Kyseenalaistan ja haastan vähän joitain vastaajia siinä, että tiedättekö oikeasti sijoittamisesta mitään? En kysy ilkeyttäni.
Parhaimmillaan taideteos saattaa olla yhtä hyvä sijoitus kuin menestysosakkeet.
www.taloustaito.fi
"Kun tavoitteena on kannattava taidesijoittaminen, ostojen ja myyntien ajoituksella on suuri merkitys – kuten monissa muissakin sijoituksissa. Parasta olisi, jos taideostoksille osaisi lähteä viimeistään nousukauden alkuvaiheessa. "
"Kun talous on nousussa, varallisuutta siirtyy taidemarkkinoille ja taiteen hinta nousee merkittävästi. Pahimmillaan syntyy jopa markkinahäiriöksi luonnehdittava taidebuumi. "
Eli nyt voisi olla hyvä hetki sijoittaa taiteeseen, joka kuitenkin pitää arvonsa, eli on epätodennäköistä, että teoksen arvo jostain syystä romahtaa 20 vuoden aikana. Sitten kun jaksan odottaa taiteen ostamisen kultakautta, niin saan rahani takaisin, järkevän voiton, ja missään tapauksessa työn arvo ei romahda nolliin. Vai mitä?