tombe0
Premium-jäsen
- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 611
Videolla sanotaan että yksi kenraali lisää kaatunut ?
#9 (vahvistetut) , tai #11 (jos luetaan mukaan 2 Khersonin vahvistamatonta)
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Videolla sanotaan että yksi kenraali lisää kaatunut ?
Ohos, Saksalla onkin uudenlaisia pakote-ehdotuksia. Tietenkin koska heitä nämä eivät koske... Eihän tuossa mitään, mutta ei niin kuin yhtään läpinäkyvämpää voisi olla.
"Ydinvoimalansa tämän vuoden loppuun mennessä sulkeva Saksa esittää tuontikieltoa venäläiselle uraanille."
Saksa nosti esiin täysin uudenlaisen Venäjä-pakotteen – Politico: Ei täysin kivutonta Euroopalle | Uusi Suomi
Ei haittaisi Suomea ainakaan yhtään, nytkin polttoaine meidän voimaloihin taitaa tulla afrikasta/jenkeistä. Sinänsä kyllä ihan passeli ehdotus.
Joo... eiköhän Scholz:lta seurakunnalta ole tullut Bundeswehr:lle komento etsiä sellaista kampetta, jota ei voida oikeasti toimittaa Ukrainaan tai josta ei ole juurikaan hyötyä. Kun ekan kerran luin tästä Gepardien lahjoituksesta niin ensimmäisenä tuli mieleen, että tässä taas mukamas yritetään tehdä jotakin mutta oikeasti ei tehdä mitään. Pessimisti ei näköjään Saksan kohdalla pety.
www.verkkouutiset.fi
Saksa on yksi maailman rikkaimmista maista. Jos energian hinta kasvaa hiukan, sillä ei ole kauheasti merkitystä elintasolle. Samaan aikaan kuitenkin ajavat alas kustannustehokasta ja ekologista sähköntuotantoa vihreyden nimissä ja sitten ostetaan fossiilisia sadoilla miljoonilla maalta, joka käyttää ne voittorahat toisten väkisinnussimiseen ja tappamiseen.
Kyllä Saksa on mielestäni ihan aiheellisesti kritiikkiä ansainnut. Varmasti ovat Ukrainan puolella, mutta mielestäni kohtuudella voisi odottaa hiukan tiukempia toimia.
Eiköhän se ongelma Saksan kohdalla ole ollut se, että miten energiaa riittää kansalaisille ja teollisuuteen, eikä se että hinta hieman nousee. Saksahan on pelännyt, että kotitalouksilta loppuu lämpö ja teollisuutta joudutaan sulkemaan. Eikä tämä ongelma kosketa pelkästään Saksaa, vaan myös muitakin maita euroopassa.
Ihan relevantti kysymys on se, että kuinka kovaa pakotteet iskee Eurooppaan vs Venäjä. Toinen mielenkiintoinen kysymys on se, että miten Venäjä saa taas korvattua Euroopan myyntiä muille markkinoille? Mikä vaikutus tulee olemaan, jos esim. Kiina ym. kumppanit pääsee EU:ta halvemmille energian lähteille?
Pitkällä aikavälillä tullaan kuitenkin Venäjän energiasta luopumaan se on selvä, mutta jos öljy ja -kaasuhanat olisi katkaistu Eurooppaan kertarysäyksellä, niin kriisi olisi ollut taas vertaansa vailla.
Kyllä mä sanon että Sveitsi on ihan yhtä "paska maa" kuin Saksakin, paitsi lisäksi rasistisempi. Yhtälailla keksitään joku tekosyy tai puolittainen porsaanreikä ettei vaan tartte tehdä mitään. Saksaa kun saa täällä jatkuvasti haukkua, niin kyllä kai Sveitsiäkin sitten.
Kyllä, kaikki järkyttävt K18 videot spoilereihin jos niitä pitää laittaa.
Erikoista että Saksa ei ole tehnyt mitään stressitestiä tuon kaasun kanssa vaan päinvastoin olivat juuri hirttäytymässä entistäkin tiukemmin Venäjän kaasuun.Eiköhän se ongelma Saksan kohdalla ole ollut se, että miten energiaa riittää kansalaisille ja teollisuuteen, eikä se että hinta hieman nousee. Saksahan on pelännyt, että kotitalouksilta loppuu lämpö ja teollisuutta joudutaan sulkemaan. Eikä tämä ongelma kosketa pelkästään Saksaa, vaan myös muitakin maita euroopassa.
Ihan relevantti kysymys on se, että kuinka kovaa pakotteet iskee Eurooppaan vs Venäjä. Toinen mielenkiintoinen kysymys on se, että miten Venäjä saa taas korvattua Euroopan myyntiä muille markkinoille? Mikä vaikutus tulee olemaan, jos esim. Kiina ym. kumppanit pääsee EU:ta halvemmille energian lähteille?
Pitkällä aikavälillä tullaan kuitenkin Venäjän energiasta luopumaan se on selvä, mutta jos öljy ja -kaasuhanat olisi katkaistu Eurooppaan kertarysäyksellä, niin kriisi olisi ollut taas vertaansa vailla.
Euroopassa toki nyt on kuuma tilanne, koska soditaan, mutta tulevaisuus on arvoitus, veikkaan että viilenee.– Pelkään pahoin, että olemme menossa kylmää sotaa kylmempään tilanteeseen, ellei sitten peräti tulikuumaan.
Jos tuossa verrataan neuvostoaikaan, niin tilenne on eri, silloin Suomi oli "liittoutunut" Neuvostoliiton kanssa, YYA, kauppasuhteet, ja läntiset kauppasuhteet vaati Neuvostoliiton hyväksynnän. Tosin korkeantegnologia kaupankäynti Neuvostoliiton kanssa vaati lännen hyväksynnän.Jättääkö se tilaa Suomen ja Ruotsin perinteiselle politiikalle? Venäjän vaatimukset joulukuussa kertoivat, että Venäjä ei näe meitä sellaisena kuin se on kertonut näkevänsä eli sotilaallisesti liittoutumattomana, täysin suvereenina vakauden haltijana, vaan se näkikin meidät tietyllä tavalla etupiiriinsä kuuluvina tai alueina, joihin muilla ei ole asiaa.
Videolla täytyy olla joku lisäarvo keskusteluun, ne missä näkyy haavoittuneita, tai jopa haavoitetaan ihmisä, saati tapetaan, niin aika korkea kynnys ja jos niin arvokas/tärkeä (ja esitystapa mahdollisimman asiallinen) niin pitää huoli että ovat tosiaan vain linkkejä, joissa asiallinen kuvaus. (ei upotuksia), ja sileti miettiä että olisko parempi jättää julkaisematta. (postaaja ottaa ison vastuun, joka pitää pystyä kantamaan)Paljon keskustelua spoilereista ja videoiden vaikutuksesta mieleen. Totuus ei ole niin mustavalkoinen kuin monet näyttävät uskovan, ei ole niin että herkät vain herkät ahdistuvat tai että kouluttamalla itseä voisi väkivaltaan jotenkin automaattisesti tottua.
Sauli Niinistö viittasi tuolla "tulikuuma" kommentillaan todennäköisesti siihen, että on ihan mahdollista, että tullaan vielä käyttämään ydinaseita.Euroopassa toki nyt on kuuma tilanne, koska soditaan, mutta tulevaisuus on arvoitus, veikkaan että viilenee.
Saksaa on sinisilmäisyydestä Venäjän suhteen nuhdeltu useaan otteeseen.Se on aina helpompi ehdottaa sellaisia pakotteita jotka ei kosketa omaa kansaa tai teollisuutta. On totta että Saksa todellakin tarvitsisi munaa päätökseen esim. energian suhteen, koska riippuvuus Venäjästä on niin suurta. Esimerkkinä Yhdysvallat ei tarvitse munaa päätöksiin, kun riippuvuutta ei vain ole. Ymmärrän joidenkin oman agendan EU-vastaisuudesta, joka vaikuttaa omiin teorioihin Saksasta, mutta itse uskon että Saksan pyrkimykset luovia tässä tilanteessa on ihan aidosti Ukrainan puolella.
Ukrainan tilanne on todella vaikea, mutta keskustelu pakotteista jotka ovat vahingollisempia antajalle kuin kohteelle, olisi hyvä antaa enemmän tilaa ennen suoraviivaista tuomitsemista.
Kuten aikaisemmin on moneen kertaan todettu, Saksa maksaa nyt hintaa mutta ei se enää tilannetta muuta.Saksaa on sinisilmäisyydestä Venäjän suhteen nuhdeltu useaan otteeseen.
Onko joku järkevä saitti, minkä voi tänne linkata, miltä niitä videoita käytte katsomassa?
Timothy Snyder, jonka analyysejä ja tietämystä arvostan suuresti, puhui "Freiheit Deluxe" podcastissa siitä, että Saksalaiset ovat liittäneet tuohon kaasunostoon ajatuksia jonkinlaisesta velvollisuudesta toisen maailmansodan takia auttaa Venäjää ja ehkä jopa jotain sellaista että se tukisi demokratiakehitystä siellä. Samaan aikaan sitten on tultu sulkeneeksi silmät lähes täysin siltä millainen hallinto siellä on kyseessä.Erikoista että Saksa ei ole tehnyt mitään stressitestiä tuon kaasun kanssa vaan päinvastoin olivat juuri hirttäytymässä entistäkin tiukemmin Venäjän kaasuun.
Jos kaasu menisi naks poikki niin hanasta tulisi vain kylmää vettä, ruuanlaitto loppuisi seinään kodeissa ja ravintoloissa. Teollisuutta menisi säppiin joka säteilisi ympäri Eurooppaa. Eli panokset on kyllä todella isot eikä vain 'vähän kasvaneet hinnat' tai jotakin epämukavuutta josta ainakin Saksaa syytetään. En tiedä kuinka kauan kestäisi esim. korvata pelkät kaasuhellat sähköhelloilla kodeissa ja ravintoloissa. Tämä kaasuhomma koskee sitäpaitsi todella isoa osaa eteläistä ja itäistä Eurooppaa. Eli muutos ei varmastikaan tapahdu nopeasti ellei Putin käännä hanoja kiinni.
Jos pitää paikkansa niin tyly isku UAlta (tuo alempi twiitti, jonkin ihme mekanismin takia sitä ei voi upottaa pelkiltään)
Satoja upseereita majureista ylöspäin, 2 kenua (aiemmin uutisoitu Simonov toinen?). Tekee hallaa sodanjohdolle jos tuollainen tappio on aiheutunut. Jossain twiitissä Canadianukrainian väitti tai arveli että jossain oli Gerasimovkin ehkä tapettu mutta siitä ei ole mitään varmuutta. Eikä tietenkään mistään muustakaan tähän liittyvästä. Odotellaan lisätietoja suurella mielenkiinnolla.
Upseereitahan noilla riittää, se ei ole mikään kovin suuri juttu. Varmaan joka toinen mosuri on tuolla jonkin sortin upseeri. Kenraaleita kun niitetään niin alkaa jo olemaan mutta eipä nekään ihan heti taida loppua tuolla.Voikohan tuo pitää paikkaansa? Melkoinen isku, jos satoja upseereita on kuollut.
Onko joku järkevä saitti, minkä voi tänne linkata, miltä niitä videoita käytte katsomassa?
Ukrainasta sotaa paennut nanen järkyttyi SPR:n Kristiinankaupungissa tarjoaman asunnon kunnosta.
On nyt jatkamassa sieltä Ouluun.
Aika karmeassa kunnossa on asunto.
Kyse todennäköisesti vielä hometalosta.
Toki kaupunki tekee hyvin rahaa sillä jos se muuttaa jo alkujaan asumiskelvottomia asuntoja
maahanmuuttajien väliaikaisasunnoiksi.
![]()
Ukrainalaisnainen järkyttyi SPR:n tarjoaman asunnon karmeasta kunnosta – ”Ei tällaisessa asunnossa voi asua”
Ukrainasta Suomeen paennut Alla sai työpaikan ja vaihtoi siksi paikkakuntaa. Lähtö yksityismajoituksesta vastaanottokeskuksen järjestämään asuntoon oli kuitenkin suuri pettymys.www.is.fi
Reddit - The heart of the internet
www.reddit.com
Timothy Snyder, jonka analyysejä ja tietämystä arvostan suuresti, puhui "Freiheit Deluxe" podcastissa siitä, että Saksalaiset ovat liittäneet tuohon kaasunostoon ajatuksia jonkinlaisesta velvollisuudesta toisen maailmansodan takia auttaa Venäjää ja ehkä jopa jotain sellaista että se tukisi demokratiakehitystä siellä. Samaan aikaan sitten on tultu sulkeneeksi silmät lähes täysin siltä millainen hallinto siellä on kyseessä.
Jos joku muukin haluaa kuunnella niin Podcast-linkkejä löytyy tästä tweetistä ja toki toi on Googlen Podcasteissa ja muilla alustoilla myös kuunneltavissa:
Toi on pääsosin saksankielinen, mutta Snyderin haastattelu on englanniksi ja löytyy tosta 1:15:30 alkaen.
Timothy Snyder, jonka analyysejä ja tietämystä arvostan suuresti, puhui "Freiheit Deluxe" podcastissa siitä, että Saksalaiset ovat liittäneet tuohon kaasunostoon ajatuksia jonkinlaisesta velvollisuudesta toisen maailmansodan takia auttaa Venäjää ja ehkä jopa jotain sellaista että se tukisi demokratiakehitystä siellä. Samaan aikaan sitten on tultu sulkeneeksi silmät lähes täysin siltä millainen hallinto siellä on kyseessä.
Jos joku muukin haluaa kuunnella niin Podcast-linkkejä löytyy tästä tweetistä ja toki toi on Googlen Podcasteissa ja muilla alustoilla myös kuunneltavissa:
Toi on pääsosin saksankielinen, mutta Snyderin haastattelu on englanniksi ja löytyy tosta 1:15:30 alkaen.
Peruskansalaisen näkökulmasta Kiina on vielä pahempi. Venäjällä sentään oli netti normaalisti käytössä ilman rajoituksia eikä Venäjä edellyttänyt mitään erikoisjärjestelyjä länsimaisilta yhtiöiltä kuten Googlelya. Venäjällä vallanpitäjiä ja jopa Putinia sai arvostella ja edelleenkin saa kunhan ymmärtää rajat: purnata voi kunhan ei kovin näyttävää oppositiopolitiikkaa ala harrastaa tai kapinoida julkisesti. VPN:ää voi nytkin käyttää jos haluaa kiertää länsimaisten sivujen blokkauksia, 2ch.hk:ssa edelleen jotkut tykittää kriittistäkin tekstiä ilman että viestit sensuroidaan jne. Noissa haastatteluvideoissakin jopa jotkut vieläkin uskaltaa esittää järjestelmänvastaisia kommentteja. Kuten kysyttäessä miksi länsi aseistaa Ukrainaa, nuori nainen sanoi tyyliin että "auttaakseen Ukrainaa puolustautumaan ja se on ihan oikein".Menee vähän OT mutta Venäjällä toi demokratia kehitys oli jopa kulkemassa hyvään suuntaan Jeltsinin aikana mutta Putinin tullessa valtaan kaikki muuttui.
Venäjän tilanne on muistuttanut aika paljon Kiinaa. Saa opiskella, tehdä töitä, rikastua ja matkustella ulkomailla.. Niin pitkään kunnes et puutu yhteiskunnan epäkohtiin etkä varsinkaan sekaannu politiikkaan. Sitten olet yhteiskunnan vihollinen. Kun katsoo vaikka youtubesta venäläisten (varsinkin nuorempien kaupunkilaisten) haastatteluja näkee selvästi että moni vastaa vain "virallisen totuuden mukaisesti". Kun kysytään vaikeita kysymyksiä alkaa vastaajan katse harhailla eikä vastatessa katsota toimittajaa silmiin. Vähän sama tilanne olisi jos lähtisit Kiinassa suurkaupungin kaduille kysymään mielipidettä jostain poliittisesta asiasta.
Jotkut tärkeät lentokoneet ovat hengailleet Belgorodin lentokentällä eilisestä lähtien. RF-85042 (Tu-154M Puolustusministeriön) ja RF-85136 (Tu-154M Venäjän kaartin) saapuivat eilen. Tänään lensi heidän lisäksi toinen tyhjä RA-85426 (Tu-154B-2 Puolustusministeriön). Näyttää siltä, että matkustajia odotetaan helikoptereissa.
Vahvistamattomia tietoja, että Venäjän federaation esikunnan päällikkö Gerasimov haavoittui Izyumin lähellä.
Russia NEXT: Valery Gerasimov, Chief of the General Staff of the Russian Armed Forces, was wounded on the territory of Ukraine. Gerasimov received a shrapnel wound in the upper third of the right leg without a bone fracture. The shard was removed, there is no danger to life. SVR General Came, received, left.
Asunnon omistaja on luultavasti ilahtunut kun saa läävästään edes jotain, mutta varsinaisen tilipussin varmaankin käärii SPR. SPR:lle tämä majoitustoiminta on tainnut olla varsinainen kultasuoni.
Veikkaisin molempia. Ja vielä lisäisin tulipalot, joita Venäjän kokoisessa maassa sattuu ilman tahallisuuttakin korruption voimin hoidetuissa voimaloissa ja tehtaissa ja varikoilla. Sahalinin saarella paloi iso hiilivoimala ja somessa tietenkin puhuttiin sabotaasista ilman mitään linkkiä Ukrainan tai Venäjän lausuntoon asiasta. Paikka on Japanista hieman pohjoiseen. Aika kaukana Ukrainasta katsoen.Onkohan noi tulipalot jonkun ukrainalaisryhmän tekosia? Vai vaan venäjään muuten vaan vittuuntuneita kansalaisia.
Miksi noita linkkejä pitäisi klikata ?
Kiina on tuon suodattamisen osannut, mutta en kyllä ihan tiedä kumpi on pahempia, "demokratian" kannalta kiinasta sanottu että siellä on kuunneltu kansan mielipidettä, ja siellä voi ilmaista mielipiteen, mutta kunhan ei lähde liikaa joukkoistaan ja häiritseen. Mutta luotu myös mielikuvaa että se vanha kommari valvonta rokkaa.Peruskansalaisen näkökulmasta Kiina on vielä pahempi. ...
Jos luet vaikka yhden viestin tuota ylöspäin.Miksi noita linkkejä pitäisi klikata ?
Kiina on tuon suodattamisen osannut, mutta en kyllä ihan tiedä kumpi on pahempia, "demokratian" kannalta kiinasta sanottu että siellä on kuunneltu kansan mielipidettä, ja siellä voi ilmaista mielipiteen, mutta kunhan ei lähde liikaa joukkoistaan ja häiritseen. Mutta luotu myös mielikuvaa että se vanha kommari valvonta rokkaa.
Joitain vuosia sitten kävin Keniassa ja siellä tapasin samassa hotellissa pahimmat "natsit" rotuerottelijat. Jonkin suomalaisen kirkon lähettiläät piti paikallisia täysin alamaisinaan. Loppui omalta kohdalta mihinkään "hyvän tekeväisyyteen" lahjoittaminen siihen.SPR ei ole enää oma suosikki, ollut toviin, näihin avustusjuttuihin... Ei ihan niin paljoa vedä välistä mitä pahimmat mutta silti usko mennyt... Kirkon ulkomaanapu on kai tilastollisesti ollut vähiten välistävetävä. - Tietenkin toimintaan menee rahaa mutta ei siitä saisi bisnestä tehdä... Mikäli saa myös verovaroja lisäksi... (Pahoittelen OT:sta)
Hlökohtaisesti hävettää kun tämmöistä toimintaa näkee tehtävän täälläkinpäin... - Jatkot muualle!
Korruptioonhan toikin voi liittyä, eli ei valita tehtäviin päteviä henkilöitä vaan "yhteistyöhaluisia".Lähes kaikki kuvat Venäjän päällystöstä näyttää tommosia turvonneita kaljamahasia äijiä jotka näyttää siltä että vodka ja silava maistuu vähän liian hyvin.
Kun vertaa esim. Suomen tai Yhdysvaltojen upseereihin jotka on pääasiassa hyväkuntoisia terävän oloisia tyyppejä, niin käy mielessä että ehkä Venäjän armeijan kyvyttömyys kumpuaa syvemmältä kuin pelkkästä korruption aiheuttamasta puutteellista varustuksesta ja koulutuksesta.
Tl dr: Venäjän upseerit (ja varmaan sotilaatkin) on todennäköisesti juoppoja.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.