Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No, sama se sinänsä, ei siinä mennyt käytännössä kuin fallout 4 ja skyrim modattuina ja siitä on sen verran aikaa kun noita pelannut että parempi pistää uudet modit jos vielä pelaa
Vissiin edelleen paras ohjelma tähän hommaan on O&O ShutUp10
Tietääkö kukaan saako win 10:n käynnistyksessä automaattisesti aukeamaan tietyt resurssienhallinnan kansiot ja tietyssä järjestyksessä?
@echo off
chcp 65001
start C:\Users\<käyttäjä>\Videos
timeout 10
start C:\Users\<käyttäjä>\Pictures
timeout 5
Joo en tiedä miten tuosta nyt etenis.Se tais ne tiedostot sitten olla siinä. Kone sammui kesken windows kaupan päivityksien(paska akku joka ei tiedä välillä annetaanko virtaa akusta vai virtalähteestä)
Tämän jälkeen windows ehdotti c aseman korjausta ja lähti sitä tekemään, mutta ei päässyt loppuun asti vaan jäi mustaan ruutuun joten sammutin koneen.
Nyt se lähti tekemään sitä uudestaan parin käynnistys kerran jälkeen.
Kahtoo ny mihin menee tämä tarkistus.
Ainakin automaattisesti saa aukemaan tekemällä halutuista kansioista pikakuvakkeet ja tiputtamalle ne AppDatan Käynnistys kansioon painamalla Win + R ja suoritaikkunan kenttään kirjoittamalla shell:startup. Tolla tavalla saa kansiot aukemaan automaattisesti kun winukka on päässyt työpöytään.
Jos haluaa tietyssä järjestyksessä avata kansiot käynnistyksessä niin itse loisin batch-skriptin, joka avaa kansioita tietyssä järjestyksessä ja tietyn ajan kuluessa. Tämä (tai skriptin pikakuvake) sitten kanssa tiputetaan tuonne samaan kansioon kuin ekassa esimerkissä.
Alla esimerkki batch-skriptistä, joka avaa ensimmäisen kansion heti kun skripti käynnistyy jonka jälkeen se odottaa 10 sekuntia ja avaa seuraavan kansion ja lopuksi odottaa 5 sekunttia ja skripti lopetetaan...
Koodi:@echo off chcp 65001 start C:\Users\<käyttäjä>\Videos timeout 10 start C:\Users\<käyttäjä>\Pictures timeout 5
Se tais ne tiedostot sitten olla siinä. Kone sammui kesken windows kaupan päivityksien(paska akku joka ei tiedä välillä annetaanko virtaa akusta vai virtalähteestä)
Tämän jälkeen windows ehdotti c aseman korjausta ja lähti sitä tekemään, mutta ei päässyt loppuun asti vaan jäi mustaan ruutuun joten sammutin koneen.
Nyt se lähti tekemään sitä uudestaan parin käynnistys kerran jälkeen.
Kahtoo ny mihin menee tämä tarkistus.
Sain vianmäärityksen kautta palautettua entisen windows version(1803) ja homma okei toistaiseksi.Joo en tiedä miten tuosta nyt etenis.
Läppäri käynnistyy ja lataus ympyrä pyörii hetken jonka jälkeen jää mustaan ruutuun. Kursori siinä kyllä näkyy ja sen kohdalla latausmerkki pyörii, mutta mitään ei tapahdu.
1803 toimii tosiaan kai kaikein parhaiten näistä ja päivityksiäkin tulee vielä.1909 on se seuraava buildi se on jo inside previewinä(rs_prerelease) tuolla.Noissa 19xx buildeissa on se vika että jos/kun modaat niitä eli poistelet jotain "ominaisuuksia" ja metro softia asennuslevyltä niin aina kun ajat windows updaten niin se asentelee niitä takaisin ja samalla voi tulla jotain uusia metro softia yms.Sain vianmäärityksen kautta palautettua entisen windows version(1803) ja homma okei toistaiseksi.
Jotain outoa on tällä hetkellä on Windows 10:ssä (& ehkä sen + FireFox:in + uusimpien Radeon ajurien yhteentoiminnassa?):
Pelasin eilen Dishonored 2:sta muistit 2667 MHz, kolme tuntia putkeen. Exit game & FireFox + Youtube - ja videotoisto aiheutti muutaman sekunnin jälkeen BSOD:n. Reboot & takaisin nettiin - ja taas BSOD, kun laittoi yhdenkin videon pyörimään.
Vasta kun heitin muistit minimiin (1866 MHz), toimi kuten pitääkin. Tai kuten toimi edellispäivänä / ennen.
Mulla sama juttu, Firefox tuntuu kaatavan koneen, dumpissa FF aiheuttaa seuraavan: KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE (139)
Alkoi myös esiintyä jossain vaiheessa 5700XT:n asennuksen jälkeen, selvästi liittyy videoiden toistoon FF:ssa. Nyt varaselain käytössä, meni käpy.
