- Liittynyt
- 15.04.2020
- Viestejä
- 1 580
Niin tai siis vuorokausi sitten ovat löytäneet.
Itseasiassa jo viime viikolla mutta nyt siitä on vasta tiedotettu. Mikä nyt ei ole kovinkaan yllättävää.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Niin tai siis vuorokausi sitten ovat löytäneet.
En aivan sisäistä tätä Venäläisten ruplavaatimusta. Periaatteesahan siis siirretään dollareita Venäjän keskuspankille ja jollain kurssilla saadaan ruplia. Hetkeä myöhemmin ne siirretään kaasumyyjän tilille. Jos kukaan ei pääse muuttelemaan kursseja tuon hetken aikana, niin tilannehan on sama kuin maksaisi suoraan dollareilla? Ainut vaikuttava tekijä on, että dollarit päätyvät kaasun myyjän sijasta keskuspankille, mutta toisaalta kaasuyhtiöstä valtio omistaa enemmistön ja rahat saadaan valtiolle tavalla tai toisella.
Joo, yritin alleviivata sitä sitä että ilman venäjää meillä ei ole hirveästi tarvetta armeijalle -> Suomen armeija on olemassa venäjän uhan takia.
Alkuperäinen kommenttihan oli että "pasifismi ei toimi" ja itse näen että jos Venäjän kohdalla olisi musta aukko niin kyllä pasifismi toimisi aika pitkälle suomessa koska en nopeasti näe että muut maat lähistöllä muodostavat niin merkittävää sotilaallista uhkaa suomelle että se tarvitsisi aktiivisen armeijan.
Shoyguun liittyenhän oli twiitti muutaman viikon takaa:
varmaankin vaan puhdasta yhteensattumaa, ukko painanut kevätkylvön parissa pitkää päivää eikä ole vaan ehtinyt kameroiden eteen![]()
Missä ovat tuonti tullit? Tuominen maksaa tullien jälkeen (Venäjälle) rutosti. Tätähän ovat wiisaat pohtineet.
![]()
Venäjä myy kaasua ”epäystävällisille maille”, jos ne maksavat ruplissa
Venäjän presidentti Vladimir Putin on ilmoittanut, että Venäjä myy kaasuaan ”epäystävällisille maille”. Niiden pitää kuitenkin maksaa ostoksensa ruplissa.www.is.fi
lisäys...
Näkyy olevan tuo rubla kultaakin kallimpaa. Sisäinen valuutta jolla toimia.
On tosiaan offtopicia. Soita suoraan sinne liittoon. IMO, siitä jäsenyydestä ei ole mitään hyötyä.Sori vahva offtopic, mutta onko kukaan muu liittynyt RUL nyt viimeaikoina? Pari viikkoa sitten lähetin hakemuksen ja ei ole mitään tullut muuta kuin, että hakemus vastaanotetettu. Kai tuon pitäisi olla läpihuutojuttu reservin vänrikille? Pitääkö olla uudelleen yhteydessä?
Eikös se mene niin että liiton hallitus hyväksyy uudet jäsenet eli seuraavaan kokoukseen menee jäsenyytesi käsittely. Mitään ihmeempää harkintaa siinä ei varmastikaan muuten ole vaan muodollinen hyväksyntä.Sori vahva offtopic, mutta onko kukaan muu liittynyt RUL nyt viimeaikoina? Pari viikkoa sitten lähetin hakemuksen ja ei ole mitään tullut muuta kuin, että hakemus vastaanotetettu. Kai tuon pitäisi olla läpihuutojuttu reservin vänrikille? Pitääkö olla uudelleen yhteydessä?
↑ Olisiko liian provosoivaa...
Toivottavasti ei mennä puutuneeseen olotilaan kuten esim. Vietnamin sodassa. Jos telkkarista näkee reaalisti... paitsi itänaapurissa... niin asia jää ikäänkuin taustalle ja ensimmäisen kuukauden huomio laantuu. Siellä on tilanne päällä koko ajan, lähellä tuossa etelässä Suomen kantilta vilkuiltuna.Propsit Ukrainalle mutta kyllä tää homma taipuu siihen kauanko länsi jaksaa kuunnella tuota "sekaannutte niin varmasti täräytän ydinpommilla".
Aikansa voi uhkailla ja sitten joku kutsuu bluffin. Toivottavasti ainakin.
Mitä Hitler teki Stalinille?En usko että Shoigu mitään vallankaappausta olisi suunnitellut. Jenkit vaan lyö bensaa vainoharhaisen Putlerin liekkeihin, että tämä lähettäisi Shoigun Siperiaan tai manan majoille, että olisi yksi pelinappula pois pelistä Ukrainan sodassa.
Jos Shoigu oikeasti suunnittelisi vallankaappausta, olisi idioottimaista jenkkien tai kenenkään muun ruveta siitä julkisesti puhumaan kun Putler siitä kuitenkin kuulisi. Sama kuin jos 2. maailmansodan aikaan joku Goebbels olisi suunnitellut Hitlerin syrjäyttämistä, mutta Churchill tai Roosevelt menisi siitä sitten kailottamaan koko maailmalle.
Mitä Hitler teki Stalinille?
Tiedustelu syötti paranoiaa Stalinille, joka tapatti parhaat osaajansa.
Jep.Kerrankin niin järkevä twitter, ettei parempaa näkynyt aikoihin.
Homma on muutenkin pelattu, vaikkei kaikki sitä vielä ole tiedostaneet: Amerikkalaisasiantuntija: "Miksi länsi ei voi myöntää suoraan, että Ukraina on voitolla?" – Suomikin sai kehut
↑ Olisiko liian provosoivaa...
Allekirjoitan tämän.Mitä sitten vaikka olisi? Fasisteille kovaa kovaa vastaan vaan. Venäläiset tässä itse provosoivat kaikkia muita omilla toimillaan.
Jos roistot ja pahantekijät saavat juhlia mielensä mukaan, mitä jää jäljelle?Allekirjoitan tämän.
Inhimillisyys on olemassa mutta jos vaikka Salen sanoin sanotaan niin naamiot on riisuttu ja jäljellä ovat vain kylmät sodan kasvot. Aika tyhjentvästi sanottu. Luotto ainakin imho iäksi mennyt.
Shakissa voitetaan siirroilla, Maailman asioissa ei niinkään. Ukraina ei häviä kartalta mihinkään. Eikä ihmiset sieltä.
Jos roistot ja pahantekijät saavat juhlia mielensä mukaan, mitä jää jäljelle?
Olen kamppaillut itseni kanssa, pasifismi vs asevelvollisuus (olen suorittanut jälkimmäisen ihan kovassa porukassa A:n papruilla). Paha ei katoa maailmasta työntämällä pää pensaaseen tai maakoloon (kuten strutsit). Ikävä kyllä pitää valita suboptimaalisista vaihtoehdoista.
On se rankka ymmärrys, kun tietää olevansa koulutettu sotilas, joka osaa tappaa ja tuhota tehokkaasti. Ei se vastuu ole ollut näkymätön edes rauhan aikana. Aina valmiina ja kunnossa.
Toivon että kaikki ymmärtävät maanpuolustuksen olevan jatkuva prosessi. Onneksi se vielä hoituu näppiksellä. Toivon että liipaisimen varteen ei mennä. Valmis ja osaava olen myös siihen. Ja sanon sen tässä, jotta Igorit ja Sergeit eivät ylläty, jos keksivät seurata johtajan psykooseja.
En ihan ymmärrä mitä haet tällä kommentillasi.Joo eiköhän kaikki nyt jo tiedä että oot kivenkova solttu ja pistät ryssiä kumoon vasemmalla kädellä.
Kaikki myös tietää mitä maanpuolustukseen tarvitaan ja mitä se on, ihan turha keulia täällä jollain omalla moraalisella tai käytännöllisellä paremmuudella. Ukrainassa ei ole 100% miehistä rintamalla pyssy kädessä tai armeijan leivissä mutta varmasti tekevät todella arvokasta työtä maan eteen.
Hyvä uutinen, toivottavasti oikeasti tekevät asioita, etteivät vain yritä pestä kasvojaan.Renault keskeyttää Venäjällä
![]()
Renault suspends Moscow plant, adjusts 2022 outlook
Renault SA , the Western carmaker most exposed to the Russian market, said on Wednesday it would suspend operations at its plant in Moscow while it assesses options on its majority stake in Avtovaz , the country's No. 1 carmaker.www.reuters.com
Kaikki taipuu jossain kohtaa. Liian kova riski jäädä tuonne, eikä niitä tuottoja tuolta ulos saa, kuin säkeissä. Tavarakaan ei tuolta oikein enää liiku, eikä saa kriittisiä komponentteja. Kirjaisivat vaan ne tappiot alas.Renault keskeyttää Venäjällä
![]()
Renault suspends Moscow plant, adjusts 2022 outlook
Renault SA , the Western carmaker most exposed to the Russian market, said on Wednesday it would suspend operations at its plant in Moscow while it assesses options on its majority stake in Avtovaz , the country's No. 1 carmaker.www.reuters.com
En ihan ymmärrä mitä haet tällä kommentillasi.
Jos jotakin olen oppinut, on se, että sodassa kuolo voi korjata välittämättä omasta kelpoisuudesta.
Lisäksi on vaikea ymmärtää, miksi ajattelet moraalisesta tai käytännöllisestä paremmuudesta kohdallani. Varmasti on ihanaa kuolla jonnekin kanervikkoon sirpaleita mahassa.
Maanpuolustustahto ei tarkoita jotakin kuolemattomuusilluusiota ja voimafantasiaa.
Jos tämä osoittamani velvollisuudentunto käy sinulle aggressiosta, en osaa auttaa. Hienoa, että joitakin ihmisiä ahdistaa se, että jotkut miehet ovat valmiita puolustamaan maamme naisia, lapsia sekä muita jotka eivät siihen kykene.
Ah. Jalusta. Itsensä nostattaminen. Olet tässä vaiheessa ensimmäinen, jota "minäkeskeinen" kommentointini on ahdistanut.No lähinnä nyt huvittaa kun olet täällä jo useammassa viestissä maininnut että oot valmis lähtemään rintamalle ja oot kova sotilas ja sitten oletat että se ahdistaa ihmisiä. Ei ketään ahdista, ihmisiä ärsyttää kun nostetaan itseään jalustalle ja koetaan jotenkin mainitsemisen arvoisena että on saanut A-paperit intistä. Oot nyt vissiin kolmessa viestissä korostanut omaa velvollisuudentuntoa ja kuinka olet valmis lähtemään rintamalle, eiköhän kaikki jo ole tietoisia siitä. Pasifismista ja muuta voi keskustella muutenkin kuin kertomalla itsestään.
ihmisiä ärsyttää kun nostetaan itseään jalustalle
Varmaan riittävä tulos on että alue on vuosikymmenen tai kaksikin paskana, onpahan kehitys estetty.Mikä on Venäjän idea siitä mitä tapahtuu kun ukraina kaatuu. Tietenkin niiden on pakko ylläpitää jatkuvaa armeijaa siellä ikuisesti koska muutenhan ukraina siirtyy takaisin demokratiaksi. Mutta se olisi aika kallista? Ukrainalaiset eivät tekisi elämää helpoksi järjestyksen pitäjille.
Tuleeko ukrainasta jokin erämaa kun kaikki lähtevät pakoon kun ei kiinnosta elää venäjän vallan alla täydessä trade blokissa ilman palveluita.
Venäjä on kyllä paskonut itsensäkin niin lahjakkaasti, että Ukraina voi mennä nopeasti ohi sodan jälkeen, vaikka paljon paikkoja olisikin paskana... Sitä paitsi Ukraina tullee pääsemään EU-jäsenyyspolulle ja rahaa lienee luvassa ulkomailta jälleenrakennusta varten.Varmaan riittävä tulos on että alue on vuosikymmenen tai kaksikin paskana, onpahan kehitys estetty.
Venäjän ulkopolitiikka heikompien valtioiden suhteen on aika suoraviivainen - käydään väliajoin tuhoamassa riittävästi, jotta alkava demokraattinen kehitys ei menisi omien saavutuksien ohi. Kaikki tihutyö on kotiinpäin, oli se sitten disinformaatiota, salamurhia, terrori-iskuja tai pienimuotoisia erikoisiskuja. Kunhan syntyy vahinkoa ja kehitys menee taaksepäin. Jos valtaan saa lisäksi pikkudiktaattorin, tältä voi pyytää palveluksia tarvittaessa.Mikä on Venäjän idea siitä mitä tapahtuu kun ukraina kaatuu. Tietenkin niiden on pakko ylläpitää jatkuvaa armeijaa siellä ikuisesti koska muutenhan ukraina siirtyy takaisin demokratiaksi. Mutta se olisi aika kallista? Ukrainalaiset eivät tekisi elämää helpoksi järjestyksen pitäjille.
Tuleeko ukrainasta jokin erämaa kun kaikki lähtevät pakoon kun ei kiinnosta elää venäjän vallan alla täydessä trade blokissa ilman palveluita.
Odessan rannikolla valmistaudutaan täyttämällä hiekkasäkkejä Bon Jovin "It's My Life" -biisin tahdissa (Bon Jovin retweet moraalisen tuen nimissä).
Ei sitä varmaan osaa kukaan sanoa mikä tässä sotkussa oli olevinaan se kantava idea alun alkaenkaan. Tiedä vaikka putler olisi ajatellut paskoa vanhalla kalustolla ja reppanalla sotaväellä Ukrainaa niin pitkään, että Eurooppa hukkuu pakolaisiin. Eiköhän siellä tykinruokaa riitä, vaikka ei putkeen suunnitelma tunnu menevänkään.Mikä on Venäjän idea siitä mitä tapahtuu kun ukraina kaatuu. Tietenkin niiden on pakko ylläpitää jatkuvaa armeijaa siellä ikuisesti koska muutenhan ukraina siirtyy takaisin demokratiaksi. Mutta se olisi aika kallista? Ukrainalaiset eivät tekisi elämää helpoksi järjestyksen pitäjille.
Tuleeko ukrainasta jokin erämaa kun kaikki lähtevät pakoon kun ei kiinnosta elää venäjän vallan alla täydessä trade blokissa ilman palveluita.
Mikäli pitää paikkaansa niin samalla mitalla sitten takaisin... Jos kerta panttivankeja Venäjä saa ottaa niin mielestäni tasapuolisesti nyt voisi ottaa panttivangiksi sen Lavrovin tyttären Lontoosta ja Putinin Sveitsissä majailevan tyttöystävän... - Palautetaan jahka Venäjän joukot poistuvat välittömästi Ukrainasta.
Tuo voi olla täysin feikki kaikilta osin ja Venäjän trollien propagandaa. Pelkkä meme kuva netissä ei takaa yhtään mitään.Onkohan tuolla kentällä tosissaan näin urpoa sakkia? Kyllä nyt ihan perusjärjelläkin tulisi ymmärtää, että valokuvissa ja videoissa on sijaintitietoja. Kuvamateriaalista paljastuu sotilaiden varustukset, sijainnit ja naamat.
Intissäkin painotettiin, että tilanteessa ei kuvailla tai jaeta yhtään mitään, koska vihollinen hyötyy datasta.![]()
Kaikki metadata on ongelmallista ja jopa yksittäisellä kameran kennolla on periaatteessa oma signatuurinsa. Nykypuhelimissa on vaan oletuksena kaikki metadata päällä ja jo otetuista kuvista ja videoistakin on hankala ilman osaamista ja erikoisohjelmia ottaa ne pois. Esim. Androidin vakiosoftat eivät pikaisen testaamisen mukaan tue oikein tuota metadatan poistamista.Mutta ihan näin yleisesti varmasti kun koko maa on sodassa niin löytyy kaikenlaista porukkaa ja myös sellaisia jotka ei tajua olla jakamatta (sijaintitiedollisia) kuvia nettiin.
Ja siis ylipäätään kaikki kuvat/videot ovat riskitekijä kun niistä voi löytyä jotain sivuseikkoja joiden perusteella saadaan tietoa. Toisaalta taas mediamateriaali on myös tärkeää kun niitä käytetään propagandatarkoituksiin, yhteishengen nostatukseen yms.Kaikki metadata on ongelmallista ja jopa yksittäisellä kameran kennolla on periaatteessa oma signatuurinsa. Nykypuhelimissa on vaan oletuksena kaikki metadata päällä ja jo otetuista kuvista ja videoistakin on hankala ilman osaamista ja erikoisohjelmia ottaa ne pois. Esim. Androidin vakiosoftat eivät pikaisen testaamisen mukaan tue oikein tuota metadatan poistamista.
Onhan sen huomannut, että jo lähi-idästäkin löytyy reilusti molempien osapuolien kuvaamaa materiaalia josta ilmenee kalustot ja sijainnit. Sama on tässäkin hässäkässä. Näiltä sotilailta tulisi estää nettiin pääsy, koska netti on pelkkä iso riski sotatilanteessa.Eivät länsimaat ole mitään banaanivaltioita jotka voivat noin vain pidättää viattomia ihmisiä.
Putin on kuolemalle ja kärsimykselle masturboiva petoeläin joten häntä ei kiinnosta vaikka kaikki hänen eukkonsa vangittaisiin ja/tai tapettaisiin ja hän pitää Lavrovinkin ruodussa. Molemmat myös tietävät että ennen pitkää länsimaat tulisivat nämä panttivangit kuitenkin vapauttamaan vahingoittamattomina. Panttivankien ottaminen länsimaiden osalta myös olisi aivan täysi lapaan syöttö Venäjän propagandamoottorille joka saisi lisää ammuksia todistaakseen kuin Venäläisiä syrjivä länsi kappaa heidän kansalaisiaan.
Tuo voi olla täysin feikki kaikilta osin ja Venäjän trollien propagandaa. Pelkkä meme kuva netissä ei takaa yhtään mitään.
Mutta ihan näin yleisesti varmasti kun koko maa on sodassa niin löytyy kaikenlaista porukkaa ja myös sellaisia jotka ei tajua olla jakamatta (sijaintitiedollisia) kuvia nettiin.
Kukaan ei tosiaan tiennyt mikä iskukyky oikeasti on, mutta Venäjän ylivoimaan uskovien käsitykset ylittivät reippaasti todellisuuden rajat. Toistuvasti sai esim. kuulla, että venäläiset tietävät reaaliaikaisesti kaikkien Hornetien sijainnin eikä tähän uskomukseen auttanut selitykset satelliittien kiertoradoista.
Voi olla Venäjän ydinsukellusveneet jenkkien, brittien ja ranskan ympärillä odottamassa käskyä. Pahimmassa skenaariossa pääsevät tuolla kolmesta ydinasemahdista eroon ilman ydinaseellista vastahyökkäystä. Ehkä se lopulta olikin se syy ydinasejoukkojen korkeimpaan valmiuteen eli siirsivät asemiin.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.