- Liittynyt
- 13.11.2021
- Viestejä
- 2 874
Se "mitään tekemättömyys" on just sitä rentoutumista.Eikö se nyt ole paljon säälittävämpää kököttää siellä altaassa tekemättä mitään, kuin rentoutua esim. tiktok videoita katsellen?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Se "mitään tekemättömyys" on just sitä rentoutumista.Eikö se nyt ole paljon säälittävämpää kököttää siellä altaassa tekemättä mitään, kuin rentoutua esim. tiktok videoita katsellen?
Juuri niin. Mutta se ei tee ihmisestä tyhmää.Niin, enemmänhän tuo kuulostaa surulliselta riippuvuudelta, jos tyhjänpäiväistä somettamista ja snäppäilyä ei pysty lopettamaan edes hetkeksi rentoutuakseen kylpylässä.
Ei kaikille.Se "mitään tekemättömyys" on just sitä rentoutumista.
Joo ei kai siinä mitään jos ei ole kylpylän säännöissä kielletty mutta vähän ihmeellistä ettei siitä laitteesta voi ikinä olla erossa, hyvä kun ei vielä suihkuun ja saunaan viedä mukana, ainakin saunassa kai pääasiassa rentoudutaan mitään tekemättä pl. löylyn heittoEi kaikille.
Minusta olisi tyhmää yrittää rentoutua katsellen keskittymiskyvyn tuhoavaksi optimoitua sisältöä.Eikö se nyt ole paljon säälittävämpää kököttää siellä altaassa tekemättä mitään, kuin rentoutua esim. tiktok videoita katsellen?
Eikö se nyt ole paljon säälittävämpää kököttää siellä altaassa tekemättä mitään, kuin rentoutua esim. tiktok videoita katsellen?
Taitaa oma sarkasmitutka olla huollossa kun nyt en osaa sanoa ollaanko tässä tosiaan vai ei.Eikö se nyt ole paljon säälittävämpää kököttää siellä altaassa tekemättä mitään, kuin rentoutua esim. tiktok videoita katsellen?
Siitä toisesta taas tuntuu tyhmältä yrittää rentoutua ilman virikkeitä.Minusta olisi tyhmää yrittää rentoutua katsellen keskittymiskyvyn tuhoavaksi optimoitua sisältöä.
Niin varmasti tuntuu koska oma keskittymiskyky on paskottu. Noilla tiktokeilla sun muilla koukutetaan aivot saamaan jatkuvasti pieniä dopamiiniannoksia ja kun nämä otetaan pois, ei osata enää olla.Siitä toisesta taas tuntuu tyhmältä yrittää rentoutua ilman virikkeitä.
Hypervirikkeistä voi kyllä nauttia, mutta kyseessä ei ole rentoutuminen.Siitä toisesta taas tuntuu tyhmältä yrittää rentoutua ilman virikkeitä.
Tyhmä ihminen olettaa tietävänsä mikä toiselle on parempi kuin henkilö itse.
Lukitaan vaan, koska nyt oli kyse mielipideasioista eikä siitä että joku on sairas ja kykenemätön päättämään omista asioistaan.Lukitaanko vastaus myös päihde- tai vaikkapa kännykkäriippuvaisen kohdalla?
Joka tapauksessa lainaamani viestin kohdalla on sangen huvittavaa, että "koulutat" täällä useampaakin keskustelijaa siitä, mitä EI saa subjektiivisen näkemyksen perusteella kutsua tyhmäksi samalla syyllistyen samaan itse. Sinusta tulisi hieno demaripoliitikko.
Lukitaan vaan, koska nyt oli kyse mielipideasioista eikä siitä että joku on sairas ja kykenemätön päättämään omista asioistaan.
Ja kyllä, mielestäni mielipide- tai henkilökohtaisissa asioissa on tyhmää haukkua toista tyhmäksi vain siksi että tämä ei tykkää nakkikeitosta vaikka se on maailman paras ruoka.
Oliko sillä tyypillä todettu riippuvuus vai olettiko tyhmäksi haukkuja että se on riippuvainen?No kun kyse ei nimenomaan ole mistään mielipideasioista:
![]()
Näennäisen rentouttava lyhytvideoiden selailu on aivoille kovaa työtä
Moni hakee Tiktokista virkistävää taukoa. Tutkimukset kuitenkin osoittavat, että nopea videovirta väsyttää aivot ja murentaa keskittymiskykyä. Onneksi ärsykkeiden väsyttämät aivot voi huoltaa kuntoon.yle.fi
![]()
Minä väitän | Lyhyet videot aktivoivat aivoissa samoja hermoratoja kuin kokaiini, sanoo professori
Kännykkä pirstaloi keskittymistä ja vaikeuttaa asioiden painumista pitkäkestoiseen muistiin. Se myös koukuttaa huumeen tavoin, sanoo professori ja neuropsykologi Nina Sajaniemi.www.hs.fi
![]()
Ylikuormitusta ja dopamiinipalkintoja – älypuhelin saa aivot sauhuamaan • Opettaja.fi
Arabian peruskoulussa Helsingissä älypuhelinkeskusteluita on käyty aivoterveys edellä. Koulu on mukana Kansallisen aivoterveysohjelman pilottiyhteistyössä, jonka ideana on tukea oppilaiden aivoterveyttä muun muassa kännykän käyttöä vähentämällä. Pilottia koordinoi Aivoliitto yhdessä...www.opettaja.fi
Jne jne.
Tai vaikka katseli työpaikkailmoituksia. Tai seurasi kodin valvontakameraa. Tai ajasti kodinkoneita. Tai sai murtohälytyksen. Tai kuunteli klassista musiikkia. Tai varasi itselleen huonetta kylpylästä.Oliko missään nyt edes kerrottu että siellä kylpylässä juuri videoita katsottiin. Ties vaikka käytettiin Grindr'ia tai vastaavaa![]()
Tai kuvasi kameralla vähäpukeisia lapsia. Kännykät pitäisi olla ehdottomasti kielletty siellä.Tai vaikka katseli työpaikkailmoituksia. Tai seurasi kodin valvontakameraa. Tai ajasti kodinkoneita. Tai sai murtohälytyksen. Tai kuunteli klassista musiikkia. Tai varasi itselleen huonetta kylpylästä.
Jep, tästä olen aivan samaa mieltä. Tommosissa tiloissa pitäis olla automaattisesti kännykkäkielto.Tai kuvasi kameralla vähäpukeisia lapsia. Kännykät pitäisi olla ehdottomasti kielletty siellä.
Siellä eivät sentään estä muiden tekemistä ainakaan muuten kuin pöyristymisen tasolla, mutta kuntosalilla laitteita varaavat selfietiktokkaajat ovat ihan omaa luokkaansa itsekkyydessä/tyhmyydessä.Kylpylässä jotkut selasivat puhelinta altaissa, ei pysty ymmärtämään.
Täytyy olla melkoinen riippuvuus ettei pysty hetkeäkään olemaan ilman puhelinta. Pidän myös epäsopivana kanniskella kuvauslaitteita tuollaisessa paikassa.Mikä tässä tekee tyhmän ihmisen?
Ainakin yksi kaksikko selaili somepaskaa.Oliko missään nyt edes kerrottu että siellä kylpylässä juuri videoita katsottiin. Ties vaikka käytettiin Grindr'ia tai vastaavaa![]()
En ole mistään riippuvuudesta puhunut vaan siitä, että se ei ole mielipideasia mitä nämä tiktokit ja muut tekevät ihmisen aivoille. Kaikkea muuta kuin rentoutumista.Oliko sillä tyypillä todettu riippuvuus vai olettiko tyhmäksi haukkuja että se on riippuvainen?
Paitsi että kun se voi olla toisille rentoutumista. Ihan samalla lailla kun jotkut voi juoda sen lasillisen viiniä ilman että vetää koko pulloa. Ei susta tee alkoholistia/riippuvaista se että juot sen lasin viiniä vaikka saunassa.En ole mistään riippuvuudesta puhunut vaan siitä, että se ei ole mielipideasia mitä nämä tiktokit ja muut tekevät ihmisen aivoille. Kaikkea muuta kuin rentoutumista.
Eihän tässä siitä olekaan kiistaa, että jotkut tunnetusti tykkäävät katsella lyhytvideoita. Tiktokkien katselu nyt joka tapauksessa on keskushermostoa virittävää toimintaa, ts. vastakohta rentoutumiselle.Paitsi että kun se voi olla toisille rentoutumista. Ihan samalla lailla kun jotkut voi juoda sen lasillisen viiniä ilman että vetää koko pulloa. Ei susta tee alkoholistia/riippuvaista se että juot sen lasin viiniä vaikka saunassa.
Itse soittaisin hetimiten että mikä tilanne on. Onko sitä paikkaa vai ei...kyllä se oikenee kun puhut niin että nostat vain hieman äänentasoa.Totta kai se vaikuttaa.. esim. itselleni Anttila lupasi "varmasti palata asiaan ja ilmoittaa" kun hain kesätöitä.
Tuo tapahtui joskus 80-luvulla. Miten pitkään sinusta minun pitäisi odottaa ja pitäisikö nyt nostaa oikeuskanne tms. kun vielä(kään) ei ole kerrottu kesätöihin pääsystä ja pitäisikö heidän (tai perikunnan joka selvitteli kun menivät konkurssiin) maksella minulle takautuvasti suuriakin summia korkoja tästä kesätyöstä?
Ihan ensiksi pitäisi löytää toimiva puhelinnumero, että saisi kiinni sen tyypin, josta olisi tullut kesäloman lupaajan jatkaja.Itse soittaisin hetimiten että mikä tilanne on. Onko sitä paikkaa vai ei...kyllä se oikenee kun puhut niin että nostat vain hieman äänentasoa.
Edellistä vitsiä jatkaen voihan sitä soittaa vaikka johonkin satunnaisen kunnan puhelinvaihteeseen ja esittää vaatimuksensa. Toimii kunhan puhuu vakuuttavasti.Ihan ensiksi pitäisi löytää toimiva puhelinnumero, että saisi kiinni sen tyypin, josta olisi tullut kesäloman lupaajan jatkaja.
Kyllä ja ei. Asiakkaalle kuuluvat lennon peruuntumisesta maksettava vakiokorvaus ja lisäksi muut kohtuulliset kulut. Meillä esim. Viime vuonna siirtyi lento Milanosta Helsinkiin seuraavalle päivälle. Finnair maksoi hotelliyön ja illallisen + matkan kentälle, kun alunperin oli Malpensasta ja siirti Linateen, joka on 70km päässä. Niin ja ekstrapäivä vuokra-autoon + tietullit.Mutta toisaalta Finnair myös tietää ihan varmasti mistä korvauksia kuuluu maksaa eli ei varmaa tule Finnairillekkaan yllätyksenä. Nyt vain kun on laitettu asiakas itse hakemaan korvauksia niin se on Finnairille vain säästöä jos joku jättää hakematta. Vaikka olen kanssa sitä mieltä että kyllä siinä joku takaraja täytyy olla mutta silti olisin vahvasti sitä mieltä että 2 kk on aika vähän.
Eikös sellainen soittaja, joka luulee että kunnan puhelinnumerosta selviää yhtään mitään tai että saisi oikean ihmisen kiinni, kuulu tähän ketjuunEdellistä vitsiä jatkaen voihan sitä soittaa vaikka johonkin satunnaisen kunnan puhelinvaihteeseen ja esittää vaatimuksensa. Toimii kunhan puhuu vakuuttavasti.
No kaipa mie tyhmä olen, ku helposti saattais samanlaisia typoja tulla noissa. Opinpa nyt senki se, että se on "kävin Riiassa".Tyhmä ihminen ei osaa kirjoittaa/taivuttaa paikkakuntia/kaupunginosia.
Galgary
Chigago
San Fransisco
Pittsburg
Winnibeg
Pieksänmäki
Kävin Riikassa
Rauhanlahti
Näin kuvittelis myös pilkkujen kohdalla menevän.No kai noi kaikki jenkkikaupungit on jo sellaista yleistietoa että jokaisen suomalaisen pitäisi ne oikein osata kirjoittaa…
Osaamattomuus tai tietämättömyys ei ole tyhmyyttä. Ja näistä taivutettavaksi tarkoitetuista (?) sanoista suurin osa on jo valmiiksi väärin kirjoitettuja..Tyhmä ihminen ei osaa kirjoittaa/taivuttaa paikkakuntia/kaupunginosia.
Galgary
Chigago
San Fransisco
Pittsburg
Winnibeg
Pieksänmäki
Kävin Riikassa
Rauhanlahti
Mikä noista ei ollut tarpeeksi ilmeisen väärin kirjoitettu? "Kävin Riikassa" on tietysti myös ihan oikein mutta tarkoittaa silloin eri asiaa.Ja näistä taivutettavaksi tarkoitetuista (?) sanoista suurin osa on jo valmiiksi väärin kirjoitettuja..
Tyhmä ihminen ei osaa kirjoittaa/taivuttaa paikkakuntia/kaupunginosia.
Mikä noista ei ollut tarpeeksi ilmeisen väärin kirjoitettu? "Kävin Riikassa" on tietysti myös ihan oikein mutta tarkoittaa silloin eri asiaa.
Olen myös niin tyhmä ja sivistymätön etten ollut koskaan kuullutkaan. Toki ilmeistä oli, että tuolle listalle päätynyt versio on väärä ja oikea kirjoitusasu tuo mainitsemasi. Melko vähäinen paikannimi näkyy tosiaan listalle tulleen valituksi. Huonohko esimerkki.No rauhanlahdesta erityiskiitos. En tiennyt, että tuollainen kylpylähotelli (rauhalahti) on olemassa, tai Kuopiostanilainen (spelling?) kaupunginosa. Olen siis tyhmä.
Ei ole kyllä opittu tapa. Kyllä se tulee tahdonvastaisesti. Jotkut voivat tuota hallita mutta ei kaikki. Aivan kuten nikotuskin.Ei ehkä ole tyhmyyttä, mutta välillä ärsyttää ihmiset, jotka pitää tarpeetonta meteliä. Esimerkiksi ihmiset, jotka jotenkin kiljaisevat tai huudahtavat aivastuksen yhteydessä. Jotenkin tällainen tarpeeton metelin pitäminen tuntuu aika epäkohteliaalta etenkin hiljaisessa ympäristössä.
Ilmeisesti kuurot ihmiset ei tee mitään tuollaisia ylimääräisiä ääniä aivastaessaan, joka viittaa siihen, että se on ihan opittu tapa.
![]()
Why deaf people sneeze silently - BBC News
Why deaf people don't say "achoo" when they sneeze.www.bbc.com
Ei ole kyllä opittu tapa. Kyllä se tulee tahdonvastaisesti. Jotkut voivat tuota hallita mutta ei kaikki. Aivan kuten nikotuskin.
Kuurot sitten möliseekin muuten vaan. Parin kuuromykän kanssa saunonut ja sellaistää öö möö uu mölinää ja muminaa, vaikka eivät edes yrittäneet kommunikoida.Ei ehkä ole tyhmyyttä, mutta välillä ärsyttää ihmiset, jotka pitää tarpeetonta meteliä. Esimerkiksi ihmiset, jotka jotenkin kiljaisevat tai huudahtavat aivastuksen yhteydessä. Jotenkin tällainen tarpeeton metelin pitäminen tuntuu aika epäkohteliaalta etenkin hiljaisessa ympäristössä.
Ilmeisesti kuurot ihmiset ei tee mitään tuollaisia ylimääräisiä ääniä aivastaessaan, joka viittaa siihen, että se on ihan opittu tapa.
![]()
Why deaf people sneeze silently - BBC News
Why deaf people don't say "achoo" when they sneeze.www.bbc.com
Näin keski-ikäisenä miehenä kommentoin omasta kokemuksesta, että joskus se todella äänekäs aivastus vaan tulee niin äkisti ettei ehdi mitään tehdä. Ja vaimo kiittää joka kerta. Toki joskus pystyy hieman hillitsemään. Jos väkisin alkaa tässä iässä pidättelemään, niin sitten antaa selkä tms. muu paikka periksi helposti.Ei niitä aivastuksia kokonaan voi estää (osittain kylläkin) mutta sitä volyymiä on erittäin helppo säädellä. Ei ole olemassa mitään tilannetta missä on pakko vetää sellainen ns. huutoaivastus. Tietty kotona se "tuntuu ihan hyvältä" mutta melko kusipäistä sitä on tykittää jossain missä ihmiset on pakkautuneet yhteen. Huutoaivastajat myös ovat käytännössä aina keski-ikäisiä miehiä, mistä voi myös tehdä päätelmiä siitä että päteekö "se-nyt-vaan-on-pakko-aivastaa-niin".
Aivastusta ei saisi pidättää, ääni on mitä on.Ei niitä aivastuksia kokonaan voi estää (osittain kylläkin) mutta sitä volyymiä on erittäin helppo säädellä. Ei ole olemassa mitään tilannetta missä on pakko vetää sellainen ns. huutoaivastus. Tietty kotona se "tuntuu ihan hyvältä" mutta melko kusipäistä sitä on tykittää jossain missä ihmiset on pakkautuneet yhteen. Huutoaivastajat myös ovat käytännössä aina keski-ikäisiä miehiä, mistä voi myös tehdä päätelmiä siitä että päteekö "se-nyt-vaan-on-pakko-aivastaa-niin".
Miksi ei? Pierusta ja kakkaamisesta oon ton kuullu, mut että aivastuksesta? Mut ku se on tulossa, nii sen kyl haluaa saattaa loppuun ku sehä on pienimuotoinen orgasmi nenässäAivastusta ei saisi pidättää, ääni on mitä on.
Sen voi tietysti kukin sanoa vain omasta puolestaan. Tässä on fysiologisia eroja.Ei ole olemassa mitään tilannetta missä on pakko vetää sellainen ns. huutoaivastus.
Joku jossain ajattelee, että ootpas tyhmä ihminen, ku tollee aivastitOlisi kyllä ikävää elämää, jos joutuis miettimään, mitä joku ajattelee minun aivastuksista. Kannattaa keskittyä omaan elämään.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.