- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 1 114
Microsoft pyyhki Windows 8:n jäänteet pois Windows 11:n käynnistysvalikosta – samalla poistui jotain muutakin
Live tile -ominaisuus on virallisesti pyyhitty Windowsista tuoreimman esiversion myötä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Varmasti henkilökohtainen kokemus ja mieltymys se mistä tykkää, jne. Itseäni suorastaan rentouttaa nuo vaihtuvat informatiiviset Windowsin ruudut (sää, uutiset, pörssikurssit, valvontakamera, tuoreet kamerakuvat, jne). Tykkäsin todella paljon Windows 10 Mobile -puhelimesta juuri näiden vuoksi. Nykypuhelinkäyttisten, kuten Androidien nämä kaikki ilmoitukset ja ruudulle pamahtavat viestit saavat itselläni ainakin adrenaliinin lisääntymään, ADHD-kohtauksen- ja pelkotilan päälle.Parempi olisi minusta ollut sellainen Windows 95 - 7 aikainen ihan perinteinen Start-valikko kuin nämä Windows 8:sta lähtöisin olleet ”tiilet”. Windows-tiilinen on todella rauhattoman oloinen kokemus paketista vedettäessä. Verrattuna vaikka macOS, missä mikään ei vilku vaan yleisilme on rauhallinen. Nyt tiilet on ilmeisesti nakattu roskiin ja Windowsissakin on ilme rauhallisempi.
Esim tuo TPM-piirin vaatiminen viittaa siihen, että Microsoft haluaa varmistaa, ettei tekijänoikeuksia rikota ja että jokainen käyttäjä pystytään tunnistamaan. Tässä tämä yksilön suoja heikkenee heikkenemistään. Jo nyt meitä seurataan puhelimien avulla 4G-verkon tarkkuudella ja jatkossa vielä tarkemmin 5G-verkon ylivoimaisella tarkkuudella. Autoihin tulee pakolliset eräänlaiset transponderit, joita joku pääsee seuraamaan (TRAFI, Kyberturvallisuuskeskus, SUPO ?). Meidän liikkeitä seurataan pikkuhiljaa enemmän myös ostotapahtumien avulla kun maksukortti-/mobiililaite rekisteröityy lukijaan.
Itse pidän hatun alla varmuudeksi lyijylevyä ja maksan vain käteisellä. En käytä bonuskortteja, jotta minua ei profiloida. Puhelimen pidän päällä vain kun sitä tarvitsen soittamiseen. Vitsi, vitsi.. yhtä paljon kuin totta.. jatkakaa..
Sitä käytetään estämään luvaton käyttö. Eniten varmasti kärsivät taas maksavat asiakkaat, joiden digitaaliostokset on lukittu yhteen laitteeseen. Pirattiohjelmien estoon en usko (ainakaan sen pohjalta mitä dataa löysin). En tuota tekniikkaa ihan täysin tunne, joten en osaa vastata sisältyykö jotain takaisinraportoivaa telemetriaa.JatketaanHyviä ja tärkeitä pointteja, mutta: Miten TPM-piirin avulla voi varmistaa ettei tekijänoikeuksia rikota tai tunnistaa jokainen käyttäjä jos on random tili? Entäs 4G:n avulla jos ei ole kirjautunut?
En ole kuullutkaan, että autoihin tulisi transponderi? Ja mitä nuo kaikki sitten seuraisivat?
Miten TPM edes liittyy tuohonkaan?Sitä käytetään estämään luvaton käyttö. Eniten varmasti kärsivät taas maksavat asiakkaat, joiden digitaaliostokset on lukittu yhteen laitteeseen. Pirattiohjelmien estoon en usko (ainakaan sen pohjalta mitä dataa löysin). En tuota tekniikkaa ihan täysin tunne, joten en osaa vastata sisältyykö jotain takaisinraportoivaa telemetriaa.
Sitä käytetään estämään luvaton käyttö. Eniten varmasti kärsivät taas maksavat asiakkaat, joiden digitaaliostokset on lukittu yhteen laitteeseen. Pirattiohjelmien estoon en usko (ainakaan sen pohjalta mitä dataa löysin). En tuota tekniikkaa ihan täysin tunne, joten en osaa vastata sisältyykö jotain takaisinraportoivaa telemetriaa.
Tuo autojen osalta on ollut eri maissa testissä jo vuosia ja suomessakin on testattu paljon (osin "salaa" siten, että siitä ei ole ainakaan lehdissä kirjoitettu). Kyllä se sieltä tulee, mutta kaikenlaisia hidasteita varmasti on, kuten yksityisyyden suoja.
Kuten tästä on dokumentoitu, niin "TPM, or Trusted Platform Module, is a hardware chip that is integrated into CPUs and motherboards. The chip essentially offers a hardware level barricade, instead of just software-based segregation of accessible data on your PC."Miten TPM edes liittyy tuohonkaan?
Kommentillani tarkoitin, että en tiedä mitä Telemetriaa juuri Windows 11 sisältää. Kirjoittaja ja lukija ilmeisesti eri aaltopituuksilla.Telemetriaa on jo nyt, ei siihen mitään piirejä tarvita Winkkarissa.
Jotenkin tuntuu, että ny ei ole ymmärretty täysin mitä tuo TPM tekee ja kirjoitetaan täysin hölynpölyä turhaan...
Kyllä ja se mekanismi voidaan upottaa softaan kuten jo tiesitkin, mutta halusit vain päteä.Mitä ihmettä? Tuo on vaan raudalla toteutettu mekanismi tallentaa salausavaimia turvallisesti sekä noutaa niitä turvallisesti. Eli avaimien hallintaa turvallisesti.
Kuten tästä on dokumentoitu, niin "TPM, or Trusted Platform Module, is a hardware chip that is integrated into CPUs and motherboards. The chip essentially offers a hardware level barricade, instead of just software-based segregation of accessible data on your PC."
Sovellusten luvattomasta käytöstä, eli käytännössä nyt on heillä lukemani mukaan yrityksenä estää Phishing, Ransomware ja muita hyökkäystapoja sekä kaupallisten sovellusten käyttäminen ilman lisenssiä (kaikenlaiset loaderit, yms).
Mutta tämä ei välttämättä estä kunnolla kräkätyn sovelluksen ajamista, kuten edellisessä viestissäni spekuloin. Asiasta keskustelua mm redditissä: r/CrackSupport - So let's discuss Windows 11 and cracked games
Kommentillani tarkoitin, että en tiedä mitä Telemetriaa juuri Windows 11 sisältää. Kirjoittaja ja lukija ilmeisesti eri aaltopituuksilla.
Kyllä ja se mekanismi voidaan upottaa softaan kuten jo tiesitkin, mutta halusit vain päteä.
En tiedä onko tässä nyt joku väittely menossa?! Yritin auttaa ja avata keskustelua sen pohjalta mitä tiedetään ja oletetaan. Tuo redditin keskusteluhan (ihmisten mielipiteitä ja spekulointia) oli vain tuon rivin kommenttiini jatkoa.Turha edes yrittää, ku ei näköjään edes haluta ymmärtää asiaa ja sitten linkitetään jotain piraatti keskustelua sekaan, jossa myöskin tuntuu olevan porukka aikalailla pihalla...