- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 15 235
Tämähän on aika härskiä rentseeking-toimintaa. Ei siis riitä että kuluttaja-asiakas kantaa riskin vaan pitää myös vetää vähän rankempaa kuukausimaksua ja tuplamarginaalia välistä. Eihän se tunnu missään kun pörssisähköasiakkaalle voi tulla kämmien takia satasen päiviä ja sähkönsiirtokin on niin kallista ja ja ja. Halpa on energiatuote kuin saippua, juu.Jaahas, Oomilta tuli juuri ilmoitus, että pörssisähkön marginaali nousee yli kaksinkertaiseksi 0,25 -> 0,59 c/kWh. Aika härski korotus joten taitaa lähteä sähköyhtiö vaihtoon.
![]()
Ai että kun vielä saisi paperilaskulisää vaikka vitosen laaki, ja saahan sitä jos vaikka sopimukset vaihtuvat jolloin sitäkin tarvittaessa voi periä ekasta laskusta ja parista sitä seuraavasta helposti, kunhan tekee e-laskusopimuksen tekemisestä hieman haastavaa. Monenlaista kikkailua on nähtävillä ja tiedossa. Ei taida olla Oomi enää jatkossa.
Niinhän se näyttää olevan. Mikähän on se 100% kustannusnousu mikä moisen nousupaineen aiheuttaa? Tuskin sentään kartelli mutta varmaankin asiakkaiden typeryys.Tuntuu olevan tuo reilun puolen sentin marginaali nykyään aika vakiotaso mitä katselee sopimuksia.
Vähän kuluttavalle on melko yhdentekevää ylipäänsä, minkä energiatuotteen valitsee vai meneekö oletuksella. Ei toki ole fiksua olla silloinkaan kilpailuttamatta.Vähän kuluttavalle ainakin nykyiset marginaalien erot ovat merkityksettömiä. Minulla menee alle 2000 kWh vuodessa eli 0.5 senttiä marginaalilla maksan alle 10€ marginaalia vuodessa. Paljon oleellisempaan minulle on se että ei ole kuukausimaksua.
Kun kuluvan vuoden kulutus on jo 2800 kWh, alkaa olla marginaalillakin merkitystä ja parin euron metsästys vaihtelemalla koijarilta toiselle ilmaisten kuukausimaksujen perässä ei niinkään houkuta.