O
Lumme mainosti tarjous pörssi 0.49€+spot & 6kk 0€, mutta kun menee tilaamaan niin on 0.9€+spot+3.99€. Ei jaksanut taistella.
Ei siinä mitään taistelemista ole kun valitsee pörssisähkön eikä pörssisähkö ekoa sopimukseksi.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
O
Lumme mainosti tarjous pörssi 0.49€+spot & 6kk 0€, mutta kun menee tilaamaan niin on 0.9€+spot+3.99€. Ei jaksanut taistella.
Eikös ole puhuttu ILPeillä enempi kolmasosa säästöstä sähkönkulutukseen kuin siitä että kulutus putoaisi kolmannekseen ???En tiedä, mutta olen lukenut, että (sähköautojen tankkauksen ohella) nimenomaan lattialämmitys ja lv-varaaja ovat ne yleisimmät välineet kulutusvaikutuskikkailuun. Ja nykyaikainen lämpöpumppu pudottaa sen osalta sähkön kulutuksen kolmannekseen, eikä sellasen asentamisessa teknisesti ole mitään estettä - esteettisesti voi olla.
Kyllä se on oletettavaa että laadukkaalla pumpulla saa 1 kilowatilla sähköä 3 kilowattia lämpöä eli kulutus putoaisi kolmannekseen.Eikös ole puhuttu ILPeillä enempi kolmasosa säätöstä sähkönkulutukseen kuin siitä että kulutus putoaisi kolmannekseen ???
En. "Tutustu" kohdasta kun menee niin tulee nuo kalliimmat hinnat, Tilaa kohtaan en ala syöttämään tietojani yhtään enempää.Taisit ottaa sen kalliimman pörssisopimuksen eli Ekon.
"Kuukausimaksu ensimmäisen 6 kuukauden ajan 0 euroa uusille Pörssisähkö-asiakkaille!"En. "Tutustu" kohdasta kun menee niin tulee nuo kalliimmat hinnat, Tilaa kohtaan en ala syöttämään tietojani yhtään enempää.
Jos jaksais skrollata vähän alaspäin...En. "Tutustu" kohdasta kun menee niin tulee nuo kalliimmat hinnat, Tilaa kohtaan en ala syöttämään tietojani yhtään enempää.
Edit: Kun klikkaa kohdasta "Pörssisähkö" - "Tutustu" niin siinä on tuo 6kk 0€ mutta itselläni vasen vihreä palkki on kuitenkin EKO ja EKO hinnat.
En. "Tutustu" kohdasta kun menee niin tulee nuo kalliimmat hinnat, Tilaa kohtaan en ala syöttämään tietojani yhtään enempää.
Edit: Kun klikkaa kohdasta "Pörssisähkö" - "Tutustu" niin siinä on tuo 6kk 0€ mutta itselläni vasen vihreä palkki on kuitenkin EKO ja EKO hinnat.
Hju..Jos jaksais skrollata vähän alaspäin...![]()
Tästä tuli mieleen oman Lumme-sopimuksen teko. Useammalle sivulle piti syöttää tietoa. Viimeisen sivun loppuun kun pääsin ja painoin "vahvista" tms. niin ei mennyt läpi, vaan jotain valitusta, ei kuitenkaan osannut kertoa, mistä kiikastaa. Noh, yritin osoitetta vähän eri näköisissä muodoissa ja ties mitä; ei auttanut. Sitten kun älysin peruuttaa takaisin ensimmäiselle sivulle ja ottaa desimaalin pois asunnon pinta-alasta, niin viimein meni läpi.Hju..
Noh, itse en pääse kahdella selaimella eteenpäin tuosta ekasta "Kohde" kohdasta niin saa Lumme jäädä omalta osaltani.
Vähän lisätietoja voisi laittaa, niin viestisi on huomattavasti hyödyllisempi muille foorumilaisille. Oliko kulutusvaikutuksella? 24kk? Jos 12kk ja ilman kulutusvaikutusta niin tuo on jo aika hyvä hinta.Citymarketilla Fortumin ständillä tarjottelivat kiinteää sopimusta 7c/kWh+3€/kk. En ottanut, koska seuraavat 8kk on varmaan pörssisähkö melkein koko ajan alle tuon 7c eikä oo kuukausimaksua.
Fortumin sivuilla on halvin 7,99c + kulutusvaikutus. Elleivät sitten myy tiskin alta parempaa.Vähän lisätietoja voisi laittaa, niin viestisi on huomattavasti hyödyllisempi muille foorumilaisille. Oliko kulutusvaikutuksella? 24kk? Jos 12kk ja ilman kulutusvaikutusta niin tuo on jo aika hyvä hinta.
Ei tiskin alta vaan päältä. On yleistä ja tavanomaista, että sähkösopimuksista annetaan kaupan aulan ständillä hihasta nykimällä ja huutelemalla parempia tarjouksia kuin firman sivuilla on esillä.Fortumin sivuilla on halvin 7,99c + kulutusvaikutus. Elleivät sitten myy tiskin alta parempaa.
6kk kiinteä?Citymarketilla Fortumin ständillä tarjottelivat kiinteää sopimusta 7c/kWh+3€/kk. En ottanut, koska seuraavat 8kk on varmaan pörssisähkö melkein koko ajan alle tuon 7c eikä oo kuukausimaksua.
Oliko 12 vai 24kk. Itse ottaisin heittämällä tällaisen kiinteän sopparin jos siinä ei ole kulutusvaikutusta lisänä.Citymarketilla Fortumin ständillä tarjottelivat kiinteää sopimusta 7c/kWh+3€/kk. En ottanut, koska seuraavat 8kk on varmaan pörssisähkö melkein koko ajan alle tuon 7c eikä oo kuukausimaksua.
No hitto kun ei tullut enempää kysyttyä. Oletin, että puhutaan 6kk kiinteästä.Eiköhän tuo ole aika selvä että kulutusvaikutussoppari
Ai missä?Eikös noita alle 8c 6kk kiinteitä ala olemaan "ennakkomyynnissä" 1.4 lähtien jo jonkin aikaa? Kesä kuitenkin tulossa.
En jaksa etsiä mutta täällä oli parisen sivua sitten.Ai missä?
Varmaan vielä joku semmoinenkin, että tuota ei voi kuitenkaan ottaa ensi talveksi, vaan ainoastaan pörssi-edulliselle kesäajalle, joka tekee tuosta varsin surkean diilin?Keravan energialla on tuommoinen ennakkomyynti. 6 kk, kulutusvaikutus, hinta 7,10 snt + 3,99 e/kk. Alkamisaika aikaisintaan 1.4.2024.
![]()
Ennakkomyynti Joustosähkö 6 kk sähkösopimus - Keravan Energia
Tilaa ennakkoon Joustosähkö 6 kk kesäksi edulliseen hintaan! Vaihda Joustosähköön, kun haluat turvallisuutta ja pörssisähkön hyvät puolet.www.keravanenergia.fi
"Kuukausimaksu ensimmäisen 6 kuukauden ajan 0 euroa uusille Pörssisähkö-asiakkaille!"
Noissa on aina kulutusvaikutus mukana.Ymmärsinkö oiken että kiinteän hinnan saa esim tammi-maaliskuuksi ? Ja miten hinta silloin määräytyy, toistaiseksi voimasalovan sopimuksne taksalla vai miten vai onko siinä joku oma kiinityshinta ?
Mielenkiintoinen konsepti. Madaltaa varmasti pörssisähköön siirtymistä.
Se elää kokoajan, ilmeisesti ns futuuripohjalta (nasdaq). Hinnat siis muuttuu ihan ~jatkuvasti pitkin päivää.Mutta miten tuo kiinnityshinta määräytyy ? En ihan saanut sitä selville heidän sivuiltaan helpolla.
Mutta miten tuo kiinnityshinta määräytyy ? En ihan saanut sitä selville heidän sivuiltaan helpolla.
No hitto kun ei tullut enempää kysyttyä. Oletin, että puhutaan 6kk kiinteästä.
Edit. Jos ehdin, niin käyn huomenna kysymässä tarkemmin.
Niin, sama mitä netti tarjoaa. Kiinteä ja kulutusvaikutuksella.Kävin tänään siinä Cittarin ständillä uudelleen ja kerroin, että eilen tarjottiin 7c liittymää 3 euron kuukausi hinnalla. Siinä oli nyt eri myyjä ja sanoi, että on kaveri vähän "pyöristellyt", jotta saisi huomiota. Tarkempi hinta oli 7,99c/kWh ja 3,99€/kk. Hinta on kiinteä ja sopimus on määräaikainen 24kk. Sori nyt, kun eilen kerkesin välittää väärää tietoa...
Kävin tänään siinä Cittarin ständillä uudelleen ja kerroin, että eilen tarjottiin 7c liittymää 3 euron kuukausi hinnalla. Siinä oli nyt eri myyjä ja sanoi, että on kaveri vähän "pyöristellyt", jotta saisi huomiota. Tarkempi hinta oli 7,99c/kWh ja 3,99€/kk. Hinta on kiinteä ja sopimus on määräaikainen 24kk. Sori nyt, kun eilen kerkesin välittää väärää tietoa...
Ei hyvä, ei paha tarjous. Tai no jos kulutusvaikutuksellinen niin selvemmin paha tarjous..KSS soitteli tänään ja tarjosi seuraavaa: ensimmäiset 3kk 6,6snt/kWh ja sitten seuraavat 9kk 9,43snt/kWh eli yht 12kk määräaikainen. Perusmaksu 3€/kk. Totesin että palataanpa asiaan sitten kun on alle 6snt/kWh tarjolla...![]()
Millä tavalla huhupuheen mukaan eilen ääneen lausuttu tarjoushinta olisi "sitova" ellei asiakas halunnut silloin tehdä sopimusta?Pikku-Veetille voisi joku opettaa, että suullinen tarjous on tuollaisessa asiassa yhtä sitova kuin kirjallinenkin eikä hinnoittelussa voida pyöristellä alaspäin lähimpään tasaeuroon josta sitten nostaa hintaa 99 sentillä.
Millä tavalla huhupuheen mukaan eilen ääneen lausuttu tarjoushinta olisi "sitova" ellei asiakas halunnut silloin tehdä sopimusta?
Joo, vastasin erittäin hakemalla haettuun vänkäämiseen. Tosin itse tuote, määräaikainen kahden vuoden kulutusvaikutussopimus on itselleni hyvin luotaantyöntävä vielä tuollakin hinnalla.Eikö nyt ole vähän hakemalla haettua vänkäämistä, siinä tiskillä tilanteessa se olisi ollut sitova jos joku olisi sen halunnut ottaa ja olisi kiva ettei feissausta tehtäisi suoranaisesti harhauttamalla.
Oomi soitteli tänään tarjousta kun loppumassa maaliskuun lopussa soppari, oli 9.2c/24kk ja kuulemma "alemmaksi ei hinnat tänä vuonna tule".. että semmosta.
Vaikka en yleensä myyntimiehiä uskokaan, hänhän saattoi olla oikeassa jos viittasi vain Oomin hintoihin. Merkillinen veto se pörssisähköasiakkaiden savustaminen kilpailijoille marginaalin tuplauksella. Liekö heillä kassan pohja näkyvissä ja huono taloustaito.Oomi soitteli tänään tarjousta kun loppumassa maaliskuun lopussa soppari, oli 9.2c/24kk ja kuulemma "alemmaksi ei hinnat tänä vuonna tule".. että semmosta.
Ennen kuin joku ehtii innostua, jäseneksi voi liittyä vain, jos on käyttöpaikka Oulun Seudun Sähkön verkkoalueella, joka käsittää joitain Oulun etelä- ja kaakkoispuoleisia kuntia. Ei siis koske Oulun kaupunkia, paitsi Oulunsalon osalta, joka on nykyään osa Oulua.Tuosta Oomista tuli mieleen, että heiltä saa Oulun alueella 30 % alennusta jos liittyy osuuskuntaan.
Hyvä huomautus. Asiasta kertonut tuttavani asuu Oulunsalossa, joten en tiennyt itse keskustan olevan osuuskunnan ulkopuolella. Korjasin viestiäni.Ennen kuin joku ehtii innostua, jäseneksi voi liittyä vain, jos on käyttöpaikka Oulun Seudun Sähkön verkkoalueella, joka käsittää joitain Oulun etelä- ja kaakkoispuoleisia kuntia. Ei siis koske Oulun kaupunkia, paitsi Oulunsalon osalta, joka on nykyään osa Oulua.
Siis jos spot-hinta on 10 snt, osuuskunnan jäsen maksaa 7 snt? Mikähän järki tässä on yhtiölle, seudun asiakkaan taas ei varmaan muuta kannata harkitakaan.Tuosta Oomista tuli mieleen, että heiltä saa Oulun Seudun Sähkön verkkoalueella alueella 30 % alennusta jos liittyy osuuskuntaan.
"Marginaali
0,59 c/kWh sis. alv. 24%
+ Vaihtuva Spot-tuntihinta
Jäsenasiakkaana saat 30% alennuksen spot-hinnasta ja marginaalista! Alennus lasketaan jälkikäteen, eikä näy vielä hinnoissa."
Porvoon energialla yleisessä myynnissäLOUNA LÄHI -YLEISSÄHKÖ 24kk, 100% UUSIUTUVAA ENERGIAA (alv 24 %)
Perusmaksu 3.99 euroa/kk
Energiamaksu 8.99 snt/kWh
Tällänen lävähti Turku energia entisen 7.08 snt tilalle tänään sähköpostiin. Oivoi ku sais pois 2snt kwh edes. Tosiaan vanhenee maaliskuussa nykyinen.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.