- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 240
Eilen Telian sähköpostitse mainostamat digiversiot lähteneet nopeasti varastolta ja tänään paikkakunnalla Postin seurannan mukaan.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Siskolle tuli levyasemallinen PS5 tuosta Telian kampanjaerästä.Eilen Telian sähköpostitse mainostamat digiversiot lähteneet nopeasti varastolta ja tänään paikkakunnalla Postin seurannan mukaan.
Sama täällä vaikka kuitissa lukee digital edition. Piti olla siis digi+lisäohjain mutta tulikin levyasemallinen+lisäohjain. Ei tässä muuten mitään, mutta takuu voi vähän ontua jos tuolla kuitilla yrittää jotain saada hoidettua. Hinta tietysti kohdillaanSiskolle tuli levyasemallinen PS5 tuosta Telian kampanjaerästä.
Levyasemaversio tännekin, en taida alkaa asiasta Telialle märisemään.Sama täällä vaikka kuitissa lukee digital edition. Piti olla siis digi+lisäohjain mutta tulikin levyasemallinen+lisäohjain. Ei tässä muuten mitään, mutta takuu voi vähän ontua jos tuolla kuitilla yrittää jotain saada hoidettua. Hinta tietysti kohdillaan![]()
Sama täällä, Bringin paketti näyttää minulle 600gr painoa..Tännekkin lähtenyt Gigantista tavarat, oli vaan toinen paketti joka oli alun perin ~6kg muuttunut 800g painoiseksi, mietityttää että onko sieltä nyt vaan kaksi ohjainta tulossa.
Tännekkin lähtenyt Gigantista tavarat, oli vaan toinen paketti joka oli alun perin ~6kg muuttunut 800g painoiseksi, mietityttää että onko sieltä nyt vaan kaksi ohjainta tulossa.
Varmaan kauppa käy kuumanaNäköjään Tampereella joku torissa vuokraa Ps5 huokealla 20€/pv, 50€/viikonloppu ja 100€/viikko hinnalla. En tiedä onko tämä yleistä, mun mielestä aika röyhkeää ainakin
Kuinka kauan on joku täällä pisimpään joutunut pleikkaria odottamaan kun tuntuu etten koskaan tule sitä saamaan?
Ei voi.Mutta ehkä tuosta voi päätellä sen, että vähittäismyynnissä on myyty näiden viimeisten kolmen viikon aikana _vähintään_ 1600 PS5:sta.
No kyllä aika helposti voi, voisin lyödä vetoa että laitteita ostetaan email-jakelulistan ulkopuolelta enemmän kuin listalta, toisaalta ei ole myöskään uskottavaa että ilman mitään erityistä syytä (some kohu etc) listalle olevat suurissa määrin päättäisivät poistaa yhtäkkiä itsensä. Toisin sanoen onnistumisprosentti ei tarvitse olla lähelläkään 100% ja silti tuo 1600 (riittävällä virhemarginaalilla tähän kontekstiin) on myyty.Ei voi.
1600 poistettua sähköpostia tarkoittaa vain että 1600 ei syystä tai toisesta enää tarvitse tai halua ilmoituksia sivustolta. Aika optimistista arvioida onnistumisasteeksi täydet 100%.
Lainaamassani viestissä vain ynnäiltiin sähköpostimääriä ja pääteltiin myyntimäärän olevan vähintään sama ilman perusteluja. Tässä viestissä nyt sitten on ne puuttuvat datat ja perustelut, eli poistumiset painottuu myyntipäivien tienoille ja myyntierien määrät.Arvailua ja olettelua, kyllä, mutta on siinä dataakin taustalla oletusten tueksi. Kuten Jinx1980 tuossa sanoi, niin en osaa selittää 1600 poistunutta emailia muulla kuin silä, että on saatu PS5 ostettua. Ei sieltä listoilta lähdetä juurikaan pois muuta kuin silloin, kun Pleikkaa on jossain myyty, ja sitä seuraavina parina päivänä. Kun katsoo noita myyntipäiviä tässä kuussa niin siellä on ollut seassa muutama varmasti pienempikin, mutta kun tuossa nopeasti laskin, niin esim. Prisma + Power + Gigantti on myyneet tässä kuussa lähemmäs kymmenen kertaa ja siihen päälle Verkkokauppa.com niin päästään helposti 10 myyntikertaan (+ joitain nopeammin menneitä, ehkäpä pienempiä eriä). Jos aattelee, että kussakin on ollut vähintään 100 konetta myynnissä, niin siitä tulee jo 1000.
Arvailua? Oletuksia? Kyllä. Niitä on maailma täynnä. Jos on esittää jonkinlaisia faktoja, joka todistaa päinvastaista, niin saapi esittää. Teorioitahan nämä toki vain on, eikä niitä pidä ottaa liian tosissaan.
Lainaamassani viestissä vain ynnäiltiin sähköpostimääriä ja pääteltiin myyntimäärän olevan vähintään sama ilman perusteluja. Tässä viestissä nyt sitten on ne puuttuvat datat ja perustelut, eli poistumiset painottuu myyntipäivien tienoille ja myyntierien määrät.
Listalta poistumiseen kun voi olla lukuisia muitakin syitä, esimerkiksi turhautuminen jos ei ikinä ehdi ostamaan vaikka saisi ilmoituksen. Monissa palveluissa on poistumisen yhteydessä kysely juuri sitä varten, ettei tarvitse arvailla miksei palvelua enää haluta.
Levyasematonta en ostaisi missään tapauksessa. PS5'sta kun tulee siitäkin aikanaan kuitenkin markkinoilla liikkuva käytetty, niin levyasemallinen tulee aikanaan olemaan huomattavasti halutumpi versio. Siinä voi kuitenkin käyttää käytettyjä kotelollisia levy-pelejä mahdollisten nettipelien lisäksi, ilman nettiyhteyttä tai lisämaksuja. Eivätkä ne nettipelit useimmiten toimi ns. ikuisesti kuten levymoiset.
Missähän citymarketissa?
Trokarit voi jatkaa rahastamista, kun saatavuus pysyy surkeana.Ilmeisesti saatavuus on täysin nollassa tällä hetkellä kaikkialla eikä koneita tule edes maahan. Prisma hilannut hinnan 569 euroon levyasemallisessa mallissa, mutta ei sielläkään mitään ole hetkeen enää ollut myytävänä.
Mielenkiinnosta kysyn, missä kohti mennään Verkkokaupan PS5 varausten purussa? Itse pistin varaukseen viime joulukuussa ja kesäkuussa sain muualta niin peruin Verkkokaupan tilauksen. Tuli mieleen olisinko saanut sitä vieläkään sitä kautta.
Mielenkiinnosta kysyn, missä kohti mennään Verkkokaupan PS5 varausten purussa? Itse pistin varaukseen viime joulukuussa ja kesäkuussa sain muualta niin peruin Verkkokaupan tilauksen. Tuli mieleen olisinko saanut sitä vieläkään sitä kautta.
Onko tämä ihan legit? Mun silmään näyttää tyypilliseltä huijaukselta, Gigantin logo kyllä, mutta nettiosoite on aivan jossain muualla. Edes logosta ei pääse Gigantin sivulle. Onko jossain Gigantin virallisessa mediassa esim. linkki tänne? Jos on niin on kyllä epäilyttäväksi osattu tehdä tuo sivu..."VOITA PS5 ITSELLESI JA KAVERILLESI!
Pelaa Gigantin Pelikonetta ja osallistut arvontaan, jossa voit voittaa uuden PS5-konsolin itsellesi ja pelikaverillesi. Palkintoina myös alennuskoodeja verkkokauppaamme. Voit osallistua joka päivä marraskuun loppuun asti!"
Voita PS5 itsellesi ja pelikaverillesi!
Pelissä pääpalkintona kaksi PS5-konsolia. Lisäksi alennuskoodeja Gigantin verkkokauppaan.gigantti.leadfamly.com
Onko tämä ihan legit? Mun silmään näyttää tyypilliseltä huijaukselta, Gigantin logo kyllä, mutta nettiosoite on aivan jossain muualla. Edes logosta ei pääse Gigantin sivulle. Onko jossain Gigantin virallisessa mediassa esim. linkki tänne? Jos on niin on kyllä epäilyttäväksi osattu tehdä tuo sivu...
Mikä ihme siellä se "kilpailukysymys" mukamas on ("Tarkista vielä kilpailukysymys.")? En minä löydä mitään "kysymystä"?Cittarilla kohta taas pleikkareita. Arpovat osto-oikeuksia 5.-14.11.2021.
https://www.k-ruoka.fi/kilpailut/osto-oikeuden-arvonta-play-station-marraskuu
Mikä ihme siellä se "kilpailukysymys" mukamas on ("Tarkista vielä kilpailukysymys.")? En minä löydä mitään "kysymystä"?
Ja sitä isoa laatikkoa voi suurentaa/pienentää laatikon oikeasta alakulmastaEnsimmäinen "kilpailukysymys" näyttää olevan se Cittarin valinta, ja toinen "kilpailukysymys" on se iso tekstiloota siinä alla. Ei nämä ole ennen sisältäneet tuommoista isoa laatikkoa. Siihen voi luultavasti kirjoittaa esim. "kissa" tai mitä tahansa muuta. Varmaan joku moka käynyt tämän lomakkeen teossa.
Jos haluaa parantaa voittomahdollisuuksiaan, niin tuon lomakkeen voi täyttää x kertaa. Sen voi tehdä vaikka tietokoneavusteisesti. Kokeiltu on.
Ihan oikea sivu toi on. Gigantti on naamakirjassa tuota myös mainostanut.Onko tämä ihan legit? Mun silmään näyttää tyypilliseltä huijaukselta, Gigantin logo kyllä, mutta nettiosoite on aivan jossain muualla. Edes logosta ei pääse Gigantin sivulle. Onko jossain Gigantin virallisessa mediassa esim. linkki tänne? Jos on niin on kyllä epäilyttäväksi osattu tehdä tuo sivu...
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.