- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 10 688
..ja tämä liittyy mihin..?Kuten on myös yksittäiset Twiitit.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
..ja tämä liittyy mihin..?Kuten on myös yksittäiset Twiitit.
Tuo on mielestäni hyvä että muistuttaa jos ei ole mitenkään kovaa faktaa, itse koitan muistaa aina laittaa, että epävarma tieto suolan kanssa, mutta varmasti on jossain kohtaa itseltäkin unohtunut.Tätä puolta en väheksy tai kiistä, että luo omilleen parempaa moraalia. Olen kuitenkin aika varma, että tällä foorumilla ei ole sotilaita keille tällä on niinkään väliä. Jos itse julkaisisin näitten puhuvien päiden postauksia, niin laittaisin saatesanoin, että mahdollisesti Ukrainan propagandaa, kunnes toisin todistetaan. Enkä niinkään totuutena.
Sinänsä foorumin säännöt jo kieltävät disinformaation levittämistä ja itselle ainakaan ei ole väliä, että kumman puolen tarkoitusta tämä palvelee.
Tämä kysymys ei ole sinulle, vaan yleisesti, että onko jossain julkaistu Ukrainan puolen mies/kalusto tappiota? Venäjän puolen tappiot on julkaistu jo monessakin paikkaa ja useasti, mutta toisen puolen statistiikkaa en ole nähnyt. Toki tämä on sitä samaa tarkoitusperää mitä tulee moraaliin, kun omien joukkojen tappioita ei nähdä missään. Tai missään ja missään, mutta itse en moista ole nähnyt.
Maahanmuuttokysymykset ja Sari sairaanhoitajan parin euron palkankorotukset taitavat vaikuttaa enemmän tunnetasolla kuin valtion budjetissa. Mutta sen verran hyvin oli perusteltu, että vois melkein tehdä kansalaisaloitteen: Naisvaltaisille aloille palkanalennukset, että saadaan yli 35-vuotiaille mahdollisen sodan tullen paraatiasu ja komposiittikypärä.
Sunnilleen samanlaisella logiikalla Putinkin on tämän sotansa venäläisille perustellut.
Firman toimitusjohtaja Jukka Hienonen on ainakin halveksuttava narsistinen nilviäinen, ja näköjään täysin pihalla maailman menosta, eli ei ihmekään kun raha ajaa kaiken moraalin edelle (ai mistäkö tiedän...?). Eiköhän tästä parin päivän sisällä yleisen kohun saattelemana tule julkinen takinkääntö, mutta vahinko on jo tapahtunut.
Tuo on mielestäni hyvä että muistuttaa jos ei ole mitenkään kovaa faktaa, itse koitan muistaa aina laittaa, että epävarma tieto suolan kanssa, mutta varmasti on jossain kohtaa itseltäkin unohtunut.
Ja sama lähteisiin. Yleisesti kuitenkin Ukrainan virallinen tieto on pitänyt melko hyvin kutinsa, toki aina välillä pientä sota lisää, ja sitten nämä kolmannet tahot heittelee toki mitä sattuu.
Venäjän puolelta ei kait ole vielä totta tullut? ja suurin osa on kuvallisesti valheiksi todistettu.
Ukrainan kalusto tappiot on listattu ihan samalla tavalla, ja linkattu tähän ketjuun n+1 kertaa, laitetaan nyt vielä kerran, nämä siis kuvallisella todisteella olevat tappiot kummaltakin puolelta: Attack On Europe: Documenting Equipment Losses During The 2022 Russian Invasion Of Ukraine
Ukraina ei kerro ja venäjää ei kiinnosta. Samanlaisia ulkomaisten arvioita joita venäjän menetyksistä on olemassa, mutta lähtökohtaisesti eurooppalaista mediaa kiinnostaa enemmän kertoa Ukrainan kannalla olevia juttuja.Tämä kysymys ei ole sinulle, vaan yleisesti, että onko jossain julkaistu Ukrainan puolen mies/kalusto tappiota? Venäjän puolen tappiot on julkaistu jo monessakin paikkaa ja useasti, mutta toisen puolen statistiikkaa en ole nähnyt. Toki tämä on sitä samaa tarkoitusperää mitä tulee moraaliin, kun omien joukkojen tappioita ei nähdä missään. Tai missään ja missään, mutta itse en moista ole nähnyt.
www.verkkouutiset.fi
Tuntuu riippuvan vähän keneltä kysytään. Kyllä tuossa on useammassakin uutisessa ollut viitteitä myös siihen suuntaan, että pelätään jäsenyyden aiheuttamia toimia laajemminkin, siis myös jatkossa.No ei kai nyt kukaan oikeasti siitä ole huolissaan, että Venäjä ärsyyntyy vaan siitä, että siitä seuraa Venäjältä sotastrategisia toimenpiteitä, jotka estävät Suomen Nato-jäsenyyden. Ajoitus on tässä hommassa kaikki kaikessa ja se, että ennen päätöstä saadaan aikaiseksi mahdollisimman nopea ja kitkaton tie jäsenyyteen.
Mielestäni tuolla mainittiin muutakin. Ja varmaan tämä hoitajien juttu oli esillä sen takia, kun tuolle alalle oltiin vailla niitä jo kun tämä tilanne oli jo päällä naapurin suhteen. Mielestäni moraalitonta, ehkä moni muukin asia on, mutta niihin tulisi kiinnittää huomiota.
No ei kai nyt kukaan oikeasti siitä ole huolissaan, että Venäjä ärsyyntyy vaan siitä, että siitä seuraa Venäjältä sotastrategisia toimenpiteitä, jotka estävät Suomen Nato-jäsenyyden. Ajoitus on tässä hommassa kaikki kaikessa ja se, että ennen päätöstä saadaan aikaiseksi mahdollisimman nopea ja kitkaton tie jäsenyyteen.
Parin euron palkankorotukset nimenomaan tuntuvat valtion budjetissa, joka muuta väittää niin ei ymmärrä kuinka julkinen terveydenhuolto/rahoitus toimii.Maahanmuuttokysymykset ja Sari sairaanhoitajan parin euron palkankorotukset taitavat vaikuttaa enemmän tunnetasolla kuin valtion budjetissa. Mutta sen verran hyvin oli perusteltu, että vois melkein tehdä kansalaisaloitteen: Naisvaltaisille aloille palkanalennukset, että saadaan yli 35-vuotiaille mahdollisen sodan tullen paraatiasu ja komposiittikypärä.
vai olisiko että hieman hankala sulkea 80% tuotannosta?No se raukka oli ostanut Nokian Renkaiden osakkeita juuri ennen sotaa (visionääri?) niin täytyyhän omaa pottia ja edustamaansa firmaa tukea. Tavallaan ymmärrän. Miettikää itsenne samassa tilanteessa.
Olet oikeassa, tämähän tosiaan toimii nyt niin että moni (varsinkin pienempi) firma tekee hiljaa kauppaa kunnes tulee joku uutinen someen tai iltapäivälehtiin ja sitten äkkiä vedetään kaikki alas. Ei se ihmisen ahneus ole tämänkään sodan alettua mihinkään hävinnyt. Naiivia ajatella toisin.
Ahvenanmaan miehitys?Mikä voisi olla se sotilasstrateginen toimenpide, joka estäisi Suomen Nato-jäsenyyden? Itse tällä hetkellä suorastaan toivoisin, että Venäjä siirtäisi lisää joukkoja Suomen itärajalle, koska se kaikki olisi pois Ukrainasta.
Eihän myrkytetty kakku biologista sodankäyntiä ole vaan kemiallista. Toki kemiallinen sodankäynti on kanssa pyritty kansainvälisillä sopimuksilla kieltämään, myös sellaisilla jotka Ukraina on allekirjoittanut. Eli armeijan/hallinnon harjoittamana sotatoimena Ukraina ei varmaan voi ruveta kaivoja myrkyttämään tms. Se mitä yksittäinen siviili tekee on sitten eri asia ja vaikea kysymys.
Puhuvien päiden jutut ja selitykset eivät paljon lämmitä jos varusteet puuttuvat eikä niihin ole laitettu rahaa. Ainoastaan raha on arvostuksen mitta ja jos puolustuskykyyn ei ole laitettu rahaa tarkoittaa se, että sitä ei arvosteta yhtä paljon kuin näitä muita asioita. Ehkä se sitten on niin, että se kehitysapu afrikkaan on tärkeämpää kuin se, että suomalainen mies saa kunnolliset suojavarusteet ja pimeä näkölaitteet tai edes kunnolliset aseet jos Venäjä hyökkää se on vain sitten se arvovalinta täällä.
