voin toki laittaa uuden kuvan, jos jotain oleellista muuttuu.En tajua tuosta käppyrästä hölkkäsen pöläystä mutta laita viestiä kun ollaan pohjalla niin tiedän ostaa! Kiitos.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
voin toki laittaa uuden kuvan, jos jotain oleellista muuttuu.En tajua tuosta käppyrästä hölkkäsen pöläystä mutta laita viestiä kun ollaan pohjalla niin tiedän ostaa! Kiitos.
Terve mestarit!
Onko suositella OP:n taikka Nordnetin alustoilla EU painotteisia rahastoja taikka etf? Kelpaisi myöskin osakesuositukset.
Todennäköisesti tällä menolla. Odottelinkin tänään rekyyliä jenkkilän auetessa eilisen nousupiikin jälkeen, mutta en kyllä ihan näin raskasta.Huomenna taas Aasian ja Euroopan pörssit laskussa? Viime päivinä seuranneet jenkkilää aika 1:1.
Tuskimpa sekoilu loppuu ennenkuin Trumpin kausi loppuu.Trump näköjään puolustaa taas tulleja, eli sekoilu ei taida olla ohi.
![]()
Trump puolusti taas tullejaan – Yhdysvaltain pörssikurssit kovassa laskussa
Trump puolusti taas tullejaan – Yhdysvaltain pörssikurssit kovassa laskussayle.fi
Rahaston esitteltystä bongasin tämän:![]()
OP-Eurooppa Indeksi - Rahastot
OP-Eurooppa Indeksirahaston kohdemarkkina on Euroopassa. Rahasto sopii kustannustehokkuutta arvostavalle aktiiviselle ja hyvää tuottoa hakevalle sijoittajalle.www.op.fi
Katsoitko, onko itse indeksi ESG-tyyppiä? Tuo voi olla vain ns. mainoslause.Rahaston esitteltystä bongasin tämän:
Eikö indeksirahaston pitäisi sijoittaa pääomat indeksin painon mukaisesti ilman ideologista kohdennusta?
- Rahasto välttelee ympäristölle tai yhteiskunnalle haitallisia toimialoja
Katsoitko, onko itse indeksi ESG-tyyppiä? Tuo voi olla vain ns. mainoslause.
The index excludes companies from the parent index that are associated with controversial, civilian and nuclear weapons as well as tobacco, palm oil and arctic oil & gas or Companies that derive revenues from thermal coal power and extraction of select fossil fuels or Companies that are not in compliance with the United Nations Global Compact principles or Companies that are involved in Red Flag ESG controversies, Orange Flag Land Use and Biodiversity controversies or Orange Flag Supply Chain Management controversies In addition, the Indexes target a minimum 30% reduction in carbon emission intensity relative to the underlying Parent Indexes.
Jos nykytilanteessa haluaa tuottoja niin puolustussektorin poisjättäminen rahaston indeksistä ei kuullosta kovin järkevältä.
Näin voi kyllä hyvinkin tällä menolla käydä. Eipä noilla yksittäisillä nousupäivillä ole muutenkaan hirveästi merkitystä, kun indeksit on kuitenkin tulleet ihan selvästi alas esim. parin kuukauden takaisesta.Tänään varmasti laskua mutta jotenkin veikkaan taas mustaa maanantaita kun moni tekee exitin osakkeista viikonlopun miettimisen jälkeen. Myllerrys jatkuu tätä menoa reilut 3,5 vuotta ja sitten jänniteään voittaako Vance ja luovuttaa vallan Trumpille tai toimii nukkena.
Nordealla on tarjous 1kk määräaikaiselle 3% huhtikuun ajan. Max sijoitus 100k€Ei taida enää saada edes 3% korkoa määräaikaiselle(kaan) säästötilille, joten ei muuta istuu käsien päällä kera inflaation ja/tai jatkaa säästämistä entiseen malliin.
Aika usein sitä miettii että osaispa vaan mennä osta & unohda tyylillä, salkkujen saldoja ym tuijottamatta, kk-säästö tylsästi rummuttaen vuodesta toiseen.
Valintojen maailma.
edelleen putoaa dollari. Muutama kk sitten oli menossa pariteettiin euron kanssa, nyt eurolla 1,133 dollaria. Aika nopea muutos. Jotain vääntöä kyllä menossa pörssin ulkopuolella isommissa peleissä.Dollari syöksyy ja velkakirjat .. antaako Kiina turpaan? ..
US10Y treasure yield hyvin olennainen nyt. Nimeltä mainitsemattoman tempaukset ovat tehneet suuren piikin ylös viime päivinä. 5% lähestyminen on aika kriittinen pyykki, josta lähtee helposti assettien sell-off liikkeelle.edelleen putoaa dollari. Muutama kk sitten oli menossa pariteettiin euron kanssa, nyt eurolla 1,133 dollaria. Aika nopea muutos. Jotain vääntöä kyllä menossa pörssin ulkopuolella isommissa peleissä.
Collectorilta saa 3,25 % koron ilman määräaikaisuuksia tai nostorajoituksia: Säästötili | Collector. Itselläni miltei kaikki käteivarat tuolla ja toistaiseksi homma on toiminut ihan jees.Ei taida enää saada edes 3% korkoa määräaikaiselle(kaan) säästötilille, joten ei muuta istuu käsien päällä kera inflaation ja/tai jatkaa säästämistä entiseen malliin.
Aika usein sitä miettii että osaispa vaan mennä osta & unohda tyylillä, salkkujen saldoja ym tuijottamatta, kk-säästö tylsästi rummuttaen vuodesta toiseen.
Valintojen maailma.
Ei ole mikään itsestäänselvyys. Jos sulla (mulla ainakin on) sijoituksia, jotka ovat isosti voitolla, niin verojakin joudut maksamaan aikalailla. Eli kun otat ulos jää sijoitettavaksi ulos otettua pienempi määrä.Nyt paras strategia olisi tietystä ollut myydä 19.2 kaikki varsinkin jenkki&kiina&maailma osakkeet ja ETF:t. Ja sitten tietty buy the dip oikeaan aikaan.
Jos tää ei onnistunut, niin varmaan seuraavaks paras strategia on vaan jauhaa kuukausisäästöä hamaan tappiin asti, pitää työpaikasta (tulovirrasta) kiinni jotta on rahaa jota sijoittaa. Aika hoitaa tämänkin.
Joo, edelleen dollari halpenee ja samalla 10Y nousee (samalla kun pörssi laskee). Tällä hetkellä heikkenee US luotto ja äkkiä sitten onkin finanssikriisi, kun toimijat eivät enää luota toisiinsa. Noh, katsellaan..US10Y treasure yield hyvin olennainen nyt. Nimeltä mainitsemattoman tempaukset ovat tehneet suuren piikin ylös viime päivinä. 5% lähestyminen on aika kriittinen pyykki, josta lähtee helposti assettien sell-off liikkeelle.
Tradekalta saa vajaa 5% edelleen.Ei taida enää saada edes 3% korkoa määräaikaiselle(kaan) säästötilille, joten ei muuta istuu käsien päällä kera inflaation ja/tai jatkaa säästämistä entiseen malliin.
Aika usein sitä miettii että osaispa vaan mennä osta & unohda tyylillä, salkkujen saldoja ym tuijottamatta, kk-säästö tylsästi rummuttaen vuodesta toiseen.
Valintojen maailma.
Viime syyskuussa tein 4,1% 12kk määräaikaistalletuksen isolle potille ja se vaikuttaa todella hyvältä ratkaisulta tässä vaiheessa, kun vertaa sitä pörssin kehitykseen. Lähemmäs ~20 %-yksikköä varmaan eroa kehityksessä.Ei taida enää saada edes 3% korkoa määräaikaiselle(kaan) säästötilille, joten ei muuta istuu käsien päällä kera inflaation ja/tai jatkaa säästämistä entiseen malliin.
Aika usein sitä miettii että osaispa vaan mennä osta & unohda tyylillä, salkkujen saldoja ym tuijottamatta, kk-säästö tylsästi rummuttaen vuodesta toiseen.
Valintojen maailma.
Toisaalta määräaikaisessa on rahat kiinni. Mulla on helmikuussa otettu 2.4% OP:sta, jossa eropaketin rahat. Laiskana OP:n asiakkaana en jaksanut muita etsiä. Tosta saa siis rahat irti per heti, jos alkaa näyttämään ostopaikoilta, tai rahaa tarttee muuten.Viime syyskuussa tein 4,1% 12kk määräaikaistalletuksen isolle potille ja se vaikuttaa todella hyvältä ratkaisulta tässä vaiheessa, kun vertaa sitä pörssin kehitykseen. Lähemmäs ~20 %-yksikköä varmaan eroa kehityksessä.
Tämä on aivan eri asia kuin pankkitalletus, joka on talletussuojan piirissä. Tässä tapauksessa lainaat rahaa yritykselle ilman tietoa saatavasta korosta. Lunastusaika 1-2 vuottaTradekalta saa vajaa 5% edelleen.
On mullakin säästötilillä 2,70% korolla rahaa nopeaa tarvetta varten, mutta huomattavasti pienempi summa. Lähemmäs puolitoista prosenttia on kuitenkin aika iso ero ja saahan ne rahat määräaikaiseltakin käyttöön hätätapauksessa.Toisaalta määräaikaisessa on rahat kiinni. Mulla on helmikuussa otettu 2.4% OP:sta, jossa eropaketin rahat. Laiskana OP:n asiakkaana en jaksanut muita etsiä. Tosta saa siis rahat irti per heti, jos alkaa näyttämään ostopaikoilta, tai rahaa tarttee muuten.
No kaikki on toki suhteellista. Eipä toi talletussuojan maksimilla 100t€ ole nettona kuin reilu tonni vuodessa.On mullakin säästötilillä 2,70% korolla rahaa nopeaa tarvetta varten, mutta huomattavasti pienempi summa. Lähemmäs puolitoista prosenttia on kuitenkin aika iso ero ja saahan ne rahat määräaikaiseltakin käyttöön hätätapauksessa.
Samalla tapaa, kun suhteellisesti ajattelee niin miksi edes laittaa säästötilille, jos voi antaa vain olla käyttötilillä. Kyllä mä jokaisen prosentin otan lisätuottoa ilolla vastaan, jonka riskittömästi saa. Edelleenkin jos saman rahan olisi silloin samaan aikaan laittanut osakkeisiin niin melko paljon huonompi olisi tilanne nyt. Tilisijoitus plussalla ja pörssisijoitus pakkasella.No kaikki on toki suhteellista. Eipä toi talletussuojan maksimilla 100t€ ole nettona kuin reilu tonni vuodessa.
Lähinnä suojaa vähän inflaatiolta nämä talletukset. Sijoituksiin rahat pitäisi laittaa, mutta nyt on sen verta turbulenssia, että pitää vähän katsella tilannetta..
Tottakai. Mutta edelleen ne rahat on määräaikaisella kiinni ja tuotto vaatimaton. Pitkällä tähtäimellä rahat pitäisi olla pörssissä (siis jos noille ei ole näköpiirissä muuta käyttöä).Samalla tapaa, kun suhteellisesti ajattelee niin miksi edes laittaa säästötilille, jos voi antaa vain olla käyttötilillä. Kyllä mä jokaisen prosentin otan lisätuottoa ilolla vastaan, jonka riskittömästi saa. Edelleenkin jos saman rahan olisi silloin samaan aikaan laittanut osakkeisiin niin melko paljon huonompi olisi tilanne nyt. Tilisijoitus plussalla ja pörssisijoitus pakkasella.
Sama hommaViime syyskuussa tein 4,1% 12kk määräaikaistalletuksen isolle potille ja se vaikuttaa todella hyvältä ratkaisulta tässä vaiheessa, kun vertaa sitä pörssin kehitykseen. Lähemmäs ~20 %-yksikköä varmaan eroa kehityksessä.
On tuo kyllä silti "paska käteiskassa" vs määräaikainen / joku tuottotili tai joku lyhyen koronrahasto kuten esim seligsonin rahamarkkinarahasta. Arvo heiluu nopeati katsoen helposti +-10% ja jopa yli +-20% puolen vuoden aikana, tuohan on osinkoaristokraatti etf:ää (NOBL) volatiilimpi lappu...Mä pidän TLT:ssa isompaa "käteisenomaista positiota". Reilun 4% osinko ja arvo on heilunut. Eurooppalaiselle ISO4:en sama kuin tlt. Voi olla ihan hyvä aika ostaa TLT:ta. Vaikea nähdä miten TLT:n arvo voisi valtavan paljon (pysyvästi, heiluavoi kyllä) enää laskea, toisaalta reilu 4% osinko ja mahdollisuus arvonnousuun(ja osingon laskuun) jos/kun kauppasotatilanteet helpottavat.
Jotain 30% myin tlt positiosta pois viime viikolla kun tarvi rahaa dippiostoihin.
Tämä on aivan eri asia kuin pankkitalletus, joka on talletussuojan piirissä. Tässä tapauksessa lainaat rahaa yritykselle ilman tietoa saatavasta korosta. Lunastusaika 1-2 vuottaItse lainaan mieluummin rahaa yrityksille yli 8% tuotto-odotuksella ja selvästi paremmalla likviditeetillä.
Riippuu ja roikkuu. Vaikea nähdä että toi enää menis 10% alaspäin. Jos korkopolitiikka ja kauppasodat loppuu niin tuossa on varmaan 30%+ nousuvara.On tuo kyllä silti "paska käteiskassa" vs määräaikainen / joku tuottotili tai joku lyhyen koronrahasto kuten esim seligsonin rahamarkkinarahasta. Arvo heiluu nopeati katsoen helposti +-10% ja jopa yli +-20% puolen vuoden aikana, tuohan on osinkoaristokraatti etf:ää (NOBL) volatiilimpi lappu...
Tradekan edeltäjän Ekan säästökassan asiakkaat ovat ehkä tuosta vähäriskisyydestä eri mieltä. Mutta osuuskunnan hallitus ainakin on täynnä tunnettuja nimiä molemmista puolueista, joten mikään ei tietenkkään voi mennä pieleen.Jokainen taaplaa tyylillään ja toivottavasti valitsee parhaan instrumentin tarpeeseensa.
Pankkitalletuksen korko tällä hetkellä n. 0-4%, josta lähdeveroa 30%. Talletussuojan piirissä, likviditeetti riippuu määräaikaisuudesta
Osuuskunnan tuotto-osuus 4,5-4,75%, pääomaveroa pääsääntöisesti 7,5%, ei talletussuojan piirissä, likviditeetti 1-2vuotta talletuksesta
Korkorahastot ~4-10%, pääomaveroa 30%, ei talletussuojan piirissä, likviditeetti käytännössä välitön
Suorat yrityslainat % sopimuksen mukaan, pääomaveroa 30%, ei talletussuojan piirissä, likviditeetti sopimuksen mukaan
Henkilökohtaisesti pidän Suomalaisia tuotto-osuuksia tarjoavia osuuskuntia vähäriskisinä, joten mun näkökulmasta yrityslainoihin sijoittavissa korkorahastoissa riskitaso on keskimäärin korkeampi kuin tuotto-osuuksissa mutta likviditeetti parempi.
EDIT: Merkittävää noissa epälikvideissä instrumenteissa (kuten tuotto-osuuksissa) on vaihtoehtoiskustannuksen kehittyminen sijoitusaikana. Eli jos sijoittaa laskevaan korkotasoon niin tuotto on loppuvaiheessa parempaa kuin alkuvaiheessa ja päin vastoin.
Tradekan edeltäjän Ekan säästökassan asiakkaat ovat ehkä tuosta vähäriskisyydestä eri mieltä. Mutta osuuskunnan hallitus ainakin on täynnä tunnettuja nimiä molemmista puolueista, joten mikään ei tietenkkään voi mennä pieleen.
Riippuu ja roikkuu. Vaikea nähdä että toi enää menis 10% alaspäin. Jos korkopolitiikka ja kauppasodat loppuu niin tuossa on varmaan 30%+ nousuvara.
Tuota noin,aika mennä sinne politiikkaketjuun jauhamaan? Siellä on trump, kiina yms. ketjuja. Ei tän tyyppisistä avauksista voi oikein tehdä muuta kuin jättää huomiotta tai lähteä off topikkeihin.Kiinan kanssa, niin vähän vaikea kuvitella että "Countries are kissing my ass" presidentti antaisi periksi.
Kerro sitten mihin perustuu olettamus 30% noususta kauppasodan kadotessa. Kyllä niiden oletusten pitää perustua realistiseen tilanneanalyysiin.Tuota noin,aika mennä sinne politiikkaketjuun jauhamaan? Siellä on trump, kiina yms. ketjuja. Ei tän tyyppisistä avauksista voi oikein tehdä muuta kuin jättää huomiotta tai lähteä off topikkeihin.
---
TLT:n arvo jos laskee niin osinko kasvaa ja päinvastoin. Jos tlt ei ole ainoa hätäkassa niin osingot juoksee arvonnousua odotellessa.
10% pohjatullitkin tekee joko inflaatiota tai leikkaa firmojen katteitta USA:ssa. Mitä tulee kauppasotaan Kiinan kanssa, niin vähän vaikea kuvitella että "Countries are kissing my ass" presidentti antaisi periksi. Ja Kiinalle tämä on hyvä hetki koska jenkkifirmat eivät ole ehtineet siirtää elektroniikan tuotantoa kovin paljoa muualle. Eli Kiinassa ollaan lähinnä tyytyväisiä siihen missä ollaan eikä edes mennyt heidän piikkiinsä. Ja tietysti Kiina ja Japani omien intressiensä mukaan vaikuttavat TLT markkinoilla tarvittaessa.
Joo esim. Suomi on suhteessa BKT:hen sekä iso tuoja että viejä, ja USA on ihan merkittävä markkina, siksi täällä kannattaa olla aika varovainen. Kiina-USA suhde on sellainen että joku tällainen konflikti on ollut melkeimpä vääjäämätön. Molemmat ovat pyrkineet vähentämään riippuvuutta ja mahdollisuuksien mukaan lyoneet vyön alle jo pidemmän aikaa. Paha sanoa kumman taloudelle tekee enemmän haittaa mutta jos se tulee kuitenkin niin mukavampi että siitä voi syyttää muita.Eiköhän kauppasodat ole huonoin juttu juurikin isoille viejämaille. Tuontimaissa se lähinnä nostaa hintatasoa tuontituotteissa kuten elektroniikassa.
Ei olla vielä tammikuun tasoilla. Mikä siis tästä päivästä ja tästä tasosta tekisi erityisen, että siitä tulisi jokin suuri käännepiste? Muu kuin fiilis?En olis kovin yllättynyt jos tänään tehtiin tlt:n pohjat joiden alle ei tulla menemään pitkään aikaan. Tän postauksen vois kaivaa 1.5v päästä ja katsoa missä ollaan. Niin tai näin niin jotain oppii kun miettii asioita ja myöhemmin palaa katsomaan menikö mietteet oikein vai väärin.
![]()