- Liittynyt
- 20.10.2016
- Viestejä
- 4 177
Ymmärrän sanan maintenance tarkoituksen varsin hyvin, kiitos.
Voit kysyä Vega korttien omistajilta, kuinka hyvin vaikka Control 2 toimii ”maintenance” sarjan ajureilla. Spoiler warning, ei kovin hyvin.
Hirveän kova luotto porukalla tuntuu olevan AMD ajuritiimin lupauksiin, vaikka historia kertoo muuta menneiden tuotteiden tukemisesta.
Teoriassa ajurien haarautuminen on tietysti hyvä asia, olettaen AMD:n panostavan tarvittavat resurssit kahdelle ajurille. Tämä jää nähtäväksi.
Kannattaisi hivenen miettiä miten softakehitys toimii. Nvidiaa on välistä syytetty vanhojen korttien sabotoinnista, kun ne alkavat "hidastua". Paskapuhetta, ei ne hidastu, ajureissa on vain lähes varmasti seuraava rakenne: Täysin yhteinen koodiblokki, esimerkiksi videocodec ja ai tensoreilla pyörivä dlss = identtinen molemmissa, shaderikoodissa ja pelioptimoinnissa alkaa olla if deviceid = xxx optimointeja, vanhempi rauta menee default polulla ja uudella on viilattu. Pääasiassa ihan kustannus syistä: kaikkea tarvitse testata, optimoimaton osa toimii edelleen vanhalla ja mukavana bonuksena paremmat fps käppyrät testeissä parantaa uusien korttien myyntiä.
Noin 1v päästä AMD ja Nvidia molemmat himmailee 9000 sarjan ja 5000 sarjan kehityksessä, kun ajuritiimin resurssit on next genin tunaamisessa. Jos ennen vähän ennen julkaisua ilmestyy joku hypepeli, niin sille saattaa jäädä nykysukupolven optimoinnit tekemättä, jotta saadaan julkaisun slideihin isommat prosenttilukemat uuden sukupolven hyväksi.
Paska uutinen tuo RDNA2 on, kun moni mobiilipiirikin käyttää sitä, mutta imho. sanoivat vain ääneen miten softakehitys about kaikissa taloissa toimii. Vain uusinta uutta kehitetään aktiivisesti, muita tuetaan ja korjataan bugeja pois, sitä mukaa kun niitä löytyy.
Viimeksi muokattu:

