Tarve sille säätövoimalle jota tuo hiilivoima edusti ei kyllä ole kadonnut mihinkään. Eikä mitään ole tullut tilalle, vaikka tätä toistat jatkuvasti. Voi toki kertoa mitä niiden tilalle on tullut. Tuulivoimalla et voi korvata säätövoimaa.
		
		
	 
Tuulivoima säätyy alaspäin OL3 säätyy jonkinverran, ja on meillä kattiloita jotka saa käyntiin jos pulaa ennnustettavassi. Säätyvää kuormaa on tullut, energiavarastoja on tullut nopeaan säätöön.
Sille fosiilille ei vaan ole kysyntää.
Isäntuonnin loppumisen jälkeen tilanne parantunut.
Tuulivoima on lisännyt vesivoiman resurssia olla säätövoimana, jota vahvistaa Auro linja
	
		
	
	
		
		
			Eli mitään ei ole tullut.
		
		
	 
Öö, sanoinko niin, siis ei meille ole paljokaan vihreänvedyn laitoksia ole tullut MegaWatteina, ja ne ovat hyvin hintaseuraavia.
	
	
		
		
			Esim n 40 senttiä ei monelle teollisuuden laitokselle ole vielä mitenkään erittäin kallista, varsinkaan, kun ja jos niiden ei tarvitse maksaa sähköveroa, kuten yksityisen kuluttajan.
		
		
	 
No monella 40 senttiä ylittäisi kipurajan aikaa sitten, ja sähkövero ei riipu sähkönhinnasta.
Outokummun terästehdas kuluttaa vuodessa ilmeisesti noin 3,5 TWh, SSAB raahen n 1 TWh, vai ettei kallista.
Vihreän vedyn tuotanto on erittän sähkönhinta kriittistä.
Osa perinteisestä teollisuudesta tiputtaa kulutus jo hintapiikeissä. Ihan jo PK teollisuudessa.
	
	
		
		
			Nykysuuntauksella ollaan nyt vaihtamassa edullinen sähkö kalliiseen sähköön (vähintään ja ehkä myös katkoksiin) ja lopulta hyvin pieneen määrään työpaikkoja.
		
		
	 
Kuka kalliiseen sähköön on vaihtamassa, ja kun on ollut puhetta vetyteollisuudesta niin se on sitä mikä säilyttää meillä teollisia työpaikkoja,
Aina kun puhutaan työpaikkojen säilyttämiste niin kannattaa muistaa onko se järkevää, vai olisko heille jotain muita hommia.