Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Jatkossa Yhdysvaltain koronaviruspotilastiedot toimitetaan terveysviranomaisten sijaan suoraan Trumpille, muutoksen pelätään vähentävän tietojen avoimuutta
Tiedot sairaaloiden koronaviruspotilaista kerrotaan jatkossa terveysviranomaisten sijaan suoraan presidentti Donald Trumpille, kertoo yhdysvaltalainen uutislehti The New York Times.
Lehden mukaan Trumpin hallinto on määrännyt sairaalat ohittamaan Yhdysvaltain tautikeskuksen ja lähettämään kaikki koronaviruspotilastiedot jatkossa suoraan Valkoiseen taloon. Muutos on saanut terveydenhuollon asiantuntijat huolestumaan, koska tietojen pelätään politisoituvan ja jäävän jatkossa julkisuudelta piiloon.
Valkoisen talon virkamiesten mukaan muutos virtaviivaistaa tiedonkeruuta ja auttaa Valkoisen talon koronavirustyöryhmää jakamaan vähissä olevia hoitotarvikkeita, kuten lääkkeitä ja suojavarusteita, entistä paremmin.
Toisin kuin Yhdysvaltain tautikeskuksessa, Valkoisessa talossa tiedot eivät kuitenkaan ole julkisia. Tämän pelätään vaikeuttavan tutkijoiden ja terveysviranomaisten työtä. Esimerkiksi taudin kulun mallintamisen ja uusien ennusteiden tekemisen pelätään vaikeutuvan.
Monet terveydenhuollon asiantuntijat ovat jo aikaisemminkin ilmaisseet huolensa siitä, että Trumpin hallinto politisoi tiedettä ja vaikeuttaa heidän työskentelymahdollisuuksiaan.
Onko Trump oikeasti mainostanut jotain papuja, vai onko tuo joku meemi?
E: jaa on näköjään instagramissa
On jo vähän säälittävää. Kun tämän yhdistää tuohon puhelinmainontaan, niin alkaako tosiaan olla rahapula kun kaikkea tällaista joutuu tekemään?
Onko Trump oikeasti mainostanut jotain papuja, vai onko tuo joku meemi?
E: jaa on näköjään instagramissa
All hail King Trump ?Trumppiin kohdistuvat sensori ennen vaalea yltyy. Kesäkuussa poistettiin mm. Trumpin suurimmat Reddit-yhteisöt senkin jälkeen kun niitä oli sensuroitu rankasti. Biden vaatii että Facebook sensuroi Trumppia. Mites sananvapaus?
Jos Trump puhuu mitä sattuu eikö olisi hyvä antaa hänen ja hänen kannattajiensa puhua vapaasti?
Vai onko God King mediamestari ja hänet on pakko hiljentää ettei hän taas voita?
![]()
Joe Biden Demands Facebook Censor Trump: 'The Time for Action Is Now'
Joe Biden's campaign wrote a letter to Facebook on Monday demanding the platform censor posts of his political rival, President Donald Trump.www.breitbart.com
![]()
Reddit Permanently Bans Pro-Trump Community 'The_Donald'
Reddit announced on Monday that it has permanently blacklisted the pro-Donald Trump community "The_Donald."www.breitbart.com
Trumppiin kohdistuvat sensori ennen vaalea yltyy. Kesäkuussa poistettiin mm. Trumpin suurimmat Reddit-yhteisöt senkin jälkeen kun niitä oli sensuroitu rankasti. Biden vaatii että Facebook sensuroi Trumppia. Mites sananvapaus?
Trumppiin kohdistuvat sensori ennen vaalea yltyy. Kesäkuussa poistettiin mm. Trumpin suurimmat Reddit-yhteisöt senkin jälkeen kun niitä oli sensuroitu rankasti. Biden vaatii että Facebook sensuroi Trumppia. Mites sananvapaus?
Sitten taas päivän sekoilut:
""Biden & Obama stopped their testing ... I'm sure you don't want to report it" - Trump absurdly tries to blame Obama for problems w/ testing for Covid-19, which didn't exist until nearly 3 years after he left office. He then falsely suggests the 1918 flu pandemic started in 1917. "
Trump syytti siis Obamaa ja Bideniä siitä, että ne lopetti koronaviruksen testaamisen. Siis taudin, jota ei ollut Obaman aikana. Oli Foxin kanavalla ja eikä mikään irroitettu lause. Siltä kysyttiin koronatapauksista se alkoi puhua koronasta, syytti obamaa ja jatkoi taas koronalla.
Trump puhuu tuossa ilmeisesti sikainfluenssan testaamisesta. Naurettavaa whataboutismia joka tapauksessa. Trump on veisannut samaa virttä aiemminkin: Fact checking Trump's claim on swine flu tests
Sean Spicer v4.0 Kaylee Mcliar taas toimii sauronin suuna ja kertoo ettei tieteen pitäisi antaa estää koulujen avaamista. trumpin linja on ollut hyvin selkeä jo jonkun aikaa eli kaikki tavat millä koronaa saadaan levitettyä, tulee käyttää.
Joo ihme fasisti toi Trump kun avaa koulut kuten kaikki muutkin länsimaat ml. Marinin hallitus. Orange man bad. Eiku..

Joo ihme fasisti toi Trump kun avaa koulut kuten kaikki muutkin länsimaat ml. Marinin hallitus. Orange man bad. Eiku..
Millä tapaa meillä ja jenkeillä on samanlainen tilanne?Joo ihme fasisti toi Trump kun avaa koulut kuten kaikki muutkin länsimaat ml. Marinin hallitus. Orange man bad. Eiku..
Tekisi miten päin tahansa niin aina väärin. Väärin ymmärretty vielä toi lause tieteestä ja klippi leikattu sopivasti. Miten pitäisi toimia?
During Wednesday’s White House briefing, McEnany wanted to make clear public schools must reopen in the fall and the science proves there is no reason not to open schools. This is a fact.
The science shows the coronavirus is even less dangerous for school-age kids than the conventional flu. The science shows kids do not transmit the disease at a rate anyone need be alarmed about. Children are not super spreaders. Finally, all over the world, everywhere but America, schools are reopening with no problems.
Millä tapaa meillä ja jenkeillä on samanlainen tilanne?
Kaikkialla muualla paitsi USA:ssa kouluja avataan ilman ongelmia.
Koulut avataan, kun oman maan koronatilanne sen sallii, ei silloin kun muut maat sen tekevät.
Tässä threadissäkin ehdittiin vääristellä mitä Trumpin pressiavustaja sanoi. Hän sanoi että ei ole perusteltua pitää koulut kiinni.
Koronavirus on lapsille vähemmän vaarallinen kuin tavallinen influenssa kirjoittajan mukaan. Lapset eivät välitä koronavirusta sellaisella tahdilla mistä pitäisi olla huolissaan, tai että lapset olisivat taudin supervälittäjiä. Kaikkialla muualla paitsi USA:ssa kouluja avataan ilman ongelmia.
Ainoa ongelma tässä tuntuu olevan se että vaalit ovat tulossa.
Millä tapaa tilanne on USA:ssa merkittävästi erilainen kuin muissa länsimaissa liittyen kouluihin, ottaen huomioon lapsien kuolleisuuden ja testausten määrän?
Sairaalat saavat enemmän rahaa jos merkitsevät tapauksen Covidiksi. Perverssi kannustinjärjestemä.
Tottapuhuen, tuosta on ollut jotain tietoja että lapset ei niin hyvin levitä tautia. Mutta se että tehtäisiin samalla tavalla toimet maassa, jossa on ollut alle 10 tartuntaa päivässä ja Usassa jossa ennätykset paukkuu joka päivä ja yli 60000 tartuntaa päivässä, onkin aikamoinen aivopieru.Ensimmäinen kerta kun kuulen, että lapset välittäisivät virusta jotenkin heikommin kuin aikuiset? Ja tämä olisi peruste koulujen avaamiselle, jota siis Trump ehdottaa kaikista varoituksista ja faktasta huolimatta?
Silloin ehkä perusteltua pitää ne alakoulut auki. Nyt taidetaan puhua myös yliopistoista.Tottapuhuen, tuosta on ollut jotain tietoja että lapset ei niin hyvin levitä tautia. Mutta se että tehtäisiin samalla tavalla toimet maassa, jossa on ollut alle 10 tartuntaa päivässä ja Usassa jossa ennätykset paukkuu joka päivä ja yli 60000 tartuntaa päivässä, onkin aikamoinen aivopieru.
'We have the lowest mortality rates'. Jos Usa on sijalla yhdeksän kuolleisuusluvuissa (juu parinsadan maan joukossa yhdeksänneksi huonoin) niin joku voisi ehkä pitää tuota lausetta hieman epätotena.
Tuostahan näitä lukuja voi tarkastella: Coronavirus Update (Live): 14,063,793 Cases and 595,071 Deaths from COVID-19 Virus Pandemic - Worldometer
Kouluissa on muitakin, kuin lapsia oletko siitä tietoinen? Lapsilla on myös vanhempia ja isovanhempia oletko siitä tietoinen?Trump näyttäisi olevan oikeassa asian suhteen kuten muutkin länsimaiset johtajat - koulut kannattaa avata.
Pieni kuolleisuus, lapset tartuttavat vähemmän, muissa maissa kuolleisuus ja tartunnat pieniä avaamisen jälkeen.
![]()
Opinion | The Case for Reopening Schools
The harm from lost instruction outweighs the Covid-19 risks.www.wsj.com
Huom. sairaalat saavat noin $13k extraa jos ilmoittavat kuolinsyyksi koronan. Ks. edellisen viestini linkki. En pitäisi tilastoja vertailukelpoisia. Testausmäärät eri tasoilla.
Trump näyttäisi olevan oikeassa asian suhteen kuten muutkin länsimaiset johtajat - koulut kannattaa avata.
Pieni kuolleisuus, lapset tartuttavat vähemmän, muissa maissa kuolleisuus ja tartunnat pieniä avaamisen jälkeen.
Huom. sairaalat saavat noin $13k extraa jos ilmoittavat kuolinsyyksi koronan. Ks. edellisen viestini linkki. En pitäisi tilastoja vertailukelpoisia. Testausmäärät eri tasoilla.
Ei hitto. Fake statistics. Voiko sitten Usaan luottaa missään asiassa jos aina selityksenä on fake jotain?Huom. sairaalat saavat noin $13k extraa jos ilmoittavat kuolinsyyksi koronan. Ks. edellisen viestini linkki. En pitäisi tilastoja vertailukelpoisia. Testausmäärät eri tasoilla.
Kaikissa niissä maissa, joissa koulut on avattu, on tartuntamäärä ollut laskeva. Uusia tartuntoja tullut aika vähän päivässä. Jenkit hakee uutta ennätystä lähes päivittäin. Tuossa on aika helvetin suuri ero.
Katsoitko sen linkin? No ei tarvitse, siellä sanotaan: "Recent legislation pays hospitals higher Medicare rates for COVID-19 patients and treatment, but there is no evidence of fraudulent reporting. "
Jenkeissä tuollaisesta myös tulisi aika kovasti paskaa niskaa, joten tuskin kukaan uskaltaa riskeerata. Kyllä se hallinto pitää huolen, että sairaalat saa hyvät korvaukset. Ja se pitää huolen niin, että tartunnat ei pääse laskemaan.
Huom. sairaalat saavat noin $13k extraa jos ilmoittavat kuolinsyyksi koronan. Ks. edellisen viestini linkki. En pitäisi tilastoja vertailukelpoisia. Testausmäärät eri tasoilla.
Tarkoitatko päivittäisten uusien määrää vai avaanko sinetin zombie-kaapista?Kuolleiden määrä on laskenut reippaasti.
Tuota salaliittoteoriaa jonka mukaan miljardien liikevaihtoa tekevät sairaalakompleksit riskeeraavat koko lupansa toimia huijaamalla muutaman miljoonan takia levittävät henkilöt hokevat juuri tuota samaa väitettä, mutta jostain syystä eivät koskaan postaa samalla itsensä oikeaksi todistavia tilastoja (eli muu terveyspohjainen kuolleisuus pitäisi olla tilastollisesti selvässä laskussa jos yhden sairauden kuolemia liioiteltaisiin).
Tarkoitatko päivittäisten uusien määrää vai avaanko sinetin zombie-kaapista?
Eli uudet päivittäiset. Suomen 7vrk juokseva on 1 tai 0. Euroopan vuorokausitaso on noin 400Jos ennen oli vajaa 3000 kuollutta päivässä ja nyt on alle tuhat niin eikös ne ole laskussa?
No entäs positiivisten ja kuolleiden suhde? Muistaakseni Jenkeissä noin 4% eli samoissa kuin Suomessa. Parempi kuin joissain maissa, huonompi kuin joissain. Jäljelle jää vaihtoehto että noissa maissa on paljon piilopositiivisiaSe mitä olen nyt tuosta kuullut ja lukenut, niin millä kukas pystyy todistamaan sairaaloiden väärinkäytöksiä, kun pelkkä epäilyskin riittää ilman todennettua testiä. Eikä se pidä paikkaansa, että vain kuolleista tulee tuo 13k dollaria vaan kaikista korona tapauksista. Ja koronasta johtuvista tehohoidosta monin kerroin enempi. Tarinoita rupeaa olemaan jo enempi miten ja mistä korona leiman olet otsaasi saanut, mutta tämä on sellainen aihe, että ei siitä sen enempää.
Hyvä pointti. Nyt kun neljässä vuodessa tilanne ei ole muuttunut parempaan päin niin varmaankin seuraavan neljän vuoden aikana Trump ehtii jo korjata terveydenhuollon Suomen (ja monen muun Euroopan maan) tehokkaan terveydenhuollon suuntaan. Jäänkin mielenkiinnolla odottamaan Trumpin uusia avauksia Usan terveydenhuollon pulmiin joissa vakuutusyhtiöt lypsävät kansaa systeemin salliessa.Oletteko koskaan ollut sairaalassa USA:ssa? Jos asiakkaalla on vakuutus, tai tässä Covidin tapaukesssa liittovaltio/osavaltio maksaa, kaiken maailman testit tehdään joista vaan saadaan rahaa maksajatahtolta. Sellaisia testejä, joita ei Suomessa koskaan tehtäisi. Nyt kun Covidiin liittyvistä asioista saa rahaa, niin niitä tehdään urakalla, varmuudenkin vuoksi.
Eli uudet päivittäiset. Suomen 7vrk juokseva on 1 tai 0. Euroopan vuorokausitaso on noin 400
Hyvä pointti. Nyt kun neljässä vuodessa tilanne ei ole muuttunut parempaan päin niin varmaankin seuraavan neljän vuoden aikana Trump ehtii jo korjata terveydenhuollon Suomen (ja monen muun Euroopan maan) tehokkaan terveydenhuollon suuntaan. Jäänkin mielenkiinnolla odottamaan Trumpin uusia avauksia Usan terveydenhuollon pulmiin joissa vakuutusyhtiöt lypsävät kansaa systeemin salliessa.
Testausmäärät myös eri tasolla.
Suomessa koulut aukesivat jo 11.5 kun tilanne oli vielä paljon pahempi. Trump ei voi avata kouluja, koska?
Suomessa oli 11.5. 22 uutta koronatapausta ja neljä kuollutta. Ihan alright koulujen avaamiseen. Mites Usassa? Voit vaikka ihan laskea suhdeluvun mikä olisi Usassa vastaava elokuun puolivälin kohdalle. Ja päätellä että johtaako Trumpin toimet toivottuun tilanteeseen. Väestöeron jakajana/kertoimena voi käyttää lukua 60.Testausmäärät myös eri tasolla.
Suomessa koulut aukesivat jo 11.5 kun tilanne oli vielä paljon pahempi. Trump ei voi avata kouluja, koska?
Trump peri paskan järjestelmän ja aika optimisti saa olla että seuraava presidentti oli se kuka tahansa tulisi merkittävästi parantamaan nykyistä terveydenhuoltojärjestelmää.
Suomessa oli 11.5. 22 uutta koronatapausta ja neljä kuollutta. Ihan alright koulujen avaamiseen. Mites Usassa? Voit vaikka ihan laskea suhdeluvun mikä olisi Usassa vastaava elokuun puolivälin kohdalle. Ja päätellä että johtaako Trumpin toimet toivottuun tilanteeseen. Väestöeron jakajana/kertoimena voi käyttää lukua 60.
Testausmäärät myös eri tasolla.
Suomessa koulut aukesivat jo 11.5 kun tilanne oli vielä paljon pahempi kuin nyt. Trump ei voi avata kouluja, koska?


No sittenhän ei ole mitään hätää siellä. Turhaa hälyä moisesta. Usanhan pitäisi olla ylpeitä taudinkulusta eikä turhaa stressata.Kuinka kauan Trumpin pitäisi odottaa?
Väkilukuun verrattuna USA:ssa on testattu 3 kertaa enemmän kuin Suomessa plus sieltä saa rahaa jos kerrot että kuolinsyyksi epäiltiin koronaa. Suomessa ei ollut rahallista insentiiviä. Voimme olettaa että Suomessa on suhteessa tautia enemmän kuin on ilmoitettu kun testaus ei ole ollut niin aggressiivista ja sen lisäksi erillisiä rahakannustimia raportoida koronakuolemia ei ole.
Kyllä kuolleita oli vielä viikkoa sitä ennen 10 yhtenä päivänä, joka oli n. 1/4 huipuista. Suomen kuolleiden määrä oli tippunut tuolloin suurin piirtein samassa suhteessa mitä se on tippunut USA:ssa, kun koulut avattiin täällä.
Over 86,500 people have reportedly died in the United States from the Coronavirus, and the fear generated by those deaths is driving the public policy debate. But that number is a dramatic overcount. Our metrics include deaths that have nothing to do with the virus. The problem is even worse as the Centers for Disease Control over counts even some of these cases and the government has created financial incentives for this misreporting. Relying on these flawed numbers is destroying businesses and jobs and costing lives.
“The case definition is very simplistic,” Dr. Ngozi Ezike, director of Illinois Department of Public Health, explains.
“It means, at the time of death, it was a COVID positive diagnosis. That means, that if you were in hospice and had already been given a few weeks to live, and then you also were found to have COVID, that would be counted as a COVID death. It means, technically even if you died of clear alternative cause, but you had COVID at the same time, it’s still listed as a COVID death.”
Valikoituja tilastoja sinulla. Otappas kaikki huomioon.
Trumplandiassa testattiin heinäkuussa keskimäärin n. 700 000 per päivä, kun huhtikuussa tahti oli vain reilu 100 000 per päivä. Jos testaat 7 kertaa enemmän saat aika paljon enemmän positiivisiakin, etenkin niitä vähäoireisia ihmisiä jotka eivät kuole, kuten kuolleisuusluvuista näet. Jos testaat 7x enemmän mutta saat vain 2x enemmän positiivisia, niin suhteessa väestössä tautia voi olla vähemmän.
Mutta testaajien kannalta aivan sama, saavat laskuttaa testeistä ihan yhtä paljon, piikki on auki.
![]()
Totals for the US
Daily totals for all metrics collected from January 2020 to the present.covidtracking.com
Päätös Suomessa koulujen avaaamiseen tehtiin 29.4 eikä 11.5. Silloin luvut eivät olleet tulleet merkittävästi alas huhtikuun keskiarvosta.
Vaikka onkin oireettomia ja testaaminen nostaai löydettyjen määrää, niin kuolemat on kovassa nosteessa. Se myös kertoo, että tapaukset on nousussa, ei laskussa. Ja jos haluat laittaa tähän vielä juttua sairaaloiden salaliitosta, niin aloittaisin sinua niillä todistella, että niitä tilastoja vääristellään. Voit myös linkittää sen Trumpin Twitteriin, niin sairaalasta lähtee luvat.
Minulla on ollut käsitys että Fox on kovasti tukenut Trumppia ja jutut olleet sen mukaisia. Onko siinä jonkin nyt muuttunut, vai onko kanavat vain menneet sekaisin?

Hoh hoijaa mitkä lähde taas: tunnettu salaliittoteorioiden levittäjäValikoituja tilastoja sinulla. Otappas kaikki huomioon.
Trumplandiassa testattiin heinäkuussa keskimäärin n. 700 000 per päivä, kun huhtikuussa tahti oli vain reilu 100 000 per päivä. Jos testaat 7 kertaa enemmän saat aika paljon enemmän positiivisiakin, etenkin niitä vähäoireisia ihmisiä jotka eivät kuole, kuten kuolleisuusluvuista näet. Jos testaat 7x enemmän mutta saat vain 2x enemmän positiivisia, niin suhteessa väestössä tautia voi olla vähemmän.
Mutta testaajien kannalta aivan sama, saavat laskuttaa testeistä ihan yhtä paljon, piikki on auki.
![]()
Totals for the US
Daily totals for all metrics collected from January 2020 to the present.covidtracking.com
Päätös Suomessa koulujen avaaamiseen tehtiin 29.4 eikä 11.5. Silloin luvut eivät olleet tulleet merkittävästi alas huhtikuun keskiarvosta.
@Heimolainen Kuolleisuus kovassa nousussa? Kuolleet per päivä on 1/3 mitä se oli huhti-toukokuussa. Lisäksi tässä on kyse lapsista eikä riskiryhmistä. Eivät tartuta samalla tavalla, missä ongelma kun ei muuallakaan maailmassa ollut?
Riittääkö salaliitoksi jenkkilääkäri joka kertoo miten tilastointi eroaa USA:n osalta verrattuna muihin maihin. Muualla maailmassa potilas joka kuolee muuhun kuin Covidiin, mutta hänellä on Covid-virus, ei merkata Covid-kuolemaksi, mutta USA:ssa merkataan. Eli jos olet kuolemassa syöpään, sinulla on 2 viikkoa aikaa elää, ja saat viimeisenä päivänä Covidin sairaalassa niin oletkin tilastoissa Covid-kuolemana.
ZeroHedge
ZeroHedge - On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zerowww.zerohedge.com
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.