- Liittynyt
- 09.11.2016
- Viestejä
- 142
Kyllä mun u alkavassa on seuranta mikä toimii Suomessa. Small packet plus china post on lähetysmuoto.
Small packet plus pitäis alkaa kyllä S kirjaimella ja toimii suomessa
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kyllä mun u alkavassa on seuranta mikä toimii Suomessa. Small packet plus china post on lähetysmuoto.
U:lla ne kaikki alkaa mitä mulla tilattuna on.Small packet plus pitäis alkaa kyllä S kirjaimella ja toimii suomessa
Postiin liittyen, kiva nähdä miten suomalaiset muuttavat suhtautumisestaan Kiinan-tavaraan. Tilaatko tavaraa kiinalaisista verkkokaupoista? Muista nämä pian voimaan tulevat muutokset
Itsekin kiinnitin tuohon huomiota. En ole kuullut mitään tälläisestä, ja kuvittelin olevani hyvin kärryillä näistä ulkomaankaupan tullaus/ALV-asioista."Ja tammikuun lopussa astuu voimaan toinen muutos, joka myös nostaa Kiina-tilausten hintoja: tullaukseen jääville tavaralähetyksille otetaan käyttöön uusi käsittelymaksu."
Onko tästä mitään parempaa tiedotetta?
"Ja tammikuun lopussa astuu voimaan toinen muutos, joka myös nostaa Kiina-tilausten hintoja: tullaukseen jääville tavaralähetyksille otetaan käyttöön uusi käsittelymaksu."
Onko tästä mitään parempaa tiedotetta?
Jos maanantaina ei tule postia, täältä lähtee kyllä palautetta esimiehelle.
Täällä siis ei ole lakon jälkeen jaettu TO eikä PE posteja.
Onneksi tiedän missä muodossa lähtee sähköpostit suoraan konttorien esimiehille, ettei tarvitse chattailla.
Ehkä hieman liian aikaista alkaa epäillä tuleeko perille. Postihan on sanonut että valtaosa lakon takia viivästyneistä lähetyksistä saadaan perille jouluun mennessä ja pieni osa voi viivästyä tammikuun alkuun, eli on ihan odotettua että pahimmillaan voi mennä vielä useita viikkoja. Ja lähetyksiä ei välttämättä käsitellä saapumisjärjestyksessä, eli tuo sama arvio pätee kaikkiin lähetyksiin riippumatta lähetyksen saapumispäivästä Suomeen.Yns paketti tilattu briteistä ennen lakkoa , ei mitääb havaintoa ko. tuotteesta , pitäs olla kooltaan postilaatikkoon sopiva , toinen paketti ois tulossa jenkeistä ja on usps seurannan mukaan saapunut helsinkiin 10.11 , mutta postin seurannassa sitä ei näy ja vähän huolestuttaa että tuleeko tuo paketti ollenkaan perille ja vitutus on suuri jos ei tule , siellä ois lapsille joululahjoja tuloillaan...
Vituttaa huolella tuo kädettömien apinoiden toiminta
Tullista tulee oma postiin kyllä ilmoitus jos se siellä odottaa jotain. Eiköhän niidenkin varastot vain ole ihan tukossa käsittelemätöntä postia.Minulla saattaa olla samankaltainen tilanne, paketti saattaa olla tullipostissa mutta mitään ilmoitusta en ole saanut. Voi olla että on lähetetty takaisin. Mitenkähän tässä kannattaa menetellä jos ei tavaraa kuulu vielä esim tammikuussa? Kai tolla paypalin disputella saa jotenkin rahat takaisin? Kun tavara on jo maksettu.
Näistä oli iltalehdessä kun juttuja kun paketteja lähetetään takaisin ja postin mukaan asiakkaan vika ja voi voi.
Ei eikä tuo niiden tarjoma seuranta ole mitenkään luotettava.Pitäisikö SF aikuinen seurantatunnus näkyä postin sivuilla? Tilasin paketin näköjään Kiinasta 2.11, oli lähetetty 4.11 ja viimeisin tieto on 9.11"
2019-11-09 Saturday
10:19:00 Shipment in transit at Transit Center. Thanks for your waiting.
10:19:00 Shipment arrive at 【Finland Hull new base cross-border service point】"
Itselläkin ranskasta 08.11.2019 lähetetty paketti ei näy vieläkään postin seurannassa.
2019-11-10 01:02
Votre colis a quitté son pays d'origine. Il est en cours d'acheminement.
2019-11-10 00:55
Votre colis est en transit sur nos plateformes logistiques pour vous être livré le plus rapidement possible.
2019-11-08 05:59
Votre colis est en transit sur nos plateformes logistiques pour vous être livré le plus rapidement possible.
2019-11-08 15:51
Votre Colissimo va bientôt nous être confié ! Il est en train d'être préparé chez votre expéditeur. Si vous avez des questions, vous pouvez contacter votre expéditeur ou son service clients.
Itsellä sama homma ranskan paketin kanssa.Ranskasta 8.11. postitettu ja 9.11. maasta poistunut paketti ei vieläkään näy Postin seurannassa. Sen sijaan Saksasta on paketit tuleet perille viivästyksiä.
Tämäkin oli varmaan vaan maannut verkkokaupan varastolla koska kummasti löysi tiensä matkahuollolle kun laittoi verkkokaupalle sähköpostia.
Mikset chattiä kokeile?Normaalisti olen aina saanut Postin chatin kautta ilmoitettua että kotiinkuljetusyritys on turha (ei ole ketään kotona) ja että paketin voisi toimittaa suoraan postitoimipaikkaan. Mitähän kautta tällaisen saisi nyt ilmoitettua, onko ainoa keino joku tuollainen maksullinen 0600-numero? Henkilöasiakkaiden Asiakastuki - Posti
Tulossa oleva paketti on Posti Express jossa ei hyödynnetä uudelleenohjausta pakettiautomaattiinkaan. :/
Mikset chattiä kokeile?
Mulla ainakin näkyi se ihan tuossa postin etusivulla hetki sitten muttei enää.Se ei avaudu ainakaan siihen seurannan yhteyteen. Olisiko pois käytöstä lakon purun tehostuksen aikana?
yksi oli vaan odottamassa tullausta. Tästä ei ollut tullut mitään ilmoitusta, ja lähetyksen arvo oli 23.28€, joten lähellä käytiin tullirajaa ja nyt kävi näin. Täytyy katsoa, mitä myyjä on siihen päälle kirjoittanut, mutta $25-$26 pitäisi olla tai tulee negatiivista palautetta.
Mulla ainakin näkyi se ihan tuossa postin etusivulla hetki sitten muttei enää.
Eihän sillä kirjoitetulla arvolla ole mitään merkitystä, miksi muutenkaan negaa? Lähetys voi joutua tulliselvitettäväksi mutta annettujen tietojen jälkeen se jatkaa matkaa normaalisti ilman seuraamuksia vastaanottajalle.
Eli tilanne on tämä että 100m päässä tuolista jossa tätä viestiä naputtelen on minulle osoitettu paketti, jota en voi noutaa. Paketissa siis on minun nimeni ja olen sitä saksasta suomeen seurannut, mutta en saa mistään lokerokoodia jolla voisin sen noutaa, enkä saa sitä edes henkkareilla haettua.
No nyt makselin ALV:t kiltisti ja siellä on tullissa vieläkin jumissa. Odottelu on kivaa..
Jos olisi $25 olisi voinut tulla suoraan läpi , ja se oli sen arvo, ei $30.
No siis miksi ihmeessä maksoit? Tullin itseselvitykseen lähetyksen oikea arvo ja toimituskulut, jos jäävät rajan alle, ei tarvitse maksaa alvia. Sillä merkityllä arvolla ei tosiaan ole mitään merkitystä, olen maksanut aika monesta kolmen taalan ’giftistä’ lopulta alvit kun oikea arvo oli jotain ihan muuta.![]()
Ei, vaan tämä: Tullissa käytettiin vuosia vääriä valuuttojen muuntokursseja – asiakkaille joudutaan palauttamaan miljoonia (6.11.2019).Onkohan tuo postin lakon palautuksia varten, koska joka kuukausi on oma valuttakurssi jolla arvot lasketaan.
Eli tuote saattoi saapua esim. 20.11 ja jos se nyt menee tuliin, käytetään väärän kuukauden valuuttakurssia. Marraskuussa veroraja oli 24,47$
![]()
Ei, vaan tämä: Tullissa käytettiin vuosia vääriä valuuttojen muuntokursseja – asiakkaille joudutaan palauttamaan miljoonia (6.11.2019).
Ja Tullin vastaava tiedote: Tulli palauttaa valuuttavirheen takia liikaa maksettuja maahantuontiveroja (päivitetty 8.11.) - Artikkeli - Tulli
tl;dr Tulli käytti vääriä kursseja useamman vuoden, automaattisesti palautetaan liikamaksu tullauksista joissa tullaaja maksoi yli 10e liikaa, pienemmistä tullauksista vain pyydettäessä.
Ei, vaan tämä: Tullissa käytettiin vuosia vääriä valuuttojen muuntokursseja – asiakkaille joudutaan palauttamaan miljoonia (6.11.2019).
Ja Tullin vastaava tiedote: Tulli palauttaa valuuttavirheen takia liikaa maksettuja maahantuontiveroja (päivitetty 8.11.) - Artikkeli - Tulli
tl;dr Tulli käytti vääriä kursseja useamman vuoden, automaattisesti palautetaan liikamaksu tullauksista joissa tullaaja maksoi yli 10e liikaa, pienemmistä tullauksista vain pyydettäessä.
Noniin, eli kyllä tämä ilmeisesti ihan oikea muutos on.Posti alkaa periä käsittelymaksua EU:n ulkopuolelta tulevilta verkkokaupan lähetyksiltä
"Posti alkaa periä käsittelymaksua EU:n ulkopuolelta tulevilta verkkokaupan lähetyksiltä
Käsittelymaksu on 2,90 euroa, ja se koskee pääosin yli 22 euron arvoisia lähetyksiä.
Posti alkaa periä EU:n veroalueen ulkopuolelta saapuvilta, pääosin yli 22 euron tullaukseen jääviltä tavaralähetyksiltä käsittelymaksua, Posti kertoo tiedotteessaan.
Maksu on 2,90 euroa lähetystä kohden, ja se astuu voimaan 31. tammikuuta.
Valtaosa Suomeen saapuvista tavaralähetyksistä on pieniarvoisia alle 22 euron lähetyksiä, joita maksu ei koske tässä vaiheessa.
Käsittelymaksun tarkoituksena on kattaa kustannuksia, joita tulee lähetysten käsittelystä, ilmoitusmenettelystä ja varastoinnista.
– Kansainvälisen verkkokaupan aiheuttamat kustannukset kohdistuvat näin kyseiseen toimintaan. Tämä on tärkeää kaupankäynnin tasapuolisuuden ja kotimaisen verkkokaupan kilpailukyvyn kannalta, kertoo Postin kansainvälistä verkkokaupan palveluista vastaava johtaja Sami Finne sanoo tiedotteessa.
Vastaava maksu on käytössä esimerkiksi Ruotsissa ja Islannissa.
Käytännössä maksu peritään siten, että lähetyksen vastaanottaja saa saapumisilmoituksen tulliselvitettävästä lähetyksestä joko paperisena tai sähköisesti OmaPosti-palvelussa.
Ilmoituksessa opastetaan maksamaan maksu suojatun posti.fi-sivuston kautta. Verot ja käsittelymaksu pitää maksaa 20 päivän kuluessa lähetyksen saapumisesta.
Taloussanomat"
Noniin, eli kyllä tämä ilmeisesti ihan oikea muutos on.
Tämä on mielestäni ristiriidassa KKV:n itsetullaukseen liittyvän ratkaisun Tullauksen palvelumaksu kanssa, mielenkiinnolla odotan miten käy jos/kun joku riitauttaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.