Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Niin, Venäjän suuruus kääntyy sitä itseään vastaan.Kyllähän Ukrainalla on se etu puolellaan että se voi hyökätä kohta isoon osaan tärkeitä kohteita,venäjällä on rajaa valvottavana tolkkuttoman pitkästi eikä joka paikkaan riitä mitenkään ilmatorjuntaa eikä elekronista torjuntaa.
Ryssillä tuo reitti eturintamalle on sen verran suoraviivainen, ettei isompia epidemioita ehdi syntyä.Tarkoitin siis oikeaa epidemiaa. Kaikenlaisia tautitapauksia on varmasti koko ajan, mutta vaikuttavat aika yksittäistapauksilta. Eikä niin, että puoli divisioonaa olisi kerralla vuoteenomana. Vaan jospa se siitä vielä.![]()
Kun tarinoilla ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa, eihän sillä ole mitään merkitystä mitä jenkit tekee tai on tekemättä. Sitten Ukrainaa tukee naton muut maat tai jenkit salassa.Jos oletetaan, että Donald Trumpista tulee presidentti ja hän irtisanoutuu kaikesta Ukraina-avusta, tai kongressi tekee sen jo tänä vuonna, niin vieläköhän Putinilla ja hänen hännystelijöillään on pokkaa jatkaa väitettään, että Ukraina olisi joku USA:n vasallivalta!?
Melkein odotan mielenkiinnolla.
Jos oletetaan, että Donald Trumpista tulee presidentti ja hän irtisanoutuu kaikesta Ukraina-avusta, tai kongressi tekee sen jo tänä vuonna, niin vieläköhän Putinilla ja hänen hännystelijöillään on pokkaa jatkaa väitettään, että Ukraina olisi joku USA:n vasallivalta!?
Mutta USA on silti imperialistinen valtio, jonka sätkynukke Ukraina on?Todennäköisesti käytetään tilaisuus hivellä trumpin egoa ja kehutaan siitä kuinka se kykeni tekemään järkevän ja hienon päätöksen hylkäämällä Ukrainan.

Mutta USA on silti imperialistinen valtio, jonka sätkynukke Ukraina on?
Tosiaan, tällaisille ristiriitaisuuksille on olemassa Venäjällä ihan oma sanakin, en nyt muista mikä se on, mutta kuitenkin sekä A että B voivat olla tosia, vaikka ne olisi keskenään ristiriidassa. Esimerkiksi, ei tykätä siitä, mihin suuntaan Venäjä on maana menossa, mutta kuitenkin kannatetaan Putinia. Ja asiahan on pitkälti juuri niin.

nyt kun USA:n tuki on loppumassa (kokonaan viimeistään vuoden päästä kun Trump astuu virkaan) ja Eurooppakin on tukensa kanssa sekaisin
Trump hylkää Euroopan. Muuta kysyttävää?En usko että Trump hylkää Ukrainaa, koska kyse ei ole vain Ukrainasta, vaan euroopasta myös. Jos Trump hylkäisi Ukrainan sotilasavun, se hylkäisi myös Euroopan.
Trump ei todellakaan ole pitämässä Ukrainan puolia eikä ole antanut sellaisesta mitään viitettäkään, päinvastoin.Kaikki päiväpolitiikan moovit mitä EU, USA ja Trump tekee on laskelmoitua ajanpeluuta, että saadaan venäjä pikkuhiljaa näivetettyä kohti tuhoaan. Toki pienesti Ukrainan kustannuksella. Kaikki isot liikkeet voisi johtaa Venäjällä johonkin kaaokseen mikä olisi huono, esim liiallinen aseistus. Ukrainan paketti kaatui USAssa osttain koska tiedetään, että se aiempi paketti riittää maaliskuulle asti. Samoin EU paketin kaatumisen äänestys. USA ei ole vielä kertaakaan väistänyt vastuutaan, eikä EU.
Koska politiikan tuulet muuttuu. Nyt USA:ssa tuulee MAGA:n suunnasta ja syksyn vaaleja kohti.Ukrainaan on myös lastattu ympäri maapalloa erilaista sotilaskalustoa, enään tarvitaan lähinnä ammuksia ja muuta logistiikkaa. Miksi ne aseet on viety sinne jos niihin ei sitten kuitenkaan enään anneta panoksia?
Kun ei ole mistä antaa ja jenkeissä on sisäpoliittinen umpisolmu. Eikä sitä tavaraa mitenkään älyttömästi ole viety, muutamia kymmeniä moderneja tankkeja oli vaikkapa aika vitsi. Ja sekin tavara vähenee aika nopeasti. Ei ne tykit kestä ikuisesti ja ei Venäjän dronet, ammukset ja ohjukset kaikki osu siviilirakennuksiin. Hajoaa sitä tavaraa myös Ukrainalla kovaa tahtia. Eikä Eurooppa/Usa selvästi halua piestä Venäjää tosissaan. Jos haluaisivat, tuki olisi ihan toista ja ammustehtaita nousisi siellä täällä ylös.Ukrainaan on myös lastattu ympäri maapalloa erilaista sotilaskalustoa, enään tarvitaan lähinnä ammuksia. Miksi ne aseet on viety sinne jos niihin ei sitten kuitenkaan enään anneta panoksia?
Oispa sotaväsymystä. Ei vaan oikein pysty kun koko vapaa eurooppa mukaan lukien me roikkuu löysässä hirressä eikä kiinnosta tulevaisuudessa maksella ostoksia ruplilla..Ja vuoden vitsi on "sotaväsymys". Mua ei kiinnostaa enään mitä Venäjällä tai Ukrainassa tapahtuu, seuraan mielummin Argentiinan presidentin uusia reformeja, paljon mielenkiintoisempaa. Siis Ukrainalaisille toki on olemassa sellainen kuin Sotaväsymys, mutta ei ole kyllä meille ketkä vaan seuraa tilannetta nyt. Tai EUlle tai USAlle.
Oispa sotaväsymystä. Ei vaan oikein pysty kun koko vapaa eurooppa mukaan lukien me roikkuu löysässä hirressä eikä kiinnosta tulevaisuudessa maksella ostoksia ruplilla..Ja vuoden vitsi on "sotaväsymys". Mua ei kiinnostaa enään mitä Venäjällä tai Ukrainassa tapahtuu, seuraan mielummin Argentiinan presidentin uusia reformeja, paljon mielenkiintoisempaa. Siis Ukrainalaisille toki on olemassa sellainen kuin Sotaväsymys, mutta ei ole kyllä meille ketkä vaan seuraa tilannetta nyt. Tai EUlle tai USAlle.
Niin, tässä on nyt vähän isommista asioista kysymys kuin "pelkästään" Ukrainasta.Oispa sotaväsymystä. Ei vaan oikein pysty kun koko vapaa eurooppa mukaan lukien me roikkuu löysässä hirressä eikä kiinnosta tulevaisuudessa maksella ostoksia ruplilla..
Ei, vaan valtionsa rajoille.Ukraina tarvii vain aseellisen betoniseinän nyt hallitsemmilleen rajoille,
Ai meinaat, että se olisi jotenkin USA:n menetys? Eiköhän ainakin Trump ja MAGA-porukka vaan hyppisi riemusta, jos eurooppalaiset itse pyytäisivät amerikkalaisia poistumaan.Jos Venäjä alkaa joitain NATOmaita vastaan höökimään, eikä Yhdysvallat tee mitään, niin saattaa siinä vaiheessa tulla mieleen, että minkä takia täällä euroopassa noita jenkkien tukikohtia edes on. Niitä kun aletaan lyömään kiinni, niin voi mieli muuttua hyvin äkkiä.
Vastaus on Kiina, mutta se on lähinnä tekosyy, koska murusia Ukrainalle ollaan vaan annettu ja annettaisiin jatkossakin...Tota jenkkien logiikkaa on kyllä joskus tosi vaikea ymmärtää. Ne on kasannut valtavaa sotakalusta 70 vuotta venäjän pelossa. Nyt sitten kun vihdoinkin menisi kalustoa siihen käyttöön ja sitä vihollista vastaan mihin se on alun perin tarkoitettua ja käytetty satoja triljoonia dollareita veronmaksajien rahoja alkavat pihistelemään niitä. Miks? Mihin ne sitä valtavaa kalustoa tarvitsee kun yhdysvalloilla ei ole hyökkääviä naapureita?
En oo varma mitä tarkalleen tarkoitit. Mutta ei mun mielestä Ukrainan tarvii nyt valloittaa välttämättä mitään alueita takaisin. Sittenkun Venäjä kaatuu, niin ne luovutetaan Ukrainalle takaisin, tai käy jotain kuin Neuvostoliitossa.Ei, vaan valtionsa rajoille.
Vastaus on Kiina, mutta se on lähinnä tekosyy, koska murusia Ukrainalle ollaan vaan annettu ja annettaisiin jatkossakin...
Tuossa nyt on ainakin selkeä virheolettama. Ei jenkit Venäjän pelossa armeijaansa ole kasannut. Se on sotinut lähinnä kaikkien muiden maailman maiden kanssa, paitsi Venäjän. Jenkeillä taitaa olla aika kasa erilaisia puolustussopimuksia. Nato, Filippiinit, Etelä-Korea, kasa muita maita jne. Venäjä uhkaa ainoastaan Eurooppaa. Vaikka sotiminen on kallista, kallista se vasta on toisella puolella maailmaa logistiikan takia. Eiköhän tuo maailmanpoliisius tuo myös aika kasan rahaa eri tavoin, vaikka maksaakin jäätävästi.Tota jenkkien logiikkaa on kyllä joskus tosi vaikea ymmärtää. Ne on kasannut valtavaa sotakalusta 70 vuotta venäjän pelossa.
Ai meinaat, että se olisi jotenkin USA:n menetys? Eiköhän ainakin Trump ja MAGA-porukka vaan hyppisi riemusta, jos eurooppalaiset itse pyytäisivät amerikkalaisia poistumaan.
Se voi kyllä tapahtua, että USA alkaa itse vähentää läsnäoloaan Euroopassa.
Tämä tuen torppaaminen on tällä hetkellä ensisijaisesti USA:n sisäpolitiikkaa ja rebublikaanien tapa lyödä vastapuolta.Tota jenkkien logiikkaa on kyllä joskus tosi vaikea ymmärtää. Ne on kasannut valtavaa sotakalusta 70 vuotta venäjän pelossa. Nyt sitten kun vihdoinkin menisi kalustoa siihen käyttöön ja sitä vihollista vastaan mihin se on alun perin tarkoitettua ja käytetty satoja triljoonia dollareita veronmaksajien rahoja alkavat pihistelemään niitä. Miks? Mihin ne sitä valtavaa kalustoa tarvitsee kun yhdysvalloilla ei ole hyökkääviä naapureita?
Nyt jos ukrainaa ei auteta ja putte seuraavaksi koputtelee NATO maata niin se vasta sitten jenkeille kalliiksi tuleekin. Ja jos ne saa päähänsä erota NATOsta niin mitä helvettiä ne tekee sillä käsiin vanhenevalla sotakalustolla kun ei ole todellisia vihollisiakaan?
Ihanku sillä valtavaakin valtavammalla sotakalustolla olis varastoissa ja luolissa jotenkin enemmän hyötyä kuin siitä että se vihdoinkin laitettaisiin siihen käyttöön mihin alunperin tarkoitettu: venäjää vastaan. Jos mä olisin jenkkiläinen veronmaksaja niin mä olisin ilomielin tunkemassa sitä vanhenevaa kalustoa ryssien kimppuun kuin makoiluttaa luolissa ja sitten romuttaa. Ja työllisyyskin kasvais kun kalustoa modernisoitaisiin.
Jenkit on outoja.
Mä en luottaisi Trumpin "logiikkoihin" yhtään sen enempää kuin Putininkaan.Sinällään en tyrmää sun väitettä kun ei voi olla varma. Mutta jos perustat kaiken tän joihinkin Trumpin vaaliletkautuksiin, niin Trump ei ole niin tyhmä. Trump sanoo toista, ja tekee toista. Esim Naton läsnäoloa kasvatettiin euroopassa Trumpin aikana. En siis sano että Trump on mikään hyvä presidentti eurooppaa ajatellen mut trumpin Makaki kannattajille on ihan sama mitä ulkopolitiikassa tapahtuu kun ei ne siitä mitään ymmärrä. Trump saa Magaistit tyytyväiseksi kun puuttuu esim Jenkkien jäätävään huumeongelmaan tai muihin sisäpoliittisiin asioihin. Ei trumpin USAlle ukrainan kysymys ole edes mitenkään massiivinen. Ja USA ja Trump itsekin tietää että eristäytymällä ne häviää enemmän kun voittaa.
Tuossa nyt on ainakin selkeä virheolettama. Ei jenkit Venäjän pelossa armeijaansa ole kasannut. Se on sotinut lähinnä kaikkien muiden maailman maiden kanssa, paitsi Venäjän. Jenkeillä taitaa olla aika kasa erilaisia puolustussopimuksia. Nato, Filippiinit, Etelä-Korea, kasa muita maita jne. Venäjä uhkaa ainoastaan Eurooppaa. Vaikka sotiminen on kallista, kallista se vasta on toisella puolella maailmaa logistiikan takia. Eiköhän tuo maailmanpoliisius tuo myös aika kasan rahaa eri tavoin, vaikka maksaakin jäätävästi.
Kylmä totuus on, jos presidentti ei halua osallistua (mahdolliseen) sotaan Euroopassa, niin jenkit ei osallistu. Ja Trumpin puheista voi päätellä, että ei osallistu. Sanonut juuri niin. Se on jenkeiltä typerä päätös, mutta ei ole mitään syytä olettaa toisin. Jos siis Trump pääsee presidentiksi.Sulla on virheolettama. Kylmä sota ja asevarustelu, ketkä oli vastassa? USA ja Venäjä. Miltä muut yhdysvaltain puolustussopimukset näyttää kun oikeasti tulee paha tilanne ensimmäistä kertaa. Ja ei kannata yhtään vähätellä miten arvokas alue EU on USAlle. USAn ihmiset on rakennettu eurooppalaisista ja afrikkalaisista.
Jenkkien ulkopolitiikasta tässä on ollut puhe... Ukrainan sodan viitekehyksessä.Jättäkää amerikkalaisten sisäpolitiikka niille itselleen ja keskittykää aiheeseen, toverit hyvät.
Niin, myydä. Antaminen tuntuu olevan vaikeaa nyt...Yhdysvalloille on nyt erinomainen tilaisuus myydä aseteollisuuden tuotteita Eurooppaan (ja Ukrainaan).
Kauas tää petrodollarin menetys nyt jatkuu tällä kierroksella? Taitaa vieläkin suurin osa öljynmyynnistä tapahtua dollareilla ja tuolla ei ole dollarin arvoon mitään merkitystä. Muuten kaikki muut valuutat romahtaisi kanssa, koska niillä ei juurikaan öljyä myydä.Eiköhän tässä ole nimenomaan tärkein tämänhetkinen syy siihen, miksi Ukrainan konflikti vain jatkuu ja jatkuu. Yhdysvallat menetti petrodollarin ja enää dollarin arvoa pitää yllä vain aseteollisuuden vienti. Dollarin vääjäämätöntä romahdusta yritetään viivyttää, koska Yhdysvaltojen pitäisi ennen sitä päästä eroon Kiina-riippuvuudesta ja saada kotimaan teollisuustuotanto jotenkin uudestaan käyntiin.
Tuota ateriaa ei nautita pöydässä vaan pöydän alla...Slurps slurps, kyllä maistuu monen pöydän antimet taas: Slovakian pääministeri: Ukraina ei ole itsenäinen valtio
Raha? Tuotto? Joo niinhän sitä tietyissä 5G -foliohattupiireissä ajatellaan.Niin surullista kuin se onkin, niin raha tämänkin sodan lopputuloksen ratkaisee. Ihmishengillä tai inhimillisellä kärsimyksellä on sivurooli, kun raha määrää tahdin. Kaikki päätökset perustuvat ensisijaisesti siihen millaista tuottoa sille on odotettavissa tulevaisuudessa.
Kansalaisten herättelyt eripuolilla Eurooppaa sodan uhkaan viittaavat minusta siihen, että Ukraina on ajautumassa umpikujaan sodan kanssa.
Tottakai Ukrainan tukeminen auttaa epäsuorasti länttä, mutta ei tätä nyt ihan täysin ole sisäistetty, koska tuki on loppupelissä aika pieniä murusia.Ukrainaan annettu rahallinen ja materiaalinen apu säästää ihmishenkiä muualla ja heikentää Venäjän iskukykyä tulevaisuudessa. Kyllä siinä on win-win tilanne myös avun antajien näkökulmasta. Vaikka voisi kuvitella avun antamisen olevan täysin pyyteetöntä, kyllä kukin maa on tehnyt tarkasti laskelmat mitä ja kuinka paljon apua kannattaa antaa.
Ennen kaikkea riittää Putinille. Venäläisten mielipiteestä ei kukaan välitä ja niitä voidaan aina ohjailla haluttuun suuntaan.Venäjän kaltaisessa dikatuurissa sodan hyötyä, hintaa ja inhimillistä kärsimystä ei tarvitse sen kummemmin perustella ja mahdollinen vastarinta sekä mielenosoitukset tukahdutetaan yleensä välittömästi. Pelkästään Venäjän kunnian ja niinsanotun suurvalta-aseman palauttaminen riittää monelle (venäläiselle) perusteeksi sodankäynnin jatkamiseen hamaan tulevaisuuteen riippumatta mahdollisista todellisista saavutuksista.
Kannattaa nyt ottaa huomioon, että tukisummat on laskennallista "rahaa" eikä oikeaa rahaa. Kun USA antaa varastostaan jonkun vanhan aikansa eläneen tarvikkeen, niin sen korvaaminen uudella maksaa summan X, mutta ei Ukraina SITÄ rahaa tule koskaan näkemään ja lisäksi USA olisi joutunut sen vanhan aseen korvaamaan uudella joka tapauksessa...Yhdysvallat tuki Ukrainaa 2022 lähes kolme kertaa NASA:n budjetin verran. Toki tuki voisi olla suurempaakin, mutta ihan murusista tässä ei nyt puhuta. Eurooppa olisi toki saanut tukea vieläkin enemmän, mutta pelkona on esitetty eskalaation riskiä ym. sekavaa. Valitettavasti moni maa joka ei jaa Venäjän kanssa rajaa herää sodan uhkaan vasta kun Iskandereita alkaa satamaan taivaalta.
Dollarin arvo kasvaa ja dollareilla käyty kauppa kutistuu? Mikäs logiikka tuossa nyt on?Valuuttakursseista jo näkyy, miten Yhdysvaltain dollarin arvo euroon verrattuna kasvaa joka kerta, kun EU-maat antavat Ukrainaan uutta asepakettia. Kyse on sen verran isoista investoinneista ja dollareilla käyty kauppa on kokonaisuudessaan kutistunut sen verran pieneksi verrattuna siihen, mitä se aiemmin oli, kun petrodollari oli vielä voimissaan.
Kuinka voit sanoa noin?! :/ io tech sohvakentsut painaa menee parasta tietämystä ohi kaiken mailman luuseri kentsujen, jotka ei tie mistään mitään, vaikka olisivat us, uk, de, pl , yms muiden palkkalistoilla ollut vuosia... Saattaneet jopa joku niistä saada ihan konkreettista kokemusta sodista.. mut täällä se tieto onOnpahan taas todellisuudesta irtaantunutta juttua.
Onpahan taas todellisuudesta irtaantunutta juttua.

Eiköhän tässä ole nimenomaan tärkein tämänhetkinen syy siihen, miksi Ukrainan konflikti vain jatkuu ja jatkuu. Yhdysvallat menetti petrodollarin ja enää dollarin arvoa pitää yllä vain aseteollisuuden vienti. Dollarin vääjäämätöntä romahdusta yritetään viivyttää, koska Yhdysvaltojen pitäisi ennen sitä päästä eroon Kiina-riippuvuudesta ja saada kotimaan teollisuustuotanto jotenkin uudestaan käyntiin.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.