- Liittynyt
- 24.10.2016
- Viestejä
- 3 993
"Muut vähennykset pääomatuloista" nimellä tais olla.Kun tekee työhuonevähennyksen pääomatuloista niin merkataanko se lomakkeen 50B kohtaan 4.3?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
"Muut vähennykset pääomatuloista" nimellä tais olla.Kun tekee työhuonevähennyksen pääomatuloista niin merkataanko se lomakkeen 50B kohtaan 4.3?
Anteeksi, mutta lyö taas ihan tyhjää: mistä keksin hankintahinnan merkintäoikeuksille (joita jaettiin osakkeenomistajille korvauksetta)? Verottajaa kiinnostaa, minua ei niinkään
![]()
Arvopaperien luovutusten verotus
www.vero.fi
"Vanhan osakeomistuksen perusteella saadulla merkintäoikeudella ei ole hankintamenoa. Merkintäoikeuden luovutushinnasta vähennetään siten aina 20 tai 40 prosentin hankintameno-olettama riippuen merkintäoikeuksien perusteena olleiden osakkeiden hankinta-ajankohdasta. Tämän vuoksi aikaisemman osakeomistuksen perusteella saadun merkintäoikeuden luovutuksesta realisoituu aina luovutusvoitto."

Riippuu hiukan siitä, että mihin rahastoihin olet aiemmin sijoittanut ja mitä ETF:iä harkitset. Mutta lähtökohtaisesti tuskin hyödyt juurikaan, jos sulla on jo edullinen rahasto valittuna ja korvaisit sen toisella aika samanlaisella. Jos taas maksat jostain kalliista rahastosta, voi vaihto olla järkevää.
Mitä tulee rahastojen myymiseen, niin eipä muiden myymisellä tai myymättömyydellä pitäisi olla mitään merkitystä sinulle? Jos tavitset rahaa, myy, jos et tarvitse, älä myy. Olettaen että se rahasto on valittu järkevästi. Myyminen aiheuttaa verotappion (jos ovat voitolla), joten sitä ei kannata tehdä turhaan.
(Itse en ole tainnut koskaan myydä rahastoja.)
Onko op:n kautta indeksirahastojen ostamisessa väliä tekeekö siitä kuukausisopimuksen tai tekeekö yksittäisiä ostoja? Jos esim. haluaa eri suhteessa ostella rahastoja jokin kuukausi ja toinen kuukausi laittaa enemmän rahaa kiinni.
Onko op osakekäynnissä tosiaan 1% kulut ja säilytys ei maksa mitään? Jos ostan 500e osakkeita niin 5e menee palkkiota? Nykyinen nordnet taso pyörii 7-9e välillä ja joutuu tonnilla ostamaan aina, tuo pienempi palkkio taas kannustaisi siihen että voisi kahden viikon välein tai kerran kuussa ostaa osakkeita 200-1000e hinnalla, nykyään voi mennä kuukausia että tulee ostettua mitään.
Jos olet Op:n omistaja-asiakas, niin etf:ien sekä suomalaisten ja ruotsalaisten osakkeiden välityspalkkiot on tosiaan tuo 1% 31.8.2021 asti. Säilytys lienee 0 € sen jälkeenkin (Säästäjä-palvelupaketilla). Hinnasto omistaja-asiakkaille
OP on halpa pikkukauppaan, pystyy ostelee 50-700e ostoja halvalla. pitää paikkansa, esim. 500e osto on 5e kuulut.Onko op osakekäynnissä tosiaan 1% kulut ja säilytys ei maksa mitään? Jos ostan 500e osakkeita niin 5e menee palkkiota? Nykyinen nordnet taso pyörii 7-9e välillä ja joutuu tonnilla ostamaan aina, tuo pienempi palkkio taas kannustaisi siihen että voisi kahden viikon välein tai kerran kuussa ostaa osakkeita 200-1000e hinnalla, nykyään voi mennä kuukausia että tulee ostettua mitään.
Onko muilla käyttäytynyt Nordnetin applikaatio niin että esim OST:n tuotto näyttää aamulla ennen pörssin aukeamista esim -5%? Itsellä kävi OST:n kanssa eilen noin vaikka ei kyllä mielestäni todellakaan ollut laskenut yhtään edellisenä päivänä. Syö vähän luottamusta jos pankin sovelluksen kanssa tällaista häröilyä on...
Jos haluat sitä osaketta välttämättä, laita ostohinnaksi vaikka 15e. Ostat tällöin osaketta suoraan avauksesta, kunhan sen hinta ei ole yli 15e. Sinulta siis veloitetaan sen verran, mikä osakkeen hinta on.Haluaisin ostaa osaketta X maanantaina. Hinta on nyt 10e, mutta maanantaina kun pörssit aukeavat, niin hinta saattaa pompsahtaa 10.5e tai vaikka pudota 9.8e. En ehdi maanantaina aamusta koneelle, niin haluan tehdä toimeksiannon jo nyt ja varmistaa osakkeiden saannin. Jos haluan pelata varman päälle ja laitan 11e tarjouksen osakkeista, niin joudunko maksamaan tuon 11e vai maksanko 'pienimmän' mahdollisen hinnan? Eli minulla olisi vain hintavaraus tuonne 11e, jos osake pomppaa kunnolla.
Olisiko syynä vaikka valuuttojen arvojen vaihtelut jos omistat muissa kuin euroissa noteerattuja osakkeita?
Tuskin mistään häröilystä on kyse. Finanssialan ohjelmistot ovat ihan yhtä bugisia kuin muutkin, ei ne ole mitenkään normaalia paremmin verifioituja kuten jotkut luulevat. Usein käsin korjaavat virheellisiä rahasiirtoja, vääriä kursseja ja arvoja ym.
Onko op:n kautta indeksirahastojen ostamisessa väliä tekeekö siitä kuukausisopimuksen tai tekeekö yksittäisiä ostoja? Jos esim. haluaa eri suhteessa ostella rahastoja jokin kuukausi ja toinen kuukausi laittaa enemmän rahaa kiinni.
Ei välttämättä kannata noin suurta hintaa laittaa. Ihan hyvin se kauppa voi tuossa tapauksessa toteutua tuolla 15 eurolla ja sitten laskee taas normaaliksi (ei varmaan kovin kiva ottaa tosta heti suorilta joku 30% takkiin). Varsinkin pienen likvideettien osakkeiden kohdalla on suuri riski, koska voi helposti käydä niin että se sun ostotarjous ylihinnalla on ainoa laidassa ja joku sen huomaa sitten pistää myynnin sen mukaan tuolla hinnalla. Huutokauppa systeemi avauksessa hieman yrittää tätä estää, mutta ei välttämättä aina auta.Jos haluat sitä osaketta välttämättä, laita ostohinnaksi vaikka 15e. Ostat tällöin osaketta suoraan avauksesta, kunhan sen hinta ei ole yli 15e. Sinulta siis veloitetaan sen verran, mikä osakkeen hinta on.
Jaaha pitäiskö sitä lisää survaista Harviaa ostoon maanantaina, onneksi jo isoin salkusta nytkin... Pitänee kanssa laittaa joku 40e/ostan lappuhinta, niin varmaan jollain hinnalla saa? Itellekki ollu aina epäselvää, että jos haluan lappua, niin toteutuuko se aina minimihinnalla jos laitan "toimeksiantohinnan" vaikka 3e yli sen jne..
-
Onko joku seurannut, että EVOlution gaming, onko vielä nousuvaraa?
-
Fortumiakin vielä sais 5% osinkorahalla, mutta tuo Ukraina tilanne vähä laittaa jäitä hattuun.
-
Sijoituslainaakin kysellyt useammasta paikkaa ja on kyllä harmi miten vähän sitä saa, eli pakko näköjään ruveta asuntosijoittajaksi.
Pakko kyllä Nordnettii siirellä, ketuttaa ku ei saa lainaa vaikka tulot hyvät tällä hetkellä. Ketun vakuudet ja vanhemmat ei tue harrastusta!Ootko nordnetistä kokeillut? ite sain kivuttomasti salkkua vastaan 100k€ mitä voi nostaa tarvittaessa.
Pakko kyllä Nordnettii siirellä, ketuttaa ku ei saa lainaa vaikka tulot hyvät tällä hetkellä. Ketun vakuudet ja vanhemmat ei tue harrastusta!
Mitenhän tuo Nordnetti, liekkö vivuttaa 1-ttäisen osakkeen (Sampo) avulla voipi tai jonku käteispantin?
Onks tästä mitään ohjeita, mikä riittävän hajautettu? Pitääko olla tyyliin 20/20/20/20/20 vai riittääkkö 33/33/33 tms..Täytyy olla hajautettu salkku että saa superluotto ominaisuuden käyttöön 0.99% korko. Normaali korko 4.85%. Ite ainakin voin suositella nordnetin luottoa
Suurin yksittäinen omistus saa olla 20% salkusta.Onks tästä mitään ohjeita, mikä riittävän hajautettu? Pitääko olla tyyliin 20/20/20/20/20 vai riittääkkö 33/33/33 tms..
Nyt nimittäin 40% Harvia ja muita sitten x määrä..
Tyyliin Apple, Harvia, Sampo, Nordea, QT -liekkö riitää? Onhan niitä muitakin mutta niin pieniä määäriä.
Suurin yksittäinen omistus saa olla 20% salkusta.
Tuo hajautusraja on asiakkaan näkökulmasta aika älytön: olisi parempi jos saisi valita, että rajan ylimeneviä osuuksia ei vaan huomioida lainoitusarvossa.![]()
Sijoituslaina | Superluotto
Nordnetin kaupankäyntiluotto eli sijoituslaina mahdollistaa luoton ottamisen salkkua vastaan. Lainoitus ja Superluotto lisää ostovoimaa ja voi parantaa tuottomahdollisuuksia sijoittamisessa, mutta se kasvattaa myös riskejä.www.nordnet.fi
Tuossa lisää superluotosta. Max 20% yksi osake ja 20% saa olla käytössä salkun lainoitusarvosta jotta saa alimman koron. Osakkeiden lainoitusarvo ei ole niiden todellinen kurssi vaan riippuu osakkeesta. Osalla lainoitusarvo on 0℅
Myynnistä tulee aina rahat tilille sellaisenaan. Verottaja ei myyntivoitoista saa veroja suoraan, vaan ne pitää hoitaa itse muodossa tai toisessa. Useinmiten vuoden lopussa täydennetään maksettuja veroja, kun tietää paljonko pitää maksaa lisää verottajalle - tappiot vähentävät voitoista maksettavia veroja ja sitten esim. ulkomaanosingoista voi tulla lisää maksettavaa, kun niistä menee suoraan vain lähdeverot.Pikku kysymys tähän väliin eli jos myy jonkun normirahaston kokonaan pois, niin eikö siitä mene verot (30%) ennen kuin kolahtaa tilille?
Asia selvä, kitos! Eli jos haluaa maksaa verot heti pois, niin sopii vain verottajan kanssa asiasta.Myynnistä tulee aina rahat tilille sellaisenaan. Verottaja ei myyntivoitoista saa veroja suoraan, vaan ne pitää hoitaa itse muodossa tai toisessa. Useinmiten vuoden lopussa täydennetään maksettuja veroja, kun tietää paljonko pitää maksaa lisää verottajalle - tappiot vähentävät voitoista maksettavia veroja ja sitten esim. ulkomaanosingoista voi tulla lisää maksettavaa, kun niistä menee suoraan vain lähdeverot.
Tai sitten odottaa vain verottajan mahdollisia mätkylappuja, jolloin voi joutua maksamaan korkoja riippuen siitä paljonko sitä voittoa/maksamattomia veroja on tullut.
Edit: Ihan vain varmuuden vuoksi vielä selvennys, että vain voitoista menee verot, ei koko myyntisummasta. Jos ei ole voitolla, tai on jopa tappiolla, niin verojakaan ei tule.
Kyllä. Omaverosta voi maksaa lisäveroa. Tosin tämä kannattaa tehdä vasta seuraavan vuoden tammikuussa ja pitää rahat siihen asti vaikka instabankissa kasvsmassa korkoa jos ei niitä uskalla sijoittaa.Asia selvä, kitos! Eli jos haluaa maksaa verot heti pois, niin sopii vain verottajan kanssa asiasta.
Tällä hetkellä svea bank tai norwegian bank taitaa maksaa suuremman koron säästötilillä. Aika peanuts ero, mutta kuitenkin.Kyllä. Omaverosta voi maksaa lisäveroa. Tosin tämä kannattaa tehdä vasta seuraavan vuoden tammikuussa ja pitää rahat siihen asti vaikka instabankissa kasvsmassa korkoa jos ei niitä uskalla sijoittaa.

Degirosta nopea kysymys.
Verottajalle toimitettava 9A raportti.
Transaktiota ja sieltä pdf liitetiedosto ulos? Tämä kelpaa sellaisenaan verottajalle? Ettei tarvitse alkaa erikseen täyttämään tuota 9A:ta?
Reilun vuoden aikana on kaksi kertaa soitettu nordnetistä. Heti avauksen jälkeen joku esitteli itsensä ja sanoi että hänelle voi soittaa suoraan mihin tahansa liittyen, ja ehkä vuoden jälkeen soitettiin ja kyseltiin onko kaikki hyvin.Onko kellään kokemuksia tuosta Nordnetin private banking toiminnallisuuksista? Mietin lähinnä, onko siinä jotain hävittävää, tyyliin piilotettuja kuluja tai saako kuunnella jonkun meklarin myyntipuheita smart-rahastoihin tms? Inderesin analyysi maksutta kelpaisi nimittäin![]()
Mitenkä tämä toimii, eli 200 000 € kun on nordnetissa sijoitettuna niin tähän pääsee kuka vaan? Entä jos kurssit rommaa ja tippuu alle tuon rajan? Loppuu private banking kanssa?Reilun vuoden aikana on kaksi kertaa soitettu nordnetistä. Heti avauksen jälkeen joku esitteli itsensä ja sanoi että hänelle voi soittaa suoraan mihin tahansa liittyen, ja ehkä vuoden jälkeen soitettiin ja kyseltiin onko kaikki hyvin.
Käytännössä siis ei mitään spammia, tuputusta tms joten kannattaa ehdottomasti.
Tuohan on hyvä että tulee lapselle kanssa. Pitänee siirtää tonne sitten puuttuvat rahat vielä. Ompahan vähän halvemmat ostokulut.Ei tarvitse olla sijoitettuna, kunhan on nordnetissä. 200t+ kun on kokonaissaldo niin laitta viestin aspaan, aktivoivat sen parissa päivässä. Ja ei tosiaan ole kovin tarkkaa vaikka saldo kävisi allekkin tuon, asuntokauppoja pyöritellessä oli saldo useamman kuukauden alle eikä kukaan mitään yhteyttä ottanut.
Toisaalta jos kurssit rommaa ja private "otetaan pois" niin eihän siinä käy muuta kun kaupankäynti kulut hieman nousee ja lisäpalvelut poistuu? Toihan on pörssissä ihan normaalia että kurssit heiluu joten uskoisin ennemmin että siellä seurataan jotain keskisaldoa pidemmältä ajalta.
Vähemmän/isompia kauppoja tekevälle tuo on ihan hyvä diili kun saa kohtuullisin kuluin tehtyä vaikka kaupan kuukaudessa. Halvempiakin toki on, mutta itse arvostan nn. selkeyttä, helppoja raportteja ja sitä että yhdellä kirjautumisella näkee niin omat, yritysten kun vaikka lastenkin tilit. Ja nämä tosiaan lasketaan kaikki yhteen tuohon 200t eli saat lapsillekin sen privaten edut kunhan kokonaissumma on riittävä.
Reilun vuoden aikana on kaksi kertaa soitettu nordnetistä. Heti avauksen jälkeen joku esitteli itsensä ja sanoi että hänelle voi soittaa suoraan mihin tahansa liittyen, ja ehkä vuoden jälkeen soitettiin ja kyseltiin onko kaikki hyvin.
Käytännössä siis ei mitään spammia, tuputusta tms joten kannattaa ehdottomasti.
Onko kellään kokemuksia tuosta Nordnetin private banking toiminnallisuuksista? Mietin lähinnä, onko siinä jotain hävittävää, tyyliin piilotettuja kuluja tai saako kuunnella jonkun meklarin myyntipuheita smart-rahastoihin tms? Inderesin analyysi maksutta kelpaisi nimittäin![]()
Reilun vuoden aikana on kaksi kertaa soitettu nordnetistä. Heti avauksen jälkeen joku esitteli itsensä ja sanoi että hänelle voi soittaa suoraan mihin tahansa liittyen, ja ehkä vuoden jälkeen soitettiin ja kyseltiin onko kaikki hyvin.
Käytännössä siis ei mitään spammia, tuputusta tms joten kannattaa ehdottomasti.
Jaaha pitäiskö sitä lisää survaista Harviaa ostoon maanantaina, onneksi jo isoin salkusta nytkin... Pitänee kanssa laittaa joku 40e/ostan lappuhinta, niin varmaan jollain hinnalla saa? Itellekki ollu aina epäselvää, että jos haluan lappua, niin toteutuuko se aina minimihinnalla jos laitan "toimeksiantohinnan" vaikka 3e yli sen jne..
Harvia on jo nyt isoin positio Revenion ohella, mutta nyt taidetaan mennä heittämällä ohi.Kannattaako sitä nyt huippuhinnassa ostaa. Viime nousun jälkeen se on pysynyt kuukauden pari aika alhaalla. Yleensä osinkojen aikaan tuppaa muuttumaan hinnat.Kyllä vituttaa. Oli ajatus maanantaina ostaa harviaa mutta taitaa jättää ostamatta.
Kannattaako sitä nyt huippuhinnassa ostaa. Viime nousun jälkeen se on pysynyt kuukauden pari aika alhaalla. Yleensä osinkojen aikaan tuppaa muuttumaan hinnat.
Toisaalta osakkeen hinta on triplaantunut sitten Q1 2020...
Miten jos Nordnetissä meinaa laittaa ostotarjouksen muutaman euron nykyisen yli, niin aina hylkää?
En ole seurannut yhtään, mutta Harvialla on ilmeisesti vuoden sisällä tapahtunut jotain erityisen merkittävää kun osake noin paljon nousee?Kannattaako sitä nyt huippuhinnassa ostaa. Viime nousun jälkeen se on pysynyt kuukauden pari aika alhaalla. Yleensä osinkojen aikaan tuppaa muuttumaan hinnat.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.