Käytännössä tällä annetaan mandaatti, että kiina on vapaa valloittamaan Taiwanin myös.![]()
Nämä kolme suunnitelmaa Trumpin hallinnolla on Ukrainan sodan lopettamiseksi, kertoo Reuters
Ukrainan mahdollinen Nato-jäsenyys on jäämässä haaveeksi Trumpin hallinnon rauhansuunnitelmissa.yle.fi
Alkaa todellakin muodostua tarkempi kuva Trumpin rauhansuunnitelmasta Ukrainaan: NATO- jäsenyys blokataan ja isoja alueita Ukrainasta luovutetaan Venäjälle. Uskoisin että Ukraina pakotetaan rauhaan vetämällä aseapu lopullilsesti pois. Ukrainalle aivan järkyttävä kohtalo ankarien, sankarillisten puolustustaisteluiden jälkeen roistovaltiota vastaan. Trump on haalinut ympärilleen hallintoonsa selkeästi tyyppejä, joista jokainen haluaa vain lopettaa Ukrainan tukemisen. Populisteja, salaliittoteoreetikkoja jne
Olen varma että Venäjä tulee aloittamaan uuden sodan Ukrainaa vastaan kunhan saa vain hetken hengähdystauon, 2-5 vuoden sisällä. Tuossa ajassa ehtii taas ammus- ja romutehtaat valmistamaan uutta tuhottavaa rintamille. Ja niiden alueiden asukkaat, jotka tulevat jäämään Venäjän vallan alle, alkavat tehokkaat puhdistustoimet eli järjestelmällinen ihmisten tappaminen.
Todella irvokasta Venäjän toiminnasta tekee se, että itse Venäjä turvasi Ukrainan koskemattomuuden Budapestin muistiossa, joka allekirjoitettiin vuonna 1994. Sopimus tehtiin Ukrainan, Venäjän, Yhdysvaltojen ja UK:n välillä, ja siinä Ukraina suostui luopumaan ydinaseista kun taas muut osapuolet lupasivat kunnoittaa Ukrainan itsenäisyyttä ja alueellista koskemattomuutta. Tähänkin sopimukseen nojaten, väitän että Venäjä ei kuitenkaan tule kunnioittamaan mitään allekirjoittamiaan sopimuksia, mitkä tahansa sopumukset lentävät ikkunasta ulos jos diktaattoria sattuu huvittamaan.
Vähän epäilen, että tämänkaltainen toteutuu. Venäjä on silti vapaa toteuttamaan sabotaaseja ja hybridioperaatioita, Europpa tai ainakin enemmän EU mieliset maat eivät tähän suostu, Unkari ja muut paskalandiat varmasti,
