Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>

Activision Blizzard siirtymässä Microsoftin omistukseen?![]()
No nyt on kyllä aikamoinen pommi jos totta.
Ei ole MS:llä rahan puutetta
![]()
news.xbox.com
Pitäsköhän sitä pikku hiljaa laittaa series X tilaukseenAikamoista
Jump in!Series X tänään nettimyynnissä sekä DNA:lla että Elisalla. Ja tietysti Powerilla Tammistossa. Ja 17 Gigantissa ympäri maan.
No huhhuh tuo Activision-juttu. Enpä odottanut.
Miksei voi olla Xbox + PS5 ?Hyppäsin oikeaan aikaan takaisin Xbox-leiriin.
Ohut lompakko yleensä rajoittaaMiksei voi olla Xbox + PS5 ?
Tai että "miksi ihmeessä jollain ei ole molemmat". Pc:n lisäksi toki, ei tämä mitään nollasummapeliä ole.Miksei voi olla Xbox + PS5 ?
Miksi olisi molemmat?Tai että "miksi ihmeessä jollain ei ole molemmat". Pc:n lisäksi toki, ei tämä mitään nollasummapeliä ole.
Miksi olisi molemmat?
Jos on niin himopelaaja, että exclujen takia tarttee hankkia. Tai sit on vaa ylimääräistä massia, nii notta miksei..Miksi olisi molemmat?
Itsellä jäänyt pleikkari ja switch ostamatta kun ei niille ole mitään kiinnostavia pelejä joita ei saisi jo pc:lle tai xboxille.Varmaan ps-exclujen takia pitäis pleikka hankkia. Muuten kyllä itse hankkisin xsx, ellei sitten ole jo pc. Sen rinnalle melkein vain änäreiden ja fifojen takia.
Itsellä jäänyt pleikkari ja switch ostamatta kun ei niille ole mitään kiinnostavia pelejä joita ei saisi jo pc:lle tai xboxille.
Activision Blizzardin? Crash Bandicoot, Tony Hawk's Pro Skater, Spyro, Guitar Hero, Skylanders.Mitäs blizzun pelejä konsolille on? Diablo ja Overwatch, Call of Dutyt?
Khyyllä minä kuvittelin myös Diablo III:sen omistavani. No, ehkä se on vain harhaisen mieleni luoma kangastus...Activision Blizzardin? Crash Bandicoot, Tony Hawk's Pro Skater, Spyro, Guitar Hero, Skylanders.
Tarkoitin siis noiden lisäksi, jotka lainauksessa.Khyyllä minä kuvittelin myös Diablo III:sen omistavani. No, ehkä se on vain harhaisen mieleni luoma kangastus...
www.forbes.com
Crash Bandicoot
Öö PC:lle saa kaikki Xboxin pelit joten miksi sulla on Xbox? Logiikkaasi noudattaen. Mitä Nintendon pelejä saa PC:lle tai Xboxille?Itsellä jäänyt pleikkari ja switch ostamatta kun ei niille ole mitään kiinnostavia pelejä joita ei saisi jo pc:lle tai xboxille.
PC strategistina odotan josko vihdoin saataisiin Caesar 5 tai vaikka Empire Earth 4 ja tietty uusi Star Craft.Ei nyt tuu mieleen yhtään Activision peliä joka kiinnostaisi, paska kauppa. Toisaalta ei ole mun rahoja niin ihan sama, mutta mielummin olisin ottanut jonkin muun julkaisijan pelit gamepassiin.
Mihin sen Xboxin sitten tarvii jos PC korvaa pleikkarin?Eipä tässä enää tarvii kun pc/Series x:n ja switchin.
Näyttää Sonyn pelitkin tulevan pc:lle nykyään pienellä viiveellä, toki alkaa jo olemaan ähky saman kaavan 3rd person seikkailu peleistä.
Eipä tässä voi muuta toivottaa kun onnea Microsoftille hienosta hankinnasta. Toivotaan että kun kaupat varmistuu, etteivät julkaise Actiblizzardin pelejä enää ollenkaan Sonyn alustalle.
Kaikkien MS omistamien pelitalojen pelit julkaistaisiin vain Microsoftin alustoille, eli Win10/11 ja Xboxeille.
Kaikki... Jos emuloiÖö PC:lle saa kaikki Xboxin pelit joten miksi sulla on Xbox? Logiikkaasi noudattaen. Mitä Nintendon pelejä saa PC:lle tai Xboxille?
Tuosta kun he nappaavat vielä Ubisoftin itselleen niin he voivat lähes tappaa Playstationin halutessaan viemällä kaikki omistamansa pelit kilpailijalta.
Onko PC konsoli? Ja johan aiemmin sanoin ettei Nintendolla ole kiinnostavia pelejä.Öö PC:lle saa kaikki Xboxin pelit joten miksi sulla on Xbox? Logiikkaasi noudattaen. Mitä Nintendon pelejä saa PC:lle tai Xboxille?
Et tarvitse PS5 koska sulla on PC… Ok. Mihin sit tarvit Xboxin? Kaikki Xbox pelit tulevat pc:lle, kaikki PS5 pelit eivät tule PC:lle tai tulevat myöhään.Onko PC konsoli? Ja johan aiemmin sanoin ettei Nintendolla ole kiinnostavia pelejä.
Miten olet saanut Forza Motorsport 6:n pyörimään PC:llä? Entä Halo 5:n? Jne.Et tarvitse PS5 koska sulla on PC… Ok. Mihin sit tarvit Xboxin? Kaikki Xbox pelit tulevat pc:lle, kaikki PS5 pelit eivät tule PC:lle tai tulevat myöhään.
En näe että tästä olisi mitään hyötyä kuluttajille pitemmän päälle. Tietty jos harrastaa konsolisotia niin toisen valmistajan katoaminen saattaa aiheuttaa jonkinlaista mielihyvää.Ubisoft olisi ainoa jonka itse haluaisin nähdä MS:n ostavan. PS5 voi jäädä sinne animupeleihin ja tuottamana kaikennäköistä japskihörhöilyä siitä tykkääville. Sitten olisi selkeä länsi ja itä -konsoli.
Niin siinä käy kun vuosikausia huudetaan exclusivejen puutteesta. Nyt niitä sitten tulee ja urakalla. Exclusivet ei toki palvele meitä käyttäjiä. Se että jonkun pelin saa alustalle jota en omista ei saa ostamaan kyseistä alustaa. Jää vain kyseinen peli ostamatta.En näe että tästä olisi mitään hyötyä kuluttajille pitemmän päälle. Tietty jos harrastaa konsolisotia niin toisen valmistajan katoaminen saattaa aiheuttaa jonkinlaista mielihyvää.
Nykyinen systeemi on erittäin toimiva omasta mielestä ja hiukan hirvittää että mihin tämä homma päätyy kun Microsoft on ilmeisesti päättänyt nousta kukkulan kuninkaaksi rahalla.
Mun mielestä kaikki Xboxin pelit on pc:llä ja tulevat myös pc:lle.Miten olet saanut Forza Motorsport 6:n pyörimään PC:llä? Entä Halo 5:n? Jne.
Ja jälleen kuten ylempänä jo sanoin niin pleikalle ja switchille ei tule kiinnostavia pelejä joita ei saisi muillekin alustoille.
Kaikki ei oleMun mielestä kaikki Xboxin pelit on pc:llä ja tulevat myös pc:lle.
Kaikki ei ole![]()
Itseasiassa japanilaiset kehittäjät on jo yksi toisensa jälkeen hylänneet Sonyn alustat ja siirtyneet multiplatform-kehittäjiksi tai sitten Nintendon alustalle. Syynä on Sonyn panostus länsimaihin Japanin kustannuksella.Ubisoft olisi ainoa jonka itse haluaisin nähdä MS:n ostavan. PS5 voi jäädä sinne animupeleihin ja tuottamana kaikennäköistä japskihörhöilyä siitä tykkääville. Sitten olisi selkeä länsi ja itä -konsoli.
Mielipiteitä ja se on okMainitsemasi 2 peliä plus Forza 5 ovat ainoat mainitsemisen arvoiset Xbox-yksinoikeuspelit, joita ei saa PC:lle. (+ ehkä Rare Replay -kokoelma ja saatan unohtaa jotain oleellista BC-kamaa Xbox 360 -ajalta)
Eniten pelaan Xboxilla itsekin, ja minusta Series X tai S on loisto-ostos, mutta en ehkä vetoaisi sen yksinoikeuspeleihin perusteluna sen hankkimiselle PC:n rinnalle.
Forza Horizon 2, BC Kamaa mm. Gears 2&3, Lost Odyssey, Fable 2 jne.Mainitsemasi 2 peliä plus Forza 5 ovat ainoat mainitsemisen arvoiset Xbox-yksinoikeuspelit, joita ei saa PC:lle. (+ ehkä Rare Replay -kokoelma ja saatan unohtaa jotain oleellista BC-kamaa Xbox 360 -ajalta
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.