Tässä mietin tuota rahastosäästämistä Nordnetin ja OP:n välillä. OP:lla kulut korkeammat (0,2% vs 0,39%) MSCI World UCITS ETF mutta onko tuossa Nordnetissä teidän mielestä riskejä 0-20v aikavälillä? Vai onko kaikilla samat riskit? Ajattelin laittaa n.300e/kk menemään tuonne (jos Nordnetille niin tämän esim. mukaan Sijoittamisen peruskysymykset)
Tällä hetkellä jo säästän 100e/kk OP maltilliseen, siinä on hallinnointikulu 1,25%. Pitäisiköhän se vaihtaa johonkin halvempaan?
OP:n 0,39% kuluista arvelisin, että tarkoitatko siis OP-Maailma Indeksi -rahastoa, ja toinen vaihtoehto olisi MSCI World UCITS ETF Nordnetin kuukausisäästön kautta?
Nordnetissä ainakin minua mietityttää hieman tietoturva, kun ei ole kaksivaiheista tunnistautumista. Siinä on ehkä periaatteessa pieni riski Osuuspankkiin verrattuna.
Minullakin oli aikoinaan OP-Maltillisessa jonkin verran säästöjä, mutta nostin sieltä kaikki pois ja siirsin OP-Maailma Indeksiin. Syynä oli, että kun näillä näkymin tarvitsisin kyseisiä rahoja aikaisintaan eläkkeellä ehkä joskus 30 vuoden päästä, niin todennäköisesti siihen mennessä OP-Maailma Indeksin arvo on kasvanut selvästi enemmän.
Mutta jos rahoille on mahdollisesti käyttöä jo muutaman vuoden päästä, niin OP-Maltillinen saattaa olla turvallisempi vaihtoehto, kun sehän sijoittaa osakkeisiin ja korkosijoituksiin noin 50/50-suhteessa ja jos tulisi pörssiromahdus, niin Maltillinen ei romahtaisi yhtä paljon kuin jokin pelkästään osakkeisiin sijoittava rahasto. Ja toisaalta jos nousu jatkuu, niin Maltillisen tuottokin jää varsin maltilliseksi, kun korkosijoitukset tuottavat tällä hetkellä aika huonosti. Mutta tämä ei ole sijoitusneuvo vaan harrastelijasijoittajan omaa pohdintaa.