Juu ja näitä selityksiä tässä on kuunneltu kohta kymmenen vuotta milloin vedotaan siihen, että ei ole varaa, koska suomi köyhä. Milloin vedottan johonkin toiseen koskaan ei tule se oikea aika hankkia kunnollisia varusteita ei edes nyt kun maailman turvallisuus horjuu pahemmin kuin vuosikymmeniin.
Niin ja vapaaehtoisestihan ne sitä kakkua syö. Ei kukaan pakota syömään. Ihan itse ottavat tietoisen riskin kun alistamansa kansan kakkuja syövät.Mummu saa mun puolesta leipoa miehittäjälle kakkuja vaikka kuinka paljon ja aiheuttaa sitä kautta "vatsanväänteitä" Ryhmä Zetalle kuten tykkää. Siitä ei biologista tai kemiallista sodankäyntiä saa aikaan kuin Lavrov.
Parin euron palkankorotukset nimenomaan tuntuvat valtion budjetissa, joka muuta väittää niin ei ymmärrä kuinka julkinen terveydenhuolto/rahoitus toimii.
Mitä kypäriin ja "paraatiasuihin" tulee, niin Putinin käytös huomioon ottaen investoisin tällä hetkellä enemmin näihin varusteisiin kuin Sari sairaanhoitajiin. Loppupeleissä niillä sairaanhoitajilla ei ole mitään merkitystä jos emme kykene puolustautumaan uskottavasti. Putin ei antane paljoa arvoa sairaanhoitajille saati heidän palkoilleen, on huomattavasti miellyttävämpää olla sairaanhoitaja suomessa kuin venäjällä.
Noni pilluämmät. Työntäkää kakkureseptit ja hoitsupalkat sinne hameenne alle ja ketjuun lisää sotasisältöä.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi arvioi sunnuntaina amerikkalaiskanava CNN:n haastattelussa, että Ukrainan ja Venäjän välisten neuvottelujen kariutuminen voisi johtaa ”kolmanteen maailmansotaan”.
Jos niin tapahtuisi, niin se se tarkoittaisi käytännössä Suomeen kohdistuvan hyökkäyksen valmistelua, tai vähintään se edellyttäisi että meillä valmistaudutaan moiseen. Vaikka kuinka "thoughts and prayers" on siellä ukrainalaisten puolella, niin mielummin kuitenkin jättäisin sodan meidän osalta kokonaan väliin.Itse tällä hetkellä suorastaan toivoisin, että Venäjä siirtäisi lisää joukkoja Suomen itärajalle, koska se kaikki olisi pois Ukrainasta.
Jos niin tapahtuisi, niin se se tarkoittaisi käytännössä Suomeen kohdistuvan hyökkäyksen valmistelua, tai vähintään se edellyttäisi että meillä valmistaudutaan moiseen.
Kun sanoit toivovasi että " Venäjä siirtäisi lisää joukkoja Suomen itärajalle", niin ei tullut ensimmäisenä mieleen että tarkoitatkin sillä jotain muuta kuin mitä siinä sanotaan.Ei se nyt välttämättä sitä tarkoittaisi, vaan se voisi tarkoittaa myös Ukrainan sotilasoperaation loppua - paluuta entiseen. Nythän itärajan takana olevista joukko-osastoista on siirretty joukkoja nimenomaan pois eli käytännössä Ukrainaan jo pitemmän aikaa. Todennäköisesti nuokin joukot ovat tappioita Ukrainan suunnalla kokeneet eli takaisin siirrettävää ei toki ehkä aiempaa määrää enää edes ole.
Sinun lainaamaan lähdekriittisyysviestiin. Missä yksittäisestä Ukraina-positiivisesta viestistä pidetään heti totuutena. Pakko kyllä myös samaan hengenvetoon ihmetellä miten moderaattorit katsovat sormien läpi tätä Venäjä- ja venäläisrasismia tässä langassa...ja tämä liittyy mihin..?
Sinun lainaamaan lähdekriittisyysviestiin. Missä yksittäisestä Ukraina-positiivisesta viestistä pidetään heti totuutena
Pakko kyllä myös samaan hengenvetoon ihmetellä miten moderaattorit katsovat sormien läpi tätä Venäjä- ja venäläisrasismia tässä langassa.
Eli mitään lihaa näihin väittämisiin ei ole. Jotain linkkejä tai lainauksia olisi avannut keskustelua.Sinun lainaamaan lähdekriittisyysviestiin. Missä yksittäisestä Ukraina-positiivisesta viestistä pidetään heti totuutena. Pakko kyllä myös samaan hengenvetoon ihmetellä miten moderaattorit katsovat sormien läpi tätä Venäjä- ja venäläisrasismia tässä langassa.
Sinun lainaamaan lähdekriittisyysviestiin. Missä yksittäisestä Ukraina-positiivisesta viestistä pidetään totuutena. Pakko kyllä myös samaan hengenvetoon ihmetellä miten moderaattorit katsovat sormien läpi tätä Venäjä- ja venäläisrasismia tässä langassa.
En tiedä mitä tuolla rasismilla tarkoitat, mutta ottaen huomioon, että Venäjä on tällä hetkellä hyvää vauhtia rakentamassa ydinasepelottelulla maustettuna suurinta ihmiskuntaa kohdannutta sotilaallista selkkausta sitten toisen maailmansodan ja on uhka myös Suomelle, niin ei ole ihmekään jos porukka ei missään päin maailmaa hirveästi jaksa hehkuttaa mitään Venäjän tai edes yksittäisten venäläisten takemisiä.Pakko kyllä myös samaan hengenvetoon ihmetellä miten moderaattorit katsovat sormien läpi tätä Venäjä- ja venäläisrasismia tässä langassa.
Parin euron palkankorotukset nimenomaan tuntuvat valtion budjetissa, joka muuta väittää niin ei ymmärrä kuinka julkinen terveydenhuolto/rahoitus toimii.
Mitä kypäriin ja "paraatiasuihin" tulee, niin Putinin käytös huomioon ottaen investoisin tällä hetkellä enemmin näihin varusteisiin kuin Sari sairaanhoitajiin. Loppupeleissä niillä sairaanhoitajilla ei ole mitään merkitystä jos emme kykene puolustautumaan uskottavasti. Putin ei antane paljoa arvoa sairaanhoitajille saati heidän palkoilleen, on huomattavasti miellyttävämpää olla sairaanhoitaja suomessa kuin venäjällä.
Jos Suomeen tulisi samanlainen totaalinen sota kuin Ukrainaan. Niin se, että reserviläisille ei ole kaikille ostettu ballistisia suojalaseja on se päätös sen puolesta, että sadat reserviläiset menettävät näkönsä sodassa sirpaleiden tai räjähdysten palokaasujen takia, jotka olisivat olleet estettävissä niillä muutaman satasen laseilla. Se, että reserviläisille ei ole ostettu sirpalesuojaliivejä on päästös sen puolesta, että satojen reserviläisten suolistot silpoutuvat vatsaan osuneiden sirpaleiden takia pysyvästi vaikka ne vammat olisivat olleet estettävissä ballististen suojaliivien avulla. Jokainen vamma joka olisi ollut estettävissä suojavarusteilla on täysin turhaan syntynyt vamma.
Jokainen reserviläinen joka kuolee sen takia, että heille ei ostettu pimeänäkölaitteita yötaisteluun on myös täysin turha kuolema. Se oli valinta sen puolesta, että johonkin muuhun laitettu euro oli tärkeämpi asia kuin pitää huoli yötaistelu kyvystä. Suomessa on reserviläisarmeijan takia jäänyt päälle ajatus, että varusteiden puutteet voi korjata sillä, että kulutetaan reserviläisiä kuin jauhelihaa, koska kyllähän se taistelu voidaan sitenkin voittaa, että otetaan vain reservistä lisää porukkaa sitä mukaan kuin joukkoja kuolee ja vammautuu. Periaatteella suojavarusteet ja pimeänäkölaitteet maksavat rahaa, mutta reserviläisten henget eivät.
Olen näistä puutteista jauhanut varmaankin yli kymmenen vuotta ja koskaan niille ei tehdä mitään. Aina on valtiolla joku tärkeämpi meno tai vedotaan suomen valtion köyhyyteen ja milloin mihinkin. Lieneeköhän Suomella edes kaikkein parhammille joukolle panssari ja jääkäriprikaateille näitä varusteita. Jalkaväkiprikaateille ja aluepuolustusjoukoille ei ainakaan ole heidän varustus lienee tasoa ryysylaarin pohja ja 40 vuotta vanha kiinalainen rynkky rauta tähtäimillä. Yli 35v reserviläisille ei riitä edes näitä ryysylaarin pohja ja kiina rynkkyjä.
Ihan samalla tavalla Ukraina jätti monilta osin varustautumatta ja nyt Ukrainalaisia kuolee ja vammautuu valtavia määriä ihan turhaan.
Suomessa on reserviläisarmeijan takia jäänyt päälle ajatus, että varusteiden puutteet voi korjata sillä, että kulutetaan reserviläisiä kuin jauhelihaa, koska kyllähän se taistelu voidaan sitenkin voittaa, että otetaan vain reservistä lisää porukkaa sitä mukaan kuin joukkoja kuolee ja vammautuu. Periaatteella suojavarusteet ja pimeänäkölaitteet maksavat rahaa, mutta reserviläisten henget eivät.
Henkilökohtaisesti minulla on luotto valtionhallintoon todella alhaalla, sitten kun meilläkin alkaa tapahtumaan. Eduskunta ja virkamieskoneisto pitävät huolen siitä, että meillä tulee tappioita riittämään ja päätöksiä tehdään liian myöhään ja väärin.
Kuka muka kuvittelee, että tämä porukka, joka jo nyt rauhan aikana osaa vetää valtiontaloudesta lähtien kaiken kuralle, pystyisi muka jotenkin johtamaan tätä maata todellisen kriisin, kuten sodan aikana? Todennäköisesti "ilmastotavoitteista" ei luovuttaisi vielä siinäkään vaiheessa, kun Venäjä vaatii maaluovutuksia Kilpisjärveä myöten.
Koko kansa töihin - joko osallistut talkoisiin asevelvollisuuden (asepalvelus/sivilipalvelus, siviilipalvelus voitaisiin uudistaa lähihoitajan peruskoulutukseksi niin kotirintamakin tulisi koulutetttua + pandemian tyylisissä kriiseissäkin olis hoitajareservi) tai maksat lisäveroa modernien varusteiden ylläpitämisestä rintamamieseläkeikään asti.Tämä on kyllä pirun hyvä pointti. Pahimmassa tapauksessa joku varustamaton parikymppinen selviää hädin tuskin hengissä sirpalevammoista, mutta vammautuu työkyvyttömäksi. Hemmo elää loppuelämän vammautuneena köyhyydessä ja kurjuudessa, verotuloja jää tekemättömästä työstä keräämättä satoja tuhansia euroja ja siihen päälle vielä potentiaalisesti satojen tuhansien eurojen kumulatiiviset terveydenhoitokulut. Yksikin tuollainen vältetty keissi kustantaa kärryllisen suojavarusteita.
Se, että sanotaan suoraan faktat siitä, että sotaan on täysin syyllinen Vladimir Putin ja hänen hallintonsa, jonka Venäjän kansa on nostanut valtaan, ei ole mitään rasismia.
Kyse ei ole siitä, etteikö syylliset sotaan saisi tuomita asianmukaisesti. Mutta esim. pari sivua sitten kerrotaan kuinka on OK myrkyttää ihmisiä, sen takia koska joku muu on pommittanut muualla. Mitä nyt muuta ryssittelyä sekä muuta vastaavaa mitä vähän väliä sutkautellaan.En tiedä mitä tuolla rasismilla tarkoitat, mutta ottaen huomioon, että Venäjä on tällä hetkellä hyvää vauhtia rakentamassa ydinasepelottelulla maustettuna suurinta ihmiskuntaa kohdannutta sotilaallista selkkausta sitten toisen maailmansodan ja on uhka myös Suomelle, niin ei ole ihmekään jos porukka ei missään päin maailmaa hirveästi jaksa hehkuttaa mitään Venäjän tai edes yksittäisten venäläisten takemisiä.
Kyse ei ole siitä, etteikö syylliset sotaan saisi tuomita asianmukaisesti. Mutta esim. pari sivua sitten kerrotaan kuinka on OK myrkyttää ihmisiä, sen takia koska joku muu on pommittanut muualla.
Nyt ei pidä kyllä taas yhtään paikkaansa nuo väitteet, varoituksia ja banaania on tarjottu r sanan käytöstä, ja hyvä niin. Koska tunteet tosiaan alkaa oleman pinnassa kun venäläiset kansanmurhaa tehtailee, ja jos ei ole niin aika erikoinen ihminen on kyseessä.Kyse ei ole siitä, etteikö syylliset sotaan saisi tuomita asianmukaisesti. Mutta esim. pari sivua sitten kerrotaan kuinka on OK myrkyttää ihmisiä, sen takia koska joku muu on pommittanut muualla. Mitä nyt muuta ryssittelyä sekä muuta vastaavaa mitä vähän väliä sutkautellaan.
Tunteet toki pinnassa, joillakin vähän turhankin, niin ymmärtäähän sen. Mutta melko yksipuolisesti saa kirjoitella ja harjoittaa syrjintää.
Kyse ei ole siitä, etteikö syylliset sotaan saisi tuomita asianmukaisesti. Mutta esim. pari sivua sitten kerrotaan kuinka on OK myrkyttää ihmisiä, sen takia koska joku muu on pommittanut muualla. Mitä nyt muuta ryssittelyä sekä muuta vastaavaa mitä vähän väliä sutkautellaan.
Tunteet toki pinnassa, joillakin vähän turhankin, niin ymmärtäähän sen. Mutta melko yksipuolisesti saa kirjoitella ja harjoittaa syrjintää.
Niistä ryssittelyistä ovat moderaattorit jakaneet varoituksia aktiivisesti, kuten myös muista kiertoilmaisuista ja tarpeettomista flametuksista (kuten olet varmasti huomannut).Kyse ei ole siitä, etteikö syylliset sotaan saisi tuomita asianmukaisesti. Mutta esim. pari sivua sitten kerrotaan kuinka on OK myrkyttää ihmisiä, sen takia koska joku muu on pommittanut muualla. Mitä nyt muuta ryssittelyä sekä muuta vastaavaa mitä vähän väliä sutkautellaan.
Tunteet toki pinnassa, joillakin vähän turhankin, niin ymmärtäähän sen. Mutta melko yksipuolisesti saa kirjoitella ja harjoittaa syrjintää.
En tiedä onko tästä aiemmin keskusteltu, mutta olen sodan alusta asti ihmetellyt, miten vähän joukoilla on optisia tähtäimiä aseissaan. Jotenkin aina ajatellut niiden olevan aika peruskauraa enemmän sotia harrastavissa maissa. Mutta onhan tuo Venäjän kalusto ollut muutenkin vähän mitä sattuu.
Ja rikokseen vastataan rikoksella? Tämä ei ole hyväksytävää milloinkaan eikä missään tilanteessa.Kun sotilaana osallistuu täysin oikeutuksettomaan hyökkäykseen toiseen valtioon, niin voi joutua tapetuksi. Sitä se sota on.
Niillä Venäjän sotilailla ei ollut tasan yhtään mitään oikeutusta olla Ukrainan alueella, ja pelkästään heidän siellä olemisensa oli rikos, vähintään laiton maahantunkeutuminen. Mutta todennäköisesti tekivät aika paljon muitakin rikoksia.
Hakutoiminnolla etsien löytää ties kuinka paljon. Tietyt asiat moderoidaan herkemmin kun toiset. Puoli ollaan siis valittu.Niistä ryssittelyistä ovat moderaattorit jakaneet varoituksia aktiivisesti, kuten myös muista kiertoilmaisuista ja tarpeettomista flametuksista (kuten olet varmasti huomannut).
Tuo "mummo myrkytti valtaamaan tulleet sotilaat" oli lähtökohtaisesti tarinana kuin jostakin vitsikirjasta, mutta vaikka se paikkaansa pitäisikin, niin mitä sitten? Olisiko sellainen mielestäsi tosiaan paljon pahempi asia kuin ampua viholliset aseella? Mummo käytti niitä keinoja mitä oli ja hyvä niin. Sota on sotaa. Valtiollisesti käytettävät biologiset/kemialliset aseet ovat sitten ihan eri asia.
En ole mikään asetekniikan ja nykyaikaisen sodan tuntija, mutta eikös normaaleissa rynnäkkökiväärin käyttötilanteissa rautatähtäin ole yleensä aika hyvin riittävä ja lisäksi kestää rikkoutumatta sitä runtua mitä kohdalle taistelussa tulee.Toisaalta perinteinen "rauta"-tähtäin on kuitenkin ihan pirun tarkka, kun ajatellaan, kuinka yksinkertainen laite se on. Käsi tärisee enemmän, kuin on tähtäimen virhe.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.