Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuossahan Luminor on selvä bulvaani, kun toimitusosoite on Venäjällä, Kazakstanissa tai turkissa. Ei siihen mitään NASAn insinööriä tarvii yhteyksiä pohtimaan.En nyt ymmärrä. Miten toi "3. Uusi liikekumppani kolmannessa maassa." -kohta on täyttynyt, kun Kumppani oli Vantaalainen Luminor Oy.
Se juna tais mennä jo ilman ilmoitusta lausunnon jälkeen. Nyt varmaan löytyy jo mol.fi uuden haku.Koska ilmoitus että Jimmsin toimitusjohtaja eroaa tehtävästään?
Se olisi se viisain päätös jos koitetaan pelastaa edes jotenkin firma. Ottaen huomioon minkälaisia päätöksiä tehtiin 2022 vuonna, niin en hengitystä pidätellen odota niitä fiksuja päätöksiäKoska ilmoitus että Jimmsin toimitusjohtaja eroaa tehtävästään?
Pahin mahdollinen vahinko on jo tapahtunut, enkä edes halua ajatella dronejen mahdollista käyttötarkoitusta ja siitä mahdollisesti aiheutunutta tuhoa ja surua, niin näitä asioita nyt ei ihan tällaisilla "synninpäästöillä" mielestäni korjata, tiettyjä asioita kun ei voi aina vain ostaa tai rakentaa uudestaan.Omasta näkökulmasta Jimm'silla ei ole tästä tilanteesta mitään muuta mahdollisuutta "synninpäästöön" kuin toimittaa Ukrainan armeihalle 3466 DJI dronea...
VASTINE 8.4. klo 16:23
Täältä löytyy monenlaista businesskytköstä kyseiselle henkilölle.Samaa miettinyt.
Foorumilla mainittu että nimi viittaisi enemmän Bulgariaan kuin venäjälle.
Itseä hämää se että hepusta ei löydy naamakuvaa eikä mitään Vkontakte, linkedin, FB tai mitään muutakaan profiilia.
Vertailuksi Philipp Hartmut Rossnerista löytyy naamakuva googlen ekasta osumasta.
Mä nyt en väitä että Kostadinov olisi GRU tai SVR leivissä, mutta jos on tarkoitus tehdä hämärähommia jonkun lukuun niin nettiin kannattanee laittaa vain pakolliset tiedot itsestään.
Juuri kuten Kostadinov näyttää tehneen...
Tosiaan tuon ulostulon jälkeen pitäis ymmärtää ja laittaa toimari vaihtoon. Ei siis "uusiin tehtäviin organisaation sisällä", vaan ihan oikeasti kortistoon. Teki meinaan niin rujoa vahinkoa firmalle tuo näppäimistöoksennus. Keskenkasvuisen angstikirjoitus se oli, eikä mitään kriisiviestintää.Koska ilmoitus että Jimmsin toimitusjohtaja eroaa tehtävästään?
Jännä ettei ole yleismediassa oikein mitään ollut.
Mutta tässä näin isossa kuvassa nähdään mitä käy kun ulkomaanpellejen annetaan ostaa suomalaisia firmoja.
Omasta näkökulmasta Jimm'silla ei ole tästä tilanteesta mitään muuta mahdollisuutta "synninpäästöön" kuin toimittaa Ukrainan armeihalle 3466 DJI dronea...
Tuossa olisi ihan hyvä juttu tutkittavaksi YLE:n MOT-ohjelmalle.
Onpas harmillinen keissi, Jimms oli itsellekin usein goto ATK-liike mutta ei tuollaista ahneutta voi katsoa läpi sormien. Kuten moni muukin, siirrän roposeni muihin liikkeisiin.
Suositukset Datatronicille: Datatronic / Aina hyvä hinta ja vielä parempi palvelu. Tavoitteena paras.Piti ihan tämän takia tehdä tunnukset tänne. Jatkossa itsekin asioin muualla ja onkin ollut aikomuksena päivittää näytönohjain niin taidan siirtyä Verkkiksen asiakkaaksi.
Hieno homma iotech että lopetitte yhteistyön ryzzän kanssa saman tien.
No mutta tuohan on hienoa kaikkien (paitsi Jimmsin) kannalta, ettei ollut ns. rahasta kiinni. Eikä tässä mitään pestä, en ymmärrä mitä tarkoitat. Sittenhän tuo päätös oli todella helppo, jos taloudellisia paineita sen päätöksestä ei ollut. Niin makaa kuin petaa, Jimms.Vaihtoehtoja oli vain kaksi. Oikea ja väärä, vaikka kuinka yrität pestä mustaa valkoiseksi.
Jotenkin on aivan saatanan iljettävää että toimitusjohtaja kirjoittaa "myyntihuumasta" kun noilla vehkeillä potentiaalisesti tapetaan/on jo tapettu ukrainalaisia rintamalla.
Klikkaat oikeesta yläkulmasta omaa nimimerkkiäs, sieltä löytyy "osta tukijäsenyys".No mutta tuohan on hienoa kaikkien (paitsi Jimmsin) kannalta, ettei ollut ns. rahasta kiinni. Eikä tässä mitään pestä, en ymmärrä mitä tarkoitat. Sittenhän tuo päätös oli todella helppo, jos taloudellisia paineita sen päätöksestä ei ollut. Niin makaa kuin petaa, Jimms.
Mistä/miten tuon io-tech tukijäsenyyden voi hankkia?
Ei sekään nyt hirveän hyvältä näyttänyt, että Jimms käytti io-techiä jonain damage-control alustanaan linkkaamalla somekanavilleen tuon TJ:n tänne kirjoittaman surkuhupaisan vastineen.Tulipa semmoinen tässä vielä mieleen, että Sampsa & co. on varmasti keskustelleet Jimmsin väen kanssa ennen päätöksen tekoa yhteistyön lopettamisesta.
Siitäkin huolimata päätös tuli nopeasti ja selkeästi, eli se keskustelu ei liene kovin paljon uutta näkemystä asiaan tuonut, liekö samat selitykset toistettu tai kenties vielä pahemmat Sori Siitä 2.0 versiot
Täähän se on. En viitsi edes ajatella miten nuo Jimmsin myymät dronet on repinyt maataan puolustavia ihmisiä palasiksi. Ja 3500kpl? Ei vittu haloo. Toi on jo oikeasti hemmetin iso määrä jos katsoo esim Ukrainan lukuja päivittäin ammutuista droneista. Tuolla määrällä saa ryssät jo hyökätä viikkoja yhteen paikkaan. PuistattavaaKyllä pitäisi ihmisten Jimms.llä ymmärtää, että näillä 3500 dronella tapetaan satoja ihmisiä hyökkäyssodassa. Tämä on se konkreettinen käytännön seuraus ja vastuu ahneudesta. Kannattiko? Jos selkärankaa on yhtään, niin Jimms voisi lahjoittaa saamansa voitot dronekaupoista lyhentymättömänä Ukrainalle. Tasoissa oltaisiin käytännössä kuitenkin vasta sitten, jos Jimms järjestelisi tse 3500 dronea Ukrainalle maansa puolustukseen. Olen itse lopettanut jo vuosia sitten Jimmsin asiakkuuden koska avaamattomiakaan tuotteita ei voinut palauttaa väärän tuotteen saatuani. Tässä oli sama ahneus taustalla joka ei kannata. Itse olen tilannut kymmenillä tuhansilla tekniikkaa muualta sen jälkeen kun petyin parin sadan euron kaupassa Jimms.in kanssa. Suosin muita toimijoita kuten Verkkokauppaa hyvän ja reilun palautussysteemin takia joka on toimiva myös pienyritysasiakkaille.
Jotenkin on aivan saatanan iljettävää että toimitusjohtaja kirjoittaa "myyntihuumasta" kun noilla vehkeillä potentiaalisesti tapetaan/on jo tapettu ukrainalaisia rintamalla.
Ei sekään nyt hirveän hyvältä näyttänyt, että Jimms käytti io-techiä jonain damage-control alustanaan linkkaamalla somekanavilleen tuon TJ:n tänne kirjoittaman surkuhupaisan vastineen.
Varmaan ideana oli pitää näkyvyys/paskamyrsky minimissä, kuin kirjoittaa suoraan oman verkkokauppansa tai somekanavien puolelle. Mopo meni vain tällä kertaa rytisemällä metsään.
Etkös sinä muuten juuri eronnut armeijasta ja suosittelit sitä muillekin?Joo olen valmis ottamaan kritiikkiä ei siinä mitään.
Minusta vaan kaikki double standards touhu on todella ällöttävää. Kovin ollaan valmiita lynkkaamaan muita mutta samalla ei nähdä omaa toimintaa tai ei tehdä mitään asian eteen.
Kun täällä sodan alussa mainitsin omista Ukraina lahjoituksista avustusjärjestön kautta ne haukuttiin että menevät vaan järjestön pomojen taskuihin siellä. Nyt samat kaverit lynkkaavat Jimmsiä ja ovat olevinaan niin Ukrainan puolustajia. Hyi hitto. Se on helppo huudella kun ei ole omasta taskusta pois.
Samoin kuin suurin osa näistä woke ja cancel touhuista niin tämä on vähän tällaista. Kai tämäkin on yhteydessä nykyajan some-kulttuuriin. Saadaan pieniä dopamiinipiikkejä.
OstettuNyt saitte mitä halusitte. Ehdotan kaikille huutelijoille täällä tukijäsenyyden ostoa välittömästi.
Kuinkahan paljon io-tech sai Puten rahoja nyt näin Jimm'sin yhteistyön toimiessa välikätenä? Epäilen että summa saattaa olla yllättävän suurikin, onko mitään tietoa kuinka paljon drooneja on mennyt 2020-2021? Kun luulisi että venäläiset varmaan ostivat niitä varastoon ennen kuin hyökkäsivät.
Arvostan Io-Techin @Sampsa ja @Juha Kokkonen irtisanoutumista suurimman(?) yhteistyökumppanin toimista.io-tech lopettaa yhteistyön Jimm’s PC-Storen kanssa.
![]()
Jimm's PC Store myi valtavan määrän drooneja, epäillään päätyneen Venäjälle - "Myyntihuuma" iski - io-tech.fi
Jimm's PC-Store myi vuonna 2022 yli 2 miljoonalla eurolla lähes 3500 droonia suomalaisyritykselle, jonka toimitusjohtaja sai tuomion säännöstelyrikoksesta ja puolustustarvikkeiden maastavientirikoksesta.www.io-tech.fi
Sinulle, sekä muille kk-lahjoittajille iso kiitos, asia on minulle tärkeä ja arvostan avustajia.Olen sodan alkamisen jälkeen laittanut joka kuukausi 1% nettotuloistani Ukrainaan.
Tätä on venäjän toimesta valmisteltu Suomessa ja olimme jonossa(Ukrainan, Viron vai jonkun muun jälkeen?) odottamassa venäjän provosoimatonta agressiota.Teorissa vuonna 22 asiat olisivat voineet perkelöityä niin, että zyzzä olisi laittanut torikokouksen pystyyn Suomen rajalle ja näitä droneja olisi voitu käyttää meidän ja Suomen siviiliväestön tappamiseen.
Kyllä, jokainen drone Ukrainaan on pieni lisäys Suomea kohtaan kasaantuvaan venäjän uhkaan.Ukrainan asia on meidän.
En sokeasti, laki ei toimi aina moraalin mukaan ja onhan noita tapauksia riittänyt, joita ihmetellyt millä muotoa oikeus toteutunut.Miten niin? Tästä oli käsittely oikeudessa ja Jimm’s todettiin syyttömäksi ja sillä sipuli. Etkö luota Suomen oikeuslaitokseen?
Tätä mietin itsekin, eikö todellakaan ole pyydetty tarjousta ja jos ei, ihmetelty edes miksi, sillä summat isoja?pyytämättä siis edes tarjousta.
Olisi kiva tietää tuo kuka sen Jimmsin nyt oikeasti omistaa, sivuillakaan en löytänyt sanaakaan.Jos ne (epäilyt) pitää paikkansa että Jimms PC Store on venäläisessä omistuksessa
Kyllä. Boikotoin.Boikotoiko jeng
Sellaista muillekin, että Jimmz on saanut mahdollisuuden korjata virheensä ja siellä ollaan lähdetty valehtelulinjalle.Jimm'siltä, mutta kaikki aspektit huomioiden ajattelin kyllä antaa heille mahdollisuuden korjata virheensä, tai ainakin yrittää sitä.
Omalla oikeustajulla kuuluu tehdä asian korjaus ja sitten vasta puhutaan hyvityksestä.Omasta näkökulmasta Jimm'silla ei ole tästä tilanteesta mitään muuta mahdollisuutta "synninpäästöön" kuin toimittaa Ukrainan armeihalle 3466 DJI dronea...
Viranomainen toimii kankeasti ja siksikin tarvitaan moraalia, yhteiskunnallista vastuuta kaikilta, mutta etenkin yrityksiltä.Mielestäni yritykset tai yksittäiset henkilöt eivät ole vastuussa siitä mihin heidän asiakasyritykset käyttävät ostamia tuotteita. Toki näemmä olisi pitänyt selvitellä käyttötarkoitusta paremmin tai muuta vastaavaa ennen kauppojen tekoa, mutta mielestäni silti vastuu on viranomaisilla jotka valvovat liikennettä rajojen yli.
Jimm'sillä juhlat vain jatkuu www-sivujensa mukaan:
![]()
Antakaa anteeksi tyhmyyteni tässä asiassa, mutta eikö Amazon ole vapaakauppa ja harrastaa paljon dropshippausta? Voiko sieltä tietää kuka on omistaja ja mihin rahat valuvat? Tämä siis ihan oikea kysymys, eikä provo.Voi perkele.
Tilannut viimeiset 15 vuotta kaiken tarvitsemani elektroniikan Jimm'siltä mikäli sitä on heiltä löytynyt. Kaikki on aina toiminut hienosti ja kuljetus on ollut suorastaan hämmentävän nopea aina.
Datatronic ja Amazon saanee minun euroni jatkossa ellei jotakin radikaalia (esimerkiksi koko tämän jupakan liikevaihto Ukrainaan) tapahdu. Oksettavaa että rahankiilto silmissä myydään murhaajille siviilien tappamiseen käytettäviä laitteita. Pthyi.
Antakaa anteeksi tyhmyyteni tässä asiassa, mutta eikö Amazon ole vapaakauppa ja harrastaa paljon dropshippausta? Voiko sieltä tietää kuka on omistaja ja mihin rahat valuvat? Tämä siis ihan oikea kysymys, eikä provo.
Datatronic ja muut pienet suomiyritykset tietty hyvä.
Jimm'sillä juhlat vain jatkuu www-sivujensa mukaan:
![]()
Amazonissa voi kyllä myydä ja lähettää myytävät tavarat omasta "varastosta" mikäli niin haluaa, mutta Amazonilla on myös ihan omat varastot, josta myyvät ja/tai toimittavat tavaraa. Sen huomaa tuotteen kohdalla "Sold by:" ja "Dispatches from" tekstien vierestä. Jos molemmissa lukee Amazon, niin 1+1=Amazon myy ja toimittaa omasta varastosta tavaran.Antakaa anteeksi tyhmyyteni tässä asiassa, mutta eikö Amazon ole vapaakauppa ja harrastaa paljon dropshippausta? Voiko sieltä tietää kuka on omistaja ja mihin rahat valuvat? Tämä siis ihan oikea kysymys, eikä provo.
Datatronic ja muut pienet suomiyritykset tietty hyvä.
Etkös sinä muuten juuri eronnut armeijasta ja suosittelit sitä muillekin?