Paha mennä sanomaan kun en ole sopimuksia nähnyt. Veikkaisin, että teollisuudesta & kuluttajista löytyy aika paljon kulutusjoustoa ennen kuin mennään 4€/kWh hintaan, joten pidän tuota aika epätodennäköisenä. Itse en olisi sähkön loppumisesta huolissaan, mutta sähkön hinnasta kyllä. Jos kulutus kasvaa riittävästi hinnat pomppaa sinne Saksan tasolle Suomessa ja se ei ole mikään hyvä tilanne kansantalouden kannalta. Sitten toki se uusi ydinvoimakin olisi jo kannattavaa rakentaa.
Hyvinkin monessa teollisuuslaitoksessa saa hinta olla yllättävänkin korkealla jonkinaikaa ja prosesseja ei kannata ajaa alas.
1. Prosessin alas- ja ylösajo aiheuttaa tappioita ja vie oikeasti paljon aikaa. Palkkakulut jne kuitenkin rullaavat jatkuvasti. Voi vaikuttaa helposti myös mm. tuotteen laatuun ja saantoihin jonkinaikaa negatiivisesti.
2. Tuotanto pyritään myymään 100%:sesti, eli jos yllättäin taukoillaan, niin tuotteet myöhästyvät, josta taas voi tulla kovastikin takkiin.. Tämähän tietysti pätee myös datakeskuksiin. Jos yllättäin asiakkaan hommat tökkivät (tai ovat seis päivän tms), kun Suomessa sähkö on kallista, niin firma menee hyvinkin älliä vaihtoon, ei sellaista hyvällä katsota..
----------------
Ongelma meillä on se, että meillä on kelvotonta energialähdettä rakennettu periaatteessa 9374MW. Niistä ongelmajätteistä taas ei kukaan pysty ennustamaan 2-3 päivää pidemmälle mitenkään, edes semiluotettavasti tuottaako se 10MW vai 7400MW. Ja katkos voi olla vaikka 5 päivää alle 2%;n teho tai tehot voi olla jonkun 13% tietämissä kuukauden.. Ja tämä ei ole näissä romuissa vika vaan ominaisuus (jota ei haluta korjata) ja täysin normaalia toimintaa, jota tapahtuu jatkuvasti.
-----------------
Mitä taas "joustoihin" tulee kuluttajapuolella, niin hyvinkin monet ovat joustaneet jo vuosia miltei maksimit, Sieltä ei enää kovinpaljon irtoa. TOKI JOS porukka siirtyy suurissamäärin sähkölämmityksestä esim öljyyn, niin sitten toki pakkaskeleillä saadaan kulutusta alas jonkinverran..
Itsekin olen voimakkaasti harkinnut jonkinlaisen öljylämmityksen uudestaanasentamista, kun homma vaikuttaa perseytyvän pelottavan vauhdikkaasti.. Sitä voisi sitten ajella oman akun energialla tai omalla agrigaatilla muutaman päivän, kun sähköt jossain vaiheessa tulevat vielä tätä vauhtia pätkimään pahastikin pakkasilla..