Itsellä on sijoittaminen ollut juuri tuollaista, että olen sijoittanut lopulta sen osuuden tuloista, mikä ei ole mennyt kulutukseen. Ja kulutuksen (esim. matkailu ja hankinnat mitä nyt kokenut jollain tapaa järkeväksi) on sinällään ollut aika huoletonta.
Näistä lähtökohdista olen näemmä tilastojen valossa päässyt ylimpään 10% pääoman osalta. Tähän toki auttaa se, etten ole onneksi ikinä ollut mikään erikoisemmin materiaalisen kaman perään juoksija.
Toki jos olisi säästänyt ja sijoittanut enemmän vuosien varrella, niin yhtenä etuna nykytilanteeseen olisi pienempi taloudellinen epävarmuus tulevaisudesta. En tosin tiedä olisiko se lopulta ollut sen arvoista kuitenkaan, kun ei nykyinenkään tilanne erikoisen epävarma ole kokonaisuutena.