- Liittynyt
- 25.10.2016
- Viestejä
- 941
...
Viimeksi muokattu:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Suokaasua se varmasti oli, keskustelua voi jatkaa rävellyksen puolella.Tämä viesti oli aivan liian vaarallinen. Osasto X2 poisti tämän poikkeaman.
Tämän tyyppisissä on aina se sama ongelma: falsifioinnin mahdottomuus relevantille kohderyhmälle kirjoitettavassa vastineessa. Tällaisten ilmiöiden selittäminen kun vaatii yksinkertaisten luonnontieteellisten konseptien käyttämistä. Sellaisen tekstin lukeminen ja ymmärtäminen taas vaatisi peruslukiolaisen tasoista kykyä käsitteelliseen ajatteluun, mikä ei kuulosta paljolta. Kun sitä tarjotaan flättäreille, aika vähänkin on liikaa.niimpä aurinko on paljon lähempänä kuin väitetään:
Mitä lähempänä valon lähde on, sen suurempi on hajonta.
![]()
niimpä aurinko on paljon lähempänä kuin väitetään:![]()
Jäävallin takana on mittaamattomat timantti ja kulta jne esiintymät millä eliitti pitää valtaa yllä.En oikein ymmärrä tuota flat earth - juttua. Mitä tämä mystinen "eliitti" voittaa tällä huijauksella?
Pyöreä voi olla ilman että on pallo.Jos maapallo olisi litteä niin minkä takia muut planeetat esimerkiksi Jupiter on pyöreä? en ymmärrä koko litteän maan pointtia
Eihän maatakaan väitetä pallomaisen pyöreäksi vaan navoiltaan litistyneeksi. Tarkoittaako tuo pyöreä ilman että on pallo, että Jupiter on pitsan muotoinen mutta oikeassa kulmassa näyttääkseen pyöreältä? Pyöreältä näyttäisi oikeassa kulmassa myös puolipallo tai sikariPyöreä voi olla ilman että on pallo.
Itse miellän tuon lähinnä trollaus formaatiksi. Vähän niinkuin jotkut tv-tuotannot myydään formaattina moneen maahan, niin kaikille nettitrolleille on tarjolla valmiiksi tehty trollailuformaatti litteän maan muodossa.Toi flat earth on tuollainen pseudosalaliitto, jossa 98% noita flat earth -juttuja levittävistä tekee sen läpällä ja sitten löytyy joku pieni 2% huurupäitä jotka uskoo siihen oikeasti. Välttämättä edes motivaationa ei oo se että heh heh, vedätetäänpä tyhmiä vaan enemmän se haaste mikä tulee siitä että yrittää keksiä uskottavia perusteluita ihan pähkähullulle jutulle.
Toi flat earth on tuollainen pseudosalaliitto, jossa 98% noita flat earth -juttuja levittävistä tekee sen läpällä ja sitten löytyy joku pieni 2% huurupäitä jotka uskoo siihen oikeasti. Välttämättä edes motivaationa ei oo se että heh heh, vedätetäänpä tyhmiä vaan enemmän se haaste mikä tulee siitä että yrittää keksiä uskottavia perusteluita ihan pähkähullulle jutulle.
Chemtrail salaliittoteoriassa tuo prosenttisuhde on varmasti paljon pienempi. Juttuna se on silti yhtä typerä.
Niin, eräänlaista teekkarihuumorin kaltaista meemiperseilyä. Näin minäkin haluaisin uskoa. Toisaalta kun ottaa huomioon esimerkiksi kreationistien määrän, voi totuus olla masentavampi. Muricassa saattaa olla pelottavan paljon ihan oikeita tosissaan-flättäreitä. Aiheeseen liittyvä tilastollinen lisätieto toki kiinnostelisi.Toi flat earth on tuollainen pseudosalaliitto, jossa 98% noita flat earth -juttuja levittävistä tekee sen läpällä ja sitten löytyy joku pieni 2% huurupäitä jotka uskoo siihen oikeasti. Välttämättä edes motivaationa ei oo se että heh heh, vedätetäänpä tyhmiä vaan enemmän se haaste mikä tulee siitä että yrittää keksiä uskottavia perusteluita ihan pähkähullulle jutulle.
