Mikä ihmeen vipuvaikutus? Negatiivinen vipuvaikutus lähinnä kun ostat tuplahintaan bitcoinia. Se, että Mstr tekee jotain "pankkitemppuja" ja/tai ostaa lisää bitcoinia ottamalla lisää lainaa ei ikimaailmassa tarjoa niin suurta etua tai vipua, että se kattaisi tuon turskan minkä syöt ostamalla sitä suoran bitcoin sijoituksen sijaan. Muistakaa nyt hyvät ihmiset Buffettin ohje: älkää sijoittako mihinkään mitä ette ymmärrä. Jos joku ymmärtää niin selittäköön minulle kuin 5-vuotiaalle. Minäkin alan kohta myydä kultaomistukseeni osakkeita tuplahinnalla kullan maailmanmarkkinahintaan...Se vipuvaikutushan se syy on ostaa sitä. Ostat kerran niin se bitcoinin määrä per kasvaa kokoajan ja ei tavallinen ihminen saa sellaisia lainoja bitcoinin ostoon kuin tuo. Onhan tuo tavallaan hyvä diili, jos bitcoinin arvo jatkaa nousua pitkällä tähtäimellä. Mutta aika paljon tuossa on sellaista korttitalo efektiä, että jos tulee tietynlainen tilanne, niin se voi vetää koko homma alas kerralla.
Kai tajuat ettei sinun Mstr oston raha mene Mstr:lle bitcoinien ostoon vaan sille ihmiselle jolta ostit osakkeet. Ei tuossa systeemissä ole mitään rahatuloa mistä se "vipu" syntyisi.
Jos sitä Mstr:ää voisi ostaa sen omistaman bitcoin määrän hinnalla tai pienellä preemiolla, niin sitten siinä voisi olla itua.
ps.
Onko siellä bitcoin maailmassa muuten kukaan pohtinut mitä tuollaiset Mstr:t tekevät bitcoinille. Käsittääkseni hyvin suuri osa bitcoinista on ns. ikiholdissa ja nyt jos joku Mstr ja vastaavat haalivat sitä jo usean prosentin kokonaismäärästä, niin free float pienenee jatkuvasti (uusien syntyminenhän on hidastunut/loppumassa). Kun free float on tarpeeksi pieni niin markkinahinnan muodostus alkaa tökkiä.