Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Vaan mitä väliä? Sähkölasku lienee mitätön joka tapauksessa?
Nuo kiinnityksethän on kulutusvaikutuksella, , joten omalla toiminnalla vaikuttaa hintaan sentilleen yhtä paljon kiinnityksellä tai ilman.Eikös sähköauto mahdollista nimenomaan halpojen tuntien maksimaalisen hyödyntämisen? Toki jos pakko saada virtaa autoon joka yö, tilanne on eri.
Äsken putosi syksyn kiinnityshinnat aika isosti ja sain hälytyksen, kun olin asettanut hälytysrajat 6snt.
Hinnat valuu pikkuhiljaa alas. Helen tarjoaa määräaikaista nyt 24kk 9,59snt/kk ja 2,99 perusmaksulla.
![]()
Pääasia että valuu vielä lisää. 8snt voisi ehkä harkita määräaikaista. Fortumin ständillä tänään tyrkytti pörssisopparia. Samaa mitä netti tarjoaa.Antaa valua, on kuitenkin kallis 24 kk:n soppariksi
Vähän haiskahtaa. Esim. Lumpeella suunnilleen euron kalliimmat energiahinnat...Helenin ständillä tampereelle yritti kaupata 8,8snt hintaan 12kk tai 24kk sopparia ja kuukausia maksut -50% 6kk ajan.
Olen uusi asiakas joten tuolla ei ole sopimusta mitä irtisanoa. Pitää varmaan soitella, ellei tuolla jossain ole piilossa jotain sähköpostiaspaa jonka kautta asian mielelläni hoitaisin. Puhelut eivät vain jää minulle päähän samaan tapaan kuin kirjoitettu teksti.
Juuri tuossa ylempänä mainittiin että Lumpeella 24kk tippunut 9,25snt tasolle jo, eli 0,45snt eroa. Siinä mielessä ei hirveä "haiskahdus".Vähän haiskahtaa. Esim. Lumpeella suunnilleen euron kalliimmat energiahinnat...
Täytyy myöntää olleensa väärässä. Keväällä kirjoitin ettei kannata tehdä sopimusta 10 sentin hinnalla, että kyllä ne hinnat sieltä vielä kesään mennessä alas tulee. En uskonut että paljoa, mutta oma veikkaus oli että 7-8 sentin nurkille olisi tullut tarjontaa. Vikaan meni, siihen ne hinnat jämähti 10 sentin paikkeille. No, sen osalta olen edelleen samaa mieltä, ettei 10 sentillä kannata tehdä sopimusta kahdeksi vuodeksi.

Tämä.Älä nyt vielä heitä kirvestä kaivoon.. ..kyllä nuo ovat ihan mukavasti alas tulleet vaikka osa täälläkin kovasti väittänyt ettei alle 10 sentin sopimuksia tämän kesän aikana enää tultaisi näkemään.
Itsekin ennustin että elokuun loppuun mennessä on järkevä tehdä se sopimus koska hyvin luultavasti se black friday mahdollinen tarjous ei tule olemaan yhtä hyvä. Vielä näyttää siltä että olen ollut oikeassa ja hinnat tulevat alaspäin. Vaikka osa jo panikoi ja ehti "varmaksi" julistamaan että 6kk tarjousten loputtua ei enää koskaan ikinä tai tämän vuoden puolella ainakaan päästäisi hinnoissa enää alemmaksi...![]()
En ottaisi 24kk sopparia tuollaiseen hintaan, tai edes kovin lähelle tuota hintaa.Juuri tuossa ylempänä mainittiin että Lumpeella 24kk tippunut 9,25snt tasolle jo, eli 0,45snt eroa. Siinä mielessä ei hirveä "haiskahdus".
Ei ole kiinteähintainen, kun mukana kulutusvaikutusPitäisi uusia oma ja äidin sähkösoppari. Molemmilla menee 14 000kWh paikkeille sähköä vuodessa (OKT).
Tämä Helenin kiinteä hintainen kuulostaa äkkiä katsoen hyvältä?
Helen Fiksu -sähkö (12 kk)
8,46 c/kWh, perusmaksu 3,99 €/kk
![]()
Määräaikainen Valttisähkö | Määräaikainen sähkösopimus | Helen
Määräaikainen Valttisähkö on määräaikainen sähkösopimus, jossa sinulla on mahdollisuus yhdistää kiinteähintaisen ja varttihinnoitellun sähkön hyötyjä. Lue lisää!www.helen.fi
Edit: Eikun siellä olikin kuluvaikutus mukana.
Tuohon tulee vielä siis lisänä käyttövaikutus.Pitäisi uusia oma ja äidin sähkösoppari. Molemmilla menee 14 000kWh paikkeille sähköä vuodessa (OKT).
Tämä Helenin kiinteä hintainen kuulostaa äkkiä katsoen hyvältä?
Helen Fiksu -sähkö (12 kk)
8,46 c/kWh, perusmaksu 3,99 €/kk
![]()
Määräaikainen Valttisähkö | Määräaikainen sähkösopimus | Helen
Määräaikainen Valttisähkö on määräaikainen sähkösopimus, jossa sinulla on mahdollisuus yhdistää kiinteähintaisen ja varttihinnoitellun sähkön hyötyjä. Lue lisää!www.helen.fi
Edit: Eikun siellä olikin kuluvaikutus mukana.
Tämä.
Lisäksi tuossa kun vertaili itse talvikuukausia jotka meillä on kalleimmat (n. 1800kWh/kk) niin ero
ei kuitenkaan enää ole järjetön:
8snt = 144€/kk
9,25snt = 166,50€/kk
Joo, ei ehkä päästä tuonne 8snt tuntumaan (tai alle), mutta toisaalta hintaero Lumpeen 9,25snt ja tasan 8snt välillä on meidän kulutuksella kuitenkin vain 22€/kk joka ei ole ihan mahdoton ottaen laskun kokonaissumman huomioon....
Oma ajatus on että katsotaan vielä hieman tilannetta, mutta jos 24kk alkaa saamaan 8,5snt tasolle niin varmaankin tulee lyötyä kiinni, sen verran se "varmistaisi" talven kylmiä kuukausia meillä että olisi järkevää.
Eikä toi arvaus 7-8snt tasosta kaukana ole jos kerran Helen jo kaupittelee ständeillä 8,8snt sopparia...
@Icedevil oliko missä päin tuon Helenin ständi? Voisin kanssa piipahtaa kysymässä tarjousta....
Jeps kiitosHämeenkadulla (torinkulmilla) oli niillä ständi eilen ainaki pystyssä ja monta myyjää.
Tekisi mieli lyödä lukkoon tämä kiinteäsopimus, elin tämän kriisin 5.99snt sopimuksella ja ei olisi kovin iso nousu hinnassa kun kulutus ei niin suurta. 6000kwh vuodessa. Futuurit laskee niin pitää vielä hetki varmaan kuitenkin odotella.
Siinä mielessä toki heitin jo kirveen kaivoon, että tein kesäkuun lopussa Koillis-Satakunnan Sähkön 6 kk sopimuksen. Hieman on tosin naurattanut viime päivien keskustelu ”laskevista” sopimusten hinnoista, kun tässä 9−10 sentin tuntumissa hinnat ovat pyörineet jo kuukausia. Alaspäin on nyt tultu sentin kymmenyksiä, kun hinnat ovat 8,5−9 sentin tasossa ja monessa sopimuksessa kulutusvaikutus päälle. Varovaista tuo hintakilpailu edelleenkin minusta on.Älä nyt vielä heitä kirvestä kaivoon.. ..kyllä nuo ovat ihan mukavasti alas tulleet vaikka osa täälläkin kovasti väittänyt ettei alle 10 sentin sopimuksia tämän kesän aikana enää tultaisi näkemään.
Itsekin ennustin että elokuun loppuun mennessä on järkevä tehdä se sopimus koska hyvin luultavasti se black friday mahdollinen tarjous ei tule olemaan yhtä hyvä. Vielä näyttää siltä että olen ollut oikeassa ja hinnat tulevat alaspäin. Vaikka osa jo panikoi ja ehti "varmaksi" julistamaan että 6kk tarjousten loputtua ei enää koskaan ikinä tai tämän vuoden puolella ainakaan päästäisi hinnoissa enää alemmaksi...![]()
Herrfors on luotettava firma.Ensi kuun lopussa pitäisi viimeistään tehdä uusi sopimus. Tällä hetkellä harkinnassa on Herrforssin pörssisähkö. 2.03€/kk kuukausimaksu ja 0.40 snt/kWh vaikuttaa edullisimmalta. Lumpeella säästäisi ehkä 10 euroa jos ottaisi ensin heidän sopimustaan 6 kk jotka saa ilman kuukausimaksua mutta en taida jaksaa nähdä ylimääräistä vaivaa.
Herrfors on kai ihan hyvä ja luotettava firma ilman mitään ongelmia?
23.9 loppuu määräaikainen sopimus ja tuolla sopimuksella lähestyivät tekstiviestillä, eli tod.näk vain niille kellä loppumassa sopimus. Tuskin tuosta halvemmalla pääsee, se olis 500e vuositasolla. Ihan budjettiin sopiva.Onko tämä tarjous vain nykyiselle asiakkaalle? Verkkosivuilta en löytänyt halvempaa kuin 9,76snt/kwh + 2,99e/kk.
Väre on tuonut tarjolle myös 6 kk kulutusvaikutuksellisen Välkky-sopimuksen. Hinta sillä tänään alk. 8,94 snt/kWh + 3,98 e/kk.
![]()
Määräaikainen Välkky-sähkö | Hybridi sähkösopimus | Väre
Määräaikainen Välkky-sähkö on sähkösopimus, jossa voit välkyllä sähkön käytöllä vaikuttaa sähkösi hintaan.vare.fi
Tuo on jo ihan ok (siis jos tämän saa vain ,3kk ajaksi varmuudella etukätrrn lulittua tuohon hintaan) Toki marraskuussa ja maalis-huhtikuussakin voi pörssi olla kallista, joten tuo 3kk suoja on aika rajallinen.PKS tarjoaa nyt 8,79snt/kk ilman kulutusvaikutusta ja ilman määräaikaisuutta. Kiinteä hinta on voimassa 3kk kerrallaan.
Tähän voisi ehkä tarttua joulu-helmikuu jaksolle.
![]()
Oiva plus -sähkösopimus
Oiva plus sähkösopimuksen hinta päivittyy automaattisesti vuosineljänneksittäin markkinahintojen mukaan. Oiva plus on hyvä vaihtoehto määräaikaiselle 3 kk sähkösopimukselle.www.pks.fi
Viime talvi oli energiamarkkinoiden suhteen poikkeuksellinen Putinin aloittaman sodan takia ja maaliskuu oli paljon keskimääräistä kylmempi, mutta silti pörssisähkön keskihinta oli "vain" 9,2 snt/kWh (alv 24). Itsellä sähkölämmitteisessä talossa (varaaja yösähköllä ilman kummempaa älyä) Liukurin mukaan kulutusvaikutus oli maaliskuussa +0,19 snt/kWh ilman tuntihintojen stalkkaamista (eikä takkaa käytetty). Kuukausitasolla sähkölämmityksen tasainen iso kuorma vetää (etenkin talvella) kulutusvaikutusta nollaa kohti, koska muu kulutus on suhteessa niin pientä.Toki marraskuussa ja maalis-huhtikuussakin voi pörssi olla kallista, joten tuo 3kk suoja on aika rajallinen.
Herrforsilta tuli juuri postissa kirje, että nostavat pörssisähkön kuukausimaksua 2,03 €/kk -> 3,00 €/kk 1.9. lähtien. Samalla pörssisähkö jaetaan kahteen eri tuotteeseen - perus ja 100% uusiutuva. Uusiutuvan marginaali nousee 1,00 c/kWh, tavallinen pysyy 0,40 c/kWh.Ensi kuun lopussa pitäisi viimeistään tehdä uusi sopimus. Tällä hetkellä harkinnassa on Herrforssin pörssisähkö. 2.03€/kk kuukausimaksu ja 0.40 snt/kWh vaikuttaa edullisimmalta. Lumpeella säästäisi ehkä 10 euroa jos ottaisi ensin heidän sopimustaan 6 kk jotka saa ilman kuukausimaksua mutta en taida jaksaa nähdä ylimääräistä vaivaa.
Herrfors on kai ihan hyvä ja luotettava firma ilman mitään ongelmia?
Noin se taisi olla, jos haluaa, että se uusi jatkuu heti määräaikaisen perään. Muutenhan se määräaikainen vaihtuu joksikin miksi sattuu toistaiseksi-tuotteeksi.Muistanko oikein että 2 viikkoa ennen määräaikaisen loppumista pitää tehdä uusi sopimus?
Noin se taisi olla, jos haluaa, että se uusi jatkuu heti määräaikaisen perään. Muutenhan se määräaikainen vaihtuu joksikin miksi sattuu toistaiseksi-tuotteeksi.
Täytyy olla tarkkana. Ei viitsi maksaa 17.90snt/kWh joksi Vattenfallin määräaikainen muuttuu ensi kuun lopussa jos ei tee mitään.
Sähkön myyjä ei tässä tapauksessa vaihtunut?Mulla meni yli reilusti, mutta antoivat pörssisähkön takautuvasti. Siinä on se 14 päivää aikaa sen viimisen päivän jälkeen vielä.
Sähkön myyjä ei tässä tapauksessa vaihtunut?
>Kulutusvaikutus lasketaan vähentämällä asiakaskohtaisesta pörssisähkön hankintahinnasta (snt/kWh) kunkin kuukauden pörssisähkön painottamaton keskihinta (snt/kWh).
Ymmärränkö oikein miten tämä Välkky toimii?
Jos olen käyttänyt sähköä sellaisina aikoina kun se on maksanut 3snt/kWh ja kuukauden keskihinta on ollut 5snt/KWh saan 2 snt/KWh alennusta eli maksan 6.94snt/KWh.
Jos olen käyttänyt sähköä sellainina aikoina kun se on maksanut 20snt/kWh mutta kuukauden keskihinta on ollut 30snt/KWh saan alennusta 10 snt/KWh eli sähköyhtiö maksaa minulle 1.06 ssnt/kWh.
selvennyksenä tähän varmuuden vuoksi, tuo ei siis ole 3kk määräaikainen sopimuksen tekohetkestä vaan toistaiseksi voimassa oleva soppari ja hinta on vakio tuona kvartaalina (nyt heinä-syys ja seuraava loka-joulu), eli jos esim marras-joulukuussa teet sopparin 10c/kwh niin tammikuussa se hinta päivittyy tammi-maalis hinnaksi automaattisesti 15c/kwh (luvut hatusta). näin ollen jos meinasit joulu-helmi jaksolle tuota niin joulukuussa on yksi hinta ja tammi-helmi jotain muuta.PKS tarjoaa nyt 8,79snt/kk ilman kulutusvaikutusta ja ilman määräaikaisuutta. Kiinteä hinta on voimassa 3kk kerrallaan. Syyskuun alussa päivittyy seuraavan jakson hinta eli lokakuu-joulukuu.
Tähän voisi ehkä tarttua joulu-helmikuu jaksolle.
![]()
Oiva plus -sähkösopimus
Oiva plus sähkösopimuksen hinta päivittyy automaattisesti vuosineljänneksittäin markkinahintojen mukaan. Oiva plus on hyvä vaihtoehto määräaikaiselle 3 kk sähkösopimukselle.www.pks.fi
Niin, hinta päivittyy 3kk:n välein ja voit lopettaa sopimuksen koska vain. Mikä tässä nyt oli epäselvää..?selvennyksenä tähän varmuuden vuoksi, tuo ei siis ole 3kk määräaikainen sopimuksen tekohetkestä vaan toistaiseksi voimassa oleva soppari ja hinta on vakio tuona kvartaalina (nyt heinä-syys ja seuraava loka-joulu), eli jos esim marras-joulukuussa teet sopparin 10c/kwh niin tammikuussa se hinta päivittyy tammi-maalis hinnaksi automaattisesti 15c/kwh (luvut hatusta). näin ollen jos meinasit joulu-helmi jaksolle tuota niin joulukuussa on yksi hinta ja tammi-helmi jotain muuta.
viestistä sain sellaisen kuvan että meinasit joulu-helmi vetää samalla hinnalla mutta ilmeisesti ei joten asia kunnossa.Niin, hinta päivittyy 3kk:n välein ja voit lopettaa sopimuksen koska vain. Mikä tässä nyt oli epäselvää..?
Itsellä myös meni 5 vuorokautta että tuli vahvistus mailiin, vaikka piti olla pari päivää. Soittelinkin jo sinne perään kun muutto viikon päästä että onko homma ok vai ei..Hei, kiitos sille, joka kertoi, että LUMME sopparit saattaa näkyä omalumme sovelluksessa aikaisemmin, sieltä löytyi soppari ja mielenrauha. Itse lumpeelta kesti 9 päivää lähettää sähköpostia sopparista, vaikka kovasti luvattii paria arkipäivää. Mutta joo, nyt on sit 6kk pörssisähkö ilman kk maksua ja keväällä ihmetellään sit taas lisää
Futuuritkin tullu taas mukavasti alaspäin. Kyllä se alkaa kovasti näyttää siltä, että itse otan riskin ja menen talven pörssisähköllä, ellei jotain 6kk määräaikaista saa 7 sentillä. Kulutus minulla ~11 000 kWh vuodessa + nyt lämmitys ohjautuu pörssihinnan mukaan ja käyttöveden lämmitys ajastettu keskimääräisesti halvimmille tunneille + ehkä takkaa voisi lämmittää enemmän kuin kymmenisen kertaa talvessaan.KSS tarjoaa standilla 7.98snt/kwh (+-1snt kulutuksen mukaan...) vajaa 5e kuukausimaksu 12kk määräaikainen. Oma soppari vaan loppuu vasta tammikuussa ja pitäs 3kk ennen vaihtoa lyödä heidän kanssaan lukkoon.14000kwh vuodessa kulutus niin pistää miettimmään
Sama. Pyykit ja astiat voi pestä yöllä jne. maalämpö , niin ei voi paljoa muuten optimoida.Futuuritkin tullu taas mukavasti alaspäin. Kyllä se alkaa kovasti näyttää siltä, että itse otan riskin ja menen talven pörssisähköllä, ellei jotain 6kk määräaikaista saa 7 sentillä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.