Ai että, vanha salaliittoteorioiden folioluokan klassikko, homokaasu. Parastahan oli, kun aikanaan selvisi että kyseessä ei ollutkaan sakea salaliittoteoria vaan jotain vielä sakeampaa salaseurakäytäntöä - tällaista asetta ihan oikeasti tutkittiin. Projekti hylättiin kolmisenkymmentä vuotta sitten ja asia tuli julkisuuteen vajaa 20 vuotta sitten.Toi homokaasun suihkuttaminen libtardsien toimesta pahaa-aavistamattomien redneckien niskaan on vaan flat earthiin verrattuna... tylsää
Onko noi chemtrail -tyypit edes päässeet mihinkään konsensukseen että mitä kemikaaleja sieltä koneista ruiskutetaan ja miksi? Eihän tuohon saa edes sävellettyä mitään hyviä pseudotieteellisiä selityksiä, kun ei edes tiedä mitä tarkkaan ottaen pitäisi selittää. Ja tietenkin tuolla voisi kätevästi selittää nuorten MT-ongelmat ja koronat ja kaikki, mutta niihinkin tuo on juonenkuljetuksellisesti halpa deux-ex-machina -ratkaisu. Ei jatkoon...
No ihan kauttarantain voi sanoa vaikka että maa kiertää aurinkoa eikä päivävastoin.Olen nähnyt usein meemin jonka mukaan eilisen salaliittoteoria on tämän päivän fakta. Jos joku on kuullut saman osaatteko kertoa esimerkin? Jos haluaa astetta vaikeamman niin mieluiten toisen maailmansodan jälkeiseltä ajalta
Jos lukee näitten alt-rightien huuruisia palstoja, tämä väite esiintyy siellä hyvin usein. Ongelmana vain on se, että heille salaliittoteoriat ja faktat ovat yksi yhteen alusta asti. Sitten kun väitteitä toistetaan ketjuissa ad infinitum, niin niistä tulee yhä enemmän faktoja ja kas, meemi on todistettu todeksi.Olen nähnyt usein meemin jonka mukaan eilisen salaliittoteoria on tämän päivän fakta. Jos joku on kuullut saman osaatteko kertoa esimerkin? Jos haluaa astetta vaikeamman niin mieluiten toisen maailmansodan jälkeiseltä ajalta
Näin olen itsekin ymmärtänyt. Mutta en vieläkään tajunnut miten vaikka Hunterin läppäri, 2020-vaalihuijaus, 911 false flag, verotulppapiikit jne on todistettu ja yleinen käsitys vaihtunut vaikka 20v sisäänJos lukee näitten alt-rightien huuruisia palstoja, tämä väite esiintyy siellä hyvin usein. Ongelmana vain on se, että heille salaliittoteoriat ja faktat ovat yksi yhteen alusta asti. Sitten kun väitteitä toistetaan ketjuissa ad infinitum, niin niistä tulee yhä enemmän faktoja ja kas, meemi on todistettu todeksi.
Yleensä todistaminen menee siten, että kaikki vastaanväittäjät on cuck-libtard-fageja, ja myös gatewaypunditissa on joku juttu.Näin olen itsekin ymmärtänyt. Mutta en vieläkään tajunnut miten vaikka Hunterin läppäri, 2020-vaalihuijaus, 911 false flag, verotulppapiikit jne on todistettu ja yleinen käsitys vaihtunut vaikka 20v sisään
sain joskus the_donaldista kenkää kun haastoin narratiiviä mutta onneksi nykytwitterissä on omaan makuun tarpeeksi huuruja
Ei kai kukaan ole kokouksien olemassaoloa kieltänyt? Propellit vain ovat antaneet kokouksille jonkin ihmeellisen salaseuran ja ylimmän maailmaa hallitsevan konklaavin aseman, mitä sillä tietenkään ei ole.Esim. Bilderbergin kokouksia pidettiin täytenä salaliittohuuruiluna ei-niin-kauan-sitten, kunnes se tuli niin yleiseen tietoon, ettei sitä enää kieltääkään voinut ja nyt lehdet kertovat, kuka kulloinkin siellä Suomesta käy.
Ei kai kukaan ole kokouksien olemassaoloa kieltänyt? Propellit vain ovat antaneet kokouksille jonkin ihmeellisen salaseuran ja ylimmän maailmaa hallitsevan konklaavin aseman, mitä sillä tietenkään ei ole.
No kyllä sitä aika ahkerasti foliota huudeltiin aina kun joku tuon termin mainitsi.Ei kai kukaan ole kokouksien olemassaoloa kieltänyt? Propellit vain ovat antaneet kokouksille jonkin ihmeellisen salaseuran ja ylimmän maailmaa hallitsevan konklaavin aseman, mitä sillä tietenkään ei ole.
Pari linkkiä helpottaisi ymmärtämään kontekstiaNo kyllä sitä aika ahkerasti foliota huudeltiin aina kun joku tuon termin mainitsi.
Ihmeellinen ilmiö kyllä kaikkinensa tämä "Ei kai kukaan" -kaasuvalaisu. Serkkunsa "Aina on tiedetty" kanssa. Tuli koronan myötä opittua kuinka yleistä tuo on ja yllätti kuinka se tulee monilta aivan luonnostaan.
Mitä tarkoitat kontekstilla tässä yhteydessä? Tarvitsetko tietoa Bilderbergistä vai käyttäytymistieteistä?Pari linkkiä helpottaisi ymmärtämään kontekstia
Vaikka että missä ja milloin on väitetty, että mitään Bilderberg-kokouksia ei ole.Mitä tarkoitat kontekstilla tässä yhteydessä? Tarvitsetko tietoa Bilderbergistä vai käyttäytymistieteistä?
SanoitMitä tarkoitat kontekstilla tässä yhteydessä? Tarvitsetko tietoa Bilderbergistä vai käyttäytymistieteistä?
Unohdetaan tuo sana aina, se on tyylikeino, enkä ainakaan itse ottanut sitä kirjaimellisesti. Mutta jos väität että sanomalla sanan Bilderberg on usein kutsuttu sanan sanojaa foliohatuksi haluaisin vähän lisää kontekstia. Se mitä itse löysin netistä oli että ainakin 2005 kuva oli julkisesti suunnilleen sama kuin mikä minulla on tänään: merkittävät ihmiset tapaavat suljettujen ovien takana.No kyllä sitä aika ahkerasti foliota huudeltiin aina kun joku tuon termin mainitsi.
No kyllä sitä aika ahkerasti foliota huudeltiin aina kun joku tuon termin mainitsi.
Ihmeellinen ilmiö kyllä kaikkinensa tämä "Ei kai kukaan" -kaasuvalaisu. Serkkunsa "Aina on tiedetty" kanssa. Tuli koronan myötä opittua kuinka yleistä tuo on ja yllätti kuinka se tulee monilta aivan luonnostaan.
Niin onko Bilderbergin kokouksien olemassaolo joskus kielletty vai mitä nyt yrität sanoa? Kuka huuteli foliota kun sanottiin mitä? Varsin sekavaa tekstiäNo kyllä sitä aika ahkerasti foliota huudeltiin aina kun joku tuon termin mainitsi.
Ihmeellinen ilmiö kyllä kaikkinensa tämä "Ei kai kukaan" -kaasuvalaisu. Serkkunsa "Aina on tiedetty" kanssa. Tuli koronan myötä opittua kuinka yleistä tuo on ja yllätti kuinka se tulee monilta aivan luonnostaan.
Mitä tarkoitat? Jos kausi-influenssaan ei ole elinikäistä rokotetta oli ymmärtääkseni aina mahdollista ettei koronaankaan ole. Joku toinen väittäisi ettei koronaa edes ole olemassa koska kausi-influenssa katosi sen altaTää on klassikko. Nohynekit ja muut oli aivan varmoja että koronarokotteesta ei tule mitään jatkuvasti otettavaa juttua...foliohatut oli eri mieltä. no kuinkas kävikään.
