- Liittynyt
- 19.10.2016
- Viestejä
- 3 568
Aika typerää olisi myös antaa aseKai rintamalle pakotettujen nyt pitäisi antautua tai karata ensimmäisen tilaisuuden tullen?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Aika typerää olisi myös antaa aseKai rintamalle pakotettujen nyt pitäisi antautua tai karata ensimmäisen tilaisuuden tullen?
Kuulostaa lähinnä aivokuolleelta ja tuhoontuomitulta idealta.. Voi upseerien henki olla höllässä...Tässäpä se Venäjän iso ongelma. Roomassakin tiedettiin, että heikompia joukkoja ei voida laittaa vahvempien taakse, koska jos vahvemmat kaatuvat edestä, niin seuraavat rivit kauhistuvat: "jos nuokin teurastettiin tuolla tavalla, niin mitä mahdollisuuksia meillä on?" ja painelevat karkuun. "Tässä Mosin-Nagant ja teräskypärä; rintama on käteni osoittamassa suunnassa. Etulinjassa on komppanian verran kaatuneita spetsnazeja: poimi sieltä joltain parempi ase".
Kamil Galeevin mukaan Donbassissa olisi nyt totaalinen liikekannallepano, eli jokainen kiinni saatu 18-60 vuotias työnnetään rintamalle. Venäjällehän se on kätevää, kun saadaan samalla ukrainalaista väestöä hävitettyä.
Niin. Terve isänmaallisuus on halua puolustaa kotia ja läheisiään ja sellainen antaa oikeasti motivaatiota taistella jopa kuolemaan asti. Venäjällä, Kiinassa yms. imperialistisissa valtioissa valeuutisten edessä vihollisen tuhoa huutavat räyhääjät ovat loppupeleissä munattomia paskahousuja. He kannattavat natsi-johtajansa valloitusfantasioita tasan tarkkaan niin kauan kun se ei vaikuta heidän omaan elämäänsä ja varsinkin niin kauan kun heidän ei itse tarvitse lähtä taistelemaan. Sitten kun tulee upseerit ovelle ja käskee pakata kamat niin menee vaipat vaihtoon.Se voi olla, että nykyään massoja ei voi ohjailla niin kuin Stalinin aikaan, tai no ainakaan se ei olisi helppoa. Venäjällä on kuitenkin päästy ihan hyvään makuun länsimaisesta elämäntyylistä ja vapauksista. Lisäksi nyt ei olla puolustamassa Venäjää ja sen olemassaoloa, vaan tekemässä todella epämääräistä hyökkäysoperaatiota. Stalinin sodassa kuitenkin kyse oli Venäjään kohdistuvan valloituksen pysäyttämisestä, mikä tietysti motivoi ihan eri tyyliin. Tai no Suomeen (ja muualle mm. Viroon) toki hyökättiin talvisodassa, mutta loppuaika oli Venäjältä kamppailua sakujen hyökkäystä vastaan. Uhka oli varmasti todellinen tavalliselle venäläiselle, mutta nyt sitä uhkaa on kyllä vaikea perustella, koska kaikki venäläiset kyllä de facto tietävät, ettei kukaan ole Venäjälle hyökkäämässä. Venäjällä "kaikki" tietävät, että Nato ei uhkaa sitä valloituksella, mutta taustalla on joku suurvalta-/voimafantasia, ja tavallistenkin ihmisten pitää keksiä selityksiä johtajien typerille toimille.
Strategia toki Stalinilla oli sekä hyökkäyksessä että puolustuksessa sama, joko linjaan tai kuula kalloon.
Tuossa ihan kunnon tekijöiden itse kuvaama video Venäjän armeijan rekrytointikeskuksen polttamisesta. Äijät vaan pistää kunnon satsin molotoveja ikkunasta sisään ja lähtee menee.
Ivashovin allekirjoittaman avoimen kirjeen mukaan sodan aloittaminen hyökkäämällä nyt Ukrainaan olisi valtava tragedia ja vakava rikos.
Ivashov kysyy, mikä uhkaa Venäjän olemassaoloa nyt ja onko sellaista uhkaa edes olemassa. Hänen mielestään tällaista Venäjän valtioon tai sen keskeisiin intresseihin kohdistuvaa vakavaa ulkoista uhkaa ei tällä hetkellä ole: strateginen vakaus on säilynyt, ydinaseet ovat luotettavasti kontrollissa, eikä puolustusliitto Natokaan ole aivan heti laajenemassa.
Avoimessa kirjeessä katsotaan, että Venäjän valtiomalli on tullut tiensä päähän maan johdon ja hallinnon kyvyttömyyden ja ammattitaidon puutteen takia sekä yhteiskunnan passiivisuuden ja järjestäytymättömyyden takia.
Ivashov muistuttaa myös, että Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen Ukrainasta tuli itsenäinen valtio, jolla on oikeus puolustaa omaa aluettaan. Venäjän hallinto on myös tunnustanut Donetskin ja Luhanskin alueiden kuulumisen Ukrainaan esimerkiksi Minskin-sopimuksessa.
– Yritys pakottaa ”rakastamaan” Venäjää ja sen johtajaa uhkavaatimusten ja väkivallan käytöllä uhkailun kautta on järjetöntä ja äärimmäisen vaarallista, kirjeessä lukee.
Kirjeessä painotetaan, että hyökkäys Ukrainaan johtaisi kolmeen asiaan: 1) asettaisi koko Venäjän olemassaolon kyseenalaiseksi, 2) tekisi Venäjästä ja Ukrainasta ikuisiksi ajoiksi verivihollisia ja 3) johtaisi tuhansien tai jopa kymmenien tuhansien nuorten miesten menehtymiseen kummallakin puolella rajaa, mikä vaikuttaisi vakavasti kummankin maan väestörakenteeseen.
Lisäksi Ivashov muistuttaa, että Venäjä saisi todennäköisesti vastaansa myös monen Nato-maan sotajoukot, ja moni maa saattaisi julistaa sodan Venäjää vastaan. Sotatoimien ohella Venäjään kohdistuisivat kovat sanktiot. Ivashovin mukaan seurauksena voisi olla jopa kansainvälisen yhteisön ulkopuolelle jättäminen tai Venäjän ”itsenäisyyden riistäminen”.
– Presidentti ja hallitus eivät voi olla tajuamatta seurauksia. He eivät ole niin typeriä, Ivashov toteaa avoimessa kirjeessä.
Ivashovin upseeriliitto kysyykin, mikä on perimmäinen syy siihen, että jännitettä kasvatetaan sodan kynnykselle. Vastaus on kirjeen mukaan se, että Venäjän johto on tajunnut, ettei se pysty ratkaisemaan maan sisäisiä kriisejä, mikä voisi johtaa kansalaisten kapinaan ja vallanvaihtoon.
Ivashov epäilee, että sodan aloittaminen on kahdesta huonosta vaihtoehdosta nykyjohdolle lopulta mielekkäämpi.
– Emme voi päätyä mihinkään muuhun selitykseen, kirje sanoo.
Ei se sekavuus ole millään tavalla "tuon" kansan ominaisuus. Katsopa miten kotimaassa suhtaudutaan esimerkiksi väärää seksuaalista suuntaustaan ulospäin osoittaviin ihmisiin. Onneksi kyse on - kummassakin tapauksessa - suhteellisen pienestä matalaotsaisten vähemmistöstä.Suomessa asuvat torakat näyttävät värinsä :
Tällaista on keskustelu Putinia tukevien suomenvenäläisten suljetussa ryhmässä – osa vihjaa erimielisten hakkaamisella: "Pitää lyödä heti"
Miten päästään sekaisin tuo kansa voi olla, se menee minulta yli ymmärryksen. NYT jo etukäteen puhuvat siitä että "muuta mieltä olevat pitää hakata pesäpallomailalla." 100% neanderin älykkys paistaa läpi, Homo Sovietikus. Nyky-ihmisen tulokulmasta se älykkyyden puute.
Toki vasta huhu mutta on niin iso juttu niin laitan
Kerropas meille, että kuinka CIA pistää Putinin "helposti" kylmäksi? Ja mieluiten vielä sillä tavalla, ettei jää siitä verekseltään kiinni..
Mikään UAV tai seal-isku ei tietenkään ole mahdollinen. Niillä on myös keinoja joita emme tiedä. Eikö ne tappaneet sen yhden kommarin Afrikassa hammastahnalla. Varmaan jotain vastaavia keinoja löytyy roppakaupalla jos pääsee käsiksi sisäpiiriin. Veikkaan että nuke on se raja jonka jälkeen toimitaan. Jos ei omat ehdi ensin.
Toki CIA:n epäonnistuneet salamurhat lista on myös aika pitkä.
Tämä Makarov on kooltaan vajaat puolet sen aiemmin uponneen Moskvan koosta, näitä on muutama mustanmeren laivastossa.
Nämä fantasiat näistä vieraiden valtioiden tekemistä valtiopäämiesten salamurhista (joka on casus belli, aiheutti mm. WW1n) voi siirtää muualle.
Vaikka venäjän johto on tälläkin viikolla kieltänyt että venäjällä suoritetaan lähitulevaisuudessa liikekannallepano, maassa on kuitenkin alkanut laaja rekrytointi 'mobilisaatio eksperttien' palkkaamiseksi. Mitä tuo termi sitten tarkalleen ottaen tarkoittaa, on hieman hämärää ja aika monenlaista arviota varsinaisesta työnkuvasta tuolla esitetään. Tuskinpa siellä kuitenkaan on tapahtunut nykyisten mobilisaatioeksperttien joukkoirtisanoutumisiakaan.Kamil Galeevin mukaan Donbassissa olisi nyt totaalinen liikekannallepano, eli jokainen kiinni saatu 18-60 vuotias työnnetään rintamalle. Venäjällehän se on kätevää, kun saadaan samalla ukrainalaista väestöä hävitettyä.
Venäläisen taktiikan huipentuma on, kun maalaavat numerot kyljestä piiloon, jotta aluksia on hankala yksilöidä. Kuva on eilen otettu. Jos tuohon rivin keskelle on ohjuksella isketty, venäjän laivaston kyky torjua ohjuksia on menetetty täydellisesti. Itse arvelen, että jossakin muualla merellä on saman luokan alukseen osuttu jos on osuttu.Jotkut lähteet taas sanoi, että olisi ollut Sevarstapolin satamassa.
Vaikka venäjän johto on tälläkin viikolla kieltänyt että venäjällä suoritetaan lähitulevaisuudessa liikekannallepano, maassa on kuitenkin alkanut laaja rekrytointi 'mobilisaatio eksperttien' palkkaamiseksi. Mitä tuo termi sitten tarkalleen ottaen tarkoittaa, on hieman hämärää ja aika monenlaista arviota varsinaisesta työnkuvasta tuolla esitetään. Tuskinpa siellä kuitenkaan on tapahtunut nykyisten mobilisaatioeksperttien joukkoirtisanoutumisiakaan.
" Despite the Kremlin spox saying full-scale mobilization rumors are “nonsense,” Russian state agencies (from the post office to the tax inspectors) have started flooding online job portals with listings for “mobilization experts.” "
Ei sota pelkästään Putinista ole kiinni, vaikka tämä kuinka siellä kärkipäässä häärääkin. Varmasti siellä on se lähipiiri hyvin samanmielistä, vaikka eriäviäkin mielipiteitä olisi. Ei Putinin ulkomailta käsin suoritettu salamurha siten sotaa lopettaisi, vaan pikemminkin varmistaisi tilanteen eskaloinnin globaalisti ja lopputulos olisi hyvin mahdollisesti ydinaseilla käytävä WW3. Kannattaa lukea se aiemminkin tänne linkitetty Venäjän sotilasdoktriini.Onpas nyt tiukkaa. Tämä todennäköisesti lopettaisi sodan välittömästi joten en pidä tätä offtopicina.
Mites noi venäläisten sotilaiden väitetyt miesten raiskaukset istuvat venäläiseen anti-sateenkaari ajatteluun ja mieskuvaan?
Mites noi venäläisten sotilaiden väitetyt miesten raiskaukset istuvat venäläiseen anti-sateenkaari ajatteluun ja mieskuvaan?
Kaippa siellä on samanlainen ajattelu kuin aiemmissakin natsimaissa eli eivät pidä uhreja edes ihmisinä.Mites noi venäläisten sotilaiden väitetyt miesten raiskaukset istuvat venäläiseen anti-sateenkaari ajatteluun ja mieskuvaan?
Juuri näin. Raiskauksessa kyse ei ole seksistä vaan väkivaltaisesta, brutaalista vallankäytöstä.Sama kuin vankilassa. Se on alistamista.
Eläinseksi tuskin on paljon paremmassa huudossa venäjällä kuin homoseksikään? Tai en minä tiedä, voi se ollakin.Kaippa siellä on samanlainen ajattelu kuin aiemmissakin natsimaissa eli eivät pidä uhreja edes ihmisinä.
Nuo sotilaat tuolla eivät tiedä eivätkä tule koskaan tietämään mikä psykologi on. Ne ovat niin köyhistä oloista venäjän takamailta, että täyttävät tankkinsa ja panssaroidut ajoneuvot supermarketkrääsällä. Tuollaisesta sotkusta ei varmasti löydä taistelussa tarvittavia välineitä, aseita ja ammuksia, mutta tämä kuuluu siihen porkkanaan mikä pitää nämä miehet siellä taistelemassa.Putinin kannatus vaan nousee kansan keskuudessa ja tätä on ihan tutkittukin, eli ei ole kyse pelkästään siitä ettei uskalleta sanoa mitä mieltä oikeasti ovat. Länsi ei vaan ymmärrä venäläistä ajatusmaailmaa.
![]()
Kremlin rivien väitetään rakoilevan - Professorin mukaan länsi ymmärtää Moskovaa väärin | Verkkouutiset
Kremlin rivien väitetään rakoilevan - Professorin mukaan länsi ymmärtää Moskovaa väärin | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
Eläinseksi tuskin on paljon paremmassa huudossa venäjällä kuin homoseksikään? Tai en minä tiedä, voi se ollakin.
Olisi kiva olla kärpäsenä katossa kuuntelemassa kun lapsia ja miehiä raiskaava sotilas kertoo psykologille jälkikäteen, että mitä liikkui mielessä ja millä menetelmällä onnistui kiihottumaan tilanteesta niin paljon että ylipäätään oli kykenevä tekoihinsa. Ei ihan selity sillä, että "no kun käskettiin".
Joo, myöskään kuolleet sotilaat eivät koskaan käy terapiassa, mutta varmaan kuitenkin ymmärsit mitä tuolla tarkoitin.Nuo sotilaat tuolla eivät tiedä eivätkä tule koskaan tietämään mikä psykologi on.
Eläinseksi tuskin on paljon paremmassa huudossa venäjällä kuin homoseksikään? Tai en minä tiedä, voi se ollakin.![]()
Offtopicia, mutta ei se ole Suomessa rangaistavaa edelleenkään, jos eläintä ei vahingoiteta.Vähän noloa mutta eikös Suomi ollut Euroopan viimeisiä maita joissa eläimiin sekaantuminen ei ollut rangaistavaa? Ihan viimevuosiin asti.
Rikoslaissa eläintensuojelua käsittelevissä pykälissä ei mainita eläimeen sekaantumista tai eläinseksiä sinänsä lainkaan.
Eläinsuojelurikokseksi teko muuttuu vasta, jos eläintä esimerkiksi kohdellaan "julmasti tai tarpeetonta kärsimystä, kipua tai tuskaa aiheuttaen".
Kyllä siellä johtoporras tietää mitä tapahtuu ja niin pitkään kuin siltä ummistetaan silmät, sille annetaan hiljainen hyväksyntä. Raiskaukset + fyysiset ja henkiset kidutukset ovat osa mm. Venäjän asevalikoimaa. Ei tämä ole mikään uusi juttu, mutta Venäjä tuntuu vievän julmuuksien osalta tämänkin ihan uudelle tasolle.Venäjällähän nykyään kielletään elokuvatkin joissa on seksiä samansukupuolisten välillä. Voisi kuvitella että armeijassa on todella tiukka linja tuon suhteen. Mutta tuossakin näyttää että joukkojen hallinta on olematonta ja kuria ei ole. En usko että Putin on antanut minkäänlaista hyväksyntää homostelulle.
Huoh niinpä tietenkin.eka ainakin vanha kuva
Ensimmäiset kuvat palavasta aluksesta.
edit: ensimmäinen kuva näköjään ei liity tähän.
Täällä uusin kuvaTokat kuvat ulkona
Tämä alus näyttää aivan liian modernilta ollakseen Amiraali Makarov.Täällä uusin kuva
![]()
Saa poistaa jos joku ottaa nokkiinsa
[/SPOILER
Ukrainalaiset on ihan selvästi käyttäneet useita erilaisia ammustyyppejä droneissaan, mukaanlukien RPG-singon ontelokranaatit.. Ja pienimmästä päästä sitten taas kranaattikonekiväärin ammukset (VOG-17), joiden tapposäde ei ole montaa metriä ja lähinnä jalkaväkeen tehoaa. Noita voi tiputella halvoista DJI:n droneista, eivät painaa montaasataa grammaa.Ukrainalaisten droneista pudottamat kranaatit ovat kuulemma 70 -vuotta vanhoja neuvostoliittolaisia RKG-3 panssarintorjuntakranaatteja, joihin on kiinnitetty siivekkeet stabiloimaan ammusten lentoa.
1070 gramman painoiset kranaatit sisältävät räjähdysainetta 570 grammaa, ja kranaatti läpäisee mallimuunnelmasta riippuen 12–22 senttimetriä panssariterästä.
Lisätietoa (maksumuurin takana).
![]()
Ukraina käyttää Neuvostoliiton kranaatteja venäläistankkien tuhoamiseen: ”Ilmiömäisen tehokasta”
70 vuotta vanhat RKG-3-panssarintorjuntakäsikranaatit ovat saaneet uuden elämän, kun sotilaiksi ryhtyneet it-osaajat tiputtavat niitä lennokeista.www.talouselama.fi
![]()
Täällä uusin kuva
![]()
Saa poistaa jos joku ottaa nokkiinsa
[/SPOILER
Tämä alus näyttää aivan liian modernilta ollakseen Amiraali Makarov.
Näyttää vain entistä todennäköisemmältä. Telegrammissa myös puhutaan että Ukrainalainen poliitikko Oleksiy Honcharenko olisi vahvistanut että laivaan on isketty ja että se on ainakin vahingoittunut.
Edit:
Satuin tänään lukemaan Twitterissä jutun jossa UA sotilaat käyttää droneissa näitä modattuja kranaatteja joihin on 3D tulostimella printattu kahvan tilalle siivekkeet. Uutiseen linkatun videon perusteella lopputuotteessa on vielä hiukan kehitettävää, kun kaksi ensimmäistä tiputettua kranua vaan kimpoaa panssarin päältä ja vasta kolmas räjähtää.Ukrainalaisten droneista pudottamat kranaatit ovat kuulemma 70 -vuotta vanhoja neuvostoliittolaisia RKG-3 panssarintorjuntakranaatteja, joihin on kiinnitetty siivekkeet stabiloimaan ammusten lentoa.
1070 gramman painoiset kranaatit sisältävät räjähdysainetta 570 grammaa, ja kranaatti läpäisee mallimuunnelmasta riippuen 12–22 senttimetriä panssariterästä.
Lisätietoa (maksumuurin takana).
![]()
Ukraina käyttää Neuvostoliiton kranaatteja venäläistankkien tuhoamiseen: ”Ilmiömäisen tehokasta”
70 vuotta vanhat RKG-3-panssarintorjuntakäsikranaatit ovat saaneet uuden elämän, kun sotilaiksi ryhtyneet it-osaajat tiputtavat niitä lennokeista.www.talouselama.fi
![]()
Niin siis toi Forte11 ja Forte10 on lentäneet tuolla käsittääkseni ihan sodan alusta alkaen 24/7. Toi ilmassa olevan Forte11 vain nyt näyttää pienentäneen tuota lentoaluettansa lähemmäs länsirannikkoa.Noita sun mainitsemia lentojakin tehdään monta kertaa viikossa.
