Kajaani ja Sotkamo myivät muutama vuosi sitten Loisteesta osuudet ulkomaisille sijoittajille. Kajaani sai 180 M€ ja Sotkamo 50 M€. Kuitenkin niille jäi vielä enemmistö osakkeista, Kajaanille 51 % ja Sotkamolle 16 %. Tämän kaupan seurauksena Loisteen siirtomaksut ovat olleet Suomen kärkeä.
Yritin paikallislehdessä ja poliitikoille suoraankin kertoa, mitä tästä kaupasta seuraa, mutta ei siihen silloin kukaan mitenkään reagoinut. Vasta edellisten paikallisvaalien yhteydessä porukat alkoivat havahtua siihen, mitä on tapahtunut ja mitä olin yrittänyt kertoa. Kauppakirjoissa on salainen liite, jossa varmaankin on määritelty osakkeiden korkeat tuottovaatimukset, ei sijoittajat muuten olisi niitä osuuksia Loisteesta ostaneet.
Tämän kaupan seurauksena esim. Kajaanilla on vahva talouden hätävarasto ja selkäranka, sijoitettuna on nyt korkeaa tuottoa tarjoten noin 200 M€, mikä on varmaan perin harvinaista 36 000 asukkaan kaupungille. Kaikkein hulluinta tässä vielä on se, että kohtuullisen hyvin pärjäävät Kajaani ja Sotkamo saamillaan korkeilla osaketuotoilla kuppaavat Loisteen toiminta-alueen köyhempien kuntien asukkaita ja muita sähkönkäyttäjiä!!! Eli tällaisia mukavia kavereita Kajaani ja Sotkamo ovat naapurikunnilleen