Voi tietysti, tosin muutama on tännekin ketjuun kirjoittanut miten on "yllättynyt ja ällistynyt" kun ei ole saanut enää tehdä uutta liittymää samaan yhtiöön ja yhtiö on vedonnut siihen että sopimus peruttu 14pv sisällä juuri äskettäin.
Eli ns. ikiliikkujaa ei välttämättä tällä saa aikaan missä jatkuvasti tekisi uutta sopimusta minkä peruisi sitten 14pv sisällä eikä siten "koskaan" (TM) joutuisi maksamaan mitään irtisanomis tms. mätkyjä ja "aina" olisi se halvin sopimus käytössä.
Ok, hyvä tietää. Eli pystyn vielä muuttamaan mieleni.
Laitoin Lumme-energian 24kk määraikaisen tilaukseen. Perusteluna se, että tahdon käyttää sähköä silloin kun tahdon, enkä kun se olisi taloudellisesti järkevää (yöllä) ja en todellakaan rupea tällä elintasolla sähkön kulutuksesta säästämään, kun kaikkeen muuhunkin menee rahaa.
Toki jos saan paremman tarjouksen jossain välissä, niin kiinnostaisi..
Muistaakseni meillä oli 4snt silloin hyvä määräaikainen sopimus, ja jos nyt sattuu jossain vaiheessa olevan tarjolla vaikka 6snt määräaikaisia, niin ns. "tappio" on kuitenkin varsin vähäinen, eli noin 3snt..
Pörssisähkö olisi varmasti ihan kelpo sekin, mutta mennään nyt tällä niin pysyy edes joku kustannus hallussa.