Kyllä siellä jotakin mennytta tai tulevaa enemmänkin mielenkiintoista asiaa tutkitaan. Ilmeisesti toinen RQ4 saapui juuri samalle alueelle Sigonellasta, vaikka tuon ensimmaisenkin tehtäväaikaa on jäljellä runsaasti. Noiden kahden jo paikalla pyörineiden koneiden lentämistä lyhyemmistä lenkeistä voi päätellä mihin alueeseen niiden mielenkiinto kohdistuu. Tuolle Rivet Jointille tuo lentoalue on todella erikoinen helmikuun hyökkäyksen jälkeen, ja 2014 vuoden jälkeen Ukrainan ympärillä noita on noin pienelle alueella keskittynyt todella harvoin.Niin siis toi Forte11 ja Forte10 on lentäneet tuolla käsittääkseni ihan sodan alusta alkaen 24/7. Toi ilmassa olevan Forte11 vain nyt näyttää pienentäneen tuota lentoaluettansa lähemmäs länsirannikkoa.
Tästä oli maininta Ylen raiskauspodcastissa. Sen mukaan Putin olisi antanut suoran viitteen tuleville raiskauksille yhteisessä lehdistötilaisuudessa Macronin kanssa 2vk ennen sodan alkua. Oli ilmeisesti joku neukkujen vanha sisäpiirisanonta niin meni monelta ohi. Ekat ukrainalaisnaiset nosti kytkintä jo siinä vaiheessa.Kyllä siellä johtoporras tietää mitä tapahtuu ja niin pitkään kuin siltä ummistetaan silmät, sille annetaan hiljainen hyväksyntä. Raiskaukset + fyysiset ja henkiset kidutukset ovat osa mm. Venäjän asevalikoimaa. Ei tämä ole mikään uusi juttu, mutta Venäjä tuntuu vievän julmuuksien osalta tämänkin ihan uudelle tasolle.
Tästä oli maininta Ylen raiskauspodcastissa. Sen mukaan Putin olisi antanut suoran viitteen tuleville raiskauksille yhteisessä lehdistötilaisuudessa Macronin kanssa 2vk ennen sodan alkua. Oli ilmeisesti joku neukkujen vanha sisäpiirisanonta niin meni monelta ohi. Ekat ukrainalaisnaiset nosti kytkintä jo siinä vaiheessa.
Tuolla on nyt hyvin lähellä väitettyä laivan iskupaikkaa NATO:n tiedustelukone:Kyllä siellä jotakin mennytta tai tulevaa enemmänkin mielenkiintoista asiaa tutkitaan. Ilmeisesti toinen RQ4 saapui juuri samalle alueelle Sigonellasta, vaikka tuon ensimmaisenkin tehtäväaikaa on jäljellä runsaasti. Noiden kahden jo paikalla pyörineiden koneiden lentämistä lyhyemmistä lenkeistä voi päätellä mihin alueeseen niiden mielenkiinto kohdistuu. Tuolle Rivet Jointille tuo lentoalue on todella erikoinen helmikuun hyökkäyksen jälkeen, ja 2014 vuoden jälkeen Ukrainan ympärillä noita on noin pienelle alueella keskittynyt todella harvoin.
Edit: Jill Biden saapuu vartin päästä Romaniaan Constantan kentälle. Siitä ilmeisesti johtuu tuo toinen Sigonellasta lähtenyt kone.
Laitetaan nyt vielä ryhmäkuva, jossa Rouva Presidentin VC-32A ja kaikki paikalla olevat näkyvät silmät ja korvat esille. Noiden lisäksi saattaa olla jokunenTuolla on on nyt hyvin lähellä väitettyä laivan iskupaikkaa NATO:n tiedustelukone:
![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.