Tämä vuosi on mennyt jopa pelottavan hyvin kuten ajattelin sen menevän. Tuottokin on ollut sen mukainen ja vuodesta näyttäisi muodostuvan paras koskaan, niin prosentuaalisesti kuin euroissakin. Kevään kyykky oli sitten finanssikriisin pohjien paras ostomahdollisuus mitä on koskaan tullut vastaan. Voi olla, että seuraavaa saakin sitten odotella 10 vuotta.
Jenkkisalkun tuotto on varsin huima kiitos about pohjiin tehtyjen ostojen (noin 90KE edestä). YTD no nyt +80% ja +155KE. IB laskee mukaan myös tallennukset, joten todellinen tuotto on noin 20KE pienempi.
Suomisalkku sen sijaan on suurin yllätys, koska se on ollut 2018 vuoden jälkeen hold-moodissa enkä ole tehny kuin muutaman salkun kokoon nähden pienen ostoksen kevään/kesän aikana. Ilmeisesti hieman tuurillakin on tullut poimittua firmoja jotka ovat hyötyneet Covidista ja sen vaikutuksista yrityksiin. YTD +36% ja +161KE.
Kokonaissalkun oma pääoma rikkoi eilen 1.2 miljoonan rajan. Miljoonan raja meni rikki kesällä jonka jälkeen lopetin palkasta sijoittamisen. Viimeisten 5 vuoden tuotto on nyt 160 %. Mielenkiintoista nähdä kuinka kauan noin suurta "ylituottoa" indeksiin nähden voin saavuttaa. Vielä mielenkiintoisempaa on se miten tuuheita arvostuskertoimia nähdään varsinkin defensiivisissä/käteisvirtaa luovissa osakkeissa nyt kun vaihtoehtoiset sijoituskohteet, varsinkin korot, on painettu negatiivisiksi / negatiivisille tuotto-odotuksille.