Taitaapi kuitenkin olla vielä huhuja eikä varmistettuja tietota.
Se on varmistettu, tässä tarkempi kuva. Mielestäni tuo video oli vaan mielenkiintoisempi kun sireenut pauhaa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Taitaapi kuitenkin olla vielä huhuja eikä varmistettuja tietota.
Tukemista voidaan jatkaa, ei sille ole estettä.Lännen pitäisi alkaa ajamaan aseteollisuutta ylös, että Ukrainan tukemista voidaan jatkaa.
https://yle.fi/a/74-20010573/64-3-138851
Se on varmistettu, tässä tarkempi kuva. Mielestäni tuo video oli vaan mielenkiintoisempi kun sireenut pauhaa.
Se on varmistettu, tässä tarkempi kuva. Mielestäni tuo video oli vaan mielenkiintoisempi kun sireenut pauhaa.
No on se pitkällä aikavälillä este, jos tavaraa kuluu paljon nopeammin kuin sitä pystytään tuottamaan.Tukemista voidaan jatkaa, ei sille ole estettä.
Tuotantoa on ajettu ylöspäin jo aiemmin ja viimevuonna kysyntä ylättäen pomsahti ja teollisuus vastannut kysyntää rekryillä ja kapasiteetin lisäämisellä.
Tuotanto uutisoinnit luonollisesti seuraa Ukrainan tuki uutisointia, avustuksia on valikoudu monin perustein, joista yksi on miten nopeasti mitäkin materiaali pystytään toimittamaan, mistä sitä toimitetaan, ja tarvallisuus tilanteen muuttuminen.
Asioita on voitu hoitaa niin että useampi palanen loksahtaa paikalleen, se onnistunut esim kierrättämällä. Jos yksittäisen maan turvallisuus tilanne on heikentynyt mutta sillä sopivaa avustus tavaraa, niin sitä on toimitettu Ukrainaan ja ko maahan toimitettu toisaalta sopivaa tavaraa.
Alkuvuoden uutisointien taustalla on se halua potkia maita(hallituksia) investoimaan puolustukseen, tekemään tilauksia, jotta maat voivat turvata puolustuksen kyvykkyyden ja samalla tukea Ukrainaa. Eli tilauksilla haetaan kannattavia investointeja. Ilman tilauksia ei kannata investoida. Sillä ollaan valmiina jos sota jatkuu yhtä kuluttavana pitkää, jos hiipuu niin täytettävän ne varastot jokatapauksessa.
Venäjä hakee nyt isoa liikettä.
Jännä nähdä mitä käy, kun valkovenäjän rajalla pyörii nyt awacsia jne konetta ja varmasti on f-22 koneet ilmassa.
Uutisena vähän sama että bensa loppuu jos ei tankkaa.No on se pitkällä aikavälillä este, jos tavaraa kuluu paljon nopeammin kuin sitä pystytään tuottamaan.
Nopeampi matka Kiovaan. En tiedä onko harvinaista.Viserryksen mukaan Mig-31K noussut valkovenäläiseltä kentältä ?
Onko tuo harvinaista, mitä se tarkoittaa, joo wiki mukaan nopeampi versio ohjuksien laukaisuun suunniteltu.
Jotain lähdettä että lentää Kiovaan. Tuossa viserryksessä vain sanottiin että Mig-31K noussut valkovenäläiseltä kentältä ,siitä postauksesta on tätä postatessa 50min, kauanko sillä kestää sinne meneminen.Nopeampi matka Kiovaan. En tiedä onko harvinaista.
Niin jos haluat ampua nopeasti Kiovaan, on se kannattavampaa nousta valkovenäjältä ilmaan, kuin Venäjän puolelta olevista lentotukikohdista. Ne on huomattavasti lähempänä ja Ohjuksen lentomatka on paljon lyhyempi. En tiedä onko tarkoitus tuolta ampua, vai vain häiritä Bidenin vierailua.Jotain lähdettä että lentää Kiovaan. Tuossa viserryksessä vain sanottiin että Mig-31K noussut valkovenäläiseltä kentältä ,siitä postauksesta on tätä postatessa 50min, kauanko sillä kestää sinne meneminen.
Edit, en tarkoitus olla tylyn kuuloinen, mutta jos tässä sodassa nyt jokin iso liike, niin ärsyttää arvailla, kai se nyt voi suraan postata.
Niin jos haluat ampua nopeasti Kiovaan, on se kannattavampaa nousta valkovenäjältä ilmaan, kuin Venäjän puolelta olevista lentotukikohdista. Ne on huomattavasti lähempänä ja Ohjuksen lentomatka on paljon lyhyempi. En tiedä onko tarkoitus tuolta ampua, vai vain häiritä Bidenin vierailua.
Siellä on sota menossa, noita hävittäjiä varmasti nousee ja laskee kentiltä koko ajan, vähän tuntuu nyt että yritetään luoda draamaa jota ei oikeasti ole.
"Biden saapui ukrainaan"
"Venäläisen sotilaan nähtiin lataavan AK-47:nsa"
"Miten nämä liittyy toisiinsa?"
"Ehkä liittyy, ehkä ei, en tiedä, mutta tietäjät tietää"
Nopeampi matka Kiovaan. En tiedä onko harvinaista.
Lähes päivittäistä normaalia toimintaa venäläisten hävittäjien nousut ja laskut Valko-venäjällä viimeisen kuukauden-parin aikana, joka aiheuttanut käytännössä aina ilmahälytyksen Ukrainassa. Tuskinpa tässä mistään muusta on nytkään kyse. Sinänsä tekee videomateriaalista Bidenin vierailun ajalta vielä mehevämpää kun sireenit soi taustalla.Jotain lähdettä että lentää Kiovaan. Tuossa viserryksessä vain sanottiin että Mig-31K noussut valkovenäläiseltä kentältä ,siitä postauksesta on tätä postatessa 50min, kauanko sillä kestää sinne meneminen.
Edit, en tarkoitus olla tylyn kuuloinen, mutta jos tässä sodassa nyt jokin iso liike, niin ärsyttää arvailla, kai se nyt voi suraan postata.
Uutisten perusteella Valkovenäjältä on pitkin sotaa ammuskeltu, ja sieltä kentilä noussut koneita, siksi se Lucan juttuja sotaan osallistumattomuudesta kuunneltu hymähdelleen.Niin jos haluat ampua nopeasti Kiovaan, on se kannattavampaa nousta valkovenäjältä ilmaan, kuin Venäjän puolelta olevista lentotukikohdista. Ne on huomattavasti lähempänä ja Ohjuksen lentomatka on paljon lyhyempi. En tiedä onko tarkoitus tuolta ampua, vai vain häiritä Bidenin vierailua.
Joo en osaa sanoa, kuinka usein ne tuolta nousevat. Mutta tottakai tuo ajoitus on mielenkiintoinen.Lähes päivittäistä normaalia toimintaa venäläisten hävittäjien nousut ja laskut Valko-venäjällä viimeisen kuukauden-parin aikana, joka aiheuttanut käytännössä aina ilmahälytyksen Ukrainassa. Tuskinpa tässä mistään muusta on nytkään kyse. Sinänsä tekee videomateriaalista Bidenin vierailun ajalta vielä mehevämpää kun sireenit soi taustalla.
Mitä nyt katsoin uutisia niin ei tuo nyt edes ole kuukausittaista, että Valkovenäjältä mitään ammutaan tuonne.Uutisten perusteella Valkovenäjältä on pitkin sotaa ammuskeltu, ja sieltä kentilä noussut koneita, siksi se Lucan juttuja sotaan osallistumattomuudesta kuunneltu hymähdelleen.
Oliko tämä nyt tätätä putinin koneiston propakantaa missä heitetään joku yksirivinen ja toivotaan että lukia luo mielikuvussaa jotain hurjan pelottavaa. Ehkä kertoo pelostaan muille jne.
Ok, sitten jäänyt väärämielikuva (siis tarkoitin sieltä lähteneitä koneita joista ammuttu/laukaista mm ohjuksia), kiitos tarkennuksesta.itä nyt katsoin uutisia niin ei tuo nyt edes ole kuukausittaista, että Valkovenäjältä mitään ammutaan tuonne.
Tuskin ampuvat. Valkovenäjän rajalla pörrää ainakin yksi awacs ja varmasti pari f-22 konetta valmiina. Ja jos osuisivat Bideniin, liittäisi se jenkit + NATO mukaan tuonne, jota eivät halua.
Tuskin ampuvat. Valkovenäjän rajalla pörrää ainakin yksi awacs ja varmasti pari f-22 konetta valmiina. Ja jos osuisivat Bideniin, liittäisi se jenkit + NATO mukaan tuonne, jota eivät halua.Ok, sitten jäänyt väärämielikuva (siis tarkoitin sieltä lähteneitä koneita joista ammuttu/laukaista mm ohjuksia), kiitos tarkennuksesta.
Mutta lennettiinkö ja ammuttiinko nyt Kiovaan.
Tuskin ampuvat. Valkovenäjän rajalla pörrää ainakin yksi awacs ja varmasti pari f-22 konetta valmiina. Ja jos osuisivat Bideniin, liittäisi se jenkit + NATO mukaan tuonne, jota eivät halua.
Saapa nähdä onko Xi tarpeeksi tyhmä että oikeasti lähtee tuohon.Ota huomioon että siellä toisessa päässä on hullu jolle Amerikan presidentin tappaminen on varmasti fantasia. Toivottavasti on niin muna pystyssä mahdollisesta Kiinan tuesta ettei lähde tuollaiseen.
![]()
Kiinan korkein diplomaatti saapuu Moskovaan – Yhdysvaltain mukaan Kiina on aikeissa myydä aseita Venäjälle
EU:n ulkosuhteista vastaavan Josep Borrellin mukaan tällä olisi vakavia seurauksia Kiinan ja EU:n suhteille.yle.fi
Ota huomioon että siellä toisessa päässä on hullu jolle Amerikan presidentin tappaminen on varmasti fantasia.
Amerikan presidentin tappaminen tai haavoittaminen, ehkä jopa pelkkä tietoisen hyökkäyksen tekeminen nurkille olisi aikamoinen sotapoliittinen itsemurha. Bidenilla tuskin on hirveän montaa tervettä vuotta jäljellä muutenkaan, mutta jenkkipressaa kohtaan tehty hyökkäys muuttaisi ilmapiirin etenkin USA:n kansalaisten keskuudessa sellaiseksi, ettei USA:n loputtomasta tuesta Venäjän nitistämiseksi tarvitsisi enää käydä keskusteluja.Ota huomioon että siellä toisessa päässä on hullu jolle Amerikan presidentin tappaminen on varmasti fantasia.
Kyllä se tyhmä on ja kovan luokan marxisti. Ja tehnyt jo tähänkin mennessä paljon tyhmyyksiä.Saapa nähdä onko Xi tarpeeksi tyhmä että oikeasti lähtee tuohon.
Voi olla että Ukrainan sodan kulku on saanut aivosolut edes jonkin verran liikkumaan. Zero-covid pelleilykin on täysin lakkautettu viimein vaikka siinä menikin kohtuuttoman kauan. Mutta on ihan totta Xi ja Kiinan nykyjohto on lauma aivan totaalisia idiootteja.Kyllä se tyhmä on ja kovan luokan marxisti. Ja tehnyt jo tähänkin mennessä paljon tyhmyyksiä.
En (tälläkään kertaa) laskisi sen varaan, että yksi yksittäinen diktaattori tekisi järkeviä päätöksiä...
