Sähköauton kotilataus

Auton arvo ei siis laske jos se seisoo parkkipaikalla?
Kiinnostunut, että miten onnistuu.
Onhan niitä joissa arvo nousee kun pitää hallissa. En tiedä onko yhtään sellaista sähköautoa kylläkään.

Tuohon kotilatauksen tarpeellisuuteen. Asuin joskus paikassa missä ei ollut kotilatausta eikä myöskään töissä pystynyt latamaan. Kyllä se sköautoilu onnistui kun matkat oli kaupungin sisällä mutta silti vaati vähän suunnittelua että aina kun käy esim. kaupassa saisi auton laturiin kiinni.

Heti kun kotilaturin sain niin energifirma nurin ja ajauduin ottamaan sellaisen hienon 30c/kWh sopparin. Eli kaupan pihalla lataaminen oli halvempaa kuin kotona. Latasin silti kotona koska olen laiska.
 
Elli ID. Charger Pro ongelma

Keväällä 2025 laturi toimi kahdella vaiheella normaalisti. Nyt se ei enää lataa kunnolla:

  • Lataus käynnistyy, mutta keskeytyy heti 1–2 minuutin kuluttua.
  • Energiankulutus jää alle 0,10 kWh.
  • Lataushistoria näyttää vain lyhyitä pätkiä.
  • Laite on käynnistetty uudelleen useita kertoja, mutta vika ei korjaannu.

Onko muilla käyttäjillä ollut vastaavia kokemuksia? Voiko tämä johtua firmwaresta, auton latauselektroniikasta vai siitä, että laite ei enää hyväksy kahden vaiheen käyttöä?
  • Firmware: v3.9.0-rc3; v3.29.11
  • Käytössä vain kaksi vaihetta
 

Statistiikka

Viestiketjuista
286 724
Viestejä
4 924 202
Jäsenet
79 232
Uusin jäsen
Kallee1

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom