- Liittynyt
- 28.12.2018
- Viestejä
- 717
Kun puhuttiin renkaista, niin mitkäs olisivat hyvät kesäkumit MYLR 19" vakiokiekoille? Alkuperäiset hankookit vaihtokunnossa, ja ainankaan samanlaisia ei alle tule.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Continental UltraContact NXT?Kun puhuttiin renkaista, niin mitkäs olisivat hyvät kesäkumit MYLR 19" vakiokiekoille? Alkuperäiset hankookit vaihtokunnossa, ja ainankaan samanlaisia ei alle tule.
Jos huolto alle 4h niin ei saa. Jos yli niin saa.Noniin, tuli nyt sitten kuitenkin ne EV:t laitettua tilaukseen. Ei noista itselle jää montaa satasta maksettavaa, niin totesin että otetaan nyt sitten vähintään se 1db hyöty rengasmelussa
Oletteko kuinka helpolla saaneet Vetokujan huoltopisteeltä lainateslan ilmaiseksi? Vaikka itsellä takuukorjaus, niin silti velottaisivat sen 85e muistaakseni per päivä lainakalustosta.
Mielestäni ihan kohtuullista jos sen saisi ilmaiseksi siksi aikaa kun oma auto on takuun alaisessa korjauksessa. Ei tuntunut olevan merkitystä vaikka mukana oli myös ihan itse maksettuja hommia takuujuttujen lisäksi.
Oliko mikä Teslan piste? Vetokujalla oli kesällä huollon ovi lukittu ja ilmoittautumisella ottivat sisään sinne.Juu, jäihän se arvioitu aika 15min alle neljän tunninTäytyy ehkä koittaa ensikerralla vähän enemmän harmistuneena kysellä että onko tosiaan näin ettei auto saa vaikka takuukorjaus. Plussaa jos on muita asiakkaita ympärillä
Ai että liikkeen ovi lukossa, ulkonako piti odotella että päästävät sisään jos oli asiaa?Oliko mikä Teslan piste? Vetokujalla oli kesällä huollon ovi lukittu ja ilmoittautumisella ottivat sisään sinne.
Sisälle pääsi mutta ei suoraan huollon puolelle, vaan odoteltiin omaa vuoroa aulassa. En tiedä miten nyt on kun siellä on pelkkä huolto. Alkukesästä vielä oli myynti mutta se muutti sinne Petikkoon.Ai että liikkeen ovi lukossa, ulkonako piti odotella että päästävät sisään jos oli asiaa?
Eikös kaivokselassa eli vetokujalla, ole vaan huolto nykyään ja Petikossa on huolto että myynti&uusien luovutukset?Vetokujan piste. Siellähän on nykyään huollon lisäksi myös uusien autojen luovutus. Mä tosin hoidin asiat siinä infotiskillä tullessa ja mennessä. Ihan oli ovet auki ja senku käveli sisään.
Toimii ne mistä vaan. Ainakin Androidilla. Applen kanssa joutuu välillä venailemaan yhteyksiä ja sulkemaan appista, että saa yhdistymäänTyhmä kysyy; Model 3 Long range 21 mallina. Apin sain asennettua helposti ja toimii myös puhelin avaimena. Toimiiko tuon sovelluksen etätoiminnot (lämmitykset, lukon avaukset yms) muuta kuin Bluetoothin etäisyydellä? Vai onko mahdollista myös täysin etänä jos on premium connectivity?
Ainakaan itse en saa noita auki kauempaa tällä hetkellä.
Toimii mistä vaan ja yhdistää kyllä nopeasti, eikä ikinä ole Applella tarvinut sovellusta sulkea. Vuosi sitten tuossa oli jotain ongelmaa, että auto ei aina herännyt sovelluksella, mutta korjaantui onneksi nopeasti Teslan päivityksellä.Toimii ne mistä vaan. Ainakin Androidilla. Applen kanssa joutuu välillä venailemaan yhteyksiä ja sulkemaan appista, että saa yhdistymään
Eri kokemus. Tosin ihan konsinstentti sikäli kun sama leikkiminen pätee kaikkiin yhdistelmiin, jossa kyseessä iPhone ja joku yhteys, jollei sitten siinä vastaparissakim ole samanlainen logo. Tai näin kertovat. Itsellä ei sellaisia vastapareja ole.Toimii mistä vaan ja yhdistää kyllä nopeasti, eikä ikinä ole Applella tarvinut sovellusta sulkea. Vuosi sitten tuossa oli jotain ongelmaa, että auto ei aina herännyt sovelluksella, mutta korjaantui onneksi nopeasti Teslan päivityksellä.
Sinnekö tuo on tungettu. Se vaihtaa samalla sen peruutuskameran siihen pällimmän näköiseen näkymään? Poistaahan myös etututkat käytöstä?Jos sulla on tutkat niin siellä on jossain se valikko, mistä voit vaihtaa Visionin päälle?
Eikös kaivokselassa eli vetokujalla, ole vaan huolto nykyään ja Petikossa on huolto että myynti&uusien luovutukset?
Vaatii vaan tuon joulupäovotyksen autoon että tuon saa toimimaan. Tai ainakaan itsellä ei komennot toimi ja ilmoittaa että auto pitää päivittääTesla app päivittyi ja Watch tuki tuli. Samalla myös etäkatselu videoille.
Turvallisuus valikosta kun skrollaat alas saat pysäköintiavustimen merkkiäänet pois.Mistä sai Model 3:sta otettua tutkat pois päältä? Auto vinkuu ja piipittää taas iloisesti omiaan kun nuo kaikki ovat jäässä, enkä kuollaksenikaan muista miten nuo sai offille, tai ainakin äänivaroitukset pois. Muistaakseni onnistui vielä viime talvena.
Kiitoksia. Tämä se taisi olla. Muistin, että nuo olisi saanut kokonaan pois pelistä, mutta eipä nuo varoitukset niin haittaa kun saa auton mutelle eikä tarvii vaihtaa sitä ui-näkymää.Turvallisuus valikosta kun skrollaat alas saat pysäköintiavustimen merkkiäänet pois.
Päivitin puhelimen applikaation, ja samalla tuli kelloonkin softa. No nyt ei enää saa puhelimella autoon yhteyttä ollenkaan, joten vaatiiko se nyt siis tosiaan autoon päivityksen joka tulee "joskus"? Vaimo on autolla liikkeellä, ja itse etänä päivittelin puhelimen appista, joten vielä en ole päässyt kokeilemaan että toimiiko kello avaimena (tai edes puhelinkaan enää)Vaatii vaan tuon joulupäovotyksen autoon että tuon saa toimimaan. Tai ainakaan itsellä ei komennot toimi ja ilmoittaa että auto pitää päivittää
Ei vielä. Vielä ilmeisesti fixailevat kun tänään ilmestynyt jo .2 versioOnkos tuo holiday update jo jakelussa?
20 min on vielä aika vähän ovien/ikkunoiden sulatukseen, kokeilisin auttaako jos pitää tunnin. Ehkä jotain jäänpoistoainetta voisi kokeilla pitää lähettyvillä? Motox De-Icer jäänpoistoaine 500 ml | Motonet OyParhaat vinkit lasien jäätymisen hanskaamiseen? Ensimmäinen talvi karmittoman auton kanssa. Ässä aina taivasalla parkissa ja äsken oli niin jäässä, ettei mikään ovi auennut. Aikansa naputtelemalla kuskin lasi liikahti sen verran, että karmia raapimalla aukesi. Defrosti oli 20min hurrannut neljän asteen pakkasessa (oli tosin pari päivää seissyt ja saanut pakastua rauhassa).
Pitäisi tulla ensi viikolla jakoon porrastetusti.Onkos tuo holiday update jo jakelussa?
Pitääpä koittaa noita aineita kaveriksi. Tuntuu äkkiseltään tuhlaukselta pitää autoa pikkupakkasessa tunnin sähköä polttamassa, mutta toisaalta eiköhän se lämmityksen teho tasotu kun sisätilat alkaa lämpiämään.20 min on vielä aika vähän ovien/ikkunoiden sulatukseen, kokeilisin auttaako jos pitää tunnin. Ehkä jotain jäänpoistoainetta voisi kokeilla pitää lähettyvillä? Motox De-Icer jäänpoistoaine 500 ml | Motonet Oy
20 min on vielä aika vähän ovien/ikkunoiden sulatukseen, kokeilisin auttaako jos pitää tunnin. Ehkä jotain jäänpoistoainetta voisi kokeilla pitää lähettyvillä? Motox De-Icer jäänpoistoaine 500 ml | Motonet Oy
Kyllä ne alkaa siitä aukeamaan ja liikkumaan kun saat kerran sulaksi. Mä käytin eilen aamupäivällä auton harjapesussa enkä jaksanut sitä kuivailla perään (en myöskään tiennyt että on tulossa pakkasta). Illalla oli vähän jähmeää ja kuskin peili ei suostunut aukemaan ilman lihasapuja, mutta tänään ei enää mitään ongelmia pl. jäätyneet tutkat ja armoton piipitys, mutta ne nyt on aina ollu muutenkin jäässä koko talven kaikissa vehkeissä.Pitääpä koittaa noita aineita kaveriksi. Tuntuu äkkiseltään tuhlaukselta pitää autoa pikkupakkasessa tunnin sähköä polttamassa, mutta toisaalta eiköhän se lämmityksen teho tasotu kun sisätilat alkaa lämpiämään.
Oli ilmeisesti Teslalla joku ongelma, kun työkaveritkaan ei saanut autoihinsa yhteyttä.Päivitin puhelimen applikaation, ja samalla tuli kelloonkin softa. No nyt ei enää saa puhelimella autoon yhteyttä ollenkaan, joten vaatiiko se nyt siis tosiaan autoon päivityksen joka tulee "joskus"?
Ei ollut Teslalla, vaan Telialla ollut tänään ongelmia joita Teslan autoissa oleva nettiyhteys käyttää. Ainaki näin kerrottiin facen puolella tesla ryhmässä.Oli ilmeisesti Teslalla joku ongelma, kun työkaveritkaan ei saanut autoihinsa yhteyttä.
Nyt taas tuntuu yhteydet pelittvän
Autoglymin deicer on hyvä niin laseihin kuin myös jäätyneisiin ajovaloihin (nehän ei valojen vaikutuksesta sula). Suosittelen myös nimenomaan tuota Autoglymiä enkä vaikka Motoxin tai Bilteman halppista. Nuo halppisaineet ovat käytännössä etanolia, eli vain tiukkaa lasinpesunestettä suihkepullossa ja ripaus glykolia päälle. Autoglymin aine on IPAa ja halppiksia enemmän glykolia, ja se pysyy eri tavalla pinnoilla ja tuntuukin että suihkaus tuota laseille hoitaa jäätymishuolet pitkäksi aikaa pois päiväjärjestyksestä.Parhaat vinkit lasien jäätymisen hanskaamiseen? Ensimmäinen talvi karmittoman auton kanssa. Ässä aina taivasalla parkissa ja äsken oli niin jäässä, ettei mikään ovi auennut. Aikansa naputtelemalla kuskin lasi liikahti sen verran, että karmia raapimalla aukesi. Defrosti oli 20min hurrannut neljän asteen pakkasessa (oli tosin pari päivää seissyt ja saanut pakastua rauhassa).
Ja ehkä seuraavalla kerralla auto missä ei ole karmittomia ikkunoita. Jos siis autoa on tarkoitus käyttää talvella, eikä ole suojaa mihin sitä säilöä kun lämmöt sahaa +5 ja -10 välillä. Tämä ihan merkistä riippumaton neuvo.Autoglymin deicer on hyvä niin laseihin kuin myös jäätyneisiin ajovaloihin (nehän ei valojen vaikutuksesta sula). Suosittelen myös nimenomaan tuota Autoglymiä enkä vaikka Motoxin tai Bilteman halppista. Nuo halppisaineet ovat käytännössä etanolia, eli vain tiukkaa lasinpesunestettä suihkepullossa ja ripaus glykolia päälle. Autoglymin aine on IPAa ja halppiksia enemmän glykolia, ja se pysyy eri tavalla pinnoilla ja tuntuukin että suihkaus tuota laseille hoitaa jäätymishuolet pitkäksi aikaa pois päiväjärjestyksestä.
Minulla on ollut vähemmän ongelmia jäätymisen kanssa karmittomilla kuin karmillisilla ikkunoilla. Volvo oli pahin kun tuntui että kaikki tiivisteet irtoaa jos ovea koittaa avata.Ja ehkä seuraavalla kerralla auto missä ei ole karmittomia ikkunoita. Jos siis autoa on tarkoitus käyttää talvella, eikä ole suojaa mihin sitä säilöä kun lämmöt sahaa +5 ja -10 välillä. Tämä ihan merkistä riippumaton neuvo.
Oletan että toimii ilman nettiä, koska puhelimen appi toimii myös avaimena vaikka laittaisi netin pois päältäOnko tuo holiday updatessa tuleva apple watch toiminnallisuus bt avain vai nfc avain vai molemmat vai jotain muuta?
Toimiiko tuo ilman nettiä?(Jos on sellainen kello jossa ei mitään e simmiä tms ole ja puhelin ei ole mukana)
Ajatuksena ollut ehkä ensi vuonna vaihtaa androidista appleen ja samalla menisi kellokin uusiksi kun nykyinen ei applen kanssa toimi ja nyt on siis android kellossa nfc avain varmuuden vuoksi.
Juu, joskus seisotin autoa -20 pakkasessa useamman päivän ja lähdin sen jälkeen ilman suurempaa esilämmitystä liikkeelle. Kokemus oli suunnilleen sama, vaikka akku oli huomattavasti enemmän täynnä.Tänään oli mielenkiintoinen kokemus kun MY LR akku oli aamulla 7 % ja ulkona pakkasta. Oli siinä tehopalkissa ne pisteet ylhäällä ja alhaalla melkein koko palkin mitalla. Melkoisen huono oli kiihtyvyys ja melkein hävetti ajaa moottoritiellä. Onneksi vain lyhyt matka ja perillä akkua 1%, ei ole ennen tullut ajettua näin tyhjäksi ainakaan näin kylmällä akulla.
Ihan hyviä juttuja tulossa. Vielä kun saisi naviin "vältä hiekkateitä" sekä suomenkielisen puheen. Toivottavasti joskus saavat nämä lisättyä.Turha arvailla kun lukee julkaisutiedoissa.
![]()
2024.44.25.2 Official Tesla Release Notes - Software Updates
Tesla software update 2024.44.25.2 (FSD 12.5.4.2) includes Apple Watch, Mobile App Dashcam Viewer, SiriusXM, Auto Shift (Beta), Set Arrival Energy, Search Along Route, Weather at Destination, Precipitation Map and Weather at Destination, Rear Cross Traffic Alert, TuneIn, Light Show Update...www.notateslaapp.com
Teslan fiksi näihin on peitto päälle ja pitkät päälle. Tämä hallissa missä plussaa.Juu, joskus seisotin autoa -20 pakkasessa useamman päivän ja lähdin sen jälkeen ilman suurempaa esilämmitystä liikkeelle. Kokemus oli suunnilleen sama, vaikka akku oli huomattavasti enemmän täynnä.
Itse tuli sulateltua ajovaloja kuumailmapuhaltimella. Oli kuvan mukaisesti kolmosen ajovalot sisäpuolelta jäässä. Takuu loppu, niin eipä kiinnosta tähän hätään tehdä muuta. Hienoa laatua. Takapäässäkin vaihdettu kaikki umpiot takuuna ja jo alkoi täyttymään yksi vedellä. Se tuli korjattua uunittamalla ja liimaamalla saumat umpeen. Etuvaloille sama tarkoittaisi puskurin irrottamista, joten ei kiinnosta nyt heti alkaa tekemään.
![]()
Ongelma on, ettei ne pitkätkään valot juuri mitään lämmitä. Umpiossa kyllä kuivuisi ollessaan riittävän pitkään ulkoilmaa lämpimämpi, mutta sen saaminen siihen tilaan on se haaste. Nyt luotin kuumailmapuhaltimella lämmitellessäni siihen, että jospa se kosteus tiivistyisi umpiossa joihinkin muille pinnoille kuin etupintaan. Ongelma tietysti toistuu ennen pitkää ellei kosteutta saa sieltä kokonaan pois, johon voikin vaatia sen umpion irrotuksen ja vuotopaikkojen tilkkimisen uunikäsittelyn jälkeen.Teslan fiksi näihin on peitto päälle ja pitkät päälle. Tämä hallissa missä plussaa.
Edit 3.12.2024: Pientä positiivista signaalia: Tomtom oli korjannut ilmoittamani ajoväylän väärän geometrian, eli joku näitä virheilmoituksia käy läpi. Vääriin nopeusrajoituksiin ei oltu vielä koskettu.
Oletteko yrittäneet korjauttaa Teslan nopeusrajoitustietoja Tomtomin mapshare-palvelussa ja onnistuneet siinä tai onko asiasta aiemmin ollut keskustelua?
Olen selvitellyt Teslan käyttämää navigointidataa ja joidenkin nettikeskustelujen mukaan sain selville, että ainakin nopeusrajoitustiedot tulevat Tomtomilta. Sen sijaan, että autot vaikka lähettäisivät kameroidensa antamaa tietoa eteenpäin. Kirjauduin Tomtomin Mapshare-palveluun ja totta, sieltä karttadatasta löytyi yksi yhteen itsekin toteamiani nopeusvirheitä alueelta, jossa itse ajan säännöllisesti eniten. Tomtomin dataa käyttää myös esim. PSA, varmaan jotkin muutkin autovalmistajat. Samat virheet näkyvät niiden mittaristossa.
Virheet eivät ole mitään vähäisiä, esimerkiksi pääväyliltä Espoossa Kehä 1:ltä ja Turunväylältä löytyy paljon ja merkittäviä virheitä nopeusdatasta.
Mielestäni on outoa, että Tesla, jonka pitäisi itse osata ajaa rajoitusten mukaan, näyttää jatkuvasti vääriä rajoituksia. Eikä myöskään osaa lukea liikennemerkkejä kunnolla, esimerkiksi taajamia, nopeusrajoitusten loppumisia, vaihtuvia nopeusrajoitusmerkkejä, moottoriteiden rajoituksia... Sen sijaan Tesla on ostanut väärää dataa navigaattoritoimittajalta, joka ainakaan minun mielikuvissa ei ole mikään tietojen päivittämisen edelläkävijä. Välillä on hieman kuumottavaakin, kun perus-autopilot päättää yrittää kiihdyttää kohti 120:a vaikka rajoitus on 80. Arvelen, että osa haamuhidastuksistakin voi johtua väärästä ja tienpätkien mukaan heittelevästä nopeusdatasta esim. liittymien kohdalla.
Tomtomin mapshare -palveluun voi kuka tahansa kirjautua ja tarkastella karttadataa. Yksittäistä ajoväylää klikkaamalla saa esiin sen tiedot ja mahdollisuuden ilmoittaa virheistä. Nopeusdatan virheilmoituksessa alasvetovalikosta saa valittua oikean nopeuden. Lisäksi pitää valita mitä kaikkia ajoneuvoja nopeus koskee (select all vehicles).
Tuskaisen tästä prosessista tekee se, että virheitä on paljon ja ajoväylät on jaettu hermostuttaviin pikku pätkiin liittymien ym. takia. Lisäksi isoilla teillä on ajoväylät erikseen molempiin suuntiin. Muutamankin kilometrin matkalle Kehä 1:lle ja Turunväylälle tulee tällä tavalla useita kymmeniä virhemerkintöjä. Lisäksi olen tähän mennessä merkinnyt Turveradantien, Mankkaanlaaksontien, Kalevalantien ja Tietäjäntien.
Oheinen kuvaote esimerkkinä Turunväylän pätkästä Kehä 1:n vieressä, nopeusrajoitus Tomtomin (ja Teslan) mukaan 120 km/h, mitä se ei liene ollut ikinä tai ainakaan useaan vuosikymmeneen.
Ehkä muutkin innostuvat raportoimaan oikeita rajoituksia Tomtomille, jos ne joskus vaikka korjaantuisivat autonkin mittaristoon. Arvelen, että suurempi määrä ilmoittajia aiheuttaa nopeampia korjaustoimenpiteitä. Mitään tietöiden aiheuttamia nopeusrajoituksia tuonne ei varmasti kannata ilmoittaa, koska päivittyminen ei varmasti ole nopeaa. Samoin talvirajoitukset jättäisin itse ilmoittamatta, sekin on outoa ettei ne päivity navigaattoriin automaattisesti.
Tai jos joku on jo yrittänyt tätä tehdä, niin mielellään kuulen kokemuksia kannattaako tätä jatkaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.