- Liittynyt
- 08.08.2019
- Viestejä
- 2 642
Nyt täytyy kyllä sanoa, että 60 fps ei pitkälle riitä esim kilpailullisissa fps peleissä.
Riippuu mitä pitää riittävänä. Kyllä 60fps tekee faktuaalisesti pelaamisesta vaikeamman tietyissä tilanteissa, kuten esim. tuo Linusin testi osoitti, mutta ei ne erot kyllä isoja ole. Jos pelailet omaksi iloksesi etkä ammatiksi, niin joku 144hz ei tee sinusta merkittävästi parempaa pelaajaa vs 60hz. Kunhan on FPS:iä tarpeeks, eli liian alhainen FPS tuo 60 hertzille myös inputlagia, joka ei järkyttävä ollut Linusin testeissä, mutta kyllä pieniä eroja tuli.
Oma netin pingi ja serverin toiminta myös merkittävä tekijä viiveen kannalta. Jos viivettä on liikaa, niin ei jostain 144hz:stä ole hirveästi iloa, kun netti päivittää sulle tietoa joka tapauksessa myöhässä. Tai no joo pysyy se kuva mahdollisesti sujuvampana, mutta jos et ole samassa tahdissa serverin kanssa, niin muut tuppaa tappamaan sut ensin.
Sopii koittaa mikäli ei ole ennestään tuttu miten paljon eroa on esim. 60hz paneelilla ja 144hz paneelilla, kun siihen 144Hz näyttöön saadaan näytönohjaimella työnnettyä se 144fps vähintään kokoajan.
Itse päivitin tässä pari kuukautta takaperin 144hz, ja kyllä se ero on huomattava, mutta ei järkyttävä. IMO. Ja pelaan siis CS yms. FPS-räiskintäpelejä jossa ne erot myös merkitsee. Sitten kun mennään pelikategorioihin jossa ei mennä satalasissa, niin se 60hz on ihan riittävä ainakin itselleni. Joo onhan se kökkösemmän tuntoista jos hiirtä heilutat ympäri ämpäri, mutta rauhallisissa seikkailupeleissä tarkoitus ei ole pyöriä ADHD:na ympäriinsä. Jossain räiskinnässä taas otan mielummin vähän huonommat grafiikka settingsit ja paremmat FPS:ät.
Tulipahan kokeiltua pitkästä aikaa 60Hz:ä 120Hz:n sijaan, ja niinkin pieni asia kuin kursorin liike työpöydällä aiheuttaa jo hämmästystä ja inhoa. Miten ikinä joku on tullut tulokseen, että 60Hz on tarpeeksi tietotekniikassa?
Hohhoijaa... Aiheuttaako elokuvat sulle vastaavan tunteen? Esim 4k / 30 fps?
Viimeksi muokattu: