- Liittynyt
- 10.02.2020
- Viestejä
- 73
No onhan se sitten niin oltava kun järjestäjät niin sanovat. Hehän puhuvat aina niin totta kuin osaavat.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Katso nuo edeltävät viestit, joissa natsien ja fasistien järjestämää marssia puolustetaan. Se kuka puolustaa tuollaista ei voi olla mitään muuta kuin äärioikeistoa tai heidän höynäyttävä hölmö. Itse marssin teema on myös kopioitu ihan suoraan natseilta fasisteilta.Mikä ihmeen "äärioikeistolaisten hyökkäys"? Onko tämä "hyökkäys" nyt samassa huoneessa kanssamme?
Ymmärtääkseni marssille osallistuminen ei ole millään muotoa rikos, järjesti sen sitten kuka tahansa, vaikka tuomiota yritetään väkisin vääntää etukäteen paremmiston toimesta (esim. Ville Niinistö). Järjestäjien puolelta on ilmoitettu että kyseessä on politisoimaton tapahtuma, eikä siihen minulla, sinulla tai kenelläkään muullakaan ole ukko ylijumalan oikeutta väittää muuta. Tai siis on, mutta se on samaa kuin tuuleen piereskely.
Nämä sirppi ja vasara sekä terroristijärjestö PKK:n liput ovat vain nykyajan suvaitsevaisuuden merkkejä, samalla kun bongorummut paukkuvat voidaan yhdessä laulaa "from river to the sea..."2024 Pridekulkue sitten ilmeisesti oli kommunistien kulkue kun punalippujakin siellä oli ja palestiinan lippujakin taisi olla eli terroristeja ovat myös.
Maahanmuuttokriittinen kansanedustaja ja Suomen eturivin historioitsijana tunnettu Teemu Keskisarja pääsi otsikoihin tänä viikonloppuna ilmoittamalla, että hän jättää Linnan juhlat väliin osallistuakseen 612-kulkueeseen. Päätöksellä on merkittävä symbolinen rooli ja se on omiaan siirtämään niin sanottua Overtonin ikkunaa Suomessa kansallisradikaaliin suuntaan.
Hallituspuolueen kansanedustajan osallistuminen kulkueeseen, jolla on radikaalit juuret, osoittaa, että henkinen ilmapiiri Suomessa on kehittymässä terveeseen suuntaan.
No onhan se sitten niin oltava kun järjestäjät niin sanovat. Hehän puhuvat aina niin totta kuin osaavat.
Ja täällä porukka puolustaa kyseistä marssia jonka järjestäjät ovat äärimmäisessä tapauksessa valmiit tuhoamaan erilaisia ihmisiä ks. edelleen viittaus sarastuslehteen. Ovat ihan täysiverisiä natseja ja fasisteja ja jokainen lukutaitoinen kykenee sen näkemään.
Parempaa väkeä noi natsit on, kuin gaza terroristit.Kaikki jotka osalistuvat gaza miekkareihin tukevat hamasia ja terrorismia koska milenosoittajien joukossa on myös radikaaleja antisemitistejä ja juutalaisten vihaajia, mutta jos osallistut kulkueeseen jossa on myös natseja ja äärioikeistoa ei se automaattisesti tarkoita hyväksyt heidän aatemaailmansa. Terveisin perssut.
Kaikki jotka osallistuvat 612-kulkueeseen ovat fasisteja sekä Natseja pahimmasta päästä. He haluavat tuhota länsimaisen ja Suomalaisen demokratian sekä samalla murentaa ihmisvihallaan koko tämä yhteiskunta sisältäpäin. Lisäksi he saavat rahoituksensa Venäjältä. Kuitenkin jos osallistut Gazaa tukeviin mielenosoituksiin joissa lauletaan "From the river to the sea" vaatien juutalaisen valtion tuhoamista Lähi-idästä, ei se automaattisesti tarkoita, että hyväksyt heidän aatemaailmansa.Terveisin vasemmisto.Kaikki jotka osalistuvat gaza miekkareihin tukevat hamasia ja terrorismia koska milenosoittajien joukossa on myös radikaaleja antisemitistejä ja juutalaisten vihaajia, mutta jos osallistut kulkueeseen jossa on myös natseja ja äärioikeistoa ei se automaattisesti tarkoita hyväksyt heidän aatemaailmansa. Terveisin perssut.
Kaikki jotka osallistuvat 612-kulkueeseen ovat fasisteja sekä Natseja pahimmasta päästä. He haluavat tuhota länsimaisen ja Suomalaisen demokratian sekä samalla murentaa ihmisvihallaan koko tämä yhteiskunta sisältäpäin. Lisäksi he saavat rahoituksensa Venäjältä. Kuitenkin jos osallistut Gazaa tukeviin mielenosoituksiin joissa lauletaan "From the river to the sea" vaatien juutalaisen valtion tuhoamista Lähi-idästä, ei se automaattisesti tarkoita, että hyväksyt heidän aatemaailmansa.Terveisin vasemmisto.
Sarkasmitutkani värähtelee.... mutta höpö höpö! Yhtään äärilaidan edustajaa ei tarvita miltään laidalta. Toivottavasti on rauhallinen ja harras kulkue. Enemmän kiinnostaa mitä Keskisarja meinaa puheessa sanoa.En jaksa uskoa, että kaikki ovat. Toivotaan että edes suurin osa.
Hienoa aatetta kannattavat!
Sarkasmitutkani värähtelee.... mutta höpö höpö! Yhtään äärilaidan edustajaa ei tarvita miltään laidalta. Toivottavasti on rauhallinen ja harras kulkue. Enemmän kiinnostaa mitä Keskisarja meinaa puheessa sanoa.
Tule mukaan meidän kanssa marssille kerta olet niin isänmaallinen.Jos oikeasti olet tuota mieltä, niin miksi marssin järjestäjät viittaavat sarastuslehden juttuihin joka on täysin äärioikeiston paskaa täynnä oleva nettijulkaisu?
Se, että yrittävät valkopestä marssin isänmaalliseksi johtuu vain ja ainoastaan siitä, että saavat höynäytettyä tavallisia kansalaisia mukaan marssille, jolloin natsien ja fasistien joukko näyttäisi kokoaan suuremmalta.
Jos viittaat minuun tuolla, että isänmaallisuus olisi ääriliike onelinerilla ilman mitään omaa sisältöä ketjuun et voisi enempää olla väärässä. Olen moninverroin isänmaallisempi kuin yksikään tuolle marsille osallistuva äärioikeistolainen natsi fasisti tai niiden höynäyttämä hölmö.
Sarkasmitutkani värähtelee.... mutta höpö höpö! Yhtään äärilaidan edustajaa ei tarvita miltään laidalta. Toivottavasti on rauhallinen ja harras kulkue. Enemmän kiinnostaa mitä Keskisarja meinaa puheessa sanoa.
Sarkasmitutkani värähtelee.... mutta höpö höpö! Yhtään äärilaidan edustajaa ei tarvita miltään laidalta. Toivottavasti on rauhallinen ja harras kulkue. Enemmän kiinnostaa mitä Keskisarja meinaa puheessa sanoa.
Mitä tuo lopun kysymys tarkoittaa varsinaisesti?Vähän hölmö lainaus, mutta laitanpa kuitenkin.
"Uusfasistinen Sinimusta liike kutsuu kannattajiaan ”lukupiiriin” keskustakirjasto Oodiin. Apulaispormestari Paavo Arhinmäki (vas) yllyttää someseuraajiaan tukkimaan kirjaston niin, ”ettei fasisteille jää tilaa”.
Eikös tämäkin ole aika äärilaita vassaria jos otetaan kotimaan politiikka huomioon?
Tarkoitin kysymyksellä molempia laitoja, koska siitä jäi kuva että myös kirjastossa käynti on se mikä teki natseista natseja, jolloin voi sanoa toisen puolen olevan ihan samalla tavalla äärilaitaa kun nekin menee ehkä kirjastoon. Ehkä tuossa taustalla oli joku pointti, joka ei välittynyt ollenkaan.Oletettavasti jos vastustaa fasismia ja natseja niin kuuluu äärivasemmistoon. Niin se maailma muuttuu. Liittoutuneet edustivat äärivasemmistoa.
En tiedä mutta oletan että tarkoitus oli verrata sitä että poliitikko sekaantuu tämmöiseen ääriliikkeiden väliseen välienselvittelyyn jollain oodin valtaus kehotuksillaan.Mitä tuo lopun kysymys tarkoittaa varsinaisesti?
Onko kirjastoon meno se teko joka määrittää äärilaidalla olon?
Joo oudoksi mennyt maailma. Toisaalta tätäkin ceissiä kun katsoo normaalien lasien lävitse, on joidenkin persujen flirttailu äärioikeistolaisen asenteen kanssa melkoisen huolestuttavaa. Keskisarja on edelleen osallistumassa tuolle ääriliikkeitäkin houkuttelevalle marssille.Oletettavasti jos vastustaa fasismia ja natseja niin kuuluu äärivasemmistoon. Niin se maailma muuttuu. Liittoutuneet edustivat äärivasemmistoa.
Oletettavasti jos vastustaa fasismia ja natseja niin kuuluu äärivasemmistoon. Niin se maailma muuttuu. Liittoutuneet edustivat äärivasemmistoa.
Kun 612 on poliittisesti sitoutumaton tapahtuma, joka kehottaa kunnioittamaan tapahtuman luonnetta jättämällä kaikki poliittiset ja muut tunnukset kotiin, on tärkeää muistaa, että tapahtuman ideana on, että sille voi osallistua ihan kaikki, myös ääriliikkeet. Tapahtuma pyrkii vähentämään yhteiskunnallista eriarvoistumista ja poliittista polarisaatiota sekä lisäämään yhtenäisyyttä. Eikö voitaisi toimia järjestäjien toiveiden mukaisesti ja haudata poliittiset kirveet edes yhtenä päivänä, ja juhlittaisiin itsenäisyyttä yhtenäisenä, syrjimättä ketään? Olipa puhujana perussuomalainen tai joku muu, rotuun, uskontoon tai poliittiseen suuntautumiseen katsomatta. Mitä enemmän meitä on yhtenäisenä, sitä vahvempi kansa olemme.Joo oudoksi mennyt maailma. Toisaalta tätäkin ceissiä kun katsoo normaalien lasien lävitse, on joidenkin persujen flirttailu äärioikeistolaisen asenteen kanssa melkoisen huolestuttavaa. Keskisarja on edelleen osallistumassa tuolle ääriliikkeitäkin houkuttelevalle marssille.
Myös vasemmisto?Kun 612 on poliittisesti sitoutumaton tapahtuma, joka kehottaa kunnioittamaan tapahtuman luonnetta jättämällä kaikki poliittiset ja muut tunnukset kotiin, on tärkeää muistaa, että tapahtuman ideana on, että sille voi osallistua ihan kaikki, myös ääriliikkeet. Tapahtuma pyrkii vähentämään yhteiskunnallista eriarvoistumista ja poliittista polarisaatiota sekä lisäämään yhtenäisyyttä. Eikö voitaisi toimia järjestäjien toiveiden mukaisesti ja haudata poliittiset kirveet edes yhtenä päivänä, ja juhlittaisiin itsenäisyyttä yhtenäisenä, syrjimättä ketään? Olipa puhujana perussuomalainen tai joku muu, rotuun, uskontoon tai poliittiseen suuntautumiseen katsomatta. Mitä enemmän meitä on yhtenäisenä, sitä vahvempi kansa olemme.
Miksi ei? Mainostakaa marssia, älkääkä jättäkö sitä kainalon tuulettelijoille.Myös vasemmisto?
Oli Keskisarjasta muuten mitä mieltä tahansa niin näitä puhelahjojen hehkutuksia kyllä ihmettelen. Mitä juttujaan olen viime aikoina kuunnellut virtuaalilehtereiltä niin aika tyhjän lätinää ja pointista karkaavaa horinaa ovat pääosin olleet. Puhuu paljon, muttei sano juuri yhtään mitään. Esimerkiksi Halla-aho on sisällöllisesti huomattavasti parempi puhuja.Mielenkiinnolla odotan Keskisarjan puhetta. Hänen puhelahjansa tietäen tiedän, että tulee hyvää settiä.
Oli Keskisarjasta muuten mitä mieltä tahansa niin näitä puhelahjojen hehkutuksia kyllä ihmettelen. Mitä juttujaan olen viime aikoina kuunnellut virtuaalilehtereiltä niin aika tyhjän lätinää ja pointista karkaavaa horinaa ovat pääosin olleet. Puhuu paljon, muttei sano juuri yhtään mitään. Esimerkiksi Halla-aho on sisällöllisesti huomattavasti parempi puhuja.
Nämä Keskisarjan puheet taitaa olla suunnattu tiktokkiin tms ja tietysti täysin asiayhteydestä irrotettuna.Oli Keskisarjasta muuten mitä mieltä tahansa niin näitä puhelahjojen hehkutuksia kyllä ihmettelen. Mitä juttujaan olen viime aikoina kuunnellut virtuaalilehtereiltä niin aika tyhjän lätinää ja pointista karkaavaa horinaa ovat pääosin olleet. Puhuu paljon, muttei sano juuri yhtään mitään. Esimerkiksi Halla-aho on sisällöllisesti huomattavasti parempi puhuja.
Keskisarjalla on historiaa sanomisistaan, taidettu näilläkin palstoilla hänen ulostuloistaan keskustella.En ole Keskisarjan puheita kuunnellut, mahdollista että hän ei ole kovin hyvä puhuja.
Fasistin kuvaa hänestä en ole koskaan kuitenkaan saanut, tai edes rasistin.
tuntuu kokevan pyhää vihaa esim. englanninkielen yleistymisen takia yhteiskunnassa
Mikä muuten olisi hyvä itsenäisyyskulkue sellaisille nationalisteille jotka eivät halua "veljeillä" fasistien kanssa? Onko sellaista? Ajattelin 612 olevan sellainen, mutta täältä nyt olen kuullut että siellä kuulemma natsiliput liehuvat ja heil hitleriä huudellaan. En toki haluaisi sellaisten öyhöttäjien kanssa veljeillä, päinvastoin olen Israelin (ja Ukrainan) suuri ystävä, en mikään antisemististi propalestiinalainen.Vaikka olen sitä mieltä, että on täysin typerää väittää kaikkia 612 kulkueeseen osallistuvia natseiksi, niin kyllähän sillä kulkueella vähän ikävä vivahde on ja suosittelisin kyllä perussuomalaisia olemaan osallistumatta näihin kulkueisiin ja ryhmittymiin. Tästä saa ihan liian mehukkaan paikan natsikorttien heilutteluun poliittisille vastustajille ja saattaa kadottaa jotain maltillisempia äänestäjiä jotka ovat kahden vaiheilla siellä poliittisesti keskemmällä.
Itsenäisyyspäivänä on paljon ohjelmaa ympärisuomea ja myös kulkueita. Jos ne perinteisest mihin puolustusvoimat, sotaveteraanit ja monet reserviläis järjöstöt osallistuu ei kelpaa, ja jos opiskelia/yliopisto/seurakunta jutut pois laskuista ja jne.Mikä muuten olisi hyvä itsenäisyyskulkue sellaisille nationalisteille jotka eivät halua "veljeillä" fasistien kanssa? Onko sellaista? Ajattelin 612 olevan sellainen, mutta täältä nyt olen kuullut että siellä kuulemma natsiliput liehuvat ja heil hitleriä huudellaan. En toki haluaisi sellaisten öyhöttäjien kanssa veljeillä, päinvastoin olen Israelin (ja Ukrainan) suuri ystävä, en mikään antisemististi propalestiinalainen.
Mielellään sellainen marssi missä ei heilutella EU-lippuja ja pidetä puheita EU:n tärkeydestä Suomella, koska EU:n integraatiokehityshän on täysin Suomen itsemääräämisoikeuden vastaista. Eli joku kokoomusvetoinen muistelutilaisuus ei minusta oikein vaikuta isänmaalliselta, he ovat niin voimakkaasti EU-integraation syventämisen puolella, vaikka eivät yhtä paljon kuin esim. vihreät joiden mielestä kaikki EU:n yhteisvelat yms. ovat Suomelle vain hyväksi eikä niitä tulisi vastustaa. Kokoomusmepit tuntuvat kuitenkin aina liputtavan kovasti Suomen itsemääräämisoikeuden vähentämisen puolesta, Suomessa pysyvät kokoomuslaiset kansanedustajat ja ministerit saattavat olla hieman EU-kriittisempiä.
Lähinnä kaipaan ettei itsenäisyyspäivän tapahtumassa ole ainakaan EU-myönteisyyttä, koska sehän on Suomen itsenäisyyden menettämistä.Jos kaipaa pitkät pätkät EU kriittisyyttä, tai ainakin vierellä sellaisia, niin aktiivisimmat taitaa olla tuolla 612 riveissä.
Toi Urbaanin sanakirjan selitys/käännös on mun ymmärryksen mukaan aika huono, jopa vähän virheellinen verrattuna mitä sanotaan urbaanin sanakirjan englanninkielisessä versiossa. Ei siis "bro" sanan toinen muoto vaan pikemminkin se niiden "noniin". Toki tää ketju tuskin on paras näiden pohtimiseen.Pyrin itse taistelemaan tuota ilmiötä vastaan pyytämällä poikiani sanomaan englanninkieliset fraasinsa myös suomeksi, varmistaakseni että he tietävät miten sanoa sama asia suomeksi. Pienempi poika toistelee jatkuvasti "bruh" kun on hieman pettynyt, selvää Roblox-mädätystä. Käsittääkseni tuo on jonkinlainen väännös veljestä eli "bro" tms.?
EDIT: Melko oikeassa olin, vaikka veriveljeen sillä ei viitatakaan.
bruh | Urbaani Sanakirja
Mitä tarkoittaa bruh. bruh - - Kaveri (yleisempi muoto bro) - Meinaa samaa ku ”oletko tosissas?”urbaanisanakirja.com
Eiköhän voisi soluttauta opiskelijoiden soihtukulkueeseen, ainakin jos löytyy ylioppilaslakki päähän.Mikä muuten olisi hyvä itsenäisyyskulkue sellaisille nationalisteille jotka eivät halua "veljeillä" fasistien kanssa? Onko sellaista? Ajattelin 612 olevan sellainen, mutta täältä nyt olen kuullut että siellä kuulemma natsiliput liehuvat ja heil hitleriä huudellaan. En toki haluaisi sellaisten öyhöttäjien kanssa veljeillä, päinvastoin olen Israelin (ja Ukrainan) suuri ystävä, en mikään antisemististi propalestiinalainen.
(Toki pidän myös mahdollisena että kulkueeseen on soluttautunut vasemmistolaisia anarkisteja yms. jotka tekevät ja kuvaavat niitä käsitervehdyksiä, aiheuttaakseen kalabaliikkia ko. kulkueesta. Vaikea sanoa varmaksi kun ei voi muiden marssijoiden taustoja tietää.)
Mielellään sellainen marssi missä ei heilutella EU-lippuja ja pidetä puheita EU:n tärkeydestä Suomella, koska EU:n integraatiokehityshän on täysin Suomen itsemääräämisoikeuden vastaista. Eli joku kokoomusvetoinen muistelutilaisuus ei minusta oikein vaikuta isänmaalliselta, he ovat niin voimakkaasti EU-integraation syventämisen puolella, vaikka eivät yhtä paljon kuin esim. vihreät joiden mielestä kaikki EU:n yhteisvelat yms. ovat Suomelle vain hyväksi eikä niitä tulisi vastustaa. Kokoomusmepit tuntuvat kuitenkin aina liputtavan kovasti Suomen itsemääräämisoikeuden vähentämisen puolesta, Suomessa pysyvät kokoomuslaiset kansanedustajat ja ministerit saattavat olla hieman EU-kriittisempiä ainakin mitä tulee yhteisvelkoihin jne..
Onks se sit parempi menettää Venäläisille?Lähinnä kaipaan ettei itsenäisyyspäivän tapahtumassa ole ainakaan EU-myönteisyyttä, koska sehän on Suomen itsenäisyyden menettämistä.
Onks se sit parempi menettää Venäläisille?
Onneksi on muitakin vaihtoehtoja kuin EU-liittovaltio tai osana Venäjää. Kysy vaikka Sveitsiltä ja Norjalta, miksei Ruotsiltakin mikä ei millään tunnu haluavan ottaa euroa valuutakseen.Onks se sit parempi menettää Venäläisille?
90 luvulla jos olisi liitytty natoon ja oltu liittymättä eu:hun, niin ei sunkaan tarvitsisi sitä venäjäkorrtia heilutella.Onks se sit parempi menettää Venäläisille?
Jos minä voisin päättää, kyllä olisi.Onks se sit parempi menettää Venäläisille?
Tässä maailmantilanteessa se ei vain ole realistista olla ilman euta ja samalla natoa. Ei ihme jos jotkut vähän ihmettelevät että mitä hittoa.Joillekkin vain tuntuu olevan mahdotonta ymmärtää Pro nato, anti eu, anti venäjä näkokulmaa ja kuinka kaikki eu kritiikki ei ole putinin pussiin pelaamista, pikemminkin se on putinin pussiin pelaamista leimata eu kritiikki venäjämielisyydeksi
Niin no, joku tais sanoa armeija-aikoina, et maassa on joko oma armeija, tai toisen maan armeija. Tavallaanhan toi, kun päästää liittolaismaan sotajoukkoja omalle maalle on myös itsemääräämisoikeuden menettämistä. You give some, you get some. Sama se on EU:n osalta.NATO on hyvä, tarkasti kohdennettu tarkoitus miksi siellä ollaan eikä vie Suomelta tietääkseni oikeastaan mitään itsemääräämisoikeudestaan. Ehkä enintään sen suhteen kuinka paljon panostetaan puolustukseen ja en tiedä onko siellä pyrkimys käyttää yhdenmukaista aseistusta, mutta pfffft.
Näistä viesteistä on vaikea ottaa selvää, onko kirjoittaja tosissaan vai vain helvetin tyhmä. Vähintäänkin tyhmä kun omalla sukunimellä on kirjoiteltu tänne toistaan juntimpia juttuja.Jos minä voisin päättää, kyllä olisi.
Ei kai NATOssakaan pakko ole muiden maiden joukkoja päästää maahansa, jos ei halua? Vai onko Suomikin pakottamassa omia joukkojaan muiden NATO-maiden alueille?Niin no, joku tais sanoa armeija-aikoina, et maassa on joko oma armeija, tai toisen maan armeija. Tavallaanhan toi, kun päästää liittolaismaan sotajoukkoja omalle maalle on myös itsemääräämisoikeuden menettämistä. You give some, you get some. Sama se on EU:n osalta.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.