Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 24. helmikuuta 2022

No on siellä kuitenkin aika merkittäviä keksintöjä tehty esimerkiksi matematiikan ja insinööritieteiden teorian saralla. Käytännön saavutukset tosin vaatimattomat.

Kuten?

Aika huomattava osa Neuvostoliiton matemaatikoista oli Armenialaisia.
 
Tässä vähän tilastoja tuolle venälaisten puolustelulle: Ylen kysely: Joka kolmas Suomessa asuvista venäjänkielisistä pitää Venäjän hyökkäystä Ukrainaan loukkauksena

Ja nää on vielä suomessa asuvia, voitte vaan kuvitella kotimaassa kannatuslukemia. Surullista.
Ja tuosta pienestä 500 henkilön puhelinkyselystä voi päätellä kuinka paljon? No ei mielestäni kovinkaan paljon. Minun matikallani 165 henkilöä ei osaa sanoa kantaansa, 165 henkilön mielestä Venäjän hyökkäys loukkaa ukrainan koskemattomuutta, 95 henkilöä ei tiedä miksi ukrainassa soditaan ja selkeä vähemmistö eli 75 henkilöä kannattaa.

Ja samasta uutisesta voi jokainen katsoa, että kuinka paljon luottavat suomen mediaan ja minkä verran Venäjän mediaan. Miten helvetissä te oikein tulkitsette näitä tilastoja?
 
Tässä vähän tilastoja tuolle venälaisten puolustelulle: Ylen kysely: Joka kolmas Suomessa asuvista venäjänkielisistä pitää Venäjän hyökkäystä Ukrainaan loukkauksena

Ja nää on vielä suomessa asuvia, voitte vaan kuvitella kotimaassa kannatuslukemia. Surullista.
Niin, sodan kannatuslukema 15%.

Eli siis tutkimuksessa 33% oli sotaa vastaan, 15% puolella ja 33% eos ja 19% ei tiedä. Se onkin sitten ikuisuuteen jatkuva juupas-eipäs väittely omien ennakkoluulojen pohjalta itse kullakin, että näkeekö tuon 52% sodan vastustajina, kannattajina, välinpitämättöminä vai minä.


"Myös Taloustutkimuksen toimitusjohtaja Jari Pajunen on todennut, että kyselyn tekeminen herätti monissa vastaajissa epäluuloja siitä, että kyseessä oli Venäjän tilaama urkkiminen. Voit lukea lisää aiheesta tästä jutusta. "
"– Me saimme paljon kyselyitä, että onko tämä ihan oikea tutkimus ja legitiimi haastattelu. Pientä epäilystä oli, että kuka tässä on asialla, Pajunen sanoo.
Pajusen mukaan tämän mittakaavan tutkimuksesta ei ole aiemmin tullut Taloustutkimukselle yhtä paljon yhteydenottoja."

Tämähän siinä juuri on ongelmana, mutta niiden aiemminkin tänne linkattujen ja tarkoituksellisesti hieman eri tavalla toteutettujen kyselyiden tulokset viittaavat silti siihen, että kansan enemmistö luottaa Putiniin ja Kremlin tekemisiin. Ulkovenäläisten kohdalla prosentti ei varmaankaan ole yhtä suuri, mutta mikään ei erityisesti viittaa siihen, että tilanne olisi niidenkään kohdalla mitenkään järkyttävän poikkeava. Propagandan siemen on istutettu niin pitkän ajan kuluessa ja sen verran syvälle, ettei sitä sieltä sormia napsauttamalla poisteta.

Suoraan tuosta jutusta:
"Suomessa asuvat venäjänkieliset eivät luota venäläiseen mediaan. Vain kolmetoista prosenttia (13%) kyselyyn vastanneista piti venäläistä mediaa luotettavana. (epäluotettavana sitä piti ton jutun mukaan 18%) Myös tässä kysymyksessä korostuu niiden määrä, jotka eivät halua tai osaa kertoa kantaansa. Heitä oli peräti 69 prosenttia vastaajista."

Voin jo kuvitella, miten tuossa olisi oletettavasti seuraava juupas-eipäs vääntäminen, se vaan, että jos seuraa sitä niin miten voikaan vastata? Ja luonnollisesti osa olettaisin tuon 69%:n tarkoittavan niin päin, että luottaa Venäjän mediaan, muttei Suomen, vaan seuraavassa kuvassa on sama Suomen mediasta, tulokset:

46% pitää luotettavana, 16% epäluotettavana ja 39% eos.

" – Jos esimerkiksi seuraa venäläistä mediaa, sitä ei pidetä Suomessa kovin hyväksyttävänä. Jos taas kertoo, että seuraa länsimaista mediaa, siitä voi seurata Venäjällä asuville sukulaisille harmia. "
Ja kun katsoo kaikkea kolmea kohtaa ja sitä samaa ~15% niin ensimmäisestä tuskin on kyse. Jälkimmäisen pitäisi konkretisoitua lainsäädännöllisestikin kohta.

Mun mielestä toi tulos ja noi luvut verrattuna aiempiin lukuihin (virhemarginaali +/-4%) puhuu nimenomaan sen puolesta, että merkittävä osa eos vastauksista on nykyisen Venäjän hallinnon vastaisia, mutta pelkää, osaa ei sitten oikeasti kiinnosta (suurinta osaa ihmisistä ei kiinnosta politiikka, länsimaissakaan, kyllä ihan oikeasti) niitä putinisteja ja sodan kannattajia olis se 15%. Jos haluaa jankata juupas eipäs, niin tossa olis se tilastollinen lähtökohta.
Tosin ihan yhdentekevää se on, koska joku tuttava on putinisti, "kuulin vähän juttua" ja "musta tuntuu, että ne on kuitenkin".
 
Heikki Patomäki uskoo että sota loppuu rauhanneuvotteluihin. Diplomatiaan kuuluu hänen mielestään se, ettei toista osapuolta saa koskaan nöyryyttää. Nyt tämän rauhanlietsojan mukaan 'Venäjää on ajettu Ukrainassa nurkkaan'. Patomäkihän vastustaa NATO:a ja pitää USA:a ja NATO:a osasyyllisenä sodan eskaloitumiseen ja jauhaa yhä jargonia siitä kuinka maailma on ajautumassa - ja nimenomaan länsivaltojen takia - samalla tapaa kaksinapaiseksi kuin se oli ennen ensimmäisen maailmansodan puhkeamista 1910-luvun alussa.

 
Heikki Patomäki uskoo että sota loppuu rauhanneuvotteluihin. Diplomatiaan kuuluu hänen mielestään se, ettei toista osapuolta saa koskaan nöyryyttää. Nyt tämän rauhanlietsojan mukaan 'Venäjää on ajettu Ukrainassa nurkkaan'. Patomäkihän vastustaa NATO:a ja pitää USA:a ja NATO:a osasyyllisenä sodan eskaloitumiseen ja jauhaa yhä jargonia siitä kuinka maailma on ajautumassa - ja nimenomaan länsivaltojen takia - samalla tapaa kaksinapaiseksi kuin se oli ennen ensimmäisen maailmansodan puhkeamista 1910-luvun alussa.

Sopiihan se, ettei Venäjälle vittuilla verbaalisesti, mutta taistelukentällä ei pidä sääliä tuntea eikä armoa antaa... Rauha tulee kun Venäjä huomaa, että tilanne on huono ja nyt on syytä saada sota loppumaan ennen kuin koko armeija täysin romahtaa.
 
Saksalaiset ovat katuneet tekojaan, jopa niin että demilitarisoivat yhteiskuntaansa liikaakin.

Venäjällä kansa hurraa aina kun armeija raiskaa lapsia.

Ero on jonkimoinen.
Eikö venäläisessä mediassa esitetty että Ukrainalaiset tekivät massamurhia ja omat sotilaat ovat siellä vapauttamassa kansalaisia? Onko jotain lähteitä kansan hurraamiselle raiskauksissa (enkä nyt tarkoita tällä jotain yksittäistä puhelinkeskustelua tai kommenttia vaan oikeasti ”kansan hurraamista”?
 
Heikki Patomäki uskoo että sota loppuu rauhanneuvotteluihin. Diplomatiaan kuuluu hänen mielestään se, ettei toista osapuolta saa koskaan nöyryyttää. Nyt tämän rauhanlietsojan mukaan 'Venäjää on ajettu Ukrainassa nurkkaan'. Patomäkihän vastustaa NATO:a ja pitää USA:a ja NATO:a osasyyllisenä sodan eskaloitumiseen ja jauhaa yhä jargonia siitä kuinka maailma on ajautumassa - ja nimenomaan länsivaltojen takia - samalla tapaa kaksinapaiseksi kuin se oli ennen ensimmäisen maailmansodan puhkeamista 1910-luvun alussa.

Pyytäisin jättämään huomiotta tuon vasemmistohörhön hölinät. Aivan käsittämätöntä väittää, että Venäjä on "ajettu nurkkaan" kun se on itse täysin ilman mitään syytä hyökännyt Ukrainaan ja tappanut siellä kymmeniä tuhansia ihmisiä, sekä tuhonnut Ukrainan infrastruktuuria satojen miljardien edestä. Vain idiootti voi kääntää tämän "Venäjän nurkkaanajamiseksi".

Iltalehden pääkirjoitus on ensimmäisiä järkikirjoituksia Suomen mediassa. Siinä todetaan ykskantaan Macronin toistuva Putinin nuoleskelu todella vaaralliseksi Ukrainalle, Suomelle ja kaikille Itä-Euroopan maille.

 
Viimeksi muokattu:
Taas on venäläinen kenraali kaatunut, Roman Kutuzov. Huhua on myös toisesta, mutta ehkä annamme huhun vielä olla kun etunimi on sama kuin ensin mainitulla ja viestinnässä voi olla siksi sekaannusta.

 
En ihan ymmärtänyt tätä analogiaa. Minkä tyyppistä voittoa Putin tuossa tilanteessa kerryttää? Vai tarkoitatko että Putin haluaakin koko muun maailman vihaavan Venäjää ja venäläisiä? Siinä hän on kyllä onnistunut todella hyvin ja se tosiaan lienee osaltaan tarkoituskin, kun se mahdollistaa saman kierteen jatkumisen.

Kuten on moneen kertaan sanottu, ihan kaikki eivät siellä välttämättä ole sodan kannalla, mutta jokainen propagandaa uskova ja katseen pois kääntävä venäläinen on sitä kautta osasyyllinen ja mahdollistaa Kremlin terrorin.

Ei tämä sota ole pelkästään Putinin hanke. Kyllä siellä on korjauskelvoton valuvika koko kulttuurin ja yhteiskunnan perustuksissa.
Aika klassista. Olivatko kaikki saksalaiset tai heidän osajoukkonsa katseensa pois kääntäneet saksalaiset osasyyllisiä Hitlerin terroriin? Onko saksalaisessa kulttuurissa ja yhteiskunnan perustuksissa valuvika?
 
Tässäkin venäjänkielisten pitäisi ymmärtää, että vaakakupin toisella puolella painaa välinpitämättömän vastailun seuraukset Suomessa.

Eipä tämäkään tutkimustulos yhtään hälventänyt minun "russofobiaani", päinvastoin.

Mutta ehkä jatkossa näitä tutkimuksia voitaisiin tehdä jotenkin ovelammin, ettei pelko enää potentiaalisesti vaikuta vastauksiin? Asioita voitaisiin vaikkapa kysyä jotenkin kiertäen.
Tästä kiertäen kysymisestä oli jossain juttu ja hieman erilaisella kysymystekniikalla saatiin kyselyssä erityylisiä ja kriittisempiä vastauksia. Mutta en vaan kerta kaikkiaan enää muista mistä linkkiä pitäisi etsiä ja mikä oli se kysymystekniikka.

Taas on venäläinen kenraali kaatunut, Roman Kutuzov. Huhua on myös toisesta, mutta ehkä annamme huhun vielä olla kun etunimi on sama kuin ensin mainitulla ja viestinnässä voi olla siksi sekaannusta.


Roman Berdnikov tämä toinen kenraali. Mutta toistaiseksi epäluotettava huhu koska etunimisekaannus voi olla kyseessä kun aluksi oltiin tällä tasolla tiedonkulussa:


Kutuzovin kuolemasta on sekin mielenkiintoinen huhu liikkeellä että kuolettava luoti olisi tullut omien puolelta.
 
Heikki Patomäki uskoo että sota loppuu rauhanneuvotteluihin. Diplomatiaan kuuluu hänen mielestään se, ettei toista osapuolta saa koskaan nöyryyttää. Nyt tämän rauhanlietsojan mukaan 'Venäjää on ajettu Ukrainassa nurkkaan'. Patomäkihän vastustaa NATO:a ja pitää USA:a ja NATO:a osasyyllisenä sodan eskaloitumiseen ja jauhaa yhä jargonia siitä kuinka maailma on ajautumassa - ja nimenomaan länsivaltojen takia - samalla tapaa kaksinapaiseksi kuin se oli ennen ensimmäisen maailmansodan puhkeamista 1910-luvun alussa.


Mitenkähän tämäkin taivaanrannanmaalari kuvittelee, että homma on selvä jollakin rauhansopimuksella. Ihan sama vaikka kuinka kaikki olisivat tyytyväisiä. Mitäs siitä eteenpäin? Puretaan pakotteet ja jatketaan ruusunkukkaista elämää kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Saksa yms. ostaisivat kaasua ja muuta kivaa Veli-Venäläiseltä niin kuin ennenkin...

Ja Venäjällä olisi varmasti huomattu, että sotakalusto sattui olemaan muuten aika heikossa kuosissa. Mutta eipä hätiä: rahaa tulee ovista ja ikkunoista, niin laitetaan sitten vimosen päälle kuntoon. Tällä kertaa myös ehkä hiukan seurataan, ettei kaikki rahat valu huvipursiin.

Viiden-kymmenen vuoden päästä kalustoa onkin sitte siihen malliin, että ajellaan Atlantille, että heilahtaa. Olihan se hyvä, ettei sentään toveria nurkkaan ajettu...

Ei kerta kaikkiaan ole mitään mahdollisuutta, että tästä mihinkään vanhaan normaaliin voitaisi enää palata. Pakotteita ei voi millään muotoa purkaa. Ei ainakaan ennen kuin koko Venäjä on täysin demiltarisoitu ja ulkopuolinen valvontakomissio tarkkailemassa, että myös pysyy demilitarisoituna. Kuka aikoo olla se päättäjä joka ilossa suin työntää rahaa taskuun, että tehkäähän poijat uusia Iskandereita ja termobaareja. Nehän taisikin teillä jo aika vähiin käydä.
 
Heikki Patomäki uskoo että sota loppuu rauhanneuvotteluihin. Diplomatiaan kuuluu hänen mielestään se, ettei toista osapuolta saa koskaan nöyryyttää. Nyt tämän rauhanlietsojan mukaan 'Venäjää on ajettu Ukrainassa nurkkaan'.
Venäjän ja sekalaisten kohudosenttien mielestä diplomatiaan kuuluu myös sota. Turpaanveto tai tarvittaessa raiskaaminenkin on ihan luonnollinen jatke puheelle, ainakin örkkilogiikalla. Ja miksemme ajattelisi örkkilogiikalla. Syyhän on aina ärsyyntyjässä ja ei voi sanoa, että toinen tapa olisi parempi kuin toinen.

Mitenkähän tämäkin taivaanrannanmaalari kuvittelee, että homma on selvä jollakin rauhansopimuksella. Ihan sama vaikka kuinka kaikki olisivat tyytyväisiä.
No ei tietysti kuvittelekaan. Kyseessä on disinformaation levittäminen.
 
Patomäen ja kumppanien sanoma alkaa vaikuttamaan, kun täälläkin tuntuu osa porukasta olevan niin kovin huolissaan venäläisistä. :D

Aika klassista. Olivatko kaikki saksalaiset tai heidän osajoukkonsa katseensa pois kääntäneet saksalaiset osasyyllisiä Hitlerin terroriin? Onko saksalaisessa kulttuurissa ja yhteiskunnan perustuksissa valuvika?
Eivät tietenkään kaikki, kuten eivät kaikki venäläisetkään, mutta osaltaan ne kyllä jotka hyväksyivät mitään tekemättä tai sanomatta mitä ympärillä tapahtuu. Puuttuminen voi olla käytännössä hankalaa (varsinkin kun koko kansakunta oikein tuntuu haluavan olla alistettuna), en osaa sitä tarkemmin arvioida, mutta jos Suomessa toimittaisiin yhtään samalla tavalla, niin en kykene kuvittelemaan tilannetta jossa seuraisin mitään tekemättä hiljaa vierestä kansanmurhaa ja kollektiivista valehtelua ja terrorismia. Ja jos taas sen hyväksyisin, niin ihan oikeutetusti minua saisi pitää osasyyllisenä. Ei se syyllisyys aina tarkoita sitä että pitää olla itse etujoukoissa raiskaamassa niitä lapsia.

Saksalainen kulttuuri ja historia on kokonaisuutena hyvin erilainen kuin Venäjän, joten muita rinnastuksia ei kiinnosta alkaa arvuuttelemaan, eikä se edes kuulu tänne.
 
mutta jos Suomessa toimittaisiin yhtään samalla tavalla, niin en kykene kuvittelemaan tilannetta jossa seuraisin mitään tekemättä hiljaa vierestä kansanmurhaa ja kollektiivista valehtelua ja terrorismia.
Oma potentiaalinen tekeminen pitää todellisuudessa suhteuttaa vallanpitäjien vastustamisesta seuraavien rangaistuksien kovuuteen. Ihmiskunnan historia on osoittanut, että valtaosa ihmisistä joko on hiljaa ja kääntää katseensa tai sitten lähtee pakolaisiksi pois tyranniasta.

Voihan sitä tietenkin fantasioida tekevänsä sankaritekoja kymmenien vuosien vankeuden tai elämänsä kustannuksella, tosiaan historiankirjoituksen valossa se on erittäin epätodennäköistä.
 
Lähes yhtä rasittavaa on valkopesu, jossa venäläiset ovat mukamas jotain uhreja.

Laiska, saamaton, pettävä ja varasteleva paskayhteiskunta, jolla ei ole historiassa mitään muita keksintöjä tai saavutuksia kuin järjetön sotiminen ja tappaminen. Ihan turha kuvitella, että tätä vuosisatoja samanlaisena jatkunutta kulttuuriperimää voisi muuttaa länsimaiden toiveesta. Mikään naiivi "käännä toinen poski" ei ole hyökkäyssota käyvää maata kohtaan toimiva ideologia.

Tämä on ollut asiaa tarkemmin seuranneille tiedossa jo aiemmin, mutta suurten massojen silmiä ei saanut järkipuheella avattua, vaan se edellytti että Venäjä näytti itse todellisen luontonsa aloittamalla täysimittaisen sodan. Onneksi eivät hyökänneet Suomeen tällä kerralla.

En minä mitään venäläisen merkkaamista tietenkään kannata, mutta syyllisiä ovat silti jokainen, kun ovat antaneet hiljaa olemalla valtiojohtonsa kehittyä tällaiseksi ja antaneet sen toimia niin kuin se toimii.

Maailma olisi parempi paikka, jos koko maasta vetäisi tulpan pohjasta ja jakaisi luonnonvarat muille. Muitakin paskavaltioita on, mutta tällä hetkellä suurin syöpä on Venäjä.

Yleisesti venäläiset tuntuu olevan aika isänmaallista porukkaa arvoineen. Alapa siinä sitten kyseenalaistamaan tätä "Pohjois-Korean ylintä johtajaa" varsinkin kun jo vääristä sanoista saat 15 vuotta linnaa.
Ei se heillekään helppoa ole, ja ihmisrodulle tyypillistä on, että seurassa tyhmyys tiivistyy. Eikä välttämättä näe metsää puilta, jos tarpeeksi metsässä on.
Tuo on oikeasti niin pitkään jatkunutta, että todennäköisesti "siihen kasvaa" ja hankala siinä on vastaankaan sanoa. Äänestivät joo 2012 tms(?) ja oli protesteja, mutta meni pesuveden mukana äänestyslaput ja tuostahan olikin silloin kohua että siellä oli uurnissa jo valmiiksi täytteitä.
Eli eiköhän tuo Putinin valtaannousu ollu jo päätetty, ja äänestys vaan näytös. Pitäisi muistaa vähän ajatella sitä kasuaalia venäläistäkin, jotkut vielä oikeasti uskovat, koska "näytökset" kansalle ym. että Putin valittiin suvereenisti, vaikka tuskin niin oli.
Ainakaan minä en ole nähnyt muuten ihmispalvonnan omaavan rokkitähtimäistä palvontaa hallitsijaa kohtaan kuin diktatuureissa. "minkäs tälle tekee, ei tässä nyt oo oikeen rahaa tai kielitaitoa lähteä muuallekaan, katellaan miten tämä menee, vaikka kiva ois muutos saada" voi kasuaali venäläinen ajatella.
Onhan tuo aivopesu tehty pidemmän kaavan mukaan, ja ihan uskomattoman nopeasti. Yhteiskunta tuolla vielä tekee ihan kaikkensa ruokkiakseen tuota nationalismia, on patsaita, noita pentujen aktiviteetteja, jokaisen ikäiselle jotain isänmaallista toimintaa.
Lisäksi vielä kylvetään pienestä pitäen siemen siitä, että "tsaari on Jumalasta seuraava" ja mm. Putin varoi menneistä ajoista puhuessaan sanomasta missään vaiheessa mitään, että ihmisten olisi tullut vaihtaa hallintoa. Edes toista mieltä ollessaan, ilmaisi tuon vain jotenkin "virheinä" mutta ei sillä, että
hallitsija koskaan olisi ollut väärä.
Mutta toisaalta kyllähän sitä pitäisi kansallisylpeyden sijaan kysyä vähän itseltä "miten täällä voi osa ihmisistä olla näin rikkaita, jahteineen ja takkeineen ja laukkuineen, kun vielä hetki sitten me oltiin kaikki lähes samalla viivalla" "onko puhtaita jauhoja?" :rofl:
 
Viimeksi muokattu:
Lähes yhtä rasittavaa on valkopesu, jossa venäläiset ovat mukamas jotain uhreja.

Laiska, saamaton, pettävä ja varasteleva paskayhteiskunta, jolla ei ole historiassa mitään muita keksintöjä tai saavutuksia kuin järjetön sotiminen ja tappaminen. Ihan turha kuvitella, että tätä vuosisatoja samanlaisena jatkunutta kulttuuriperimää voisi muuttaa länsimaiden toiveesta. Mikään naiivi "käännä toinen poski" ei ole hyökkäyssota käyvää maata kohtaan toimiva ideologia.

Tämä on ollut asiaa tarkemmin seuranneille tiedossa jo aiemmin, mutta suurten massojen silmiä ei saanut järkipuheella avattua, vaan se edellytti että Venäjä näytti itse todellisen luontonsa aloittamalla täysimittaisen sodan. Onneksi eivät hyökänneet Suomeen tällä kerralla.

En minä mitään venäläisen merkkaamista tietenkään kannata, mutta syyllisiä ovat silti jokainen, kun ovat antaneet hiljaa olemalla valtiojohtonsa kehittyä tällaiseksi ja antaneet sen toimia niin kuin se toimii.

Maailma olisi parempi paikka, jos koko maasta vetäisi tulpan pohjasta ja jakaisi luonnonvarat muille. Muitakin paskavaltioita on, mutta tällä hetkellä suurin syöpä on Venäjä.

Ei pidä paikkaansa. Se nyt on vaan Nigeria steroideilla ja nukeilla :sick:
 
Italiassa on alettu tutkimaan paikallisten patomäkien, väyrysten ja kumppanien vaikuttimia antaa venäjämyönteisiä lausuntoja (jotka ovat siellä kyselyiden mukaan tuottaneet tulostakin). Meillä voisi olla syytä vastaavalle operaatiolle. Toivottavasti vähintään Supolla on riittävästi ansalankoja tulilla ja hoksottimet herkkänä.

 
Mitenkähän tämäkin taivaanrannanmaalari kuvittelee, että homma on selvä jollakin rauhansopimuksella. Ihan sama vaikka kuinka kaikki olisivat tyytyväisiä. Mitäs siitä eteenpäin? Puretaan pakotteet ja jatketaan ruusunkukkaista elämää kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Saksa yms. ostaisivat kaasua ja muuta kivaa Veli-Venäläiseltä niin kuin ennenkin...

Ja Venäjällä olisi varmasti huomattu, että sotakalusto sattui olemaan muuten aika heikossa kuosissa. Mutta eipä hätiä: rahaa tulee ovista ja ikkunoista, niin laitetaan sitten vimosen päälle kuntoon. Tällä kertaa myös ehkä hiukan seurataan, ettei kaikki rahat valu huvipursiin.

Viiden-kymmenen vuoden päästä kalustoa onkin sitte siihen malliin, että ajellaan Atlantille, että heilahtaa. Olihan se hyvä, ettei sentään toveria nurkkaan ajettu...

Ei kerta kaikkiaan ole mitään mahdollisuutta, että tästä mihinkään vanhaan normaaliin voitaisi enää palata. Pakotteita ei voi millään muotoa purkaa. Ei ainakaan ennen kuin koko Venäjä on täysin demiltarisoitu ja ulkopuolinen valvontakomissio tarkkailemassa, että myös pysyy demilitarisoituna. Kuka aikoo olla se päättäjä joka ilossa suin työntää rahaa taskuun, että tehkäähän poijat uusia Iskandereita ja termobaareja. Nehän taisikin teillä jo aika vähiin käydä.
Itse olen aina ymmärtänyt tämän nöyryyttämättä jättämisen niin, että sen jälkeen kun toinen on lyöty kanveesiin, niin sille ojennetaan käsi. Nöyryyttämättä oleminen ei tarkoita sitä, että hyökkääjää vastaan ei taisteltaisi kaikin mahdollisin keinoin, eikä Ukrainaa tai sen tukijoita voi nyt ainakaan hätävarjen liioittelusta syyttää!
 
Patomäen ja kumppanien sanoma alkaa vaikuttamaan, kun täälläkin tuntuu osa porukasta olevan niin kovin huolissaan venäläisistä. :D
Venäjän hallintoa on ihan ok vihata, suurpiirteine venäläisviha taas sataa puten laariin.

Tuntuu että täällä on osa porukasta ihan pihalla kun moista paskaa suoltaa.
 
Saksalaiset ovat katuneet tekojaan, jopa niin että demilitarisoivat yhteiskuntaansa liikaakin.

Venäjällä kansa hurraa aina kun armeija raiskaa lapsia.

Ero on jonkimoinen.

"aktiivista katumista" harjoittava Saksa on kyllä rehellisesti sanottuna aika sairas. Sehän on tässäkin tilanteessa kuin rampa ankka.

Venäjällä taas kansa ei kyllä tiedä mitä armeija tekee. Ehkä joku sotilaan vaimo voi tietääkin, mutta taitaa enemmän rinnastua sitten Putinistiin.
 
Italiassa on alettu tutkimaan paikallisten patomäkien, väyrysten ja kumppanien vaikuttimia antaa venäjämyönteisiä lausuntoja (jotka ovat siellä kyselyiden mukaan tuottaneet tulostakin). Meillä voisi olla syytä vastaavalle operaatiolle. Toivottavasti vähintään Supolla on riittävästi ansalankoja tulilla ja hoksottimet herkkänä.

Mikä Suomessa tapahtunut tuollaiselle antaisi aihetta? Yritän katsella käytännössä kaikki asiaan liittyvät uutiset ja asiaohjelmat Yleltä ja MTV:ltä enkä ole huomannut, että täällä olisi mitään erityistä venäjämyönteisyyttä ollut ilmoilla. Tuo Patomäki on varmaan pahin omasta vinkkelistä, mutta kuitenkin omissa lausunnoissaan varsin pragmaattinen ja perusteleva, joten mielihyvin puolustan kaverin oikeutta omiin näkemyksiinsä, vaikka olenkin niistä pitkälti eri mieltä. Onhan tuo Italian meininki uutisoinnin perusteella ihan eri.
 
Heikki Patomäki uskoo että sota loppuu rauhanneuvotteluihin. Diplomatiaan kuuluu hänen mielestään se, ettei toista osapuolta saa koskaan nöyryyttää. Nyt tämän rauhanlietsojan mukaan 'Venäjää on ajettu Ukrainassa nurkkaan'. Patomäkihän vastustaa NATO:a ja pitää USA:a ja NATO:a osasyyllisenä sodan eskaloitumiseen ja jauhaa yhä jargonia siitä kuinka maailma on ajautumassa - ja nimenomaan länsivaltojen takia - samalla tapaa kaksinapaiseksi kuin se oli ennen ensimmäisen maailmansodan puhkeamista 1910-luvun alussa.


Tästä pistelin toimittajalle viestiä kun alkoi jo vituttaa lukeminen, kun tietää mitä jaargonia tuolta tulee. Juuri noilla täälläkin kerrotuilla meriiteillä tämä tyyppi on pelkkä Putinin trolli, eikä mitään muuta. Kun tarpeeksi mielipiteet on pesty, niin miksi niitä sitten
enää katsomaan mitä ne on. Samanlaisia juttuja löytyy jokaiselta Kremlin maksamalta äänitorvelta.
 
Vaikea sanoa kun ei tiedä, kenelle on maksettu, ketä on uhkailtu ja kuka on vain hurahtanut.

Tai toisin sanoen mikä tahansa merkittävässä asemassa olevan henkilön putinismi antaa aihetta tutkia. Ei se kaikissa tapauksissa selity tyhmyydellä tai mielisairaudella.
Ei varmasti selitykään. Mutta yritinkin kysyä, että missä tällaista Putinismia näkee Suomen televisiossa tuolla tavalla kuten Italiassa?
 
Ei varmasti selitykään. Mutta yritinkin kysyä, että missä tällaista Putinismia näkee Suomen televisiossa tuolla tavalla kuten Italiassa?

Koeta tehdä se täällä tuohon malliin. Täällä pitää olla hillitty ja pelata ovelasti pussiin. Ei mene läpi ihan "mun mielipiteet vaan on tällaisia omasta takaa, mää mitään Putinin lompakkoa ime..."
 
Ei varmasti selitykään. Mutta yritinkin kysyä, että missä tällaista Putinismia näkee Suomen televisiossa tuolla tavalla kuten Italiassa?
Olet aivan oikeassa; ei Suomessa juurikaan esiinnykään räikeää avointa öyhötystä RF:n puolesta. Ei täällä voi edistää örkki-intressejä haukkumalla Volodymyria Adolfiksi, sillä saa vain naurut ja/tai vihat osakseen.

Tulkitsin kuitenkin kysymystä kirjaimellisemmin eli siitä näkökulmasta, mikä voisi antaa aihetta tutkia. Lyhyt vastaus: huomattavasti pizzamaan kiihkeää käsilläpuhumista hillitympi ulosanti, joka kuitenkin on selvästi putinmielistä. Samankaltaista sönkötystä on amerikkalaisiltakin tahoilta mm. luentovideoina postattu tähänkin ketjuun kuukausia, myös konfliktin varsinaista täyden sodan vaihetta edeltävistä ajoilta.

Sodan väheksyminen tai RF:n motiivien ja toiminnan legitimisointi ja apologismi, saati lännen syyttely venäläistahojen tyypillisestä toiminnasta, on kuitenkin tietyn aseman ja oppimäärän saavuttaneiden harjoittamana sellaista putinismia, joka antaa hyvän syyn asioita tarkastella. Eikä siis pelkästään tutkivan journalismin tai tiedustelun hengessä vaan myös mahdollisen rikosasian tutkinnan merkeissä. Osa todella selittyy pelkällä typeryydellä, kuspäisyydellä tai mielenvikaisuudella, ei varmasti kaikki. Jotkut saattavat myös osallistua vasten tahtoaan kiusallisten asioiden paljastumista lykätäkseen, hurjissa skenaarioissa joku jopa estääkseen niitä kiusallisia asioita tapahtumasta. Eiköhän naapurin organisaatio tiedä, keitä voi lahjoa ja keitä voi vaikkapa uhata perheessä sattuvilla vahingoilla vaivihkaa. Sitä taitoa siitä maasta löytyy, jos nyt ei juuri muuta.
 
Oma potentiaalinen tekeminen pitää todellisuudessa suhteuttaa vallanpitäjien vastustamisesta seuraavien rangaistuksien kovuuteen. Ihmiskunnan historia on osoittanut, että valtaosa ihmisistä joko on hiljaa ja kääntää katseensa tai sitten lähtee pakolaisiksi pois tyranniasta.

Voihan sitä tietenkin fantasioida tekevänsä sankaritekoja kymmenien vuosien vankeuden tai elämänsä kustannuksella, tosiaan historiankirjoituksen valossa se on erittäin epätodennäköistä.
Ei suomalaiset koskaan edes päästäisi tilannetta tuohon pisteeseen asti tietenkään. Täällä älähdettäisiin hyvinkin pienistä jutuista ja on älähdettykin... Ei päättäjillä ole paljon liikkumavaraa mihinkään epämääräisiin touhuihin.

Ja toisaalta kansalaissota on todiste siitä, että vapauden puolesta on oltu valmiita myös taistelemaan asein kotimaassa.

Ja aseista jos puhutaan, niin puolustusvoimienkin koostumus on vähän sellainen, että aika nihkeää pitää, että se alkaisi jonkun Mein Fuhrerin tarpeita puolustamaan...
 
Patomäen ja kumppanien sanoma alkaa vaikuttamaan, kun täälläkin tuntuu osa porukasta olevan niin kovin huolissaan venäläisistä. :D

Ei täällä kyl kukaan nähdäkseni ehdotellut pakotteiden purkamisia tai mitään Ukrainalle kyseenalaisia rauhansopimuksia? Päin vastoin, katsotaan milloin jääkaappi voittaa television.
Mä nyt takerruin siihen ulkovenäläisten leimaamisiin, josta tää on sitten jatkunu.

Toki Ukrainalle pitää tarjota toimivaa teknistä ja taktista apua. Kenties ihan oikeita ammattilaisia "yksityishenkilöinä" tai yksityisyrityksinä tekemässä tätä. Kaikenlaista harrastajaa ja seikkailijaahan siellä on jo ja Venäjäkin näistä kiukuttelee, mutta tunnustaa tosiasian, niin miksi näiden pitäis olla mikään sekalainen seurakunta eikä yhtenäinen yksityisarmeija?
Esimerkiksi lentäjiä yms spesialisteja. Olihan Venäjälläkin tää yksi alas ammuttu lentäjä käytännössä yksityishenkilö, potkut saanu ilmavoimista. Kylmän sodan aikana NL:n lentäjät myös lensi proxyvaltioiden puolella itse, virallisesti edustamatta NL:ää. Samaa voi siis soveltaa toisinkin päin. Ja onhan Venäjä senkin hyväksynyt, koko Wagner- kuvioihin on kopioitu Academista (ex-Blackwater) ja vastaavista.

Ei tuota vastaan varmaan kukaan ole, eikä se ole sitä nöyryyttämistä mitä tuossa tarkoitetaan.

Mun nähdäkseni siinä tarkoitetaan sitä, että kovan kansallisylpeyden- ja kiihkon omaava valtio ja vielä kiihkeämpi johto ei yksinkertaisesti pidä vaihtoehtona ns. kasvojensa menetystä vaan ryhtyy pahimmillaan äärimmäisiin toimiin. Se tuskin tarkoittaa edes taktisia ydinaseita tai sotaa NATOa vastaan tai tälläistä, mutta mahdollisesti summittaisia kaupunkien sileäksi vetämisiä ja terroripommituksia, kuten on nähty.

Se sen sijaan on nöyryyttämistä, että alkais julkisesti ehtojen sanelu ketkä Venäjän johdosta pitäisi vaihtaa kehenkäkin, mitkä joukot kuinka kauaksi rajasta tms. Ja paino sanalla julkisesti, kaikki ymmärtää, että ne ehdot silti on ja pitää ollakin, mutta sen varsinaisen muutoksen tarvii lähteä Venäjältä tai ainakin sen pitää näyttää Venäjän kansan silmissä siltä. Ja huom, silloin kun se johto myös vaihtuu! Eli kansan silmissä ei mene enää läpi se, että nykyjohto selittää, että "kyllä me itseasiassa näin haluttiinkin, eikö onnistuttukin hyvin" vaan, että nykyjohto lähtee, vaikka sitten omalla ilmoituksella (joka ei välttämättä ole vapaaehtoinen) tai jollakin muulla keinolla ja seuraava johto aloittaa neuvottelut, pysäyttää sotatoimet, toteaa sodan olleen väärin ja valheellisin perustein aloitettu, hyödytön jne likapyykki ja vetää joukot. Vielä kun tämä väliaikaishallinto asettais vapaiden vaalien ajankohdan esim. vuoden päähän, kumoaa viime aikaiset sananvapautta rajoittavat lait ja niiden tuomiot ja toteuttaa vallan kolmijaon ennen niitä... Noh, saahan sitä toivoa.
Ja sillä tavallahan on jokin demokratian siemen kylvetty ja se näyttäytyy kansalle siltä, muussa tapauksessa maailmanmeno näyttäytyisi edelleen diktatuurina ja, että omat diktaattorit vaihtuu vaan vieraisiin, koska häviö ja voittaja sanelee jne.

Voin jo kuvitella, kuinka monella syyhys sormet yllä olevan kappaleen alussa, ennenkuin malttoi lukea loppuun.

Itse Patomäestä en ole ennen kuulutkaan tai lukenu mitä se ennen on sanonu, mut mun mielestä toi linkin juttu on kyl nyt vähän väärin ymmärretty. Toki jos hän nyt meinaa, että sama klikki jatkais tollasen tempauksen jälkeen vallassa niin se ei käy, tuskin edes Venäjällä asuvillekkaan (pl. hallinnosta hyötyvät tai siinä olevat)

Olisko Saksan ja Japanin tyylinen interventio ja nöyryytys sitten hyväksi Venäjälle? Kuten totesin, kenties olisikin, mutta se nyt ei vaan ole oikein toteuttamiskelpoinen. Lähtemättä edes mihin kolmannen maailmansodan, ydinsodan ja maailmanlopun skenaarioihin niin kuinka moni länsimainen olisi oikeasti valmis lähtemään Venäjän valloitukseen? Siis oikeasti, eikä netissä ja nakkikioskilla. Kiinalaiset varmaan kuolaa Siperiaa nytkin, mutta tuskin kukaan toivoo voimakasta kommunistista Kiinaa ja järjestelmää, jonka rinnalla Venäjäkin on suorastaan liberaali.

Mutta toisaalta kyllähän sitä pitäisi kansallisylpeyden sijaan kysyä vähän itseltä "miten täällä voi osa ihmisistä olla näin rikkaita, jahteineen ja takkeineen ja laukkuineen, kun vielä hetki sitten me oltiin kaikki lähes samalla viivalla" "onko puhtaita jauhoja?" :rofl:

Aivan uskomatonta se onkin, mutta ilmeiseseti kun ei ole mitään muutakaan niin onpahan sitten se nationalismi. Eli jääkaapin korvaa televisio.
Ei tuota lakkaa hämmästelemästä noi tubettajatkaan kun ihmiset valittaa olojaan ja tuota tilannetta ja silti samaan lauseeseen kertoo kannattavansa Putinia ja äänestäneensä, eikä suostu näkemään mitään yhtäläisyyttä tähän vaikka miten yrittäisi johdatella kysymyksillä siten, että ihminen ymmärtäisi. Ne tuntuu ottavan sen loukkauksena, että sen lisäksi, että heillä menee huonosti, heille vielä tullaan naureskelemaan Moskovasta.
Kyse on tosin yleensä todella yksinkertaisista syrjäseudun asukkaista, mutta kuitenkin... Noh, ei voi lakata hämmästelemästä.
Ehkä ne alitajuisesti yhdistää sen huono-osaisuuden NL:n hajoamiseen ja demokratiaan ja ajattelee, että tämän vastakohta, diktatuuri tarkoittaisi paluuta NL:ään ja suojatyöpaikkoihin ja syrjäseutuihin etuihin. Sillonhan järjestelmä ei pelannu markkinatalouden ehdoilla ja jokainen voi kuvitella mitä maksaa infra ja tarvikkeiden vienti muutamalle ihmisille satojen kilometrien päähän lentoteitse. Niin ja jos kohdalle onkin sattunut hyvä kuvernööri, Putinin nimittämänä, kuten vaikkapa Abramovits ja Chukotka, omista rahoistahan se sitä ylläpiti.

Kuvernöörien vaalithan tuli takaisin (ja ilmeisesti taas otettu pois), Habarovskissa "valittiin väärin" ja Furgal lähti linnaan jostain 20 vuotta vanhasta tilausmurhasta tms, oli mielenosoituksia, eikä edes paikallispoliisi puuttunut ainakaan aluksi ja mikä muuttui? Ei mikään.
Sitten tietysti se, että ihmiset ei oikein usko muutokseen, vallankumous 1917 ja sen seuraukset, NL:n hajoaminen ja sen seuraukset.. Siellä on iskostunut syvälle se, että muutosta seuraa yleensä vielä huonompi tilanne.

Vielä siitä kansalliskiihkosta, lojaaliuuden näyttämisellä ja perseennuolennalla, joka ylittää odotuksetkin ihmiset yleensä yrittää edetä järjestelmässä, vähintään suojella itseään.
Esimerkiksi nythän on suuret puhdistukset poliisivoimissa ja 5 vai 6 sen kenraaliakin sai potkut. Mediat muuten oli onnistunu sekoittamaan ne asevoimien kenraaleihin ja sotamenestykseen, niin englanninkieliset lähteet kuin IS/IL, kun siitä oli erikseen mainittu, että yksi oli poliisikenraali ja muut sisäministeriön kenraaleja. Noh, mikäs sisäministeriö on käytännössä toiselta nimeltään, täälläkin? Siellä niillä vaan on sotilasarvot, kuten monessa muussakin maassa.
Opettajilta taasen nykyään edellytetään tiettyjen aivopesukampanjoiden vetoa (Z-kuviot yms) ja tulosten näyttämistä, sama homma. Kuuluisin tapaus lienee kai se, että ilmeisesti joku oppilaista oli tehny ilmoituksen siitä kun yks tyttö valitteli miten ei pääse luistelukilpailuihin tms Eurooppaan ja opettaja ivallisesti selitti, että voi voi, sellasta on politiikka, eihän siinä, menet sitten Luhanskiin tai Donetskiin yms viittauksia. Luonnollisesti syytteeseen asevoimien mustamaalaamisesta. Osa niistä feikkaa noi "tehtävät", osa jättää tekemättä, juuri oli juttua yhdestä, joka väsäs itse ne Z-kirjeet sotilaille lasten puolesta ja kuvat sitten ylemmille, ettei lasten tarvi moista roskaa tehdä.
Ja ymmärtää sen lapsetkin, Dagestanissa (joka on virallisten kaatumistilastojen ykkönen) päättäjäisissä puheenvuorossa yksi tyttö meni sanomaan "ei sodalle" yms, aika nopeasti sieltä sitten tuli nykytapojen mukaisesti videoitu anteeksipyyntö äidiltä ja tyttäreltä ja elekieli vaikutti siltä, että, paikalliseen tapaan, ei enää pelkillä sakoilla uhkailtu vaan varmaan sillä, että Kadyrov tulee käymään. Vaikkei olekaan Dagestanista, mutta viime aikoina maan sisäisessä julkisessa keskustelussa siitä on tullu joku hahmo, jolla pelotellaan. Hieman ihmetyttää, ettei ole Tsetsenian meiningin myötä jotkut muut tasavallat ole ruvennu vaatimaan vastaavaa erityisasemaa.

Ei suomalaiset koskaan edes päästäisi tilannetta tuohon pisteeseen asti tietenkään. Täällä älähdettäisiin hyvinkin pienistä jutuista ja on älähdettykin... Ei päättäjillä ole paljon liikkumavaraa mihinkään epämääräisiin touhuihin.

Ja toisaalta kansalaissota on todiste siitä, että vapauden puolesta on oltu valmiita myös taistelemaan asein kotimaassa.

Ja aseista jos puhutaan, niin puolustusvoimienkin koostumus on vähän sellainen, että aika nihkeää pitää, että se alkaisi jonkun Mein Fuhrerin tarpeita puolustamaan...
Samoihin aikoihin oli Venäjälläkin vallankumous, juuri nykyisenkaltaisesta järjestelmästä pyrkivät eroon ja pääsivätkin. Ja senkin tekemiseen meni aika monta vuotta. Ja lopputulos oli ainakin alkuvaiheessa vielä huonompi. Totesinkin ylempänä tästä, että varmasti on jääny huono maku suuhun näistä vallankumouksista ja siitä, että joku haluaa tsaariksi tsaarin paikalle.
Joo, se on käyty läpi monesti miten huvittavaa on, että kerta toisensa jälkeen järjestelmä lipsuu diktatuuriin, mutta kyse oli siitä, että siinä asemassa olevat sen muka muuttaisi.

Ensimmäinen sortokausi alkoi 1899, mainitsemasi sota 1917. Kun peräänkuulutat Venäjällä toimia, niin onhan tuon esimerkin mukaisesti vielä 10 vuotta aikaa siihen, että tarvis odottaa mitään sisällissotaa. Ja varmasti ne ns. turvatoimet sinä aikana oli "vähän" eri tasoa kuin nykyään kun joka puolella on kamerat ja kasvojen tunnistus yms. Vei se organisointi tuolloinkin aikaa ja 1917 ei enää kansalaiset sotinu paljain käsin asevoimia ja valtion väkivaltakoneistoa vastaan. Ja aseet oli vähän toista luokkaa. Ei siinä ollut kyse enää mistään kansannoususta diktatuuria vastaan, varsinkaan nykytekniikalla.

Sepä se, mitäs erihyva sanoi, suhteuta. Venäjältä löytyy organisaatioita juuri tuota varten, joiden koostumus vastaa niin henkilöstöltään kuin varusteiltaan juurikin sitä, että johtajaa puolustetaan. Kansalliskaartihan nimenomaan perustettiin siksi ja suoraan presidentin alaisuuten.
Eli sen sijaan, että ajattelit koko asetelmaa ja asetuit siellä asuvien asemaan (tai mihin tahansa diktatuuriin) tuli vain whataboutismit Suomen näkökulmasta, että kun ei täällä tilanne ajaudu siihen, eikä täällä armeija ammu omiaan jne? Joten miksi ihmeessä se Venäjällä asuva ei nyt mene Venäjän väkivaltakoneistoa vastaan, putinisteja ja sodantukijoita kaikki, koska minullehan ei mitään käy jos osoittaisin täällä mieltä... Really?

Sitä en kiistä, etteikö syy diktatuureihin ajautumisessa ole vakavat rakenteelliset viat yhteiskunnassa ja isossa osassa Venäjällä asuvien mentaliteetissa, ihmisten siellä pitää pikkuhiljaa oppia, että jos ei politiikka kiinnosta heitä, niin politiikka kiinnostuu kyllä heistä, mutta kyse oli nyt noista diktatuureista pois siirtymisistä ja se nyt on vallitseva tilanne, eikä muuksi muutu vaikka luettelisi, miten ja miksi täällä ei sellaista ole.

Ja niistä diktatuureista ei kyllä ole juuri missään päästy millään mielenosoituksilla, eikä edes sisällissodalla kun sellainen harvoin jos koskaan edes onnistunut. Nyt ei lasketa sitä, että USA tulee hoitamaan diktaattorin ja armeijan pois omilla asevoimilla. Eikä sekään välttämättä muuta tilannetta miksikään. Afrikan konflikteissa on vaan diktaattorit vaihdettu toiseen ja käytännössä eri diktaattorit sotineet keskenään, lapset laitettu sotimaan periaatteella luoti tulee takaa varmasti, edestä ainoastaan ehkä.

Haluaisin ihan mielenkiinnosta esimerkkejä historiasta kun diktatuuri on avautunu muuten kuin sisältä päin. Ranskan ja Venäjän vallankumoukset, ~100 ja 200 vuotta sitten? No olkoot vaikka Suomikin mukana, vaikkei kyse ollukkaan kansan vallankumouksesta valmista diktatuuria vastaan. (venäläistämistoimethan purettiin ensimmäisen maailmansodan päätteeksi, autonomia takaisin, Suomi julisti itsenäisyyden ja se tunnustettiin) Kun aseina oli kertaladattavat mustaruutiaseet ja sapelit, noh, toisessa vähän enemmän? Molempien jatkot myös tiedetään. The Hunger Games? Ja senkin lopussa oli tietty mahdollisuus (en halua spoilata).
 
Espanja lähettää Ukrainalle ilmatorjuntaohjuksia ja tankkeja, jonka lisäksi Britannia aikoo lähettää M270 raskas rakentinheitinjärjestelmiä. Toivottavasti muutkin alkaisi pikku hiljaa lähettää raskaampaa kalustoa.


 
Heikki Patomäki uskoo että sota loppuu rauhanneuvotteluihin. Diplomatiaan kuuluu hänen mielestään se, ettei toista osapuolta saa koskaan nöyryyttää. Nyt tämän rauhanlietsojan mukaan 'Venäjää on ajettu Ukrainassa nurkkaan'. Patomäkihän vastustaa NATO:a ja pitää USA:a ja NATO:a osasyyllisenä sodan eskaloitumiseen ja jauhaa yhä jargonia siitä kuinka maailma on ajautumassa - ja nimenomaan länsivaltojen takia - samalla tapaa kaksinapaiseksi kuin se oli ennen ensimmäisen maailmansodan puhkeamista 1910-luvun alussa.

Se ei tietenkään ole millään muotoa hyökkäävän osapuolen nöyryyttämistä takoa hyökkääjää maan rakoon niin pitkään kun se on väärällä puolella rajaa. Hyökkääjällä on aina mahdollisuus perääntyä ja lopettaa sota ihan vaan taakse poistumalla. Puolustavalla osapuolella sellaista mahdollisuutta ei ole.

Järkevämpiäkin lausuntoja onneksi kuuluu. Yalen yliopiston historian professori kirjoittaa:
What happens if Putin decides that he is losing in Ukraine? He will act to protect himself by declaring victory and changing the subject. He does not need an off ramp in the real world, because that is not where his power rests. All he needs to do is change the story in Russia's virtual world, as he has been doing for decades. This is just a matter of setting the agenda in a meeting. In virtual reality there is always an escape route, and for this reason Putin cannot be "cornered." (Neither, for that matter, can the actual Russian army in actual Ukraine. When Russian units are defeated, they just cross back into Russia).
 
Venäjä on taas iskenyt risteilyohjuksilla Kiovaan. Ukrainan ilmavoimat arvioi, että ohjukset on laukaistu TU-95 pommikoneista niiden ollessa Kaspianmeren alueella. Venäjä itse väittää tuhonneensa Ukrainalle toimitettuja T-72 panssarivaunuja kun taas Ukraina väittää Venäjän tuhoavan rautatieinfrastruktuuria.

Oli miten oli, niin vaikuttaa siltä että risteilyohjuksia riittää vielä ainakin toistaiseksi.

 
On mielenkiintoista lukea kuinka täälläkin olisi ilmeisesti moni lähtenyt ase kourassa ampumaan mannerheimia, siinä vaiheessa kun tämä meni ehdottamaan laitonta hyökkäyssotaa neuvostoliiton suuntaan (jatkosota). Totuus oli kuitenkin se, että kansa ”hurmoksissaan ja väärin informoituna” lähti natsisaksan kanssa kohti itää etsimään lebensraumia ja muuta mieltä olleet leimattiin kommunisteiksi.

Oliko sodalle järkevämmät perusteet kuin venäjällä hyökätä ukrainaan? Kyllä.
Oliko sota yk:n sääntöjen mukaisesti laiton hyökkäyssota? Kyllä.
Voiko ”suurvaltapolitiikalla” perustella mitä vaan? Kyllä.

Edit: ja jos ei ole aikaisemmista viesteistä jo selvinnyt, niin tuomitsen venäjän toimet täysin. Lisäksi toivon että sotaan osallistuneet venäläiset pääsisivät hengestään mahdollisimman nopealla aikataululla, elleivät ymmärrä kävellä takaisin päin. Ihmettelen vain tätä muutaman tyypin viljelemää ”jos ei yritä salamurhata putinia, niin on putinin puolella” -ajattelua. Siinä unohtaa täysin sen että kuinka erilaisen tiedon varassa elämme suhteessa itänaapuriimme.
 
Viimeksi muokattu:
Mainitaan nyt heti ensi alkuun, ettei jää epäselväksi: Venäjän toiminta Ukrainassa on täysin käsittämätöntä, eikä sitä voi hyväksyä lainkaan. Venäläisille kohdistetut pakotteet ovat aivan oikein ja enemmänkin saisi olla ja mihinkään hyssyttelyyn ei pidä lähteä.

Tämän sanottuani pidän kuitenkin täysin käsittämättömänä, että täällä jotkut kirjoittajat ajattelevat ilmeisesti olevansa ns. parempaa kansaa tai ainakin arvoasteikolla parempia ihmisiä kuin jotkin toiset. Viittaan tällä siihen, että osa porukasta etäännyttää itseään venäläisistä ihmisistä ja ajattelee jopa ääneen, että kaikki saisi vetää viemäristä alas. Ihanko oikeasti? Miten tämä eroaa venäläisille syötetystä aivopesusta, natsien propagandasta taikka monista muista fasistisen ajattelutavan ideologioista? Niihin keskeisesti liittyy tiettyjen väestöryhmien leimaaminen ja alentaminen jopa sille tasolle, että esim. toimet Ukrainassa voidaan nähdä venäläisten silmin jopa hyväksyttävänä ja kannatettavana, eiväthän he edes täytä kaikkia ihmisyyden määritelmiäkään. Historia on niin täynnä näitä kieroutuneita ajattelutapoja, että uskoisi edes korkeasti koulutetussa Suomessa porukalla olevan sen verran järkeä, ettei moiseen ajatteluun itse syyllistytä.

Nämä seikat eivät tietenkään poista sitä tosiasiaa, että monet venäläiset ovat suoraan tai ainakin välillisesti hyväksyneet toimet Ukrainassa. Ne jotka eivät asiaa hyväksy, ovat joko lähteneet maasta tai jos se ei ole mahdollista, joutunut luultavasti hyväksymään tilanteen, koska minkäänlainen tuenilmaus Ukrainalle olisi hyvin tuomittavaa Venäjällä. Ehkä ei ole järkevää lähteä purkamaan auki koko Venäjän lähihistoriaa tähän, jotta voitaisiin yksityiskohtaisesti käydä läpi kaikki seikat, jotka johtivat nykytilanteeseen, mutta aika kovia väitteitä täällä lauotaan, että venäläisillä olisi kollektiivisesti ollut isoja mahdollisuuksia vaikuttaa asioiden kehittymiseen esimerkiksi 90-luvulla. Kun leipä on tiukassa, ensimmäisenä tyydytät Maslown tarvehierarkian alimpia tasoja, etkä ole niin kiinnostunut siitä, mitä siellä seuraavilla askelmilla tapahtuu. Neuvostoliiton romahtaminen ei myöskään automaattisesti tarkoittanut sitä, että kaikki historian virheet ja ongelmat olisi nollattu. Valitettavasti valtioiden epäonnistuminen on ihan täyttä todellisuutta ja ns. parempikin yhteiskunta voi ajautua rappion tielle. Se on ihan sama, paljonko joku nettikeskustelija asiaan puuttuu, se ei yksinään riitä. Valitettavasti Suomessakin on useammassa asiassa nähtävissä, kuinka hyvin moni ajattelee ensisijaisesti vain omaa napaansa, eikä välttämättä auta edes lähimmäistään. Miten tässä tilanteessa sitten porukka kollektiivina ajaisi asioita parempaan suuntaan? Yksistään äänestysaktiivisuus kertoo länsimaissakin siitä tosiasiasta, että aika iso osa porukasta ei ole kiinnostunut ainakaan riittävissä määrin yhteiskunnallisista asioista. Eikä se rappio synny yhdessä yössä, vaan hiljalleen ja siinä vaiheessa kun asiaan havahdutaan, voi olla jo liian myöhäistä tai kurssin muuttaminen voi olla todella hankalaa. Vastaavasti jos on vuosikymmeniä tai jopa vuosisatoja eletty yhdellä tavalla, niin kuinka nopeasti epäonnistuneessa valtiossa voidaan tehdä kurssikorjauksia?

Minä en itse lähtökohtaisesti ole koskaan nauttinut politiikasta ja muista mututiedoista, vaan ihan tosielämän faktoista ja fysiikasta. Se on aivan täysin selvä asia ja täysi fakta, että esim. Venäjällä syntynyt vauva, joka elää koko elämänsä jossain länsimaassa, tuskin keskimäärin eroaa millään tavalla täällä paikallisesti syntyneestä vauvasta. Me ihmiset kun emme geneettisesti eroa merkitsevästi mitenkään toisistamme. Joo, joitakin ulkonäköön liittyviä eroja on, mutta ne ovat mitättömiä koko genetiikkaan verrattuna. Täten ajatus siitä, että jokin kansa itseisarvona on roskasakkia on mielestäni täysin käsittämätön. Se, että he ovat eläneet paskassa maassa ja joutuneet osin tiedostamattaankin imemään kaiken propagandan itseensä ei automaattisesti tarkoita, etteikö mitään potentiaalia heidän suhteensa voisi olla olemassa. Toki ihmiset voi turmella lopullisesti, eikä heitä saada enää järjen tielle, enkä silloin voisi uhreiksi tällaisia ihmisiä kutsua kuin historiansa valossa, mutta en jokaista venäläistä vauvasta vaariin olisi lanaamassa maan tasalle. Koska juuri se ajattelutapa takaa sen, että sodimme jatkossakin, emmekä ole oppineet historiasta mitään.
 
Venäjä on taas iskenyt risteilyohjuksilla Kiovaan. Ukrainan ilmavoimat arvioi, että ohjukset on laukaistu TU-95 pommikoneista niiden ollessa Kaspianmeren alueella. Venäjä itse väittää tuhonneensa Ukrainalle toimitettuja T-72 panssarivaunuja kun taas Ukraina väittää Venäjän tuhoavan rautatieinfrastruktuuria.

Oli miten oli, niin vaikuttaa siltä että risteilyohjuksia riittää vielä ainakin toistaiseksi.

Niin siis täähän on sitten yli vuorokauden vanha uutinen ettei kukaan luule että olisivat TAAS iskeneet.
 
Mitä olen parin venäläisen Suomessa asuvan kanssa asiasta jutellut, niin olen jäänyt ihmettelemään, että miksi nämä itsensä venäläisiksi tuntevat ihmiset eivät asua Venäjällä. Jos nämä puolitutut nelikymppiset seuraavat käytännössä vain "oman" maansa propagandauutisia ja uskovat kaiken mitä siellä kerrotaan, niin miksi helvetissä he eivät ole halunneet jäädä asumaan tuonne Onnelaan..
 
On mielenkiintoista lukea kuinka täälläkin olisi ilmeisesti moni lähtenyt ase kourassa ampumaan mannerheimia, siinä vaiheessa kun tämä meni ehdottamaan laitonta hyökkäyssotaa neuvostoliiton suuntaan (jatkosota). Totuus oli kuitenkin se, että kansa ”hurmoksissaan ja väärin informoituna” lähti natsisaksan kanssa kohti itää etsimään lebensraumia ja muuta mieltä olleet leimattiin kommunisteiksi.

Oliko sodalle järkevämmät perusteet kuin venäjällä hyökätä ukrainaan? Kyllä.
Oliko sota yk:n sääntöjen mukaisesti laiton hyökkäyssota? Kyllä.
Voiko ”suurvaltapolitiikalla” perustella mitä vaan? Kyllä.

Edit: ja jos ei ole aikaisemmista viesteistä jo selvinnyt, niin tuomitsen venäjän toimet täysin. Lisäksi toivon että sotaan osallistuneet venäläiset pääsisivät hengestään mahdollisimman nopealla aikataululla, elleivät ymmärrä kävellä takaisin päin. Ihmettelen vain tätä muutaman tyypin viljelemää ”jos ei yritä salamurhata putinia, niin on putinin puolella” -ajattelua. Siinä unohtaa täysin sen että kuinka erilaisen tiedon varassa elämme suhteessa itänaapuriimme.
Mutta ehkä tuossa rinnastuksessa kannattaisi tutustua miten Neuvostoliitto toimi ja käyttäytyi välirauhan aikana niin ei ehkä ihan tuollasta yksinkertaistua kuvaa tule jatkosodan syistä.
 
On mielenkiintoista lukea kuinka täälläkin olisi ilmeisesti moni lähtenyt ase kourassa ampumaan mannerheimia, siinä vaiheessa kun tämä meni ehdottamaan laitonta hyökkäyssotaa neuvostoliiton suuntaan (jatkosota). Totuus oli kuitenkin se, että kansa ”hurmoksissaan ja väärin informoituna” lähti natsisaksan kanssa kohti itää etsimään lebensraumia ja muuta mieltä olleet leimattiin kommunisteiksi.
"totuus"

Eiköhän se totuus ollut kuitenkin se, että venäläiset saatiin ajettua laatokan taakse ja saavutettiin paremmin puolustettavat asemat, jolloin sodan pitkittyessä saatiin miehistöä huilautettua ja käytettyä lomillakin. Lisäksi paremmat neuvotteluasemat rauhanneuvotteluihin, kun voidaan tarvittaessa vetäytyä vanhallle rajalle.
 
Mainitaan nyt heti ensi alkuun, ettei jää epäselväksi: Venäjän toiminta Ukrainassa on täysin käsittämätöntä, eikä sitä voi hyväksyä lainkaan. Venäläisille kohdistetut pakotteet ovat aivan oikein ja enemmänkin saisi olla ja mihinkään hyssyttelyyn ei pidä lähteä.

Tämän sanottuani pidän kuitenkin täysin käsittämättömänä, että täällä jotkut kirjoittajat ajattelevat ilmeisesti olevansa ns. parempaa kansaa tai ainakin arvoasteikolla parempia ihmisiä kuin jotkin toiset. Viittaan tällä siihen, että osa porukasta etäännyttää itseään venäläisistä ihmisistä ja ajattelee jopa ääneen, että kaikki saisi vetää viemäristä alas. Ihanko oikeasti?..

Hyvää pohdintaa. Toisaalta miten muuten Venäjän toimiin pitäisi reagoida, pitäisikö ajetella että Kremlissä vanhat ukot vain hassutelevat ja kyllä ne sieltä aikanaan luonto korjaa. Venäläiset ovat kuitenkin itse antaneet ajaa itsensä tähän jamaan, "demokraattisilla" vaaleilla kai presidentti ja duumakin on valittu. Tilanne on mikä se on ja minusta eurooppalaiset valtiot ovat puolensa valinneet. Ei Euroopalle ole muuta varsinaista uhkaa ollut vuosikymmeniin tai Natolle varsinaista tarvetta kuin Venäjä. Kulisseissa kähmitään Afrikan valtioita, tehdään salamurhia hermomyrkyillä yms..

Ainoa vaihtoehto on lyödä venäläiset niin polvilleen ja niin nöyräksi etteivät jatkossa olisi enää uhka muille. Toivottavasti kaikenlaiset pakotteet ja sanktiot ovat voimassa ainakin 10 vuotta sodan päättymisen jälkeen.
 
Hyvää pohdintaa. Toisaalta miten muuten Venäjän toimiin pitäisi reagoida, pitäisikö ajetella että Kremlissä vanhat ukot vain hassutelevat ja kyllä ne sieltä aikanaan luonto korjaa.
Ei missään nimessä. Maksimipakotteet käyttöön ja siksi aikaa kunnes siellä on kukoistava demokratia. Tää kaasun ja öljyn kanssa vehtaaminen on noloa.

Venäjän valtion vihaaminen on kuitenkin ihan eri asia kuin summittainen venäläisiin kohdistuva viha.
 
Hyvää pohdintaa. Toisaalta miten muuten Venäjän toimiin pitäisi reagoida, pitäisikö ajetella että Kremlissä vanhat ukot vain hassutelevat ja kyllä ne sieltä aikanaan luonto korjaa. Venäläiset ovat kuitenkin itse antaneet ajaa itsensä tähän jamaan, "demokraattisilla" vaaleilla kai presidentti ja duumakin on valittu. Tilanne on mikä se on ja minusta eurooppalaiset valtiot ovat puolensa valinneet. Ei Euroopalle ole muuta varsinaista uhkaa ollut vuosikymmeniin tai Natolle varsinaista tarvetta kuin Venäjä. Kulisseissa kähmitään Afrikan valtioita, tehdään salamurhia hermomyrkyillä yms..

Ainoa vaihtoehto on lyödä venäläiset niin polvilleen ja niin nöyräksi etteivät jatkossa olisi enää uhka muille. Toivottavasti kaikenlaiset pakotteet ja sanktiot ovat voimassa ainakin 10 vuotta sodan päättymisen jälkeen.

Tiettävästi Venäjällä ei ole oikeasti demokraattisia vaaleja nähty enää pariin vuosikymmeneen, jos edeltävätkään olivat vailla vilppiä. 2000-luvulta aina 2010-luvun alkupuolelle asti esim. Putin todennäköisesti nautti oikeaa kansan syvien rivien kannatusta, koska hänen "ansiostaan" maa nousi polviltaan ja ihmisillä oli muutakin tekemistä, ainakin suurissa kaupungeissa, kuin leipäjonossa jonottaminen. Valitettavasti Putinin ajatusmaailma jo tuolloin oli hyvin erilainen kuin mihin haluttiin uskoa niin Venäjällä kuin länsimaissakin. Uskoisin myös, että 90-luvun positiiviset kokemukset saivat ihmiset kautta linjan uskomaan, että Venäjä olisi matkalla oikeaan suuntaan ja sitten kun asioiden todellinen laita alkoi selvitä, niin juna oli jo mennyt.

Toisen kappaleesi väittämä on siinä mielessä haasteellinen, että hyvin samanlainen ajattelutapa vallitsi Euroopassa ensimmäisen maailmansodan jälkeen saksalaisia kohtaan. Ja kuinkas sitten kävikään? Kuten sanottua, mihinkään hyssyttelyyn ja periksiantamiseen ei pidä lähteä, mutta on kaksi täysin eri asiaa, mikä on opetuksen antamista ja mikä on vaan suoranaista nöyryyttämistä ja väheksymistä. Jälkimmäinen historian valossa, muuallakin kuin Saksan historiassa, johtaa yleensä yhteiskunnan radikalisoitumiseen entisestään ja mahdollistaa erilaisten ääriainesten voimaantumista. Tämä pätee myös siihen kansanosaan, jotka eivät esimerkiksi nykyistä tilannetta Ukrainan suhteen hyväksy, mutta jotka joutuvat yhtälailla kärsimään mahdollisesti tästä "maksimaalisesta" nöyryyttämisestä vuosikausien ajan. Silloin parempikin ihminen voi katkeroitua ja lähtökohtaisesti ihmiset haluavat kuitenkin asua kotiseudullaan tai ainakin maassaan, vaikka siellä asiat rempallaan olisivatkin. Tämä side pätee yhtälailla suomalaisiin, vaikka täällä onneksi asiat ovat merkittävästi paremmat, eikä mitään todellista syytä maasta lähtemiseen useimmilla ole.
 
Ei missään nimessä. Maksimipakotteet käyttöön ja siksi aikaa kunnes siellä on kukoistava demokratia. Tää kaasun ja öljyn kanssa vehtaaminen on noloa.

Venäjän valtion vihaaminen on kuitenkin ihan eri asia kuin summittainen venäläisiin kohdistuva viha.

Tämä taktiikka onkin toiminut tähän mennessä noin joka kerta demokratian aikaansaamiseksi :think:
 
Mitä olen parin venäläisen Suomessa asuvan kanssa asiasta jutellut, niin olen jäänyt ihmettelemään, että miksi nämä itsensä venäläisiksi tuntevat ihmiset eivät asua Venäjällä. Jos nämä puolitutut nelikymppiset seuraavat käytännössä vain "oman" maansa propagandauutisia ja uskovat kaiken mitä siellä kerrotaan, niin miksi helvetissä he eivät ole halunneet jäädä asumaan tuonne Onnelaan..

Tässä varmaan osin samaa piirrettä kuin esim. uushelsinkiläisissä, jotka rinta rottingilla kertovat olevansa ylpeitä pohjanmaalaisia taikka savolaisia, mutta eivät kuitenkaan sitten halua jatkaa asumista synnyinseuduillaan. Varmasti ihan käytännön syistä. Samat käytännön syyt varmaan painavat vaakakupissa kun Suomessa asuvat venäläiset ajattelevat ruusuisesti kotimaastaan. Siihen en ota kantaa, miksi mahdollisesti suhtautuvat esim. venäläiseen poliittiseen eliittiin positiivisesti.
 
Mitä olen parin venäläisen Suomessa asuvan kanssa asiasta jutellut, niin olen jäänyt ihmettelemään, että miksi nämä itsensä venäläisiksi tuntevat ihmiset eivät asua Venäjällä. Jos nämä puolitutut nelikymppiset seuraavat käytännössä vain "oman" maansa propagandauutisia ja uskovat kaiken mitä siellä kerrotaan, niin miksi helvetissä he eivät ole halunneet jäädä asumaan tuonne Onnelaan..
Vähän sama tilanne kuin rikkaiden venäläisten omaisuuden jäädyttäminen Euroopassa. Italian huvilan menettäminen kirpaisi. Mutta kun heiltä kysyttiin olisiko kannattanut pitää omaisuus Venäjällä, vastaus oli tyyliin "kuka idiootti säilyttäisi kaikki rahansa Venäjällä!"

Toki ihmiset voi turmella lopullisesti, eikä heitä saada enää järjen tielle, enkä silloin voisi uhreiksi tällaisia ihmisiä kutsua kuin historiansa valossa, mutta en jokaista venäläistä vauvasta vaariin olisi lanaamassa maan tasalle. Koska juuri se ajattelutapa takaa sen, että sodimme jatkossakin, emmekä ole oppineet historiasta mitään.
Eikö historia opeta että Euroopassa soditaan tulevaisuudessa joka tapauksessa? Sota itsessään on absoluuttista vihaa ja ihmisten tappamista kansana, jolloin sodan lopettaminen ajaa tavoitteena yli kaiken muun. Minusta tuntuu, että tuohon tavoitteeseen pääsemiseksi venäläisten vihaaminen kansana saattaa tehota paremmin kuin järkevä pohdiskelu. Ainakin omia antipatioitani venäläisiä kohtaan helpottaisi kummasti, jos vetävät joukkonsa pois Ukrainasta.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 820
Viestejä
4 874 625
Jäsenet
78 705
Uusin jäsen
Dol

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom