Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Uzbekistan has called for a diplomatic resolution of the conflict in Ukraine and said it would not recognise Moscow-backed separatists in the self-proclaimed republics in Luhansk and Donetsk, Reuters reports.
Uzbek foreign minister, Abdulaziz Kamilov, told parliament that while Uzbekistan wanted to maintain good relations with both Russia and Ukraine, it opposed the war.
Kamilov said:
Uzbekistan’s economy is heavily dependent on exports to Russia as well as remittances from its citizens working in Russia.First, Uzbekistan is seriously concerned by the situation around Ukraine.
Second, we are the proponents of finding a peaceful solution to this situation and resolving the conflict through political and diplomatic means.
But in order to do that, first of all, hostilities and violence must stop immediately.
Kamilov’s comments signal the strongest anti-war statement to come from Russia’s former Soviet allies so far.
Last week, Kazakhstan’s president, Kassym-Jomart Tokayev, said “all countries must strictly adhere to the norms and principles of the charter of the United Nations” and “new diplomatic opportunities must be sought to resolve the conflict situation peacefully”.
Miksi se on vahvistunut? Miksi se on hyvä asia?Ruplakin on vahvistunut. Nyt eurolla saa enää noin 115 RUB. Pahimmillaan oltiin lähes 1 EUR : 165 RUB -suhteessa.
Mihis se kymmenien kilometrien letka päätyi sen jälkeen, kun alkoivat hajaantua Kiovan lähellä? Jäivätkö pelloille jumiin?
Kun katsoo mr. Lancasterin kanavan sisältöä, niin hän ei vaikuta olevan kovin puolueeton journalisti.
Miksi se on vahvistunut?
Miksi se on hyvä asia?
Saattaa olla että jenkkein lupa käyttää jäädytettyjä varoja lainan korkoihin vaikuttaa ruplan hintaan ja sitä kautta siirtänyt venäjän maksukyvyttömyyttä. Tämä rauhoittanut markkinoita.Miksi se on vahvistunut? Miksi se on hyvä asia?
Sori, tajusin väärin päin. "Pahimmillaan oltiin lähes 1 EUR : 165 RUB -suhteessa." Mielestäni siinä oltiin parhaimmiten.Ehkä tukiostojen takia.
En minä tiedä, eikä ainakaan minusta ole hyvä asia. Venäjä toivoo vahvaa ruplaa, länsi toivoo heikkoa ruplaa. Itse toivon heikkoa ruplaa, joka toimii omalta osaltaan talouspakotteena.
Kyllä esim. Saksassa oli laajoja itsemurha-aaltoja 1945 kun kävi selväksi, että se häviää sodan - silloin monet aivan tavallisetkin ihmiset päätyivät tappamaan lapsensa ja tekemään itsemurhan välttyäkseen antautumiselta ja häviöltä.
Erona oli toki se, että Saksalla ei ollut mitään edellytyksiä puolustautua liittoutuneita vastaan. Nyt Ukrainalla on realistiset mahdollisuudet puolustaa Venäjän armeijaa vastaan ainakin niin pitkään kuin aseapua virtaa.
Olihan Hitlerikin loistava puhuja, ilman niitä "lahjoja" maailma olisi hyvin erilainen. Valitettavan monesti nämä sekopäät on parhaita puhujia ja he pääsevät valtaan.Itse asiassa ymmärrän tuon kun ottaa huomioon kuinka Saksan väestöä kohdeltiin, varsinkin puna-armeijan toimesta. Pitkä sota ja Stalin oli sitä mieltä, että "sotilas ansaitsee vähän huvitella naisseurassa"
Jopa pikkutyttöjä...
Nämä ovat niitä asioita varmasti jonka vuoksi aikoinaan naispuoleisia ei sotaväessä nähty, kun tuolla se ihmisyys saattaa olla sellainen katoava luonnonvara tilanteiden kärjistyessä.
Siviilien tappamisen kynnys verrattuna piparin luvattomaan käyttöönottoon... luulen vaakakuppi tämän suhteen ei lupaa hyvää sotivien alueiden naisväelle tietyissä tilanteissa.
Itse asiaan, täytyy silti ihailla Putinin puheenlahjoja, miehellä on noilta osin vaikuttavaa karismaa. Älkää ristiinnaulitko tästä, koskee pelkästään kykyä esiintyä.
Kiinaan ei kannata luottaa pätkän vertaa.
Venäjän väittämästä kansanmurhasta ei ole todisteita
Haagin kansainvälinen tuomioistuin (ICJ) määräsi Moskovan lopettamaan välittömästi hyökkäyksensä Ukrainaan todeten, ettei sodan oikeutuksesta ole todisteita, kertoo CNN.
Alustava päätös syntyi äänin 13-2. Venäläinen ja kiinalainen tuomari äänestivät päätöstä vastaan.
Siis täysi putintrollihan tuo Lancaster on. Oli tuolla seppojen alueella 'uutisoimassa' jo 2014.Mä katoin tuota vähän ja tuo tyyli vaikutti jo sellaiselta raskaalta katsoa. Tuohon tulokseen minäkin tulin, ei tuo oikein oo sellainen että sitä kepein mielin katselisi kuten normaalia uutisointia.
Oli aika erikoinen. Liki samalla kellonlyömällä lähti Moskovasta 6 armeijan konetta eri puolille venäjää. Kaksi kävi kääntymässä nopeasti Novosibirskissa, yksi Omskissa ja yksi teki pidemmän pysäyksen Ufaan. Tuo yksi sammutti radion keskellä erämaata Siperiassa lennettyään 2600 km Moskovasta ja toinen Surgutin lähellä.Meni näköjään johonkin Pohjois-Siperiaan ja häipyi kartalta.![]()
Kyllä vahvasti väittäisin että miehistö jakautui vaunukoulutuskaudella kuskeihin ja torni-tonoihinVaunumies? ja puhut kuskeistasiellä mitään kuskeja ole kun ajajia
![]()
Oli aika erikoinen. Liki samalla kellonlyömällä lähti Moskovasta 6 armeijan konetta eri puolille venäjää. Kaksi kävi kääntymässä nopeasti Novosibirskissa, yksi Omskissa ja yksi teki pidemmän pysäyksen Ufaan. Tuo yksi sammutti radion keskellä erämaata Siperiassa lennettyään 2600 km Moskovasta ja toinen Surgutin lähellä.
Arska vetää hyvää settiä, perustellusti kertoo, miksi arvostaa venäjää, ja venäläisiä, ja sitten mikä on tilanne nyt Ukrainassa.
Laittaa vielä loppuun kunnioituksensa kaikille venäläisille jotka sotaa vastustavat.
Viesti on tarkoitettu venäläisille, eli siellä on varmasti paljon porukkaa ketä arvostaa arskaa, niin kannattaa tätäkin jakaa missä pystyy.
Anteeksi OT, tämä vakuutti (kosketti) ja jos tämä saa edes yhdenkin Venäläisen miettimään tapahtuneita, video on jo onnistunut tavoitteissaan koska tämä saattaa (toivottavasti) aiheuttaa pieni muotoisen domino efektin. Arska ei myöskään ole niin hyvä näyttelijä että itse ainakin vakuutuin siitä että puhe tuli ihan kokonaan sydämestä (toki puhe oli kirjoitettu) toisin kun tulevissa Oscareissa Ukrainan taistelutahtoa myötäilevät näyttelijät. Itse ehkä olen tietyssä mielessä hieman naiivi koska uskon (tahdon) että pienillä teoilla on merkitystä.
Kyllä vahvasti väittäisin että miehistö jakautui vaunukoulutuskaudella kuskeihin ja torni-tonoihin. Ajaja tottakai se oikeampi nimitys kuljettajalle.
Videon perusteella raketin koodi kyljessä on 9M79-1 joka googleen syötettynä antaa -> OTR-21 Tochka - Wikipedia
Aika hurjaa kuvitella että Ukrainalaisilla on varaa tuhlata tuollaisia ampumalla niillä siviilejä kun Venäjä jatkaa hyökkäystään. Jos se on Ukrainalainen, niin todennäköisempää on tosiaan se että ilmatorjunta ampui sen alas keskelle kaupunkia. Jos se on venäläinen niin sitten se on jotain ihan muuta.
Itse asiassa ymmärrän tuon kun ottaa huomioon kuinka Saksan väestöä kohdeltiin, varsinkin puna-armeijan toimesta. Pitkä sota ja Stalin oli sitä mieltä, että "sotilas ansaitsee vähän huvitella naisseurassa"
Jopa pikkutyttöjä...
Nämä ovat niitä asioita varmasti jonka vuoksi aikoinaan naispuoleisia ei sotaväessä nähty, kun tuolla se ihmisyys saattaa olla sellainen katoava luonnonvara tilanteiden kärjistyessä.
Siviilien tappamisen kynnys verrattuna piparin luvattomaan käyttöönottoon... luulen vaakakuppi tämän suhteen ei lupaa hyvää sotivien alueiden naisväelle tietyissä tilanteissa.
Arska vetää hyvää settiä, perustellusti kertoo, miksi arvostaa venäjää, ja venäläisiä, ja sitten mikä on tilanne nyt Ukrainassa.
Laittaa vielä loppuun kunnioituksensa kaikille venäläisille jotka sotaa vastustavat.
Viesti on tarkoitettu venäläisille, eli siellä on varmasti paljon porukkaa ketä arvostaa arskaa, niin kannattaa tätäkin jakaa missä pystyy.
Tekeeköhän mieli kiljua?![]()
![]()
Babushkat loottaa sokeria.![]()
Mobilisointi ’ei ole mahdollista’ koska maa ei ole hyökkäyksen alaisena. Tuo on perustuslaissa. Eli jotta tuohon päädyttäisiin niin putinin pitäisi vetää taas yksi uusi pupu hatusta. Tuon klausuulin triggeröintiin ei riittäne edes se että ukraina kykenisi tekemään invaasion krimille.Putin varmaan mielellään lykkää kansan mobilisointia viimeiseen asti, koska sehän tarkoittaisi samalla myös totuuden paljastumista kansalle ja riski vallasta syöksemiselle kasvaisi merkittävästi. Eli nyt tämä on käytännössä odottelua, että sieltä pojankoltiaiset loppuu kesken. Sitten nähdään miten tulee käymään, vai yrittääkö pysyä vallan kahvassa kiinni "kaikki tai ei mitään" periaatteella (biologiset aseet yms.). Valta on omiaan turmelemaan hyvänkin miehen, mutta Putinin kaltaisen persoonan kanssa se on vaarallinen yhdistelmä. Pelko tässä tilanteessa on ihan ok ja ymmärrettävää, mutta sen ei saa antaa vaikuttaa päätöksiin. Uhkailuun ja vaatimuksiin ei missään nimessä tule taipua, vaan kortit pitää katsoa loppuun asti. Muuten tämä tulee toistumaan tulevaisuudessa uudelleen ja uudelleen.
On se jännä miten ukko jaksaa vaahdota lännen vajoamisesta samalla kun paskoo itse omaa maatansa Pohjois-Koreaksi.Tällaista sitten tänään
Tällaista sitten tänään
Ilmeisesti pelottelu tepsii.Hieman kuumottavaa kun 6000 ydinaseen omaavan valtion johtaja heittelee settiä miten koko maapallo saa maksaa.
Hieman kuumottavaa kun 6000 ydinaseen omaavan valtion johtaja heittelee settiä miten koko maapallo saa maksaa.
Sen verran vihaiselta vaikutat että tuskinpa sinulle voi kukaan vakuuteella että maailmassa on paljon hyvääkin. Ukrainassakin on nyt paljon hyviä ihmisiä auttamassa, kansanvälisisesti ollaan saatu toimittua todella nopeasti ja yhtenäisesti. Kyllä suurin osa ihmisistä ymmärtää sen ettei mitään paratiisia maapallolla tule olemaan, mutta askeleet rauhaan ainakin suurimassa osassa läntisen pallonpuoliskon halutaan ottaa. Valitettavasti se vaatii ensin Putinin toimien loppumista tuolla. Ollaan oltu harvinaisen yksimielisiä tässä kriisissä, se on minusta merkittävä historiallinen fakta.Kun edelleenkin vuonna 2022 yksi kusipää jonka hallinto mahdollistaa tämän kokoluokan paskomisen ympäri maailmaa, en näe tulevaisuutta pitemmälläkään aikajanalla yhtään parempana. Meistä ei yksinkertaisesti tule mitään "Star Trek" -yhteiskuntaa. Aina löytyy joku jolle valta kelpaa ja korruption perässä on porukkaa päät märkänä. Eikä tämä vitun venäjä ja putler ole ainoa ongelma tällä hetkellä. Samaa paskaa eri mittakaavoissa on maailma ympäriinsä. Toivottavasti tuhoamme itsemme ihan totaalisesti, ennen kuin edes jotenkin onnistuisimme levittämään tätä ihmiskunnan riemusanomaa leveämmälti ympäri universumia. Eiköhän ole jo hitaammallekin selvää, ettei ihmiskunnasta tämän parempaa tule, millään aikavälillä eikä millään ajatusmaailmalla. Historia toistaa itseään vuosisadasta ja -tuhannesta toiseen. Prove me wrong.
Ilmeisesti Khersoniin olivat ukrainalaiset tehneet vastaiskun, jollekin kaluston keräysalueelle (lentokentälle) tms. Paljon romua.
Vähän offtopic tämä, mutta oletko haulikolla paljon ampunut? Itse olen sillä tappanut noin 100 eläintä ja tiedän kyllä aika tarkkaan mitä jälkeä se tekee.Se kaksi piippuinen haulikko tekee sen saman reiän mikä "uusi täysautomaattikin" kun sehän on ihan panokseen verrattavissa se reiän tekeminen. Itse asiassa se kaksi-piippuinen voi jopa lätkiä niitä paukkuja kovempaa johtuen pitemmästä piipusta.
Se seinän poraus..noh 9mm hauleilla läpäisee nippa-nappa kakkosnelosen ja sen jälkeen teho alkaa olemaan jo aika olematon. Tietenkin kun jos laskee lastulevyjen läpi niin kyllähän sillä reikiä saa aikaiseksi
Veikkaan ettei tuolla nyt hirmuisesti tuollaisia 100-400 haulin lintupaukkuja nähdä. Nuo kun pysähtyvät ensimmäiseen lautaan mikä tielle sattuu. Jopa huonoimpia luotiliivejä vastaan nuo ovat ihan tehottomia. Jos tuolla nyt jotain näkisi käytettävän, niin slugeja aka täyteisiä joissa on läpäisyä seinärakenteisiin ja saattavat ukon ottaa pelistä pois vaikka eivät liivejä / levyjä läpäisekkään ja varmaan noita "räjähtäviä" minkälaisia sitten ovatkaan.
Onhan se haulikko tosin aina tyhjää parempi ja varmana sille käyttöä löytyy. Itse tosin 10/10 tapauksessa ottaisin kyllä vaikka mielummin vanhan kalashnikovin kun 9 kiloisen 32-patruunan möhköhaulikon. Kevyempi, nopeampi, enemmän tulivoimaa, parempi läpäisy, helpompi käsitellä etc.
Tällaista sitten tänään
Venäjä on alkanut korvaamaan Gradeja taistelukoptereiden raketinheittimillä. Eli taitavat olla aika turhautuneita noihin Ukrainan ilmatorjuntamiehiin.
![]()
r/UkraineWarVideoReport - Ka-52+Mi-28n seen near Popasna (eastern Ukraine)
692 votes and 288 comments so far on Redditwww.reddit.com
Tällaista sitten tänään
I want ordinary Western people hear me, too. You are being persistently told that your current difficulties are the result of Russia’s hostile actions and that you have to pay for the efforts to counter the alleged Russian threat from your own pockets. All of that is a lie.
The truth is that the problems faced by millions of people in the West are the result of many years of actions by the ruling elite of your respective countries, their mistakes, and short-sighted policies and ambitions. This elite is not thinking about how to improve the lives of their citizens in Western countries. They are obsessed with their own self-serving interests and super profits.
This can be seen in the data provided by international organisations, which clearly show that social problems, even in the leading Western countries, have exacerbated in recent years, that inequality and the gap between the rich and the poor is widening, and racial and ethnic conflicts are making themselves felt. The myth of the Western welfare society, the so-called golden billion, is crumbling.
To reiterate, the whole planet is now paying for the West’s ambitions and the West’s attempts to maintain its elusive dominance by any means possible.
Hieman kuumottavaa kun 6000 ydinaseen omaavan valtion johtaja heittelee settiä miten koko maapallo saa maksaa.
Tuo teksti on kuitenkin kovin ironista. Naapurin eliittiä kun ei ne omien kansalaisten hyvinvointi sekä toiveet ole kiinnostaneet lainkaanTuo on siis otettu Putinin eilisestä puheesta. Ohessa vähän kontekstia.
Näin ilmaistuna ei siis kuulosta ihan yhtä uhkaavalta.
Katso sitä videota, siellä on valtava kyltti siitä, että millä lentokentällä ollaan.Näyttää omaan silmään Hostomelin lentokentältä Kiova pohjoispuolella. Uutisten mukaan sinne on isketty ainakin epäsuoralla tulella.
Ymmärsit aivan mitä sattuu. S-300 järjestelmä menee Slovakiasta. USA:n 800 miljoonan dollarin paketista riittää satojen miljoonien edestä ihan USA:n suoraan lahjottamia aseita. Tavaraa on virranut suoraan USA:n toimesta ihan koko ajan ja nyt reilusti lisää. Stingereitä, javelinejä, kamikaze droneja, kypäriä, ammuksia muuta kaikkea mitä aikoivat eilen laittaa liikkeelle ihan itse.Eli meni juuri niin kuin eilen toivoin ja kirjoitin. Eilen en löytänyt muuta uutisista kuin että jenkit lähettää korkealle ulottuvia puolustusohjusjärjestelmiä tjsp. Itse näen/näin ison eron tuleeko aseet Euroopan kautta, vai suoraan jenkeiltä. Jokaisella suurvallalla on aina jotkut omat intrenssinssä konflikteissa.
Sen verran vihaiselta vaikutat että tuskinpa sinulle voi kukaan vakuuteella että maailmassa on paljon hyvääkin. Ukrainassakin on nyt paljon hyviä ihmisiä auttamassa, kansanvälisisesti ollaan saatu toimittua todella nopeasti ja yhtenäisesti. Kyllä suurin osa ihmisistä ymmärtää sen ettei mitään paratiisia maapallolla tule olemaan, mutta askeleet rauhaan ainakin suurimassa osassa läntisen pallonpuoliskon halutaan ottaa. Valitettavasti se vaatii ensin Putinin toimien loppumista tuolla. Ollaan oltu harvinaisen yksimielisiä tässä kriisissä, se on minusta merkittävä historiallinen fakta.
Kaikenlaista mähinää ja korruptiota riittää tulevaisuudessakin, mutta tämän mittaluokan kriisin mahdollisia hyviä vaikutuksia ei voi aliarvioida. Putinin hävitessä sodan (kyllä se tämän on jo hävinnyt, kyseessä on enää ajan kysymys) Eurooppa aloittaa elpymisen ja yksi iso ongelma vähemmän. Venäjälläkään ei ole tämän jälkeen muita mahdollisuuksia kuin uudistua ja tehdä yhteistyötä muun maailman kanssa. Siihen voi mennä vuosia tai kymmeniä vuosia, muttei nämä koskaan ole pikajuoksuja.
Onko tämä jotain huonoa sarkasmia? Hyvinhän tuo vetää ikäisekseen, artikuloi ja puhuu selvästi sekä esiintyy paremmin kuin moni nuorempi. Jotenkin outoa että aletaan vihjailemaan ettei olisi järjissään, lääkkeiden käyttöä tai Parkinssonia vain naaman perusteella? Vai yritetäänkö tässä kaivaa maata viestin alta vetoamalla että puhuja ei olisi järjissään?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.