Tietynlaiset poliittiset ideologiat vääristävät tilannetta, oli kyseessä maan etu tai ei, kun "meillä on unelma" niin sen eteen on vaikea tehdä mitään. Keskitytään vaan lappaamaan lisää maahanmuuttajia sisään ja miettimään miksei mistään tule mitään ja miksi pommit räjähtelevät maassa jo "ilman tunkeutujia"
Täällä Suomessakin on monta, joilla ei ole mitään ongelmaa alkaa taas pyllistämään itäänpäin, siitä esimerkkinä vaikka rajalaki ja tuoreimmat vaalit kyseisten puolueiden kannatuksen suhteen. Paljon suomalaisista haluaa tämän perusteella yhteistyötä Putinin Venäjän kanssa:
Vihreät ja Vasemmisto saivat kuitenkin liki 20% kannatuksen ja sanoivat kaikki tuolle oman maan puolustamiselle rajan osalta ei, meillä on kyllä vielä opittavaa Venäjän hybridivaikuttamisesta ja Ukrainan kokemuksista: