Windows 10 keskustelu

puhdas asennus tehty iltapäivällä, nyt perussoftat/pelit asennettuna ja en ole törmännyt mihinkään ongelmaan(paitsi tietty tohon ettei voi päivittää koska usb).

Jaa siis että, luulin että tämä tarkoittaa nimen omaan tätä May-updatea, mutta ettäkö kaikkea mahdollista päivittämistä.
 
puhdas asennus tehty iltapäivällä, nyt perussoftat/pelit asennettuna ja en ole törmännyt mihinkään ongelmaan
Vaikka itse en mitään clean installia from scratch tehnytkään niin jotenkin tuntuisi ainakin tämä oma koneeni (jota olen updaten jälkeen pääasiassa käyttänyt) toimivan nyt selvästi sukkelammin kuin ennen päivitystä. Varmaan tämä taas ryytyy ajan kuluessa kun normaalit tauhkat ehtivät kertyä käyttikseen.
 
Jaa siis että, luulin että tämä tarkoittaa nimen omaan tätä May-updatea, mutta ettäkö kaikkea mahdollista päivittämistä.

niin siis sen takia tein puhtaan asennuksen kun ei voinut päivittää siltä usb-asennustikulta jonka tein ensin... siinä vaiheessa kun usb-laitteista oli kiinni enää mokkula ja tuo asennustikku, niin en halunnut ottaa selvää kumpi sen päivityksen esti:btooth:
 
Tulipa hommattua tuo waltion wirallinen henkilökortti ja kun sille ei hirveästi ole muuta käyttöä niin tuli mieleen saako tuota näperrettyä jotenkin helposti niin että WIN10 pro koneelle kirjautuminen onnistuisi tuon kanssa?
 
On kyllä sellainen päivitys että ei taida tänä vuonna asentua, juuttui uudelleen käynnistykseen..no luck this time :)

Upadate: nyt näyttää hyvältä, ei stoppeja.
 
Viimeksi muokattu:
Myös USB-tikun kiinniolo koneessa silloin kun se päivitys asentuu kuulema jumauttaa sen prosessin...

Eli KAIKKI ylimääräiset usbit vaan irti koneesta (näppis ja hiiri saa jäädä....)

Eiköhän tuo koske lähinnä laitteita jotka näkyvät myöskin kiintolevyinä, tikut, kortit, ulkoiset levyt, älypuhelimet, digikamerat jne. Muut USB- liitännäiset laitteet jotka eivät ole HID- tyyppiä tuskin pysäyttävät asennusta, ainakaan jos laite ei ole päällä (usb-dacit jne).

Voi olla myös että koskee vain laitteita jotka saavat asemakirjaimen, puhelimet sekä kamerat ja sen tyyppiset eivät taida saada.

1903 asennus meni muuten hyvin, mutta sovellukset ja ominaisuudet valikko ei aukea.
Välähtää ja häviää.

Settings- ohjelma kaatuu helposti, itsellä jossakin edellisessä Windows versiossa bluetooth- laitteiden välilehti kaatoi ohjelman satunnaisesti mutta nykyisessä ei vaikka ajurit ovat samat :rolleyes:
Luotettavuushistoriasta näkyy syyllinen tiedosto joka kaataa ohjelman.
 
Viimeksi muokattu:
ihmeen helposti uppos päivitysavustajalla. no nyt on uusi winkkari taas. reilut 22Gb näyttäs olevan vanhaa winkkaria poistettavissa mutta jos nyt vielä malttas päivän pari testailla ennenku riipasee syömästä tilaa.
 
ihmeen helposti uppos päivitysavustajalla. no nyt on uusi winkkari taas. reilut 22Gb näyttäs olevan vanhaa winkkaria poistettavissa mutta jos nyt vielä malttas päivän pari testailla ennenku riipasee syömästä tilaa.

Windows.old lähtee itsestään ylläpitotoimien yhteydessä kahdessa viikossa, kannattaa odotella pitempään varmuuden vuoksi.
 
taitaa nollaantua ku ei ole näkyvissäkun 2 päivitystä historia listassa täl hetkel
 
Ei mitää ongelmia asennuksessa. Suht vähän oli myös asetuksia mitä muokkasi mieleisekseen päivityksen jälkeen. Windows.old sai samantien kenkää kun jos edes joku syy löytyisi sille että palaa vanhaan niin voi acroniksella palauttaa imagen. Toistaiseksi ei mitään ongelmia.
 
Itellä meni oikein mutkattomasti tuolla työkalulla. Ei mitää ongelmia ainakaa vielä 30min jälkeen ja pelit pyörii. Ulkoinen kovalevykin oli kiinni koko asennuksen ajan eikä herjannut mistään.
 
Täällä ja useammalla muullakin tutulla mennyt ihan ongelmitta tää päivitys, kävin tuossa vielä illalla tekemässä kahteen muuhun koneeseen uudellenasennuksen omalla tikulla :)

Kannataa muistaa se että harvemmin kerrotaan niistä hyvistä ja onnistuneista päivityksistä, ollaan vaan hiljaa ja tyytyväisenä mutta auta luoja kun jotain menee pieleen niin heti ollaan foorumeilla kitisemässä....
 
Oma asennus tuntui menneen läpi viimeinkin, en illalla jaksanut tutkia tarkemmin mutta mitään herjoja ei tullut
 
Käsittämätöntä, että itse asennustikku estää tuon päivityksen aloittamisen. Lataamalla suoraan netin kautta päivitysavustajalla asennus lähti käyntiin.

Edit: Pystyy näköjään kopioimaan tikulta tiedostot esim. työpöydälle ja ajamaan sieltä setup.exen.
 
Viimeksi muokattu:
Tietenkin kritisoida saa ja pitääkin nostaa metakkaa jos menee kunnolla jotain puihin (lokakuun tiedostojen katoaminen....) mutta aiheettomaan kitisemiseen juurikin tuossa viittasin niinkuin aivan oikein asian luitkin :) Tässä ketjussa on kyllä myös yritetty auttaa niitä joilla se päivitys on ns "mennyt vihkoon" niinkuin varmaan ootkin huomannut .
 
Tuli jotenkin mieleen sellaiset kivijalkaliikkeet missä ollaan aivan huulipyöreänä kun menee sanomaan ihan asiallisesti että "nyt myytiin tuote mikä ei ole ollenkaan toimiva", niin ensimmäisenä vähätellään että "jahas, valittaja liikenteessä, kyllä me myymme pelkkää priimaa joten meidän ylhäiset korvamme eivät tällaista kritiikkiä ansaitsisi kuulla"

Yksi sana.... Apple...

Ja on tässäkin ketjussa niitäkin joilla ei ole sujunut niin hyvin ja ollaan pyritty auttamaan ja jos ei vain onnistu nyt niin, no, sitten se ei onnistu :)

Mutta juu, mun pointtina oli myös se että silloin jos on jotain aiheellista valitettavaa, mistä tahansa (microsoft ja 1809...) niin sitten oikeasti se helvetti irti ja talikot tanaan ja vaikka itselle ei mitään olisikaan tapahtunut niin ei pidä vähätellä toisen kokemuksia jolle sattui se kakkeli osumaan tuulettimeen.
 
Viimeksi muokattu:
Jotenkin ei voi oikein ymmärtää että kun tätäkin ilmeisesti on testattu melkoisen paljon ja sitten kun tulee jakoon niin ilmenee yhtä jos toista ongelmaa.
 
Tätä threadia kun lukee, niin mietin onkohan mulla käyny tuuri, kun mulla on 8.1 asennus 10 päivityksellä ja päivitetty joka kerta ilman ongelmia. Windows toimii hyvin.

Oon kyllä miettiny jo pitkään, että pitäis asentaa puhtaana 10. Ei vaan jaksa alkaa säätää. :oops:
 
Jotenkin ei voi oikein ymmärtää että kun tätäkin ilmeisesti on testattu melkoisen paljon ja sitten kun tulee jakoon niin ilmenee yhtä jos toista ongelmaa.
Erilaisia kokoonpanoja raudan ja softan puolesta on niin mieletön määrä että täysin onnistuneen päivityksen teko kerralla olisi mahdottomuus. Ylivoimaisesti suurimmalla osalla nuo kuitenkin toimii kuten itselläni aina toiminut ilman mitään ongelmia. Koneessani oli alunperin Windows 7 johon tein suoraan päivityksen Windows 8 versioon kun tuli saataville josta taas tein suoraan päivityksen Windows 10 kun tuli saataville. Eli en ole tehnyt edes puhdasta päivitystä ja aina toiminut kuin junan vessa.
 
varmaa aikavaikeeta testatakkin miljoonan erisoftan kanssa ja combojen. eri valmistajien raudalla + kaikenmaailman ajureilla. mitenlie testeevat onkose vaa puhdas asennus ja defaultti winkkarin ajuri hässäköillä todetaan vakaaksi ja toimivaksi. niin silloha ei mikää ihme et jollain ei heittämällä toimikkaan
 
Itse juuri tein palautuksen ensimmäistä kertaa edelliseen versioon. Sen verta pahaa oli kaatuilu. Kaikilla ei käy tuuri.
Kun päivitys tulee minulle jossain vaiheessa eikä onnistu, niin onko palautus edelliseen versioon vaikea tehdä?
 
Käsittämätöntä, että itse asennustikku estää tuon päivityksen aloittamisen. Lataamalla suoraan netin kautta päivitysavustajalla asennus lähti käyntiin.

:grumpy: Oikeasti?!!!! Jos tuo on totta niin tästä tulee eeppisen luokan paskahurrikaani...
 
Ei ollenkaan. Menet vain uuteen asetuspaneeliin, hae haulla "palaa aiempaan versioon". Napista painamalla pääset aloittamaan, mutta tee varmuuskopiot tärkeistä tiedostoista, jos äärimmäisen huonolla tuurilla palautus kosauttaisi järjestelmän kokonaan. Lisäksi on hyvä tietää että ohjelmat joihin asentui päivityksiä uusimman version käytön aikana, eivät välttämättä toimi normaalisti enää palautuksen jälkeen. Ne pitää siksi mahdollisesti asentaa uudelleen.
Selvä. Kiitos tiedosta. :)
 
Noniin pitikin kehuskella helpolla asennuksella, läppärille ei nyt tahdo sitten mennäkkään sisään enkä kyllä tiiä jaksanko tämän kanssa tapella :D
upload_2019-5-23_14-26-15.png
 
Nyt tarviis Microsoftin laittaa jo sivuilleen varotus hevosenkokosilla kirjaimilla tosta että "Installing this update from USB-drive will prevent you from installing this...." /s

Ja aika outoa se että PÄIVITYS nimenomaan stoppaa tuohon, puhdas asennus tikulta meni ihan kitisemättä sisään. MS twitteriin vois laittaa muutaman kysymyksen tosta että tietävätkö tästä. :shifty: Saa nähdä mitä muuta tästä vielä paljastuu.

täällä on aika hyvin noista virheilmoituksista : Problems installing the Windows 10 May 2019 Update? Here are the fixes.

Ja sitten vielä tämäkin.... Windows 10:stä paljastettiin vaarallisia aukkoja: Hyökkäyksiä odotettavissa - korjausta ei ole
Alkuperäinen uutinen: Windows 10 zero-day exploit code released online | ZDNet
 
Viimeksi muokattu:
Miten saada oletusväri (+teema) takaisin?

Laitoin ulkoisen näytön ja nyt taustakuva muuttui värisävyltään oudoksi. Tuli leikittyä väreillä.

En haluasi tehdä järjestelmän palautusta.

RATKAISTU!

(Intel grafiikka-asetuksista, palauta oletukset).
 