![]()
2023 vuoden marraskuulta, eli vieläkin näitä piikitellään:
![]()
THL:ltä rauhoittava viesti koronarokotteiden määrästä
Tehosterokotteita suositellaan niille, joilla on suurin riski saada vakava koronatauti.www.is.fi
Voitko linkata juttuun, jossa kerrotaan, ettei koronaroketta tarvitse ottaa varmasti kuin 2 tai kolme annosta (riippuen rokotteesta). Itse muistan, että alusta lähtien spekuloitiin, että korona tulee jäämään pysyväksi ihmiskunnan riesaksi, jolloin voi olla tarpeellista että sitä vastaan otetaan rokotteita nykyisen kausi-influenssan tapaan.Tää on klassikko. Nohynekit ja muut oli aivan varmoja että koronarokotteesta ei tule mitään jatkuvasti otettavaa juttua...foliohatut oli eri mieltä. no kuinkas kävikään.
![]()
2023 vuoden marraskuulta, eli vieläkin näitä piikitellään:
![]()
THL:ltä rauhoittava viesti koronarokotteiden määrästä
Tehosterokotteita suositellaan niille, joilla on suurin riski saada vakava koronatauti.www.is.fi
Voitko linkata juttuun, jossa kerrotaan, ettei koronaroketta tarvitse ottaa varmasti kuin 2 tai kolme annosta (riippuen rokotteesta). Itse muistan, että alusta lähtien spekuloitiin, että korona tulee jäämään pysyväksi ihmiskunnan riesaksi, jolloin voi olla tarpeellista että sitä vastaan otetaan rokotteita nykyisen kausi-influenssan tapaan.
Joo, eli noitahan ei ole jaettu pyynnöistä huolimattakaan lisää kuin immuunipuutteisille. Itse työskentelen terveydenhuollossa, ja meille ei edes pyynnöistä huolimatta suostuttu antamaan uutta rokotetta tänä syksynä, vaikka uusi rokote toimisi uusia kantoja vastaan paremmin. On katsottu (tämänhetkisen tiedon valossa), että uusille rokotuskierroksille ei ole tarvetta tällä hetkellä. Muutoin kuin immuunipuuteisten osalta, kuten tuossa tekstissä kerrotaan.
Tähän on osalla ufoporukasta vastaus, eli ufoukkelit ovat sukua meille. Joko ne ovat tulevaisuudestamme eli meidän suoria jälkeläisiämme tai sitten meillä on jokin muu yhteinen alkuperä (sisältäen Maan kaikki elämänmuodot) jonka me Maan asukit olemme unohtaneet tai josta emme ikinä olleet tietoisia.Mulla on 1 testi kaikille ufohavainnoille. Jos ei sitä läpäise, niin epäilen havaintoa.
1) muistuttaako havainto Hollywoodin meille jo esittämiä?
Jos muistuttaa, epäile. Perustelu: elämä jo maapallolla on erittäin monimuotoista. Kokonaan eri planeetan olosuhteisiin soveltunut elämä voi olla hyvinkin erilaista emmekä välttämättä tunnista sitä elämäksi. Uskoisin että myös älyllisen elämän määrittely ihmisen älystä lähtien voi olla haasteellista.
Jos siis kuulet lentävästä lautasesta josta kävelee ulos harmaita, laihoja ja suuripäisiä ja -silmäisiä humanoideja joilla on neljä raajaa ja jotka puhuvat korkealla äänellä, epäile.
Eikö sellainen teoria ole, ihan valtavirrassakin, että ensimmäiset elävät solut olisivat voineet saapua maahan meteoriitin kyydillä? Tuosta toki tuskin olisi muistikuviaTähän on osalla ufoporukasta vastaus, eli ufoukkelit ovat sukua meille. Joko ne ovat tulevaisuudestamme eli meidän suoria jälkeläisiämme tai sitten meillä on jokin muu yhteinen alkuperä (sisältäen Maan kaikki elämänmuodot) jonka me Maan asukit olemme unohtaneet tai josta emme ikinä olleet tietoisia.
No tietysti tuo homokaasu, jonka miellän nörttivitsin ohessa erikoiseksi sattumaksi. Uutisryhmien suomalaiset peelot tuskin olivat keskimäärin kovin tosissaan.Olen nähnyt usein meemin jonka mukaan eilisen salaliittoteoria on tämän päivän fakta. Jos joku on kuullut saman osaatteko kertoa esimerkin? Jos haluaa astetta vaikeamman niin mieluiten toisen maailmansodan jälkeiseltä ajalta
Kyseenalaiset sotilaskalustokuormat M/S Estonialla olivat mielisairaiden horinaa ja pahantahtoisten valehtelijoiden levittämää sepitettä kunnes mm. Viron valtio vahvisti asian. Huomautan ettei ole vieläkään julkista tietoa oliko kuormaa juuri onnettomuuspäivänä, mutta eivät kiistäjätkään kiistäneet vain sitä vaan koko asian ehdottomasti kokonaan.
Siirtäisin maalitolppia sen verran, etteivät olleet oikeassa tavallaan.Ja tämän osalta sitten tavallaan salaliittoteoreetikot olivat oikeassa, Ruotsin sotilastiedustelu kuljetti sotilasmateriaalia Estonialla Virosta Ruotsiin.
Jep. Suljetut ovet, ei tiedotusta --> salaliitto? Kyllähän noista on aina tiedetty, ja olisikin aika kummallista jos maailman valtaapitävät voisivat oikeasti tavata noin laajassa mittakaavassa täysin salassa.
Joo, on ollut ja on yhä olemassa kokonaisia aiheita joista puhumista - riippumatta siitä mitä mieltä on tai esittääkö mitään väitettä mistään - katsotaan kuin halpaa makkaraa tai MV-lehteä.Siis kyllä todellakin koko asiasta puhumista pidettiin 2000-luvun alussa aivan läpihulluna asiana, jonka olemassaoloa ei tunnustettu eikä uskottu. Vasta 2010-luvulla tuosta tuli ns. valtavirtaa, josta mediakin vaivautui puhumaan. Kokousten sisältöön en ota kantaa, kun ei niistä kukaan mitään yksityiskohtia tiedä.
Äkkiä googlettamalla wikipediasta löytyy että jo vuonna 1994 on julkaistu artikkeli salaliitoista mitä siellä päätetään. Eli on jo silloin ollut ihan yleistä tietoa nuo kokoukset.Siis kyllä todellakin koko asiasta puhumista pidettiin 2000-luvun alussa aivan läpihulluna asiana, jonka olemassaoloa ei tunnustettu eikä uskottu. Vasta 2010-luvulla tuosta tuli ns. valtavirtaa, josta mediakin vaivautui puhumaan. Kokousten sisältöön en ota kantaa, kun ei niistä kukaan mitään yksityiskohtia tiedä.
No tietysti tuo homokaasu, jonka miellän nörttivitsin ohessa erikoiseksi sattumaksi. Uutisryhmien suomalaiset peelot tuskin olivat keskimäärin kovin tosissaan.
Kyseenalaiset sotilaskalustokuormat M/S Estonialla olivat mielisairaiden horinaa ja pahantahtoisten valehtelijoiden levittämää sepitettä kunnes mm. Viron valtio vahvisti asian. Huomautan ettei ole vieläkään julkista tietoa oliko kuormaa juuri onnettomuuspäivänä, mutta eivät kiistäjätkään kiistäneet vain sitä vaan koko asian ehdottomasti kokonaan.
Käsittääkseni MKULTRA-projektin olemassaoloon päti sama, sekä tietenkin alunperin virallisesti että pidempään yleisissa asenteissa asiaan. On helpompi syyttää asiasta puhuvia hulluiksi kuin havahtua siihen, että oma maa tai ylipäänsä johtava länsimaa teki melkein eilen mengele-juttuja.
Mistään tästä ei tietenkään seuraa, että maga-miesten harhoista tulee toistamalla totta sen enempää kuin Valtakunnassa kävi - toimii korkeintaan omaan käyttöön siis. Maapallo ei kypsy litteäksi, 9/11 pommi-iskuksi eikä Apollo-ohjelma feikiksi. Lee Harvey Oswaldista ja Sirhan Sirhanista en osaa sanoa.Nallepuhläppäri oli tosi tarina, Hunterin läppäriä pidättäydyn kommentoimasta.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.