- Liittynyt
- 14.05.2017
- Viestejä
- 7 178
Olkaa hyvä 

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.

Joo, melkein mitä vaan tai oikeastaan ihan mitä vaan ohjustinta voi käyttää myös "epätavallisiin" maaleihin, eli panssarintorjuntaohjusta helikopteriin sopivan matalalla esim. On sitä ammuttu helikoptereita alas jopa RPG-7 tason vehkeillä jotka nyt ei varsinaisia tulevaisuuden IT-ohjuksia ole.![]()
Niin mutta ymmärtääkseni Javelineilla toi semi-staattisten kopterien alasampuminen on suorastaan mainostettu ominaisuus eli ei mikään erityisen epätavallinen käyttötapakaan. Eli varmaan ihan hyvällä prosentilla voi osua.Joo, melkein mitä vaan tai oikeastaan ihan mitä vaan ohjustinta voi käyttää myös "epätavallisiin" maaleihin, eli panssarintorjuntaohjusta helikopteriin sopivan matalalla esim. On sitä ammuttu helikoptereita alas jopa RPG-7 tason vehkeillä jotka nyt ei varsinaisia tulevaisuuden IT-ohjuksia ole.![]()
Tämähän se lopputulema on.
MItä nopeammin oligarkit saa Putinin nippuun, sitä vähemmän venäläisiä sotilaita päätyy arkkuun, mutta sitä rajaa odotellessa.
Uusi hallinto vetäytyy Ukrainasta ja pahoitelee käynyttä vahinkoa.
Aika hyödytön listaus. En tunnistanut itse tuolta kuin Ladan ja Kasperskyn.
Olkaa hyvä
Toisaalta siviilien sissisodasta on hyötyä, mutta toivottavasti ei ihan liikaa tule omia uhreja. Pystyykö siviilit tunnistamaan luotettavasti viholliset kaupunkitaistelussa, kun eivät tiedä omien joukkojen sijaintia..Hienoa. Se tarkoittaa 40.000 kuollutta ryssää jos ne sinne saakka pääsee kaupunkisotaan. Helvetinmoinen paikka sotia
Olkaa hyvä
Juuri näin. Antaisi edes jonkun viestin siitä, että venäläisurheilijoiden olisi syytä palata kotimaahansa edustamasta maatansa joka on aloittanut sodan eurooppalaisvaltiota vastaan.Onhan tuo aika härskiä sallia venäläisten urheilijoiden urheilla länsimaissa edustamassa rosvomaataan.
Ei muuta kuin sulkea raakasti kaikki venäläiset eri urheilulajeista pihalle.
Antavatkohan käyttökoulutustakin?
Armeijakaverini meinasi posauttaa aivonsa pellolle vieressäni 4kk:n jälkeen vahingossa, kun tämä idiootti lähti lataamaan asetta tukki maassa ja piippu käytännössä leuan alla. Tämä siis maastoammunnoissa.
Saa aika moni tahatonta pahaa jälkeä aikaan, jos ei opastusta ole.
Taitavat olla enimmäkseen elintarvikkeita, johon huomio kannattaa kiinnittää, koska niissä on varmaankin suurin edustus sellaisten osalta, johon tavan kansalainen voi boikottinsa kohdistaa.
Muuten taitaa mennä yrityspuolen jutuiksi ja raaka-aineiksi enimmäkseen.
Ukrainan armeija taas vahvistaa että vallattu takaisin Woofers Twitterissä: "Ukrainian military now CONFIRMING they have recaptured Hostomel’s Antonov International Airport." / TwitterNo nyt taas saa lukea, että Hostomelin lentokentällä taistellaan.
Mä juon tässä juuri granaattiomenamehua, ja piti oikein tarkistaa mikä on alkuperämaa... Azerbaidsan näköjään. Muistelen, että joskus on ollut Valko-Venäjälläkin valmistettua.En muista venäläisiä safkoja hyllyllä (paitsi nimeltään: useimmat niistä olleet puolalaisia tai juuri ukrainalaisia, jos en ihan väärin muista) nähneeni saati ostaneeni. Enkä olisi ostanut, jos olisikin näkynyt.
No, autokaupoista Delta listalta löytyy, joten ne Kiat ja Mitsut (ja mitä niillä on muitakin merkkejä) voinee ostaa muualta ja huollattaa myös muualla.
En muista venäläisiä safkoja hyllyllä (paitsi nimeltään: useimmat niistä olleet puolalaisia tai juuri ukrainalaisia, jos en ihan väärin muista) nähneeni saati ostaneeni. Enkä olisi ostanut, jos olisikin näkynyt.
No, autokaupoista Delta listalta löytyy, joten ne Kiat ja Mitsut (ja mitä niillä on muitakin merkkejä) voinee ostaa muualta ja huollattaa myös muualla.
Tämähän se.Navalny sanoi ~vuosi takaperin jotakuinkin, että Putin tullaan muistamaan Vladimir Kalsarinmyrkyttäjänä. Se ei enää päde, sillä tämä on muistettavampi tapaus. Jos Putin ajetaan nurkkaan yhä sormi napilla ja niin, että alaiset tottelevat, niin ei sekään hyvältä skenaariolta vaikuta. Ja johan se uhkaus puheessaan tulikin: "Anyone who tries to get in our way, let alone tries to threaten us and our people, should know that Russia’s answer will be immediate, and it will lead to consequences of the sort that you have not faced ever in your history.” (time.com).
No nyt taas saa lukea, että Hostomelin lentokentällä taistellaan.
Niin mutta ymmärtääkseni Javelineilla toi semi-staattisten kopterien alasampuminen on suorastaan mainostettu ominaisuus eli ei mikään erityisen epätavallinen käyttötapakaan. Eli varmaan ihan hyvällä prosentilla voi osua.
Venäjällä talous ikävä kyllä kunnossa.Tämähän se.
Ainoa ongelma tässä on se, että jonkun laskelman mukaan Venäjällä on noin 200 miljardin dollarin(?) varoja jemmassa vain tätä sotaa varten, eli pystyvät jonkin aikaa torjumaan kansainvälisiä rajoitteita.
Toki esim. jenkkien vuotuinen budjetti sotavoimille on noin 750 miljardia dollaria, joten Venäjän jemma on on pikkurahoja.
Venäjällä ei ole talous kunnossa. Niillä on puskuria, mutta kunnossa se ei ole.Venäjällä talous ikävä kyllä kunnossa.
Toive olisikin kun sanktiot kuristaa kansaa tarpeeksi niin ne kyllästyy kaaliin ja joku omista ottaa Putlerin päiviltä...
Tässä ketjussa listattiin ABC, ST1 ja Shell. Vältettävä kaikkia Teboilin tai Neste Oilin tuotteita.
Lähde: Suomeen tuodaan Venäjältä paljon raakaöljyä ja maakaasua – näin voi käydä jos toimitukset katkeavat
Mikäs se olikaan vähiten venäläistä bensaa eli missä kannattaa tankata auto jos ajatellaan tällaista ruohonjuuritason boikottia (jolla toki ei nyt juuri mitään vaikutusta ole kuin helpottaa omaa pahaa oloa).
Fortum on vain merkittävä tekijä Suomen huoltovarmuudessa energiatoimittajana. Ja taitaa olla merkittävin säätövoiman operaattori, joten kaikkea hyvää pitää toivoa Fortumille, että Suomalainen sähkönjakelu pysyy luotettavana.Eiköhän tuo Fortum kannata pistää boikottiin ja kansalaiset ja yritykset lopettaa sähkön oston siltä Suomessa jos ei siitä venäläisestä raakaöljystä hankkiudu eroon. Fortumillahan on niitä voimalaitoksia Siperiassa ja Putin saattaa ne napata viedä jos Fortum alkaa boikotoida Euroopassa venäläistä öljyä. Mutta siinäpä valitsee Fortum kenen joukoissa seisoo ja kenen lippua kantaa.
Kyllä ne oppii ja kohta kun homma alkaa eskaloitumaan niin alkavat ryöstämään ja ampumaan toisiaAntavatkohan käyttökoulutustakin?
Armeijakaverini meinasi posauttaa aivonsa pellolle vieressäni 4kk:n jälkeen vahingossa, kun tämä idiootti lähti lataamaan asetta tukki maassa ja piippu käytännössä leuan alla. Tämä siis maastoammunnoissa.
Saa aika moni tahatonta pahaa jälkeä aikaan, jos ei opastusta ole.
Isoilla talouspakotteilla on tosin sellaiset vaikutukset, että satojen miljardienkaan jemmavaroilla ei montaa päivää operoida sotatilassa olevaa eristettyä valtiota.Venäjällä talous ikävä kyllä kunnossa.
Toive olisikin kun sanktiot kuristaa kansaa tarpeeksi niin ne kyllästyy kaaliin ja joku omista ottaa Putlerin päiviltä...
Eli jos Fortum alkaa ostaa venäläisen raakaöljyn sijasta öljyä muualta, niin Venäjän voi olla haasteellista löytää sille rikkipitoiselle öljylle markkinoita muualta.
Nyt olis jo pikkuhiljaa aika oppia linkkaan alkuperäiseen lähteeseen. Kukaan tee mitään itse kirjoitetuilla lainauksilla tässä tilanteessa.lentokentälltä tviitti käänettynä:
Arestovich I am clarifying. There is still a fight going on. Our artillery and tanks are working. I deleted the previous post to avoid misunderstandings. I remind you that Ophis and I do not report false information, even in the interests of "...information warfare." We report only what is true
Kuinka paljon Fortum jalostaa öljyä?Venäjän raakaöljy taitaa olla tiheämpää ja rikkipitoisempaa kuin suurin osa muualta tulevasta raakaöljystä.
Ilmeisesti kaikki öljynjalostamat eivät osaa tai pysty sitä käsittelemään kunnolla eivätkä sitä halua ostaa markkinoilta.
Fortum on ilmeisesti erikoistunut tuon venäläisen öljylaadun jalostamiseen.
Eli jos Fortum alkaa ostaa venäläisen raakaöljyn sijasta öljyä muualta, niin Venäjän voi olla haasteellista löytää sille rikkipitoiselle öljylle markkinoita muualta.
Eiköhän tuo Fortum kannata pistää boikottiin ja kansalaiset ja yritykset lopettaa sähkön oston siltä Suomessa jos ei siitä venäläisestä raakaöljystä hankkiudu eroon. Fortumillahan on niitä voimalaitoksia Siperiassa ja Putin saattaa ne napata viedä jos Fortum alkaa boikotoida Euroopassa venäläistä öljyä. Mutta siinäpä valitsee Fortum kenen joukoissa seisoo ja kenen lippua kantaa.
Harmi, kun tänään just vedin tankin täysin tyhjästä piripintaan Nesteellä, kun oli niin 'halpaa'.Tässä ketjussa listattiin ABC, ST1 ja Shell. Vältettävä kaikkia Teboilin tai Neste Oilin tuotteita.
Lähde: Suomeen tuodaan Venäjältä paljon raakaöljyä ja maakaasua – näin voi käydä jos toimitukset katkeavat
Moskovan pörssin arvosta on sulanut uutistoimisto Bloombergin mukaan noin 180 miljardia dollaria.Tämähän se.
Ainoa ongelma tässä on se, että jonkun laskelman mukaan Venäjällä on noin 200 miljardin dollarin(?) varoja jemmassa vain tätä sotaa varten, eli pystyvät jonkin aikaa torjumaan kansainvälisiä rajoitteita.
Toki esim. jenkkien vuotuinen budjetti sotavoimille on noin 750 miljardia dollaria, joten Venäjän jemma on on pikkurahoja.
Mikäs se olikaan vähiten venäläistä bensaa eli missä kannattaa tankata auto jos ajatellaan tällaista ruohonjuuritason boikottia (jolla toki ei nyt juuri mitään vaikutusta ole kuin helpottaa omaa pahaa oloa).
St1 ei käytä Nesteen jalostamon tuotteita.
SOK:n ja St1:n omistama NEOT vastaa ABC-, St1- ja Shell -ketjujen polttoainehankinnoista. St1 omistaa öljynjalostamon Göteborgissa Ruotsissa ja jakeluketjut Suomen lisäksi Ruotsissa ja Norjassa. NEOT tekee hankintoja myös muilta jalostamoyhtiöiltä Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa ja Puolassa.
Suomi ei ole venäläisen raakaöljyn varassa - Taloussanomat - Ilta-Sanomat
Ano Turtiaisen viimeiset todellisuudentajun rippeetkin on hävinneet Venäjän Ukrainaan hyökkäyksen jälkeen.
Ei , kyse on siitä että tässä iässä osaa katsoa asioita laajemmasta perspektiivistä. Nuorena asiat oli mustavalkoisia eikä niitä osannut kyseenalaistaa niinkuin nykyään osaa.Sullahan on Venäjän tavat käytössä, kun syytät muita siitä, mitä itse teet. Tässä tapauksessa siis trollaamisesta.
Taitaa osua arkaan paikkaan, kun joku vaatii, että pitäisi pitää oma tontti puhtaana eikä levitellä sitä itseään muiden ongelmaksi.
Miten voi olla yli 400 tykkäystä tuollaisella ripulipostauksella? En ole juuri twitteriä käyttänyt, mutta eikös jotkut käyttäjät (yli400) ole tuosta tykännyt?
Isoilla talouspakotteilla on tosin sellaiset vaikutukset, että satojen miljardienkaan jemmavaroilla ei montaa päivää operoida sotatilassa olevaa eristettyä valtiota.
Alkaa mennä enemmän ja enemmän tuon Putinin "raamatun" mukaan Foundations of Geopolitics - WikipediaOlikos tämä jo täällä eli Putin pitää ilmeisesti Macronia hengenheimolaisenaan ja lännen edustajana?
"Kremlinin mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin on keskustellut Ranskan presidentti Emmanuel Macronin kanssa puhelimitse, ja antanut ”tyhjentävän” selityksen Venäjän sotilasoperaatiolle Ukrainassa.
Kremilinin mukaan puhelu käytiin Macronin aloitteesta, ja hän ja Putin sopivat pitävänsä yhteyden auki. "
Kremlinin tai Kremilin..?
![]()
Tämä tiedetään Ukrainan tilanteesta kello 24: Tiedustelupalvelun edustaja: Venäjä on saavuttanut täyden ilmaherruuden Ukrainassa – Yli 1 700 pidätetty Venäjällä sodanvastaisissa mielenosoituksissa
Ukrainan viranomaisten mukaan Venäjä on hyökännyt kymmenelle Ukrainan alueelle, lähinnä maan itä- ja eteläosissa.www.is.fi
- Germany should be offered the de facto political dominance over most Protestant and Catholic states located within Central and Eastern Europe. Kaliningrad Oblast could be given back to Germany. The book uses the term "Moscow–Berlin axis".[9]
- France should be encouraged to form a bloc with Germany, as they both have a "firm anti-Atlanticist tradition"
Olikos tämä jo täällä eli Putin pitää ilmeisesti Macronia hengenheimolaisenaan ja lännen edustajana?
"Kremlinin mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin on keskustellut Ranskan presidentti Emmanuel Macronin kanssa puhelimitse, ja antanut ”tyhjentävän” selityksen Venäjän sotilasoperaatiolle Ukrainassa.
Kremilinin mukaan puhelu käytiin Macronin aloitteesta, ja hän ja Putin sopivat pitävänsä yhteyden auki. "
Kremlinin tai Kremilinin..?Kiire on kirjoitella näemmä.
![]()
Tämä tiedetään Ukrainan tilanteesta kello 24: Tiedustelupalvelun edustaja: Venäjä on saavuttanut täyden ilmaherruuden Ukrainassa – Yli 1 700 pidätetty Venäjällä sodanvastaisissa mielenosoituksissa
Ukrainan viranomaisten mukaan Venäjä on hyökännyt kymmenelle Ukrainan alueelle, lähinnä maan itä- ja eteläosissa.www.is.fi
Talouspakotepuheet ja niiden aiheuttamat pörssisyöksyt ovat antaneet jo Venäjälle painetta nostaa korkoja, mikä myös tulee luonnollisesti aiheuttamaan sisäistä painetta hallintoa kohtaan kansalaisten suunnalta.Nimen omaan. Veikkaan, että Putinilta on unohtunut ettei hän operoi Neuvostoliitossa vaan nykymaailma toimii täysin eri tavoin. Venäjästä tulee nopeasti yhtä sulkeutunut kuin Neuvostoliitto, mutta ilman toimivia sisämarkkinoita.
Olikos tämä jo täällä eli Putin pitää ilmeisesti Macronia hengenheimolaisenaan ja lännen edustajana?
"Kremlinin mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin on keskustellut Ranskan presidentti Emmanuel Macronin kanssa puhelimitse, ja antanut ”tyhjentävän” selityksen Venäjän sotilasoperaatiolle Ukrainassa.
Kremilinin mukaan puhelu käytiin Macronin aloitteesta, ja hän ja Putin sopivat pitävänsä yhteyden auki. "
Kremlinin tai Kremilinin..?Kiire on kirjoitella näemmä.
![]()
Tämä tiedetään Ukrainan tilanteesta kello 24: Tiedustelupalvelun edustaja: Venäjä on saavuttanut täyden ilmaherruuden Ukrainassa – Yli 1 700 pidätetty Venäjällä sodanvastaisissa mielenosoituksissa
Ukrainan viranomaisten mukaan Venäjä on hyökännyt kymmenelle Ukrainan alueelle, lähinnä maan itä- ja eteläosissa.www.is.fi
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.