Ennen vanhaan sentään Kiinassakin oli vallassa enemmänkin puolue eikä niinkään henkilö, mutta nyt on Xi jo käytännössä diktaattori ja tekee mitä haluaa.
ogjre.com
Ota huomioon että siellä toisessa päässä on hullu jolle Amerikan presidentin tappaminen on varmasti fantasia. Toivottavasti on niin muna pystyssä mahdollisesta Kiinan tuesta ettei lähde tuollaiseen.
Saapa nähdä onko Xi tarpeeksi tyhmä että oikeasti lähtee tuohon.
Samaa sanottiin venäjästä mutta kappas vain keinot keksittiin ja hyvinkin nopeasti. Ei olla enää riippuvaisia venäläisestä energiasta.Siinä on sitten lännellä temput vähissä. Ei onnistu talouspakotteiden laitto Kiinalle kun siinä vastatoimissa sitten pysähtyy ns. kaikki länsimaissa. Jää lääkkeetkin saamatta. Me ollaan täysin kommunistipuolueen semi-diktaattorin armoilla. Enemmän olen huolissani Kiinasta kuin Venäjästä.
Jotenkin toivon että Xi yrittää vain näpäyttää vähän takaisin kun Jenkit tukeneet Taiwania.
Jos Kiina alkaa oikeasti auttaa Venäjää asetoimituksin, niin siinä tapauksessa lännen pitää päättää, että nyt tämä sota pannaan päätökseen ja pakettiin mieluummin heti kuin myöhemmin. Asia ei todellakaan helpotu ajan kuluessa vaan voi yhä vaan paheta, aina globaaliksi katastrofiksi asti. Tästä syystä pitäisi päättää, että nyt pannaan sodalle loppu äkkiä. Mitä se sitten vaatiikaan.Jotenkin toivon että Xi yrittää vain näpäyttää vähän takaisin kun Jenkit tukeneet Taiwania.
Samaa sanottiin venäjästä mutta kappas vain keinot keksittiin ja hyvinkin nopeasti. Ei olla enää riippuvaisia venäläisestä energiasta.
Öljyä ja kaasua on saatavilla muualtakin, kun hinnasta ja logistiikasta sovitaan. Kiinalla on taasen sellaista teollisuutta ja raaka-aineita, mitä ei ihan hetkessä siirretä muualle, vaikka tahtoa olisikin.Samaa sanottiin venäjästä mutta kappas vain keinot keksittiin ja hyvinkin nopeasti. Ei olla enää riippuvaisia venäläisestä energiasta.
Wut?Kiinalta puuttuu mikrosirut. Siina on yksi suuri napanuora.
Kiinalta puuttuu vähän kaikki, jos ei puhuta valmistavasta teollisuudesta. Ne importtaa about kaiken ja niiden kyky itse kehittää kehittyneempää, on se pahasti kopioinnin varassa.Kiinalta puuttuu mikrosirut. Siina on yksi suuri napanuora.
Noi on vahvasti riippuvaisia länsimaisesta teknologiasta, jotta saavat valotettua piikiekkoja. edit: Nii joo ja nuo tekee lähinnä muisteja.
Kiinalla ei todellisuudessa ole juuri yhtään vipuvartta länsimaiden suhteen vaikka suurta vahinkoa se voisi sinänsä aiheuttaa.Siinä on sitten lännellä temput vähissä. Ei onnistu talouspakotteiden laitto Kiinalle kun siinä vastatoimissa sitten pysähtyy ns. kaikki länsimaissa. Jää lääkkeetkin saamatta. Me ollaan täysin kommunistipuolueen semi-diktaattorin armoilla. Enemmän olen huolissani Kiinasta kuin Venäjästä.
Jotenkin toivon että Xi yrittää vain näpäyttää vähän takaisin kun Jenkit tukeneet Taiwania.
Mä en usko, että länsi alkaa mitään ruokaa pimittää, mutta kaikki teknologia jne on kyllä pöydällä ja ollut jo vähän aikaa.Kiinalla ei todellisuudessa ole juuri yhtään vipuvartta länsimaiden suhteen vaikka suurta vahinkoa se voisi sinänsä aiheuttaa.
Minkäänlainen kajoaminen länsimaiden valmistusinfraan olisi käytännössä Kiinan talouskasvun lopullinen päätepiste. Toiseksi Kiinalla on äärimmäisen paha ruokahuolto-ongelma, se on täysin riippuvainen tuontiruuasta ja Kiinan toimitusketjut ei kestä yhtään häiriötä kuten viime vuoden lockdowneissa nähtiin. Jos länsimaat ja Ukraina vetäisi ruokahanat kiinni niin Kiinassa saattaisi tulla pahimmillaan historian pahin nälkiintyminen.
Xi & Co toki saattasivat suuressa viisaudessaan silti päätyä tuolle tielle. Sekopäistä ei koskaan tiedä.
Lännellä on ollut tässä nyt vuosi aikaa ottaa tilanne haltuun ja aiheuttaa Venäjälle tappio, ja jos nyt sitten tilanne eskaloituu Kiinan kautta, niin peiliin voidaan katsoa ja tiukasti siinä vaiheessa. Taas.Itse en ole kyllä ihan täysin vakuuttunut siitä, että EU-mailla on poliittista halua laittaa kovat piippuun, vaikka Kiina alkaisi aseapua Venäjälle tarjoamaan (Blinkenin lausunnot antaa vähän deja vu-efektiä, kun alkaa julkisesti asiasta varoittamaan).
Mutta jos seuraus on se, että länsimaiden tarjoama aseapu Ukrainalle kasvaa eikä oikein muuta, niin se voi hyvinkin olla Kiinalle hyvä tilanne ja sen arvoista.
Mutta historian valossa: onko yksikään diktaattori tai yksinhaltija piitannut pätkääkään kansansa hyvinvoinnista? Jos uhittelu viholliselle vaatii sen muutaman kymmenen miljoonaa nälkäänkuollutta niin sitten näin on. Ei anneta sen hidastaa poliittisia tavoitteita.Kiinalla ei todellisuudessa ole juuri yhtään vipuvartta länsimaiden suhteen vaikka suurta vahinkoa se voisi sinänsä aiheuttaa.
Minkäänlainen kajoaminen länsimaiden valmistusinfraan olisi käytännössä Kiinan talouskasvun lopullinen päätepiste. Toiseksi Kiinalla on äärimmäisen paha ruokahuolto-ongelma, se on täysin riippuvainen tuontiruuasta ja Kiinan toimitusketjut ei kestä yhtään häiriötä kuten viime vuoden lockdowneissa nähtiin. Jos länsimaat ja Ukraina vetäisi ruokahanat kiinni niin Kiinassa saattaisi tulla pahimmillaan historian pahin nälkiintyminen.
Xi & Co toki saattasivat suuressa viisaudessaan silti päätyä tuolle tielle. Sekopäistä ei koskaan tiedä.
Länsi voisi halutessaan edelleen lopettaa sodan nopeasti yksinkertaisella rauhanturvaoperaatiolla. Mitään kummempaa ei tarvita kuin Nato-johtoinen rauhanturvaoperaatio Ukrainan maaperälle Ukrainan pyynnöstä. Turvataan Ukrainan nykyiset rajat rauhallisilla alueilla ja mahdollistetaan Ukrainan kohdentaa joukkonsa ja vallata takaisin alueet, joita Venäjä vielä miehittää. Tämän jälkeen Nato-joukot paikalle ylläpitämään rauhaa ja varmuudeksi vielä kaikki joukkojen sijainnit voidaan ilmoittaa Venäjälle ettei tule isompia vanhinkoja.
Mielenkiintoinen ensimmäinen havainto venäjän Sarmat- ydinohjuksen käynnissä olevasta testistä. UNIDIRin Pavel Podvig kirjoitti hetki sitten, että venäjä yritti tänään jälleen kerran testata Sarmat- ohjusta ja testi epäonnistui.
Käykö nyt niin että putinin huomisesta puheeseesta pitää yliviivata tämän ohjuksen kehuminen? Toisaalta tilalle voi sitten lisätä Bidenin Kiovan visiitin kommentoinnin ja vaikkapa jonkun uuden alueen liittämisen venäjään.
"Well, the word is that the second test launch of Sarmat did take place on February 20. Ended with a failure of the second stage. The information is not official (of course), but seems quite reliable."
Niin eiköhän tässä puhuta perinteisestä NATOn tavasta hoitaa rauhanturvaaminen. Eli riittävällä voimalla paikan päälle, kaikki jotka on väärän merkin kantavia yksiköitä tuhotaan. Konventionaalisessa Venäjällä ei ole mitään jakoa.Ei sekään nyt ihan helppoa ole käytännössä, kannattaa katsoa kuinha hyvin meni esim Libanonissa jossa Israelilaiset tappoi suomalaisen rauhanturvaajan ihan tietoisesti, mutta ei siitä ikinä mitään seurannut.
Käytännössä rauhanturvaajat Ukrainassa joutuisi todennäköisesti ainakin satunnaisten sotatoimien kohteeksi (ja venäjä tietysti aina virallisesti kiistäisi kaiken ja syyttäisi Ukrainaa), enkä tiedä riittääkö YK:lla pokkaa lähettää rauhanturvaajat Krimille ja venäjään liitetyille alueille. Sitten jos niitä ammutaan ja tapetaan niin entäs sitten? Vastataan risteilyohjuksilla punaiselle torille? Ja hoplaa, rauhanturvaamisesta alkoi juuri WW3.
Jos se olisi helppoa ja yksinkertaista, se olisi jo tehty.
Kiinalta puuttuu vähän kaikki, jos ei puhuta valmistavasta teollisuudesta. Ne importtaa about kaiken ja niiden kyky itse kehittää kehittyneempää, on se pahasti kopioinnin varassa.
Lähde?Ei pidä paikkansa. Tieto on vaarallisen väärä. Katsoppa vaikka kiinalaisten osuus viime vuoden patenteista maailmassa, se on lähes puolet. Kiina on nykyään suurvalta ihan yhtä kaikessa kuin USA:kin, jossain jopa edellä. Kiina pystyy myös toimimaan tehokkaammin kuin USA koska se ei ole demokratia.
Voidaan unohtaa jo se rihkamankopioija-Kiina.
Ainoa mitä siellä ei ole on ihmisoikeudet ja vapaus. Siinä mielessä luonteva kumppani Venäjälle.
Forbes sanoi:While American companies led all nations in number of patents granted, 56% of all patent grants were to foreign companies, a fact the IFI refers to as “stunning.” American companies earned 142,703 patents, more than three times the next national competitor, Japan. Japanese companies won 46,504 patents, while Chinese companies won 24,538 — 19% more than 2021 — South Korean companies won 22,359, and Germany companies won 14,746 patents.
www.forbes.com
Tulee jotenkin ristiriitainen fiilis kun puhutaan Kiinasta ja patenteista samaan aikaan. Miksi niitä pitäisi kunnioittaa kun itse ovat aina haistatelleet paskat kaikille länsimaisille yrityksille suojata innovointia?Lähde?
Fobesin mukaaan ihan muuta
![]()
Samsung Beats IBM, Apple, Intel, Google For 2022 Patent Crown; 56% Of U.S. Patents Go To Foreign Firms
56% of all patent grants were to foreign companies, a fact the IFI refers to as “stunning.” American companies earned 142,703 patents, more than three times the next national competitor ...www.forbes.com
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.