Ite olen ollut tyytyväinen spigenin rugged armor magfit suojakuoreen mutta ei ole ainakaan vielä kokemusta että miten pysyis vaikka jossain telineessä autossa. Mutta ihan tarpeeks vahva magneetti tossa tuntuu olevan kun olen pitänyt tuota tietokonekotelon päällä.
Spigenissä häiritsee se, ettei ole edes vaihtoehtoa, jossa kameran linssit olisi suojattu erikseen, kuten esimerkiksi tuossa aiemmin linkitetyssä Ringkenin kuoressa. Omalla kohdalla se on kyllä jo ihan vaatimus, kun esim Xiaomin 11T Prosta meni yksi linssi paskaksi ihan alkuaikoina ja nykyisessä OP11:ssakin on jonkin verran pieniä naarmuja. Naarmut eivät yllätä, koska pyöreä kamerarykelmä on pahasti esillä kuoresta huolimatta.
Otan kuvia melko harvoin, joten tilasin Nillkiniltä tuollaisen kuoren, jossa linssit ovat peitettyinä vakiona ja kansi toimii myös jalustana (jolle en tosin näe tarvetta). Jumalaton möhkäle tulee puhelimen taakse verrattuna kevyempiin vaihtoehtoihin. Tästä olisi ollut tarjolla myös liukuvan kannen versio, joka olisi paljon maltillisempi mötikkä, mutta Amazonissa myytävässä ei ole valitettavasti magneettia mukana. Tämä vaihtoehto sopinee hyvin tehdastyöelämään.
Lisäksi innostuin ja tilasin "varalta" alla olevan Pitakan kuoren. On hyvä olla kevyempikin vaihtoehto ja laadukashan tuo on kuin mikä, kun arvosteluista katselee. Suojaa sen sijaan ei vähemmän, mutta tämä menee enemmän kotikäyttöön. Jos kuoret olisivat välittömästi kotiovella niin todennäköisesti olisi ensin testannut totunko kohtuudella tuohon Nillkinin möhkäleeseen ja tilannut tämän vasta myöhemmin, mutta näillä mennään. S25 Ultra on jo itsessään sieltä isoimmasta ja painavammasta päästä, joten kevyempi kuori sopinee hyvin siihen.
Lisäksi tilasin Samsungin Antireflective- kalvon ja Pitakan Magsafe- "sormuksen". Budjetti venyi jo siihen malliin, että enimmät Magsafe- lisävarusteet sai jäädä vielä kauppaan, mutta tarkempien tutkimuksien jälkeen tuon Samsungin kalvon ei pitäisi häiritä normaalia heijastuksenestoa, joten senpä takia tuon laittaminen on helppo perustella. Ärsyttäisihän se jos kamera olisi suurimman osan ajasta kannella suojassa, mutta näyttö naarmuuntuisi jo hyvissä ajoin.
Laatutuotteelle laadukkaat lisävarusteet. Onhan se ihan perusteltua, että edes suojauksen puolesta voisi olla mahdollista pärjätä puhelimella sinne päivityslupauksen loppupäähän.
