Eli jos päätös ei ole oman näkemyksen mukainen, niin se on ideologinen? Vai mikä tässä on pointti? Vai onko niin, että jos jonkun vanhempi edustaa tiettyä poliittista suuntausta, niin lapsien täytyy automaattisesti edustaa samaa ideologiaa tekemisissään?
Kannattaa varmaan panna jäitä hattuun ja odottaa ylempien oikeusasteiden päätöksiä asiasta.
No tulkitse sä se noin, kun kerran haluat ja olet tulkintaasi tyytyväinen. Jos tekee mieli kysyä miksen vastaa kysymykseesi, lue aikaisempi kommenttini niin tiedät mikä tässä on pointti. Lopetan jankkaamisen kanssasi tähän ellei muuta kysyttävää löydy.
Eihän toi kerro mitään. Yhtälailla Siiri saattaisi olla vannoutunut kokoomuslainen tai persu.
Ei äidin / isän poliittinen suuntautuminen periydy.
Ei se ole automaatio, mutta kyllä hänestä on julkisessa verkossa tietoa tarjolla. Tässä keississä on kyseenalaistettu, onko hän tehnyt päätöksen lakiin vai ideologiaan perustuen, ei sitä ovatko ihmiset noteeranneet hänet aiemmin julkisuudessa. Toisin sanoen se ei vaikuta tiesitkö sinä tai tiesinkö minä hänestä mitään aiemmin.
Ei puoluepoliittinen kanta toki periydy, mutta pakko sanoa, että harvemmin nuo kokkarit tai persut tunnetaan kommuuneissa asumisestaan.
Siiri Sinnemäen mielenkiinnon kohteet keskittyvät sellaisiin aihealueisiin kuin
"focus on human rights law and advocacy" ja "gender-based violence, child protection, LGBTQ rights and reproductive justice in Namibia". Tai sanotaanko näin, että ammatilliset kannukset on kerätty noiden juttujen parissa, joten pelko pois, että hän voisi olla kokkari tai persu.
Tuolla blogissa hänen allekirjoituksessaan lukee "human rights lawyer based in Helsinki". Minulle jää tästä epäilys, että hänellä on suurempi mielenkiinto ihmisoikeusaktivismiin kuin Suomen lakiin ja sen toteutumiseen (tuohan kalskahtaa vähän samalta kuin se kokkari olisi corporate capitalism lawyer tai persu olisi immigrant crimes lawyer (nämä itse keksimiäni kuvitteellisia ironisia titteleitä)).
Voi periytyä tai sitten ei periydy, riippuu henkilöstä ja sen takia asia pitäisi selvittää onko henkilö tarpeeksi jäävi.
Ei tässä ole mielestäni kyse jääviydestä. Puoluepoliittinen asenne ei estä ketään toimimasta vaikka tuomarina. Minusta tarkemmin sanottuna tässä on kyse siitä, onko päätös oikea lain silmissä vai ei.
Mutta ketju onkin puolillaan osoituksia siitä, miten Suomessa oikeusjärjestelmä taipuu tarvittaessa erilaisiin ideologisiin tulkintoihin samoista asioista ja niin se varmaan on maailmanlaajuisestikin. Kun merkittävän vallankäytön asemassa oleva ihminen on asioista jotain mieltä, se vaikuttaa tämän päätöksiin sen verran kuin se ihminen antaa sen vaikuttaa. Silloin monesti tullaan tilanteeseen, jossa osan mielestä ratkaisu oli oikea ja osan mielestä väärä. Sitä debattia vartenhan tällainen ketju on olemassa.