Pojan saman aikakauden läppäri nyt päivityksen jälkeen boottaa vajaan puoli tuntia. Onneksi kyseinen laite on vain odottamassa että löytyisi sopiva uus kannettava ostettavaksi asti, dual core Athlon2 ei muutenkaan oo kovin hehkeä.Onko jollain 1903-päivitys jumittanut koneen? Nähtävästi isäni kone on täysin seis ja siellä on ongelmia edes käynnistellä konetta.
Virhediagnoosi on "ei toimi" ja käyttää toista konetta. Kaikissa koneissa siellä on Sandy/Ivy , eikä muissa koneissa ole ollut ongelmia. Hänellä on asennettuna monta ohjelmaa, jota ei haluaisi menettää, mm. ikivanha Adobe Creative Suite, jonka sai tosi halvalla laillisesti joskus.
Koneen osat:
Freezer 7
i5-2500
Asus H67
Kingston 4x8GB DDR3
ei erillisnäytönohjainta muistaakseni
Kingston ikivanha 120GB SSD
monta mekaanista kiintolevyä
Samsung DVD-asema
Antec HCG virtalähde (Seasonic-kopio)
..muistaakseni.. ja muistaakseni koottu 2011.
Ei auttanut, heti kaatuu FF videota toistaessa. Ilmeisesti vanhempaan näyttiksen ajuriin palaaminen saattaisi auttaa, pitänee kokeilla myöhemmin.Disabloi rautakiihotus ketusta.
Löytyisköhän tälle 10:lle jotain ns. kolmannen osapuolen softaa joka estäisi uusien päivityksien lataamisen ja asentamisen automaattisesti ja homma toimisi kuten =JP= mainitsi?
Tuli nyt mieleen kun tuli puheeksi..
1803 toimii tosiaan kai kaikein parhaiten näistä ja päivityksiäkin tulee vielä.1909 on se seuraava buildi se on jo inside previewinä(rs_prerelease) tuolla.Noissa 19xx buildeissa on se vika että jos/kun modaat niitä eli poistelet jotain "ominaisuuksia" ja metro softia asennuslevyltä niin aina kun ajat windows updaten niin se asentelee niitä takaisin ja samalla voi tulla jotain uusia metro softia yms.
Löytyisköhän tälle 10:lle jotain ns. kolmannen osapuolen softaa joka estäisi uusien päivityksien lataamisen ja asentamisen automaattisesti ja homma toimisi kuten =JP= mainitsi?
Tuli nyt mieleen kun tuli puheeksi..
Kiitos vinkistä. Toinen liittyen edelliseen. Koska em. softa ei esitä mitään esikatselua (mitä Youtuben videosta katselin) miltä fontti näyttää, niin onneksi Windowsissa on oma työkalu asiaan (Asetukset/Mukauttaminen/Fontit/haluttu fontti -> aukea esikatselu, jossa voi valita vapaasti kokoa). Varmaan kaikki tiesivät, mutta varmuudeksi.Ei aavistustakaan, onko tämä miten yleistä tietoa, mutta päivän vinkki: Jos olet kyllästynyt Windowsin käyttöliittymän vakiofonttiin, niin sen voi vaihtaa helposti vaikkapa ohjelmalla Advanced System Font Changer, tosin itse vaihdoin manuaalisesti rekisterimuutoksella. Advanced System Font Changer - WinTools.Info
Nyt mulla on sekä kännykässä että Windowsissa sama fontti eli Open Sans... Ei tämä nyt välttämättä ole parempi tai huonompi kuin vakiofontti, mutta ainakin on tyylikästä vaihtelua. Tulihan tuota Windowsin vakiofonttia nyt jo "jokunen" vuosi katseltuakin...![]()
KB4512941 poistoon niin toimii taas.Uusin päivitys, kuten käytännössä aina, on sotkenut asioita. On uutisoitu maailmallakin. Itsellä Search ei toimi tällä hetkellä sen takia.
Saisi tuon toimimaan rekisteriä rukkaamalla, liittyy jotenkin bing-hakuohjelmaan vaikkakaan en sitä käytä selaimessani (Chrome) enkä muutenkaan.
Kuulemma toi bing disabloitu ja se takaisin rekisteristä niin toimisi kuulemma tämä Search hakukin mutta ei maksa vaivaa. Odotellaan päivitystä...
https://theitbros.com/convert-windows-esd-file-to-windows-wim-file/Milläs saan kaivettua install.wim:n tuosta työkalulla ladatusta suomenkielisestä Win 10 .iso:sta? System Image Manager haluaa install.wim:n eikä install.esd:tä.
ShutUp10 on vaan GUI muutoksille mitkä voi tehdä rekisterin tai GPEditin kautta itsekkin, ts. helppokäyttöohjelma joka ei oikeasti muokkaa tai poista mitään toimintoja. Edelleen oikeasti paras tapa pitää huolta ettei Windows vakoile sinua on käyttää palomuuria, tai olla käyttämättä Windowsia ollenkaan.
Onkos kellään tietoa että löytyykö windowsille yhtään monitorointi softaa jolla saisi emolevyn lämpötilasensoreista tietoa pihalle komentokehotteen kautta?
hwinfo ja hwmonitor ei ainakaan suostu tarjoamaan mitään komentokehotteeseen.
Ajatuksena olisi että laittaisin tuohon emoon lämpötilaanturin joka mittaa sisään otetun ilman lämpöä, ilmojen kylmetessä kun alkaa lämmitystä tarviimaan niin tuon lämmön perusteella sitten potkittaisiin folding@home jauhamaan ja mikäli tietty lämpötila saavutetaan niin laitetaan folding pauseen kunnes taas tippuu säädetyn arvon alle.
Eli siis termostaatti olisi tarkoitus säätää.
hwinfosta toki voisi alertin kautta tuon toteuttaa, mutta en haluaisi tuota pitää taustalla jatkuvasti pyörimässä.
Tämähän siis estää kaikki päivitykset, eikä laisinkaan ole sitä mitä tässä haetaan. Eli millä estää noiden Feature update tulo väliaikaisesti, kyllä noi security updatet saisi edelleen tulla normaalisti...Löytyy, se on nimeltään Simplewall. Tai mikä tahansa muu palomuuriohjelma jolla estetään yhteydet MS:n updatepalveluun.
Tämähän siis estää kaikki päivitykset, eikä laisinkaan ole sitä mitä tässä haetaan. Eli millä estää noiden Feature update tulo väliaikaisesti, kyllä noi security updatet saisi edelleen tulla normaalisti...
Löytyykö jostain ajantasaista listaa IP- ja URL-osoitteista, joihin urkittua dataa lähetetään?
Googlesta ehkä, myös Windwos10Privacy-ohjelmalla on mahdollista estää nuo osoitteet Windowsin palomuurista tai HOSTS-tiedostosta, mutta helpompi vain poistaa kaikki turhat sovellukset ja iskeä tietyt palvelut kiinni palomuurilla.
No jos hwinfolla onnistuu, niin se lienee helpoin ratkaisu ja ehkä ainoa, joka ei vaadi rankempaa säätämistä.
Jos ei käy, niin sitten saatat joutua ohjelmointihommiin... Jollain Raspberry Pi:llä onnistuisi varmaan helpommin kuin PC:llä ja Windowsilla, mutta sitten pitäisi Windowsille lähettää vielä komentoja. Joku 1wire-sensori ja Pythonilla skripti sitä lukemaan?
Saako johonkin emolevyyn asennettua ylimääräisiä lämpötilasensoreita vai tulisiko sellainen ihan USB:hen tms?
Reitittimen palomuuriin ja DNS-estolistalle ajattelin laittaa. Toistaiseksi en edes käytä Windows 10:tä, mutta Windows 7:nkin on lisätty vakoiluominaisuuksia uusien päivitysten myötä.
Mitään kolmannen osapuolen ohjelmaa en ajatellut asentaa sitä varten. Varsinkaan, jos ohjelma ei ole avointa lähdekoodia.
Googlella löytyy kyllä kaikenlaista, mutta moni niistä on useamman vuoden vanhoja.
Vieläkö pystyy päivittämään Windows 7 --> Windows 10:ksi ilmaiseksi ?
Mulla on tyhjä kovalevy, johon asennan levyltä W7.
Mulla on myöskin Win10_1703_English_x64.iso , jolla joku oli aikoinaan saanut
10 päivityksen tulemaan, jos nyt olen oikein ymmärtänyt
Onko muita vaihtoehtoja päivitykselle ?
Uusi alku Windows 10:n puhtaalla asennuksella
Tuolla haet sen uusimman Windows 10 version ja asennat suoraan sen 64-bittisen version. Tuolla ohjelmalla sit vaan teet sen USB-asennuksen ja asennat.
Kiittää ja pokkaa ohjeesta. Näin teen![]()
Asenna kymppi (uusimmalta medialta mielellään) seiskan avaimella, pitäis toimia edelleen ja jää turha asennus pois välistä.
Windows 7:sta saa poistettua ne telemetry-päivitykset ihan yksinkertaisesti.
Win10:ssa saa Windows Updaten "disabloitua" helposti laittamalla verkkoyhteyden "metered connection" tilaan. Win10 herjaa kyllä, että ei saa ladattua päivityksiä, mutta se lataa ne vain jos käyt itse painamassa "Check for updates" nappia siellä.
Vanhat vakoilupäivitykset saa kyllä. Mutta diagtrack-palvelu tulee nykyään tietoturvapäivitysten mukana eikä sitä voi jättää erikseen pois, koska kaikki tietoturvapäivitykset tulevat yhtenä pakettina. Olen kyllä ottanut kyseisen palvelun pois päältä, mutta en ihmettelisi, vaikka vakoiluominaisuuksia olisi lisätty muuallekin järjestelmään.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.