Viimeksi muokattu:
Voisko joku jälleen kertoa että mitä hiton iloa on tuosta Win10:stä ylipäätään? Monta kertaa käynyt mielessä päivittää seiska kymppiin mutta näitä lueskellessä aina päivitysinto laskee pakkasen puolelle. Vittu mitä paskaa Mikki$oftalta.
 
Voisko joku jälleen kertoa että mitä hiton iloa on tuosta Win10:stä ylipäätään? Monta kertaa käynyt mielessä päivittää seiska kymppiin mutta näitä lueskellessä aina päivitysinto laskee pakkasen puolelle. Vittu mitä paskaa Mikki$oftalta.
Jotkut tykkää, toiset ei, mutta pakko vaihtaa viimeistään ensi vuoden alussa, koska seiskan tuki loppuu.
Windows 7 End of Support
 
Kasin ja 8.1 tuki kyllä jatkuu vielä 2023 (muistaakseni) niille jotka noita käyttää mutta jos et Windowsia siedä niin muutama vaihtoehto on kyllä mutta ne saat etsiä ihan itse.
 
Voisko joku jälleen kertoa että mitä hiton iloa on tuosta Win10:stä ylipäätään? Monta kertaa käynyt mielessä päivittää seiska kymppiin mutta näitä lueskellessä aina päivitysinto laskee pakkasen puolelle. Vittu mitä paskaa Mikki$oftalta.

Meikällä on w10 läppäri. Ei koskaan ole ollut netissä. Eikä tule olemaan. Ostin "sisäiseen" käyttöön ajatuksella laitta linux sisään sillä edellytyksllä että bootloaderi saadaan aikanaan murrettua.

järkyttävä käyttöjärjestelmä. Puoli tuntia meni etsiä ja palauttaa oletusväriasetus.
 
Jos ei nyt alotettas tästä mitään käyttissotaa vaan keskitytään W10 tässä :)

Mä en kiellä ettei Winkussa olis vikoja mutta niin on kyllä kaikissa muissakin, pitää vaan löytää sellainen joka sopii PARHAITEN omiin käyttötapoihin, mulle (ja hiton monelle muulle) se on Windows, sulle ja muille se voi olla macOS tai jokin Linux ja se on ihan ok.
 
Windows 10 on loistava käyttöjärjestelmä. Sen kehittäjät lähtivät alunperinkin siten liikkeelle, että kaikenlaisia laitteita ja ohjelmia tulee ajan saatossa lukemattomia, joten tehdään niille pohja mikä pyrkii tukemaan kaikkea mahdollisimman kattavasti. Linja ei ollut että saadessamme vankan markkina-aseman, sanelemme pelisäännöt raudan ja ohjelmoinnin suhteen.

Windowsin rakentaminen nykymuotoonsa on luonnollisesti vienyt vuosia, mutta se on sitäkin hienompi kokonaisuutena. Windowsin morkkaaminen ongelmista huolimatta on vähän sama kuin aikanaan olisi mennyt vastarakennettuja pyramideja tai Colosseumia katsomaan ja lytännyt ne täysin (tosin niitä rakennettiin orjilla). Tällaisen järjestelmän kokoaminen on vaatinut paljon työtä ja se toimii pääosin hienosti eri laitteilla ympäri maailman.

totta, mutta itse odottelen vieläkin sellasta Win10 Lite versiota, jollei muuten niin jollain tapaa rampautettuna versiona.. olis kivaa käyttää wanhaa rautaa modernilla käyttiksellä(ei, en laske linuxilla leikkimistä tähän), ihan vaan harrastusmielessä:)
 
Noniin pitikin kehuskella helpolla asennuksella, läppärille ei nyt tahdo sitten mennäkkään sisään enkä kyllä tiiä jaksanko tämän kanssa tapella :D
upload_2019-5-23_14-26-15.png
Siis tuossahan Windows 10 kertoi ettei koneesi ole vielä ole yhteensopiva tuon päivityksen kanssa ja Windows 10 tarjoaa päivitystä sitten kun ovat tehneet koneellesi sopivan päivityksen.
 
Bios pariston vanheneminen suurin syypää näissä tapauksissa.
Eikö ton ongelman pitäisi korjaantua heti kun windows käynnistyy ja käyttis hakee oikean ajan ntp-serveriltä? Eli taitaa olla säädetty jotain omiaan tai ajan synkronointia ei tehdä ntp:n kanssa/estetty yhteydet ntp-servereille.
e: Ja ei noi bios-paristot yleensä tyhjene missään parissa vuodessa.
 
Äsken päivitin tietokoneen Media Creation Tool avulla.
Aikaa meni 31 minuuttia ja kiintolevyltä se vei tilaa 6gigaa.
Ei ollut mitään ongelmia ja kaikki näyttää toimivan entiseen malliin eli hyvin.
 
Tuntuu aika moni valittavan ettei jotakin asetusta tms. löydy. Asiaa helpottaa kummasti, kun ei etsi samalla tavalla kuin ennen. Lisäksi kympissä on hyvin toimiva haku, jolla myös asetukset löytyvät.
 
Tuntuu aika moni valittavan ettei jotakin asetusta tms. löydy. Asiaa helpottaa kummasti, kun ei etsi samalla tavalla kuin ennen. Lisäksi kympissä on hyvin toimiva haku, jolla myös asetukset löytyvät.

Tätä näkee usein, että nysvätään siellä valikoissa etsimässä asetusta X, kun sen voisi yksinkertaisesti löytää painamalla win -näppäintä ja kirjoittamalla hakusanan
 
Tätä näkee usein, että nysvätään siellä valikoissa etsimässä asetusta X, kun sen voisi yksinkertaisesti löytää painamalla win -näppäintä ja kirjoittamalla hakusanan
Onko se sitten kehitystä kun hiirellä ei löydä enää mitään ja pitää käyttää näppistä apuna?
 
Entä jos tykkää molemmista tavoista? Mulla tuossa Käynnistä-valikossa pinnattuna tietyt jutut joita tarviin joka päivä ja jos SATTUMALTA tarviin jotain erikoisempaa (kuten eilen rekisterieditoria) niin sen naputtelen sitten.
Ja eikö se ole vain hyvä että edelleen tuetaan molempia tapoja etsiä niitä juttuja koneelta?

Oikeasti, jokainen käyttää sitä konetta niinkuin itse on tottunut ja tajuan kyllä tuon pikkuisen tarpeettoman käyttölogiikan muutoksen ja se ÄRSYTTÄÄ itseäkin aivan helvetisti kun joku asia minkä on tottunut tekemään tietyllä tapaa niin kehittäjä päättää "Nyt teet tämän näin ja olet ****** tyytyväinen!!"
 
Entä jos tykkää molemmista tavoista? Mulla tuossa Käynnistä-valikossa pinnattuna tietyt jutut joita tarviin joka päivä ja jos SATTUMALTA tarviin jotain erikoisempaa (kuten eilen rekisterieditoria) niin sen naputtelen sitten.
Ja eikö se ole vain hyvä että edelleen tuetaan molempia tapoja etsiä niitä juttuja koneelta?

Hyvä toki kun tuetaan näppiskäyttöä, mutta hiirikäytössä asioita on piilotettu (muka tehty helppokäyttöiseksi). Vaikkapa jos haluat näyttää tietokoneen ja käyttäjäkansion työpöydällä. Olisi liian helppoa, että se onnistuisi kuten ennen. Nyt se on "loogisesti" teemojen alla oleva lisäasetus joka onkin vielä wanhalla lisäosalla toteutettu. Näppis ei tuota minulla löydä, se haku on sekaisin. Sille oli kai liian vaativaa kun kieli vaihtui eng-fi. Korjauskeinoa en ole löytänyt, uudelleenasennus ei innosta.

Minä olen muokannut hiiren oikealla aukeavaa starttivalikkoa ja siellä on nyt kaikki tarpeellinen.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
296 252
Viestejä
5 055 980
Jäsenet
81 101
Uusin jäsen
leepuringa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom