilevan johtajansa eläkkeelle. Republikaanit eivät. Tällä hetkellä näyttää siltä, että vauhti vain kiihtyy niin sekoilijoilla kuin hännystelijöillä.

Hohoho hahaha MAGA:t ovat niin tyhmiä. Toisaalta niin olivat Kamala Harrisinkin kannattajat ja varsinkin pro-palestiinalaiset ja LQWERTY+++ porukka.
Noin kollektiivisesti ottaen mikään muu demografinen, poliittinen tai ideologinen ryhmittymä ei ole syyllistynyt Yhdysvalloissa väärän, aivan yksikäsitteisesti valheellisen tiedon levittämiseen ja sen pohjalta toteutettuun vallankaappausyritykseen. Ja joo, kyllä, antifa ja äärivasemmisto ovat tehneet kaikenlaista idioottimaista. Mutta yksinkertaisesti mikään ei pääse lähellekään sitä typeryyttä, mitä tapahtui 6. tammikuuta vuonna 2021.
 
Jossain kohtaa sen myyntimiehenkin olisi kannettava vastuu niistä puheistaan. Tuossa asemassa kaikkea vastuuta ei voi vierittää kuulijalle.

Mitä yleisesti ottaen henkiseen kyvykkyyteen tulee, on jotenkin ihan käsittämätöntä, että MAGA-porukka jaksaa edelleen jaaritella siitä, että Biden sitä ja Biden tätä. Ensin demokraatit tekivät virheen kun antoivat seniilin Bidenin sekoilla liian pitkään ja sitten tekivät virheen kun heittivät seniilin Bidenin bussin alle.

Kyllä, Bidenin heikentyvät kyvyt lakaistiin maton alle liian pitkään. Asia hoidettiin huonosti. Mutta tosiasia on kuitenkin se, että demokraatit ovat ainoa puolue, joka on jossain vaiheessa kyennyt lähettämään sekoilevan johtajansa eläkkeelle. Republikaanit eivät. Tällä hetkellä näyttää siltä, että vauhti vain kiihtyy niin sekoilijoilla kuin hännystelijöillä.


Noin kollektiivisesti ottaen mikään muu demografinen, poliittinen tai ideologinen ryhmittymä ei ole syyllistynyt Yhdysvalloissa väärän, aivan yksikäsitteisesti valheellisen tiedon levittämiseen ja sen pohjalta toteutettuun vallankaappausyritykseen. Ja joo, kyllä, antifa ja äärivasemmisto ovat tehneet kaikenlaista idioottimaista. Mutta yksinkertaisesti mikään ei pääse lähellekään sitä typeryyttä, mitä tapahtui 6. tammikuuta vuonna 2021.
Puhumattakaan räikeästä korruptiosta ja oman edun tavoittelusta, johon Trump ja Musk koko ajan syyllistyvät... He tekevät täysin avoimesti kaikkea sitä, josta on aiemmin yritetty demokraatteja syyttää.

Ehkä "deep state" onkin nykyään vaan "state"... Ei siinä sen mystisempää ole. :smoke:
 
Ok. Itsekin toivon että hän on vain esittänyt tyhmää 50 vuotta julkisuudessa että pääsee niskan päälle. Pokerista tuttu kikka
Tai sitten pitäisi osata olla mediakriittinen eikä suoraan niellä Trumpia vihaavien toimittajien tarkoitushakuisia juttuja.

Oikeastaan toivoin että olisit vähän avannut tuota Hannibal Lecter-juttua ja mikä siinä on ongelmana, mutta ilmeisesti olet asiassa aivan yhtä heiveröisen tiedon varassa kuin minä.
 
Tässä myyntimiehen soopa -argumentissa on toki se etu, että voi puhua suut ja silmät täyteen paskaa jonka voi siten aina ohittaa tällaisena ”se nyt vaan on Trump” -keissinä. Kaikki voidaan jälkikäteen valita tulkittavaksi joko kirjaimellisesti tai sitten pelkkänä vitsinä, vähän riippuen siitä mikä lopputulos näyttää mahdollisimman hyvältä.

Jos asiaa katsoo siltä kannalta että jos kaikkien poliitikkojen narratiivi olisi tällaista, siis kategorisesti lähes aina valehtelua tai vähintäänkin äärimmäistä liioittelua, niin kyllähän tuo äänestäjän näkökulmasta ohjaa julkista keskustelua aika erikoiseen suuntaan. Käytännössä juuri tähän disinformaation ja muun paskan maksimoimiseen.
Joo siitä saa moraalisesti olla eri mieltä, on se väärin puhua soopaa.

Kommentoin kuitenkin väitteitä että Trump olisi jotenkin erityisen tyhmä ihminen. Minusta ei vaikuta siltä. Moraaliton ja ikävä ihminen hän saattaa olla ja ehkä onkin.
 
Ehkä, mutta jos huijari olisi oikeasti tyhmä, olisi hän nopeasti entinen huijari.
Miten sinä suhtautuisit, jos sinun läheinen olisi tuollainen kaikille vittuileva ja valehteleva seksuaalirikollinen paskanpuhuja? Olisiko silloinkin vaan myyntimiehen puhetta ja mukavaa seuraa?
 
Miten sinä suhtautuisit, jos sinun läheinen olisi tuollainen kaikille vittuileva ja valehteleva seksuaalirikollinen paskanpuhuja? Olisiko silloinkin vaan myyntimiehen puhetta ja mukavaa seuraa?
Sitten kutsuisin häntä kaikille vittuilevaksi ja valehtelevaksi seksuaalirikollinen paskanpuhujaksi, en tyhmäksi tai seniiliksi.

Vanhimpaan siskooni otin joskus henkistä etäisyyttä kun hän alkoi mielestäni osoittaa kovin itsekeskeisiä ja myrkyllisiä piirteitä, mietin että onneksi en joudu elämään hänen kanssaan ja minun kävi sääliksi hänen kilttiä ja sopeutuvaista miestään. Silti en väittäisi häntä tyhmäksi, vaan itsekeskeiseksi ja lähisuhteensa myrkyttäväksi ihmiseksi.
 
Sitten kutsuisin häntä kaikille vittuilevaksi ja valehtelevaksi seksuaalirikollinen paskanpuhujaksi, en tyhmäksi tai seniiliksi.

Vanhimpaan siskooni otin joskus henkistä etäisyyttä kun hän alkoi mielestäni osoittaa kovin itsekeskeisiä ja myrkyllisiä piirteitä, mietin että onneksi en joudu elämään hänen kanssaan ja minun kävi sääliksi hänen kilttiä ja sopeutuvaista miestään. Silti en väittäisi häntä tyhmäksi, vaan itsekeskeiseksi ja lähisuhteensa myrkyttäväksi ihmiseksi.
Totta, nyt ymmärrän mitä tarkoitat. Ehkä tässä on ihmisillä erilaisia näkemyksiä siitä mitä tyhmä tarkoittaa. Tyhmyydessähän on monia muitakin ulottuvuuksia kuin vain älykkyysosamäärään perustuva määritelmä.
 
Tai sitten pitäisi osata olla mediakriittinen eikä suoraan niellä Trumpia vihaavien toimittajien tarkoitushakuisia juttuja.

Oikeastaan toivoin että olisit vähän avannut tuota Hannibal Lecter-juttua ja mikä siinä on ongelmana, mutta ilmeisesti olet asiassa aivan yhtä heiveröisen tiedon varassa kuin minä.
Voin toki. Ymmärtääkseni Hannibal on kuvitteellinen henkilö joka ei ole kuollut
paitsi sarjassa
 
Totta, nyt ymmärrän mitä tarkoitat. Ehkä tässä on ihmisillä erilaisia näkemyksiä siitä mitä tyhmä tarkoittaa. Tyhmyydessähän on monia muitakin ulottuvuuksia kuin vain älykkyysosamäärään perustuva määritelmä.
Jos kaikki sanoisivat "kusipää ja kaikin puolin ikävä ihminen" niin mitään tulkintaeroja ei tulisi.
 
Tai sitten hän hämmentyi koska ei heti keksinyt sopivaa tietä ulos epämukavasta kysymyksestä, mihin viittaisi sekin ettei hän esim. vaatinut saada tietää missä on niin muka sanonut, vaan yksinkertaisesti kielsi sen ja "next question" toisaalla.

Patologiset valehtelijat, psykopaatit ja narsistit ovat johdotettu päässä sillä tavalla, että valeita pulppuaa suusta kuin ChatGPT hallusinaatioita. Varmasti jos voisit saada Trumpin himon kohteen vaihtumaan kesken keskustelun, saattaisi puheet vaihtua hyvinkin häiritsevästi sillä sekunnilla. He eivät harjoittele mitään ennakkoon tietoisesti ja pään sisällä unimaailma luo näennäisen koherentin kuvan, sellaisen mikä riittää savannilla kulkevalle apinalle.

Tuossa tapaamisessa Trump pariin kertaan alkoi höpisemään kesken jotain ihmeellisiä horinoita. Voisikohan se olla tälläisen aivovammaisen "öö"-hetki jossa aivot hetken kelaa taustalla, mutta Trump pystyy puhumaan silläkin hetkellä vaikkei suu ole enää yhteydessä aivokuoreen?
 
Voin toki. Ymmärtääkseni Hannibal on kuvitteellinen henkilö joka ei ole kuollut
paitsi sarjassa
Ei tuo nyt ihan avannut että miksi Trump siitä puhui ja miksi pitäisi olla erityisen huolissaan että hän siitä jotain vitsaili joissakin puheissaan.

Washington Postin minuutin videosta minullekaan ei avautunut mitä Trump vittauksellaan tarkoitti, mutta ilmeisesti ei ollut tarkoituskaan koska video koostui vain parin sekunnin mittaisista klipeistä. Voihan sitä aina juoda kustakin.
 
Ei tuo nyt ihan avannut että miksi Trump siitä puhui ja miksi pitäisi olla erityisen huolissaan että hän siitä jotain vitsaili joissakin puheissaan.

Washington Postin minuutin videosta minullekaan ei avautunut mitä Trump vittauksellaan tarkoitti, mutta ilmeisesti ei ollut tarkoituskaan koska video koostui vain parin sekunnin mittaisista klipeistä. Voihan sitä aina juoda kustakin.
Eikai siitä tarvitse olla erityisen huolissaan kun iso osa ei ole esim nimityksistä tai Ukraina-linjasta tai Gaza-videosta. Tuskin pitäisi tyhmänä vaikka Trump joisi kustakaan. Kysyin etkö pidä häntä tyhmänä ja sain vastauksen. Kiitos

Edit. Olisin voinut lopettaa jo siihen kun sanoit että asiayhteydestä irrotettuja ennen kuin googlasit mistä oli puhe. Toivottavasti opin tästä
 
Viimeksi muokattu:
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Ei se Trump nyt vaan voi olla tyhmä kerta tietää asioista keskimäärin kaikista asioista enemmän kuin kukaan muu koskaan ikinä.
 
:sfacepalm:

Varoitus: Saattaa aiheuttaa yllättäviä aivoverenvuotoja.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


TLDR ja avainsanat: Kirkuva naama, anti-venäjä hysteria, Euroopan sotapuudelit, sotakiimainen PR-stuntti, ylihintaiset lattet, hiipuva merkitys, ja ghostatut fasisti-chihuahuat. Ei helvetti. Kotiyleisön MAGA-porukallehan tuo katkeriin tunteisiin ja omaa maata kohtaan tunnettavaan kaunaan vetoava omahyväinen paska on tarkoitettu mutta kaikesta päätellen "rauhasta" on nyt tullut kremlin tärkein myrkkypilleri koska se toistuu kaikessa länteen levitettävässä vaikuttamisessa juuri nyt. Tuo porukkaa uskoo että Ukrainaa ohjaillaan globaalista liskosalaseurasta käsin johon kuuluu myös USA:n deep state + demarit, ja että kaikki modernin maailman kiroukset, mm. woke, liittyvät olennaisesti Ukrainan tukemiseen, ja että Putin sekä tukijansa yrittävät Ukrainaa tästä mädätyksestä vapauttaa. Kirjoitus on 1:1 ryssän propagandasta, amerikkalaisin maustein.

Kaja Kallas on yksi harvoista poliitikoista jotka näkevät venäjän sellaisena kuin se on, ja näkemyksensä hän on ilmaissut hyvin selkeästi. Tästä hyvästä hän sai nyt tällaista paskaa niskaansa. Trump-kultistien ja alt-right incelien on helppo niellä se, koska naispoliitikkona sekä eurooppalaisena hän näyttäytyy automaattisesti wokena, hysteerikkona ja korruption ruumiillistumana. Ison ja kauniin meren tuollapuolen asuva jenkki ei voi koskaan ymmärtää mitä Ukrainan uhraukset merkitsevät Viron kaltaisille, ilman Natoa täysin puolustuskyvyttömille, maille. Proxysodan pitkittäminen on loogista reaalipolitiikkaa joka tähtää venäjän aloittamien sotien ennaltaehkäisyyn muiden maksaman veren kustannuksella, ei hysteriaa. Viron kaltaisille maille tämä asia on eksistentiaalinen, vaikka asian raadollisuus verhotaankin kauniimpaan puheeseen. Ryssä ei voi koskaan jättää Ukrainaa rauhaan, ja keisarilliset rajat ylipäätään näyttäytyvät houkuttelevana kruununjalokivenä jota kaikki nykyiset ja tulevat tsaarit tulevat tavoittelemaan oman glooriansa tähden. Tämä on vain ajan kysymys, jos venäjä ei hajoa osiin. Jenkki ei näe omaa vatsaansa pidemmälle.

On tosiaan hurjaa luettavaa, ja vaikuttaa valitettavasti juuri tältä meno. Kun katsoo kokonaiskuvaa, Trumpin hallinto on todella "bizarre". Käsitän että Maga ajaa jonkinlaista amerikkalaista kultaaika-teemaa nyt joka tuutista, mutta koko tämä touhu Euroopan suhteen, siinä ei ole mitään taloudellista järkeä. Diplomatia ja hyvät suhteen talousmahtien välillä, niillä luodaan pitkäjänteistä taloudellista hyötyä kaikille, ei nuolemalla terroristivaltio Venäjän persettä. Eurooppa on yksi maailman isoimmista talousalueista. Miten ihmeessä hyökkäyssotaa käyvien ryssien kanssa kaveeraaminen on ja samalla Euroopan suututtaminen auttaa Usa:ta saavuttamaan tavoitteitaan? Trumpia pidetään business-nerona, mutta mikään mitä se tällä hetkellä tekee ei tunnu loogiselta, pidemmälle tarkasteltuna, tuossa kontekstissa. Tästä toisaalta Trumpin ekan kauden avustajakin mainitsi haastattelussa mihin nyt ei linkkiä, hän kuuntelee neuvoja mutta arvaamattomuutta on aina ilmassa lopullisissa teoissa. Vaa-assa tuntuu tosiaan painavan nyt kaikki muut asiat, kuin perinteiset presidentilliset diplomaattiset suhteet ja niiden hoito jota kautta tuloksia tehdään

Ilmeisesti Trumpin kabinetissa ahmitaan enää päivästä toiseen salaliittoteorioita Ukrainan Natsi-lepakoista, Zelenkyin "varastamista" rahoista, eurooppalaisen liberalismin hapatuksesta, ollaan huolissaan Putinin jaksamisesta ja kaikki päätökset menee tosiaan tämän vatsan kautta. Eurooppaan tullaan kiukuttelemaan, töksäyttelemään typeryyksiä ja maataan puolustava sankari-presidentti saa kuulla olevansa diktaattori. Lisäksi edellinen on huolestuttavaa siinä mielessä, että se viittaa kaalihajuisten tietolähteiden käyttöön...

4 vuottako tällaista, hohhoijaa.
 
On tosiaan hurjaa luettavaa, ja vaikuttaa valitettavasti juuri tältä meno. Kun katsoo kokonaiskuvaa, Trumpin hallinto on todella "bizarre". Käsitän että Maga ajaa jonkinlaista amerikkalaista kultaaika-teemaa nyt joka tuutista, mutta koko tämä touhu Euroopan suhteen, siinä ei ole mitään taloudellista järkeä. Diplomatia ja hyvät suhteen talousmahtien välillä, niillä luodaan pitkäjänteistä taloudellista hyötyä kaikille, ei nuolemalla terroristivaltio Venäjän persettä. Eurooppa on yksi maailman isoimmista talousalueista. Miten ihmeessä hyökkäyssotaa käyvien ryssien kanssa kaveeraaminen on ja samalla Euroopan suututtaminen auttaa Usa:ta saavuttamaan tavoitteitaan? Trumpia pidetään business-nerona, mutta mikään mitä se tällä hetkellä tekee ei tunnu loogiselta, pidemmälle tarkasteltuna, tuossa kontekstissa. Tästä toisaalta Trumpin ekan kauden avustajakin mainitsi haastattelussa mihin nyt ei linkkiä, hän kuuntelee neuvoja mutta arvaamattomuutta on aina ilmassa lopullisissa teoissa. Vaa-assa tuntuu tosiaan painavan nyt kaikki muut asiat, kuin perinteiset presidentilliset diplomaattiset suhteet ja niiden hoito jota kautta tuloksia tehdään

Ilmeisesti Trumpin kabinetissa ahmitaan enää päivästä toiseen salaliittoteorioita Ukrainan Natsi-lepakoista, Zelenkyin "varastamista" rahoista, eurooppalaisen liberalismin hapatuksesta, ollaan huolissaan Putinin jaksamisesta ja kaikki päätökset menee tosiaan tämän vatsan kautta. Eurooppaan tullaan kiukuttelemaan, töksäyttelemään typeryyksiä ja maataan puolustava sankari-presidentti saa kuulla olevansa diktaattori. Lisäksi edellinen on huolestuttavaa siinä mielessä, että se viittaa kaalihajuisten tietolähteiden käyttöön...

4 vuottako tällaista, hohhoijaa.
Kyllä Trump varmaan joskus väsähtää ja siirtyy Floridaan pelaamaan golffia. Siis riippumatta siitä jatkaako presidenttinä vai ei.

Jos siis jaksaa enää golffia pelata.
 
Kaikista maailman kysymyksistä amerikkalainen lehdistö kysyy Zelenskyiltä "miksi et käytä täällä pukua?", Trump ei ole selvästikään ainoa idiootti siellä. Ei ole antaa linkkiä kun seuraan suoraa lähetystä.
Saattaa olla seurausta siitä, että Trumpin valkoinen talo on alkanut valikoida paikalle pääsevää mediaakin nyt sen perusteella kuka on ideologisesti Trumpin kannatusjoukoissa.

edit: kysyjä oli ilmeisesti Brian Glenn, Marjorie Taylor-Greenen miesystävä, aina kaikki Trumpin kampanjatilaisuudet striimaavan Right Side Broadcast Networkin miehiä.
 
Viimeksi muokattu:
On tosiaan hurjaa luettavaa, ja vaikuttaa valitettavasti juuri tältä meno. Kun katsoo kokonaiskuvaa, Trumpin hallinto on todella "bizarre". Käsitän että Maga ajaa jonkinlaista amerikkalaista kultaaika-teemaa nyt joka tuutista, mutta koko tämä touhu Euroopan suhteen, siinä ei ole mitään taloudellista järkeä. Diplomatia ja hyvät suhteen talousmahtien välillä, niillä luodaan pitkäjänteistä taloudellista hyötyä kaikille, ei nuolemalla terroristivaltio Venäjän persettä. Eurooppa on yksi maailman isoimmista talousalueista. Miten ihmeessä hyökkäyssotaa käyvien ryssien kanssa kaveeraaminen on ja samalla Euroopan suututtaminen auttaa Usa:ta saavuttamaan tavoitteitaan? Trumpia pidetään business-nerona, mutta mikään mitä se tällä hetkellä tekee ei tunnu loogiselta, pidemmälle tarkasteltuna, tuossa kontekstissa. Tästä toisaalta Trumpin ekan kauden avustajakin mainitsi haastattelussa mihin nyt ei linkkiä, hän kuuntelee neuvoja mutta arvaamattomuutta on aina ilmassa lopullisissa teoissa. Vaa-assa tuntuu tosiaan painavan nyt kaikki muut asiat, kuin perinteiset presidentilliset diplomaattiset suhteet ja niiden hoito jota kautta tuloksia tehdään

Ilmeisesti Trumpin kabinetissa ahmitaan enää päivästä toiseen salaliittoteorioita Ukrainan Natsi-lepakoista, Zelenkyin "varastamista" rahoista, eurooppalaisen liberalismin hapatuksesta, ollaan huolissaan Putinin jaksamisesta ja kaikki päätökset menee tosiaan tämän vatsan kautta. Eurooppaan tullaan kiukuttelemaan, töksäyttelemään typeryyksiä ja maataan puolustava sankari-presidentti saa kuulla olevansa diktaattori. Lisäksi edellinen on huolestuttavaa siinä mielessä, että se viittaa kaalihajuisten tietolähteiden käyttöön...

4 vuottako tällaista, hohhoijaa.
Trump on käynyt erittäin raivokkaasti kaikkea uusiutuvaa energiaa vastaan, joten taustakuiskaajina toimii ainakin Big Oil. Tuo termi on vain "amerikkalainen tapa puhua öljypohatoista". Eli käytännössä USA:n rikkaimisto jolla on jo pitkään tökkinyt ajatus siitä että fossiilisten poltto tulee pakostakin vähenemään tulevaisuudessa. Big Oil on jäänyt kiinni aikaisemmin. mm. tiedon vääristelystä ja sen levittämisestä. Väärän tiedon levittäminen on kuin hiljainen sota rauhaisassa valtiossa, ja pahimmillaan johtaa siis siihen ettei kukaan jaksa enää edes oikoa vääriä väittämiä. Yli vuosisadan ajan nämä valehtelun mestarit vähättelivät väärinkäytöksiä, vääristelivät tosiasioita ja suostuttelivat tiedotusvälineet matkimaan heidän puhetapojaan. Sekaannuksen luominen vakiintuneen tieteen ympärille on yksi heidän tunnetuista taktiikoistaan. Exxon ja hiiliteollisuus tiesivät ilmaston lämpenemisestä jo 1960-luvulla, mutta sen sijaan, että ne olisivat kertoneet asiasta yleisölle, ne levittivät epäilyjä sen taustalla olevasta tieteestä. Nyt nämä herrat ovat saaneet tarpeekseen kaikesta ilmastonmuutokseen liittyvästä, ja ovat valmiiita mitä todennäköisimmin sijoittamaan isoja summia siihen että ovat saaneet Valkoiseen taloon propagandatorven joka ajaa heidän agendaansa.

Big oil spent $445m in last election cycle to influence Trump and Congress, report says


Toinen ryhmä joka lienee luvannut Trumpille tukensa on äärivanhoilliset kristityt. Suomessa näille ei oikein löydy edes vastinetta sillä Suomessa nämä ovat huomattavasti pienempiä ryhmiä ( herätysliikkeet ) mutta jenkeissä vielä voimissaan. Tästä johtuu Trumpin naurettavat, teennäiset rukoushetket ennen tiettyjä haastatteluja tai tiedonantoja. Nämä uskovaisryhmät ajavat siis niitä äärikonservatiivisimpia arvoja, kuten aborttikieltoa, homoseksuaalisuuden kieltämistä, tiukempia alkoholilainsäädäntöjä, pornon ja jopa osin pelien kieltämistä, sun muita kieltoja. Lähinnä siis kaikkea sellaista jotka liittyvät ihmisten vapauden rajoittamiseen. Tiukimmat tapaukset haluaisivat mm. kieltää avioerot.

En ole varma kuinka moni amerikkalainen oikeasti osaa kiinnittää tämänkaltaisiin asioihin huomiota. Toivottavasti mahdollisimman moni.
 
donald jatkaa Zelenskyin mollaamista
1000001959.jpg
 
Ja juuri
Näin näy kun äänestetään narsistinen pikkulapsi presidentiksi. Toivottavasti muu maailma seuraa tarkkaan, eikä anna vastaavan toistua omassa maassaan.
Enpä tiedä. Vähän siellä sun täällä oikeistopopulistiset liikkeet nousussa, keihäänkärkenään tunteisiin vetoavat aiheet kuten maahanmuutto. Naurettavaa kuinka ainakin osaan ihmisiä tämä uppoaa kuin luoti läskiin. Lisäksi Trumpista puhuttaessa raha on ollut aivan todella suuressa osassa hänen valintansa suhteen. Ihan hirveää kuinka Trump kohteli Zelenskyä. On ihan varmaa että Putinin kanssa hän tulee todella hyvin toimeen kun kohta tapaavat, ties vaikka USA + Venäjä aloittavat pikaisella aikataululla tiiviimmän yhteistyön Ukrainassa. Putinhan jo tarjosi jonkinlaista mineraalisopparia hänkin Trumpille valtaamiltaan ukrainalaisalueilta.

Me seurataan todella irvokasta näytelmää.
 
Kaikista maailman kysymyksistä amerikkalainen lehdistö kysyy Zelenskyiltä "miksi et käytä täällä pukua?", Trump ei ole selvästikään ainoa idiootti siellä. Ei ole antaa linkkiä kun seuraan suoraa lähetystä.
Punainen MAGA-lippis Zelenskylla olisi pelastanut päivän?
 
Pitää muistaa ettei Trump ole ollut aikeissakaan lähettää enää ainuttakaan tukiropoa ja rauhan solmimiseen hänen pitää vaientaa sekä Zelenskyn aseet että Putinin. Sanoisin että tilanne on palannut siihen mihin se oli kuukausi sitten ja tämähän on lähes matemaattinen seuraus siitä, jos yrität tehdä monimutkaista asiaa liian vähillä taidoilla.

Euroopan pitäisi nyt tehdä ostopyyntö tähän väliin amerikkalaisista aseista Ukrainaan. On aloitettava se prosessi julkisuudessa jossa Trump kieltäytyy myymästä aseita Ukrainalle, koska se tulee olemaan aivan täydellinen katastrofi yhdysvaltain aseteollisuudelle.
 
  • Tykkää
Reactions: AIF
donald jatkaa Zelenskyin mollaamista

donald jatkaa Zelenskyin mollaamista
1000001959.jpg
"I want PEACE". Sanoo Trump. Minä, minä, minä. Kuin pikkulapsi kiukuttelemassa kun ei saa omaa tahtoaan läpi.


En olisi pari vuotta sitten uskonut, että aikanaan Putin saa puolelleen yhden maailman vaikutusvaltaisimmista presidenteistä länsimaista, kun ollaan menettämässä Ukrainalta väkivalloin varastettuja maa-alueita.
 
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Video alkaa heti sen jälkeen kun Trump oli suorastaan tallonut Zelenskyin päältä nastakengillä. Hän vastaa toimittajan kysymykseen, ja mainitsee mm. että Putinin on täytynyt kestää "noitavainoa".
Trumpin kaltaisen ihmisen ei tulisi olla edes paskalandian presidentti. Totaalisen järkyttävä ihminen, presidenttinäkin totaalisen huono ja epäpätevä. JD Vance jätti itsestään myös lähtemättömän vaikutuksen hyökätessään Ukrainan presidentin kimppuun ( täsmennetään: sanallisesti ).
 
Viimeksi muokattu:
NIin maukasta demokraattien itkua jenkkimediassa (CNN, MSNBC jne) ja loppua ei näy. Paha diktaattori -levy vaan pyörii ja pyörii. CNN:lla yllättäen ainakin 1 järkityyppi töissä (Scott Jennings)

Perjantai-illan ratoksi suosittelen youtubeen hakusanoja Gutfeld, The Five, leftist meltdown, leftist losing it 🍿:eat:
 
NIin maukasta demokraattien itkua jenkkimediassa (CNN, MSNBC jne) ja loppua ei näy. Paha diktaattori -levy vaan pyörii ja pyörii. CNN:lla yllättäen ainakin 1 järkityyppi töissä (Scott Jennings)

Perjantai-illan ratoksi suosittelen youtubeen hakusanoja Gutfeld, The Five, leftist meltdown, leftist losing it 🍿:eat:
Jaa-a

On arvoja ja on "arvoja"
 
NIin maukasta demokraattien itkua jenkkimediassa (CNN, MSNBC jne) ja loppua ei näy. Paha diktaattori -levy vaan pyörii ja pyörii. CNN:lla on yllättäen 1 järkityyppi töissä (Scott Jennings)
No onhan tämä Trumpin meno yllättänyt MAGANkin puolella, edes siellä ei osattu nähdä tällaista. Löytyy kyllä kritiikkiä nykyään omissakin, kun vähän youtubesta etsii.
Ei kaikki konservatiivitkaan ole tottuneet siihen, että heidän presidenttinsä on lähes rakastunut venäläiseen diktaattoriin.

Surullinen keissi, ei voi muuta sanoa.
 
Tässä ehkä olisi sittenkin parempi liittoutua kiinan kanssa. Jos suostuisivat lopettamaan sen isoveli valvoo sonnan niin saisivat vaihtokaupassa usa:n aseman...

muoks: eikun Intia taitaisi olla itseasiassa paras suunta. Ja Kanada ja Australia EU:hun mukaan.
 
Viimeksi muokattu:
Tyhmät on vaarallisempia kuin pahat, koska tyhmiä ohjaa pahat ja tyhmät saa kansan hyväksynnän paremmin kuin pahat
Niin jos osa kansasta on myös tyhmiä ja ymmärtämättömiä asioista niin sellainen on myös heidän presidenttinsä.
 
Vitt* mikä mieslapsi, oksettaa tuollaiset narsistit, Trump mumisi sekä toisteli taas vain omia saavutuksiaan kuinka hän on jo lopettanut monia sotia, sellaisia joista ette ole kuulletkaan jne. minä minä minä.

Oletteko huomanneet että joka kerta kun Trump puhuu tappioista, aloittaa aina ensin Venäjästä.

Huomisen SNL jakson käsikirjoitusta ei tarvita, se syntyi itsestään.

Hävettää mihin paikkaan Zelenskyi laitettiin ..
 
Ei kyllä osaa sanoa muuta kuin että on tuo Trump ihan kahjo tyyppi! Kiristää tylysti sodan ahdingossa kamppailevaa Ukrainaa ja veljeilee Ukrainan kansanmurhaa toteuttavan Putlerin kanssa. Uhkailee liittää Kanadan, Panaman kanavan ja Grönlannin USA:n haltuun, jopa sotilaallisesti. Nyt pitäisi lopettaa spekulaatiot Trumpin jonkunlaisesta neuvottelutaktiikasta! Kyse ei ole mistään muusta kuin oranssinaaman diktaattorityylisestä vallanhimosta sekä itsensä ja rikkaiden kamujensa etujen ajamisesta kaiken muun kustannuksella. Entä valtion virastot ja vastaavat! Kaikenlaisia trumppiuskovaisia vajakkeja on niden johtoon nimitetty. Nyt Euroopan pitää vihdoin lopettaa jatkuvat kokoustamisensa ja kiireesti alkaa kehittää omaa puolustustaan ja riippumattomuuttaan USA:n teknologioista ja nettiä hallitsevista suuryrityksistä.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
301 693
Viestejä
5 134 269
Jäsenet
82 030
Uusin jäsen
mjargen

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom