Alkuun täydellä (3) teholla että purun/hakkeen "palaminen" käynnistyy, sitten laskee alemmas. About 10-15min kun ekat savut alkaa tulemaan ulos antaa palaa ja sitten pudottaa tehoa. Ei muodostu savua kunnolla edes 2 teholla. Muurikka on aika tiivis, kyllä se savu siellä pysyy hyvinkin pitkään.
Joskus tein niin että jossain vaiheessa nostin hetkellisesti isommalle että loputkin purut varmasti aktivoituu. Kun siis pidempää aikaa pidän lihaa pöntössä
Hain tuollaisen
Motonetin 1100W easycooking termostaatillisen savustimen kokeeksi.
Testailin termostaatin asetusta ensin sen omalla lämpömittarilla ja tarkistin digitaalisella paistomittarilla.
Termostaatin säätöpyörässä on 12 merkattua kohtaa ja asennossa 3 lämpötila seilasi 85C - 115C väliä eli aikas hyvä kun lohelle sopivaksi savustuslämmöksi kerrotaan vähän alle sata.
Vanhassa Muurikassa kun ei ole termaria, niin olen käyttänyt pyökkihaketta jossa on melko isojakin paloja.
Niitä liottanut märäksi ja silti ne on mustia kekäleitä 30min jälkeen.
Nyt käytin sekä isompaa,- että hienompaa pyökkihaketta sekaisin ja vain hetken liotus ennen savustusta.
Kaksi palasokeria.
Sokerit kyllä suli ja hake tummui, mutta ei tullut mustaksi siinä 65min aikana, jonka kala pöntössä oli.
En kellottanut vastuksen päälläoloaikaoja, mutta se siis katkoo sitä aina välillä, olisiko tyyliin 3min päällä, 5min pois.
Ens kerralla pistän vain hienoa pyökkihaketta ja hienoa sokeria, uskoisin että näin saa enemmän savunmuodostusta aikaan.
Kypsyysaste oli sopiva, 65C ja 75C välillä kun suositus, niin tuo siitä väliltä.
