PlayStation 5 tilausseuranta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Sampsa
  • Aloitettu Aloitettu
Tässä lomassa omaa viestihistoriaani tässä ketjussa ja muitten viestittelyä loppuvuodesta tähän päivään kyllä ilmenee että meillä on menossa melkoinen "5 stages of grief", omalla osallani alkaa olla jo vierimässä tuonne "acceptancen" puolelle oma tilaukseni :D

Samoin kun puhun kavereiden kanssa pleikkareiden saatavuudesta, mainitsen jo melkein luonnostani tämän ketjun vertaistukiryhmänä meille kohtalotovereille :itku:
 
Tänään kuulemma aamupäivästä saapuu Powerin lasti Ruotsista. Siitä sitten menevät jakoon, eli varmaan osa saa pleikkansa tänään. Ite kävin jo Powerissa ostamassa kaikkea roinaa. Taisi lähteä vähän käsistä, mut sähkösopparin uusimalla sai 50e lahjakortin…

673983CC-6710-4B05-A80D-69106A4BB337.jpeg
 
Tänään tulee toinen Budbeen paketti ja huomenna toinen? Ois nyt voinut edes samana päivänä yrittää toimittaa :rofl2:
 
Sama homma täällä, kahden aikoihin tuli seuranta. Alkuperäinen toimitusarvio oli 28.6. ja nyt arvio on 23.6. Vähän kyllä epäilen, ettei Posti sitä vielä ainakaan huomiseksi saa mutta josko tulisi torstaihin mennessä.
Tänään muuttui itsellä Postin seuranta ja ennuste on juurikin 28.6. Juhannus varmaan hieman hidastuttaa tulemista.
 
Ei ole kuulunut vielä mitään Budbeeltä, saa nähdä ehtiikö ennen Juhannusta.
 
Tänään muuttui itsellä Postin seuranta ja ennuste on juurikin 28.6. Juhannus varmaan hieman hidastuttaa tulemista.

Itselläni arvio ohjaimen paketista on huomiselle mutta ilmeisesti konsoli itsessään ei ole saapunut vielä edes Postille saakka. Saattaa siis käydä niin, että lisäohjain tulee perille jo tällä viikolla mutta konsoli vasta ensiviikosta.. :rofl2:
 
23.6 näyttää konsolille ja ohjaimelle toimituspäiväksi. Mutta en oikeen usko että tulisi.
 
Joo tosiaan Powerin seuranta näyttää että sekä konsoli että ohjain olisivat matkalla. Samaan aikaan omaposti-sovellus näyttää että vain ohjain olisi matkalla. Kysyin Powerin asiakaspalvelusta asiaa ja vakuuttivat että myös konsoli on lähetetty ja että seuranta päivittyy viiveellä. Vieläkin skeptinen asian suhteen mutta saa nähdä, kovin he vakuuttelivat
 
Maanantaina tilaus Powerilta ja keskiviikkona perillä. Ei supernopeaa, mutta aika hyvin, kun paketti kuitenkin tuli Ruotsista.

A9F622D5-83CC-4A71-A263-B563910ABDFD.jpeg
 
Tänään pitäisi budbeen tuoda molemmat paketit kotiin. Toivottavasti tulevat sentään samalla kyydillä.

Nopeaa toimintaa. Postilla menisi helposti ensi viikkoon ja todennäköisyydet olisivat suuret, että paketti vielä häviäisi matkalla johonkin.
 
Hmm. poverin seuranta näyttää edelleen että tänään tulossa. postin seuranta näyttää että ei saapunut vielä postiin. Postista kuitenkin tuli jo tekstiviesti missä vahvistin kotiinkuljetuksen huomiseksi.
 
Budbeeltä tuli vain ohjain tänään ja itse konsoli huomenna. Hassua mutta eipä itseä haittaa kun työkaverille tuo kuitenkin menee.
 
Itellä näkyy vieläkin budbeessä "matkalla lähimpään lajittelukeskukseen". mikä tosta on seuraava vaihe? onka mahollista saada huomiseks :D
 
Pitäisikö budbeessä näkyäkin jotain? Mun viimeisin muutos on tiistai aamuyöltä, "Olemme vastaanottaneet tilauksesi verkkokaupasta power.fi"

Eipä taida pleikkari ehtiä tänään
 
juuri tuli postilta kysely, että haluanko tänään klo 17-21, vai joku maanantaina. Mitähän tuohon vastaisi :hmm:
 
Saapuu tänään lakeuksille molemmat paketit postilla noin kymmenen aikaan, kieltämättä positiivinen yllätys missä ajassa tulivat :thumbsup:
 
Jahas no nyt Postilta soitteli, että ois PS5 tulossa tänään aamupäivästä. Vieläkin on Omapostissa 28.6 arvio, joten kattellaan... :)

EDIT: ja tulihan se! Kerrankin ennuste ei pitänyt paikkaansa, hyvässä mielessä.
 
Viimeksi muokattu:
Pitäisikö budbeessä näkyäkin jotain? Mun viimeisin muutos on tiistai aamuyöltä, "Olemme vastaanottaneet tilauksesi verkkokaupasta power.fi"

Eipä taida pleikkari ehtiä tänään
Sama, vähän outoa että tiistaina jo saanut heille mut ei oo liikkunut yhtään mihkään... samaan aikaan täällä osa on saanut jo budbeelläkin?
 
Äääh, iloitsin jo että tulee ps5 tänään powerilta mutta painosta päätellen se on vaan se lisäohjain. 0.6kg. Meh, voi paska.
 
Mulla taas lukee että molemmat toimitettu.
Postin seurannassa että makaa terminaalissa odottamassa kuljetusta maanantaille.
 
Powerin tilaus toimitettu postin toimesta kotiovelle Laukaalla. Asennettu, päivitetty ja osa datasta siirretty vanhalta PS4:lta.
 
Powerilla selvästi paremmin toimii tuo toimitus mitä gigantilla. Edellisviikolla torstaina tilattu mh pikatoimitus vielä matkalla..
 
Eilen tuli Powerista konsoli (pojalle) ja komean punainen ohjain (itselleni) kotiin postin kuljettamana, eli nopea oli toimitus.
 
Itsellä tuli eilen vähän ennen iltakymmentä konsoli ja ohjain budbeeltä. Ensin antoi vain ohjaimen. Kun totesin, että kyllä pitäisi olla toinenkin paketti, niin kuski lähti tutkimaan tavaratilaa ja kyllähän sieltä konsolikin löytyi. Ei oikeastaan muuta valitettavaa kuin, että kuljetus oli tosi myöhään, eikä sen takia päässyt karkaamaan juhannuksen viettoon.
 
Että Konsolin on voinut lisätä ostoskoriin. Elikkä jonoon on otettu porukkaa. Varmaan joku peruuttanut jne.

En usko. Ja jonosta vapautuvat laitteet menevät varmaankin seuraavalle jonossa. Uusia ei jonoon oteta tällä hetkellä. Kannattaa lukea sieltä Verkkokaupan sivuilta, missä kohtaa PS5:n jonon purku tällä hetkellä on. Taidetaan olla vielä tukevasti viime vuoden puolella.
 
Viimeksi muokattu:
Kävin noutamassa torstaina (maanantai aamulla sain noutoilmoituksen) Raision liikkestä omani, joka oli tilattu 18. marraskuuta 2020 klo 07.42. Kaveri joka laittoi tilauksen pari tuntia myöhemmin sisään ei konsolia vielä saanut.

Vielä kun olis jotain uutta mielekästä pelattavaakin tolle :(
 
Powerilta tilattu setti, posti toi juuri pelkän lisäohjaimen ja konsolin seurannassa näkyy edelleen 22.6. että lähetys ei ole vielä saapunut postille. Outoa että niin monet saaneet jo konsolinkin
 
Oma konsoli on ollut Budbeellä 23.6, mutta ei ole toimituksesta kuulunut mitään.
 
Posti kantoi äsken konsolin pihaan.
Jotenkin hassua että ohjain tuli jo edellisellä viikolla perille.
 
budbeelle täydet pisteet. eilen tuli ilmotukset että voi valita kuljetus ajankohdan samalle päivälle 17-22 molempiin paketteihin. töistä kun pääsin niin näytti molemmat että 19-20 ja edelleen siis eiliselle. kotiin päästyä nukkumaan kun oltiin samoilla menty töihin ja 18:40 heräsin ja katoin että toinen paketeista on jäänyt matkasta :D
Kaverille siis tilattu tämä ja siinä sanoin ettei menetetä toivoa vielä, ehkä niiltä jäi se pienempi paketti matkasta. Eipä jääny. ohjaimen toi ja hirveellä kiireellä ei edes antanut kuljettaja mitään numeroa mihin voisi soittaa ja kysellä mitä on käynyt ja millon voi odottaa että saapuu.

hauskaa on se että molemmissa tapahtumissa lukee klo 16 "auto pakattu ja lähdetty toimittamaan" ja 16:40 lukee toisessa "oho" :D
 
Ei ainakaan nopeudesta voi kehua Budbeetä, sain sen verran kyseltyä asiakaspalvelusta, että konsoli on matkalla Ruotsista Suomeen ja ilmoittavat kun on toimitusvalmiina. Ohjain tuli viime torstaina.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
295 739
Viestejä
5 049 803
Jäsenet
80 976
Uusin jäsen
Fr0sti

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom